گشایش نمایشگاه بین المللی گل و گیاه

از 23 تا 27 خرداد ماه جاری - نمایشگاه بین المللی مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دانشگاهی: برپایی مراسم افتتاح سال تحصیلی 500 دانشجوی عراقی در دانشگاه‌های مشهد در تالار قدس حرم رضوی + گزارش تصویری

   |  سه شنبه 22 آبان 1397
align=bottom
رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) در جمع دانشجویان عراقی محصل در ایران؛ دانشجویان عراقی سفیرانی برای استحکام روابط دو ملت / رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) با اشاره به تحصیل بیش از 4 هزار دانشجوی عراقی در 48 دانشگاه جمهوری اسلامی ایران، گفت: توسعه روابط علمی بین دو ملت ایران و عراق در دستور کار آستان قدس رضوی قرار دارد. مرتضی رجوعی در مراسم افتتاح...
... سال تحصیلی جدید دانشجویان عراقی محصل در ایران که با حضور مقامات عراق و بیش از 500 دانشجوی عراقی محصل در مراکز آموزشی و دانشگاه‌های مشهد در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد، از تحصیل بالغ بر ۴ هزار دانشجوی عراقی در ۴۸ دانشگاه ایران خبر داد و گفت: از این تعداد دانشجو بیش از ۱۵۰۰ دانشجو در دانشگاه‌های شهر مشهد مقدس مشغول به تحصیل هستند.
وی سیاست کلیدی آستان قدس رضوی را توسعه روابط علمی و آموزشی با کشور عراق و دانشجویان محصل عراقی در جمهوری اسلامی ذکر کرد و افزود: دانشگاه امام رضا (ع) در سال ۹۱ میزبان تنها ۶ دانشجو از آستان مقدس امامین جوادین(ع) در کاظمین بود اما اکنون حدود ۲۰۰ دانشجو عراقی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
 
ارائه خدمات رفاهی و فرهنگی برای دانشجویان عراقی
به گفته رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) آستان قدس رضوی تلاش دارد تا در کنار ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی، خدمات مختلف و رفاهی را به دانشجویان عراقی و خانواده‌های آن‌ها که میهمان ما در این شهر هستند، ارائه دهد.
وی به برگزاری دوره‌های آموزش زبان فارسی برای دانشجویان عراقی و آموزش زبان عربی برای اساتید و کارکنان دانشگاه امام رضا (ع) اشاره کرد و گفت: دوره اول آموزش زبان فارسی در اواخر سال گذشته شروع شد و اکنون دوره دوم این آموزش‌ها در حال برگزاری است که مورد استقبال و رضایت‌مندی بالای دانشجویان عراقی قرار گرفته است.
دکتر محمد مهدی‌نژاد معاون علمی آستان قدس رضوی همچنین در این مراسم با اشاره به دپلیماسی علمی و فناوری در دنیا، اظهار کرد: سند راهبردی دیپلماسی علمی در کشور به تصویب رسیده است و ارتباطات بیشتر ایران با سایر کشورها در دستور کار است. همچنین آستان قدس رضوی آماده برقراری روابط علمی با کشورهای مختلف به ویژه عراق است.

دانشجویان عراقی سفیرانی برای استحکام روابط دو ملت
وی دانشجویان عراقی محصل در ایران را سفیرانی برای استحکام روابط و دوستی دو ملت عراق و ایران معرفی کرد و گفت: خوشبختانه در این سال های اخیر روابط خوبی بین این دو کشور ایجاد شده است و این همکاری تنها منحصر به ارائه خدمات علمی برای دانشجویان نخواهد بود بلکه در حوزه‌های مختلف از جمله صنایع ، فنی و مهندسی، پزشکی و ... می تواند گسترش پیدا کند.
در ادامه مراسم افتتاح سال تحصیلی دانشجویان عراقی محصل در ایران، دکتر یاسر عبدالزهرا الحجاج  رایزن فرهنگی عراق در جمهوری اسلامی ایران با اشاره به ارتباط سیاسی و جغرافیایی بین دو کشور ایران و عراق اظهار کرد: محبت اهل‌بیت (علیهم‌السلام) محور اصلی ارتباط بین این دو کشور است و پذیرایی عراقی‌ها از ایرانی‌ها در ایام زیارت اربعین و همچنین میزبانی ایرانی‌ها از زائران عراقی که به زیارت حضرت رضا (ع) مشرف می‌شوند، حقیقت و اساس ارتباط بین دو ملت ایران و عراق است.
 
عراق هیچ گونه تحریمی علیه ایران را قبول نمی‌کند
وی به تفرقه‌افکنی دشمنان برای خدشه‌دار کردن روابط حسنه‌ای که بین دو کشور برادر، دوست و همسایه ایران و عراق پرداخت و تصریح کرد: طبق اعلام نخست وزیر کشور عراق این کشور، هیچ‌گونه تحریم‌هایی را علیه جمهوری اسلامی ایران قبول نمی‌کند و این کم‌ترین کاری است که عراق می‌تواند نسبت به جان‌فشانی جوانان ایرانی برای دفاع از حرم های اهل‌بیت(ع) انجام دهد.
رایزن فرهنگی کشور عراق در جمهوری اسلامی ایران با اشاره به حضور بیش از ۴ هزار دانشجو محصل عراقی در ایران گفت: حضور این دانشجویان در ایران یکی از نشانه‌های ارتباطات قوی بین دو کشور ایران و عراق است.
 
رایزنی‌های وزارت علوم عراق برای تحصیل دانشجویان در ایران
این مقام مسئول در ادامه به سیاست‌های جدید وزارت علوم کشور عراق برای تقویت روابط علمی و پژوهشی بین این کشور و جمهوری اسلامی ایران اشاره و تصریح کرد: وزارت علوم عراق تلاش دارد تا شرایط را برای حضور بیشتر دانشجویان این کشور در مراکز آموزش عالی ایران فراهم کند.
یاسین شریف الصیف سرکنسول عراق در مشهد سخنران دیگر مراسم افتتاح سال تحصیلی جدید دانشجویان عراقی محصل در ایران بود؛ وی با بیان اینکه حضور دانشجویان دختر و پسر عراقی در ایران برای فراگیری علم و دانش نوعی جهاد علمی است، گفت: همان‌گونه که خانواده ‍‌های شما در برابر داعش ایستادگی کردند و با جان‌فشانی و دادن خون جهاد کردند شما هم امروز که به دور از خانواده و وطن در حال فراگیری دانش هستید، جهاد علمی می‌کنید.
وی گفت: برخی حضور زائران اقصی نقاط دنیا در زیارت اربعین را به عنوان راهپیمایی معرفی می‌کنند در حالی‌که در راهپیمایی‌ها شرکت کننده محدود هستند ولی در زیارت اربعین شاهد حضور میلیونی زائران و عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) در کربلای معلی هستیم.
این مقام دیپلماتیک جمهوری عراق خاطرنشان کرد: امسال در ایام اربعین کنسولگری عراق در شهرهای مختلف ایران بیش از دو میلیون ویزا را برای زائران ایرانی که قصد حضور در مراسم اربعین حسینی را داشتند، صادر کرد.
 
فتنه‌انگیزی دشمن برای تفرقه بین دو ملت ایران و عراق
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فتنه‌های دشمنان برای ایجاد تفرقه و فاصله بین دو ملت ایران و عراق ابراز کرد: متأسفانه این فتنه انگیزی‌ها از ماه‌ها قبل از ایام اربعین شروع شد؛ به‌گونه‌ای که بسیاری از دوستان و خانواده‌ها از اوضاع عراقی‌ها و فرزندانشان در ایران احساس نگرانی کردند ولی من امروز به آن‌ها می‌گویم که وضعیت عراقی‌ها در جمهوری اسلامی ایران بسیار مناسب است و همان راحتی و آرامشی را که در شهرهای عراق داریم در شهر مشهد و سایر شهرهای ایران برای ما وجود دارد.
وی از دانشجویان عراقی درخواست کرد تا این محافل دوستانه بین مردم دو ملت ایران و عراق را از طریق شبکه های مجازی منتشر کنند تا همگان بدانند که این دو ملت روابط دوستانه و مستحکمی را دارند.
 
تسهیل تحصیل دانشجویان عراقی در ایران
یاسین شریف الصیف افزود: کنسولگری عراق در شهرهای مختلف جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای ارائه خدمات و رفع مشکلات دانشجویان محصل عراقی در ایران اعلام می‌کند. همچنین به درخواست دانشجویان عراقی رایزنی‌هایی با مسئولان دانشگاه‌ ایران برای تسهیل تحصیل دانشجویان عراقی در مراکز آموزش عالی ایران مذاکراتی صورت گرفته است.
بخش دوم این مراسم در مورد نقش راهپیمایی اربعین حسینی در توسعه روابط بین ایران و عراق بود که حجت الاسلام فرازی‌نیا مدیر ارتباطات حوزوی و امور فرهنگی حوزه تولیت آستان قدس رضوی در مورد چرایی پیاده‌روی اربعین در این مراسم گفت: عزاداری و زیارت از شاخصه‌های شناسایی شیعیان است لذا باید به زیارت اربعین باید به عنوان یک فرهنگ نگاه کرد.
فرازی‌نیا با اشاره به کارکردهای تربیتی پیاده‌روی اربعین اشاره کرد و افزود: حضور در صحنه زیارت به صورت پیاده‌روی، تقویت محبت اهل‌بیت(ع)، تقویت روحیه عشق و حماسه و ایثار، فراگیر شدن میدان مهرورزی و از خود گذشتگی، انفاق و خیرات گسترده، تواضع و فروتنی در احیای رسم میهمان نوازی، احیاء شعائر حسینی و برائت دسته جمعی از دشمنان برخی از کارکردهای تربیتی این زیارت است.
فرازی با بیان اینکه زیارت اربعین از شاخصه‌های شیعه‌شناسی است، اظهار کرد: سلام‌های توصیفی، شهادت دادن به عظمت و جایگاه امام حسین(ع) و بیان اهداف و قیام این امام معرفی قاتلان امام حسین(ع)، بیان عبرت‎های عاشورا برخی از فرازهای زیارت اربعین است.
در ادامه این مراسم از دانشجویان برگزیده عراقی که در دانشگاه‌های شهر مشهد مشغول به تحصیل هستند تقدیر شد.
آخرین ویرایش: شنبه 26 آبان 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht