اندیشکده بین المللی فرهیخت 
  دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
  www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی ...

اهدای ده قلب طلایی در
آیین اختتامیه دومین کنگره بین المللی
«پزشکان قلب ایران و اروپا»
متشکل از پانصد تن از متخصصان داخلی و خارجی
مشهد - 14 تا 17 آذر 97 - بیمارستان رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی شهری / نشست شهردار منتخب و اعضای شورای شهر با سفرا و فعالان اقتصادی افغانستان، پاکستان، قزاقستان، گرجستان، تاجیکستان، ترکیه و نماینده آیسسکو در مشهد + گزارش تصویری

محمد رضا کلایی شهردار منتخب مشهد در نشست با جمعی از سفرا و فعالان اقتصادی خارجی؛ نقشه راه و زمینه های سرمایه گذاری اقتصادی در مشهد ظرف دو هفته تدوین شود/ پیشنهاد می کنم خیابانی در کشورهای سرمایه گذار به نام مشهد یا فردوسی نامگذاری شود. خوشبختانه اکنون در مشهد همه به یک بلوغ در زمینه سرمایه گذاری اقتصادی رسیده و عزم همکاری نیز در این زمینه وجود دارد.... | جمعه 9 آذر 1397

دیپلماسی ...

فرهنگی/ مروارید: حضور 700 ناشر داخلی و 20 ناشر خارجی در بیستمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد

   |  سه شنبه 29 آبان 1397
align=bottom
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، از حضور 700 ناشر داخلی و 20 ناشر خارجی در بیستمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد خبر داد. جعفر مروارید امروز در نشست خبری این نمایشگاه، با بیان اینکه این نمایشگاه از جمعه ۲ آذرماه به مدت یک هفته آغاز می‌شود، اظهار داشت: ساعت بازدید از نمایشگاه همه روزه از ساعت ۱۵ تا ۲۱ و در روزهای تعطیل از ساعت ۱۰ تا ۲۱ است.

مروارید با بیان اینکه این نمایشگاه به‌همت این اداره کل، استانداری، شهرداری مشهد، اتحادیه ناشران و موسسه نمایشگاه‌های بین‌المللی مشهد برگزار می‌شود، افزود: در این نمایشگاه بیش از ۷۰۰ ناشر ثبت‌نام کرده‌اند که در مجموع، ۷۰۰ غرفه در این نمایشگاه برپا می‌شود.

وی از جمله ویژگی‌های این دوره از نمایشگاه را حضور ناشران بین‌المللی دانست و اضافه کرد: بیش از ۲۰ ناشر بین‌المللی در قالب ۳۵ غرفه از کشورهایی همچون آلمان، فرانسه، مصر، لبنان، عراق، سوریه و افغانستان به‌ ارائه آثار خود می‌پردازند.

مروارید تصریح کرد: این نمایشگاه با وسعت ۲۰ هزار مترمربع و در فضایی مسقف و ۱۰ سالن نمایشگاهی دایر می‌شود که ۱۵۰ هزار عنوان کتاب توسط ناشران داخلی و ۲۹ هزار عنوان کتاب توسط ناشران خارجی در معرض دید عموم علاقمندان و دوستداران کتاب قرار می‌دهد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه در حاشیه این نمایشگاه مراسم تقدیر از برگزیدگان کتاب استانی و همایش‌های سواد رسانه‌ای و فضای مجازی نیز برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: دو بخش ویژه شامل سرای اهل قلم و غرفه دوستداران کتاب نیز در این نمایشگاه تدارک دیده شده است.

وی درخصوس برنامه‌های سرای اهل قلم خاطرنشان کرد: این فضا به‌دنبال نشان دادن جنبه نخبه‌پروری است،  برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری شامل جشن امضای کتاب نویسندگان برتر کشوری و آثار برگزیده، رونمایی کتاب، شب شعر، شب‌های فرهنگی شهرهای مختلف استان، نشست‌های تربیتی، علمی، تخصصی، کارگاه و ورکشاپ، مراسم ویژه میلاد رسول اکرم (ص)، مراسم آیینی و خوشنویسی و همزمان ۷ نشست تخصصی با حضور صاحب‌نظران و نظریه‌پردازان در این غرفه برگزار می‌شود.

مروارید خاطرنشان کرد: نگاهی که وجود دارد، این بوده که کتاب به‌عنوان کانال ارتباطی میان نخبگان و مردم در نظر گرفته شده و دیالوگ و گفت‌وگو میان مولفان، ناشران و مردم در این نمایشگاه محقق شود، نگاه ما به‌ نمایشگاه صرفا فروش نیست، به طوری که این نمایشگاه یک فرارویداد فرهنگی محسوب می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، با ابراز امیدوری نسبت به‌اینکه چنین برنامه‌هایی فضای مطالعه، تحقیق و گفت‌وگو را در کنار بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) توسعه بخشیده و به‌شهروندان انگیزه بخشد، یادآور شد: مشهد شهر امامِ گفت‌وگو و میراث‌دار فرهنگ غنی و جریان‌های فرهنگی، هنری و ادبی است، بنابراین، نمایشگاه کتاب به‌دنبال فراهم کردن بستری مناسب است که شهروندان مشهدی جریان کتابخوانی و آموزش‌های فرهنگی را توسعه دهند.

وی نمایشگاه کتاب را مکمل کتابخانه‌ها و کتابفروشی‌های شهر دانست و گفت: جریان کتابخوانی در کل سال باید توسط کتابخانه‌ها و کتابفروشی‌های سطح شهر دنبال شود.

مروارید ضمن دعوت از شهروندان برای حضور خانوادگی در بیستمین نمایشگاه کتاب مشهد، افزود: ما در این نمایشگاه به‌دنبال تحقق شعار «آگاهی را تماشا کن» هستیم که این جریان آگاهی از طریق کتاب، گفت‌وگو و برگزاری نشست‌های تخصصی محقق می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به‌اینکه در کنار سرای اهل قلم، غرفه ویژه دوستداران کتاب پیش‌بینی شده است، بیان کرد: این غرفه شامل بخش‌های متنوعی همچون ویژه برنامه چهلمین سال انقلاب، معرفی کتاب‌های مربوط به‌انقلاب اسلامی، تازه‌های نشر و استودیو مجموعه پژوهشی انقلاب اسلامی برای ضبط خاطرات پیش‌بینی شده است.

وی تصریح کرد: در این غرفه بحث خادمیار کتاب را داریم که دانش‌آموزانی به‌عنوان خادمیار نمایشگاه کتاب در مدارس فعالیت می‌کنند و به‌تبلیغ نمایشگاه و ترویج فرهنگ کتابخوانی می‌پردازند.

مروارید از طرح تعویض کتب کهنه با کتاب‌های جدید در غرفه دوست‌داران کتاب خبر داد و گفت: این حرکت در نوع خود کار جدیدی است  که در این دوره از نمایشگاه اجرا می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی درخصوص بخش مکتب‌خانه و کافه کتاب نیز افزود: در بخش مکتب‌خانه، خوانش متون کهن شیعی و فارسی به‌ بیان ساده و زیبا پرداخته می‌شود، بخش کافه کتاب نیز با توجه به‌ مطالبه نسل جوان در فضای کتابخوانی ایجاد شده است؛ اگر نگاهی به‌سطح شهر بیاندازیم، متوجه استقبال خوب جوانان از کافه کتاب‌ها می‌شویم، اگر یک کتاب خواندن سنتی با فضایی مفرح و جذاب همراه شود می‌تواند به‌بالا رفتن نرخ مطالعه، فرهنگ کتابخوانی و دانش در جامعه منجر شود.

خراسان رضوی رتبه دوم انتشارات از نظر تعداد تیراژ در کشور را دارد

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه پانزدهمین دوره انتخاب کتاب برگزیده سال همزمان با آیین گشایش بیستمین نمایشگاه کتاب مشهد برگزار می‌شود، گفت: این مراسم همزمان با ۲ آذرماه ساعت ۱۷:۳۰ در سالن اجتماعات نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار  می‌شود.

افشین تحفه‌گر با اشاره به‌اینکه خراسان رضوی بعد از تهران بیشترین تعداد آثار منتشر شده را دارد، متذکر شد: این استان از لحاظ تعداد تیراژ با حدود ۴ هزار عنوان کتاب رتبه دوم را اختصاص داده، بنابراین باید توجه ویژه‌ای به‌آن شود.

وی با تاکید بر اینکه ۲ هزار و ۸۳۱ عنوان کتاب به‌دبیرخانه ارسال شد، اضافه کرد: پس از داوری ۸۴۰ کتاب به‌مرحله بعدی راه یافت و در مرحله دوم ۱۷۴ عنوان کتاب انتخاب شد، در نهایت ۶ عنوان کتاب به‌مرحله نهایی راه یافت که از این تعداد، ۳ عنوان برگزیده و ۳ عنوان شایسته تقدیر انتخاب شدند که همزمان با آیین گشایش نمایشگاه معرفی می‌شوند.

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی درخصوص موضوعات ارسالی به‌دبیرخانه انتخاب کتاب سال گفت: دین، ادبیات شامل شعر و داستان، هنر، کودک و  نوجوان، اقتصاد مقاومتی، عفاف و حجاب، کلیات شامل علوم اجتماعی، تاریخ و  جغرافیا، ایثار و شهادت از جمله این موضوعات بود.

تحفه‌گر درخصوص بن‌های خرید کتاب نیز بیان کرد: امسال  ۲۰ درصد به‌کل مبلغ بن‌ها نسبت به‌سال گذشته افزوده شده و از ۱۰ تا ۲۰ درصد تخفیف توسط ناشران تخفیف ارائه می‌شود که در نهایت علاقمندان تا سقف ۴۰ درصد می‌توانند از تخفیف خرید کتاب بهره‌مند شوند.

وی ویژگی دیگر این نمایشگاه را تبلیغات و اطلاع‌رسانی عنوان کرد و متذکر شد: بعد از ایام دهه پایانی صفر در تلویزیون‌های شهری، بیلبوردها و آویزهای سطح شهر  تبلیفات صورت گرفت.

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه این نمایشگاه در ۱۰ سالن پیش‌بینی شده که هر سالن دسته‌بندی خاص خود را دارد، اضافه کرد: سالن فردوسی کتاب‌های عمومی، سالن عطار کتب دانشگاهی و آموزشی، زبان ، هنر و بخش بین‌الملل، سالن بهار رسانه‌های دیجیتال، سالن ابوسعید دوستداران کتاب، رسانه‌ها و مطبوعات،سالن انوری و سالن c به کودک و نوجوان و هشت ضلعی مرکزی نیز به‌سرای اهل قلم اختصاص یافته است.

تحفه‌گر خاطرنشان کرد: برای  دریافت بن کتاب شهروندان می‌توانند با در دست داشتن کارت ملی خود در محل نمایشگاه نسبت به‌دریافت بن کتاب اقدام کنند.

آغاز به‌کار پنجمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال خرسان رضوی

مسؤول فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در ادامه این نشست خبری با بیان اینکه پنجمین دوره نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال در این استان در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد و در سالن بهار همزمان با بیستمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد آغاز به‌کار می‌کند، گفت: فضایی بالغ بر۶۰۰ مترمربع و ۳۰ غرفه برای این منظور پیش‌بینی شده که در میان این غرفه‌ها فعالین فضای مجازی، فعالیت تولید محتوا، رسانه‌های برتر و نشر دیجیتال حضور پیدا کرده‌اند.

اسماعیل هاشمی افزود: هر شب در محل نمایشگاه یک همایش تخصصی در حوزه سواد رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی، ارزهای دیجیتال، خانواده و فضای مجازی برگزار  می‌شود.

وی متذکر شد: طی این ۶ شب برگزاری نمایشگاه هر شب از دو تولید جدید در حوزه فضای وب رونمایی می‌شود. این نشست خبری در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برگزار شد.

انتهای پیام/ح
خبرگزاری فارس 


آخرین ویرایش: سه شنبه 29 آبان 1397
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 مهر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.212 اخبار 2.988   بین الملل 2.369   آسیا 2.083   برنامه های بین المللی/داخل و خارج 857   دیپلماسی اقتصادی 643   دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 546   دیپلماسی دانشگاهی 545   افتخارات 501   دیپلماسی گردشگری 490   دیپلماسی علمی 400   اروپا 391   دیپلماسی فرهنگی 391   میهمان/میهمانان خارجی 382   جهان اسلام 372   دیپلماسی آموزشی 361   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی) 356   آیا می دانید که مشهد... 337   دانشگاه فردوسی مشهد 309   شهرداری مشهد 288   دیپلماسی نمایشگاهی 270   سرمایه گذاری 244   استانداری خراسان رضوی 226   آستان قدس رضوی 207   عراق 205   صادرات و واردات 204   پاکستان 198   تصاویر / گزارش های تصویری 189   هنری 180   استاندار 168   افغانستان 166   دیپلماسی ورزشی 163   دیپلماسی سیاسی 157   دیپلماسی عمومی و شهری 156   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 155   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 146   مشهد 2017 139   آفریقا 137   اجتماعی 130   نمایشگاه بین المللی مشهد 120   سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 118   سرمایه گذاری خارجی 104   پایتخت معنوی ایران 100   فرودگاه بین المللی مشهد 86   آمریکا 84   شهردار مشهد 80   قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 77عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 30 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»