مشهد، همزمان شاهد «دو رویداد بین المللی» مهم

برپایی چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن مشهد و

راهیابی تیم   پدیده شهر خودرو   مشهد به مسابقات آسیایی


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
فقط   پنج روز تا جشن ده سالگی اندیشکده !

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

علمی: برونو دی نیکلای اتریشی در دانشگاه فردوسی مشهد از پژوهش‌هایش درباره عصر ایلخانان گفت؛ مغولان، آن سوی نقاب / رونمایی از یک کتاب

   |  پنجشنبه 17 آبان 1397
گسترش زبان فارسی در سده گذشته در جهان باعث توجه بیش از پیش پژوهشگران دیگر کشورها به تاریخ و تمدن و فرهنگ غنی ایران‌زمین شده است. برای نمونه محققان اروپایی از اواسط قرن گذشته با تحقیق و انتشار کتاب‌های بیشتر درباره مقاطع مختلف تاریخی ایران این علاقه را نشان داده‌اند. یکی از نمودهای توجه اروپایی‌ها به پیشینه ما پرداختن به نقاط عطف گذشته تاریخی ایران است که تمرکز بر آن....
... می‌تواند به پایه‌های تمدنی این سرزمین استحکام بخشد. در همین ارتباط انجمن علمی تاریخ با همکاری انجمن ایرانی تاریخ شعبه منطقه‌ای خراسان نشستی علمی را بر پایه گرایش‌های جدید در مطالعات تاریخ ایران در دوره مغول و ایلخانی ترتیب داد. در این نشست، دکتر «برونو دی نیکلا» میهمان برنامه و پژوهشگر مرکز ایران‌شناسی آکادمی علوم اتریش تجربیاتش را در اختیار دانشجویان علاقه‌مند و استادان عرصه تاریخ گذاشت. در پایان این برنامه علمی تاریخی که ظهر روز گذشته در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دکتر علی شریعتی واقع در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، از کتاب «زنان در ایران عهد مغول» نوشته این پژوهشگر ایتالیایی‌اصل رونمایی شد. دکتر جواد عباسی دانشیار گروه تاریخ و معاون پژوهشی دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد، با ترجمه صحبت‌های دی نیکلا او را در این نشست همراهی می‌کرد.
 

﷯ ترجمه مطالعات مانع از موازی‌کاری می‌شود

برونو دی نیکلا که در ابتدا از تجربه‌هایش در روند تحقیق درباره تاریخ زنان ایرانی در دوره ایلخانان مغول با دانشجویان و استادان حاضر در برنامه سخن گفت، به اهمیت ترجمه «پژوهش‌های مربوط به ایران» به زبان‌هایی غیر از زبان فارسی پرداخت و تصریح کرد: برگردان تحقیقات به زبان‌های مرجع باعث می‌شود یک تحقیق به منبعی برای پژوهشگران بعدی تبدیل شود و آن منبع تحقیقی جای خود را در میان دیگر منابع باز خواهد کرد. خیلی از تألیفات و تحقیقات ارزشمند و مستدل وجود دارند که به زبان فارسی هستند و محققان اروپایی و انگلیسی‌زبان از آن بی‌بهره‌اند.

او که دانش‌آموخته انگلستان است، ادامه داد: ترجمه‌نشدن تحقیقات و متون پژوهشی فارسی باعث شده تا آثار شناخته نشوند و تحقیقات موازی در اروپا شکل بگیرد و برخی از محققان اروپایی کارهایی مشابه آنچه در ایران انجام شده است، انجام دهند.

دی‌نیکلا در ادامه به سیر موضوعی مطالعات درباره دوره مغول اشاره و تشریح کرد: تمام متونی که با محوریت آن دوره تاریخی تألیف شده تا سال١٩٧٠ میلادی به اقدامات نظامی و اتفاقات سیاسی پرداخته‌ است. از سال١٩٧٠ به بعد به بحث‌های فرهنگی و اجتماعی نیز توجه می‌شود و از آنجاست که نگاه‌ها به رویکرد سنتی درمورد مغول‌ها رفته‌رفته تغییر می‌کند. به این ترتیب انتقادها به نگاه سنتی که مغول‌ها را مهاجم، ویرانگر، جنگجو و... معرفی می‌کرد آغاز شد و این پرسش را در افکار عمومی پدید آورد که آیا همه امور در حکومت مغول‌ با خشونت و کشت‌وکشتار اداره می‌شده است؟

این تاریخ‌دان ایتالیایی‌اصل در تشریح روند تغییر نگاه به تاریخ مغول، افزود: با قوت‌گرفتن این تغییر نگاه‌ها از فعالیت‌های نظامی و سیاسی مغول‌ها به فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی آن‌ها، مطالعات معکوس از آنچه پیش از دهه ٧٠ میلادی وجود داشت آغاز شد و نشانه‌هایی از تمدن و حکومت مغول‌ها و جایگاه زنان در آن دوره تاریخی به دست آمد. خانم شیرین بیانی در تحقیقات و تألیفات تاریخی خود به این موضوع عمیقا پرداخته است.

 

﷯ ایران عصر مغول، مشابه اروپای قرون وسطی

مؤلف کتاب «زنان در ایران عهد مغول» با اشاره به اهمیت دادن اروپایی‌ها به این بخش از تاریخ ایران گفت: مقطع تاریخی مشابهی در اروپا وجود داشته است که توجه پژوهشگران را به این دوره تاریخی ایران جلب کرده است و آن اتفاقاتی در سده‌های میانه در اروپا است. 

به گفته او محققان اروپایی درباره همه آنچه در سده‌های میانه در اروپا رخ داده است، تحقیق کرده‌اند: پژوهشگران حتی درباره اسباب‌بازی‌های اروپا در آن دوره تألیف دارند و موضوعی نمانده است که به آن نپرداخته باشند. برای همین به دوره تاریخی مشابه آن یعنی تاریخ مغول در ایران گرایش پیدا کردند.

دی‌نیکلا که ١٣ سال از عمرش را برای تألیف کتاب «زنان در ایران عهد مغول» صرف کرده است درباره انگیزه‌اش از پرداختن به موضوع زنان اظهار کرد: وارد تاریخ مغول که شدم، جای کار بسیار داشت و موضوعات فراوانی بود که به آن پرداخته نشده بود و چون می‌دانستم زنان در آن دوره مهم بوده‌اند تحقیقاتم را روی آن متمرکز کردم.

او با بیان اینکه ٩٨درصد کتاب‌های درباره آن دوره تاریخی را مردان برای مردان نوشته‌اند، تصریح کرد: از زنان اطلاعات کمی دردسترس بود. در تألیفات پیش از تحقیقاتم، ٢٠ زن تأثیرگذار در عهد مغول معرفی شده بودند؛ اما من که کار را آغاز کردم، به یک فهرست ٣۵٠ نفری دست یافتم و در متون مختلف درباره آن‌ها دنبال اطلاعات گشتم.

این تاریخ‌نگار زنان آن دوره را از نظر سیاسی، اقتصادی و مذهبی تأثیرگذار دانست و ادامه داد: در سه بخش «زنان فروانروا»، «زنان نایب‌السلطنه» و «زنان منتقل کننده قدرت»، تأثیر آن‌ها را در حکومت مغول بررسی کردم. درباره زنان فرمانروا باید گفت در حکومت مرکزی زنی در دوره مغول‌ها فرمانروا نبوده است. در حاکمیت پایین دست مانند حکمرانی در کرمان و فارس، حاکمان محلی زن وجود داشته است. اما حضور زنان نایب‌السلطنه یا زنانی که باعث شوند قدرت از شاخه‌ای به شاخه‌ دیگری در رده حکومتی منتقل شود، در بدنه حکومت مرکزی به چشم می‌خورد.

 

﷯ تاریخ مغول جای کار دارد

دی‌نیکلا درباره جایگاه زنان در دوره ایلخانی خاطرنشان کرد: زنان حکومت ایلخانی که «خاتون» خوانده‌می‌شدند قدرت اقتصادی داشتند و نیز از ایل و سپاه نظامی برای خود بهره‌مند بودند. آن‌ها حتی با حکومت‌های پیرامون خود مراودات اقتصادی داشتند. بااین‌‌همه هیچ‌یک به فرمانروایی حکومت مرکزی راه نیافتند و در همان اندازه حکومت محلی ماندند. هرچند بعد‌ها به‌خاطر بی‌ثباتی سیاسی، حکومت مرکزی قدرت را از خاتون‌ها گرفت.

او همچنین به جایگاه مذهب در میان زنان مغول و حکومت ایلخانی اشاره کرد و با بیان اینکه مذهب در نزد زنان شخصی و درمانگر و تسکین‌دهنده بوده است، ابراز کرد: اسنادی مبنی‌بر تغییر مذهب در خاتون‌ها وجود دارد که طبق آن این زنان از دین مسیحیت به اسلام مشرف می‌شده‌اند؛ اما این اسناد، متقن نیست و اگر تغییر مذهبی هم رخ داده، آهسته و در دوره زمانی طولانی بوده است.

پژوهشگر مرکز ایران‌شناسی آکادمی علوم اتریش در جمع‌بندی سخنان خود تأکید کرد: بررسی این دوره تاریخی، نگاه سنتی ما را به مغول‌ها تغییر می‌دهد و مدارج متفاوتی برای آن‌ها پدید می‌آورد. به اعتقاد او هنوز زمینه‌های فراوانی مربوط به عصر مغول مانند طب، نجوم و... مانده که کسی درباره آن‌ها تحقیق نکرده است.

دی نیکلا همچنین از همکاری دانشگاه فردوسی مشهد با مرکز ایران‌شناسی آکادمی علوم اتریش خبر داد که قرار است در پروژه‌ای مشترک تمام نسخ خطی سراسر دنیا که مربوط به دوره مغول و ایلخانی است، جمع‌آوری شود و در سایتی که راه‌اندازی خواهد شد، در معرض استفاده پژوهشگران و علاقه‌مندان قرار گیرد. 

 
شهرآرا آنلاین | غلامرضا زوزنی

خبری دیگر در همین زمینه حاکی است:

در یک نشست علمی؛ کتاب «زنان ایران در عهد مغول» رونمایی می‌شود

align=bottom
نشست علمی «گرایش‌های جدید در مطالعات تاریخ ایران در دوره مغول و ایلخانی» و رونمایی از کتاب «زنان ایران در عهد مغول»، دوشنبه ۱۴ آبان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، انجمن علمی تاریخ با همکاری انجمن ایرانی تاریخ شعبه منطقه‌ای خراسان، نشست علمی «گرایش‌های جدید در مطالعات تاریخ ایران در دوره مغول و ایلخانی» و آئین رونمایی از کتاب «زنان ایران در عهد مغول» نوشته دکتر برونو دی‌ نیکلا؛ پژوهشگر مرکز ایرانشناسی آکادمی علوم اتریش را برگزار می‌کند.

این آئین از ساعت ۱۲ روز دوشنبه ۱۴ آبان‌ماه در دانشکده ادبیات دکتر شریعتی، تالار رجایی بخارایی برگزار شده است. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به نشانی @History_association_fum مراجعه کنند.


آخرین ویرایش: یکشنبه 27 آبان 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»