مشهد، همزمان شاهد «دو رویداد بین المللی» مهم

برپایی چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن مشهد و

راهیابی تیم   پدیده شهر خودرو   مشهد به مسابقات آسیایی


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
فقط   پنج روز تا جشن ده سالگی اندیشکده !

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

آیت‌الله علم‌الهدی: راهپیمایی اربعین یک دیپلماسی عمومی بی‌نظیر است

   |  یکشنبه 6 آبان 1397
امام جمعه مشهد گفت: مساله پیاده‌روی اربعین تنها یک زیارت و عشق نیست، این راهپیمایی در یک دیدگاه جهانی و بین‌المللی، یک دیپلماسی عمومی بی‌نظیر است. آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز، چهارم آبان ماه در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه مشهد در حرم مطهر رضوی، اظهار کرد: فردا روز ۱۷ صفر بر اساس برخی از روایات سالروز شهادت جانگداز امام هشتم علی ابن موسی الرضا(ع) است....
... بین هفدهم ماه صفر که به یک روایت شهادت امام رضا(ع) و آخر ماه صفر که به روایت دیگر شهادت بوده، این ۱۳ روز عزای خراسان و عزای مردم این سرزمین به خاطر مظلومیت جانگداز امام هشتم علی ابن موسی الرضا(ع) است.

وی افزود: شهادت امام رضا(ع) به یک جهت از نظر نوع شهادت بی‌نظیر و منحصر به فرد بوده و شهادتی بود که یک سال و نیم طول کشید. عاشورا کمتر از یک روز اما امام شهادت امام رضا(ع) یک سال و نیم بود. از لحظه‌ای که امام رضا(ع) در هنگام خروج از مدینه به زن و فرزندان خود فرمودند که برای غربت و مظلومیت من اشک بریزید، از آنجا شهادت امام رضا(ع) شروع شد.

علم‌الهدی با بیان اینکه خصوصیت این شهادت در دو نکته بود، عنوان کرد: نکته اول اینکه امام هشتم(ع) خط و جریان امامت را از دسیسه شیطانی مامون که می‌خواست منحرف کند، نجات دادند. نکته دوم این بود که از زمان امیرالمومنین(ع) به بعد، موجودیت اندیشه و نیز اجتماعی شیعه به وسیله امام رضا(ع) رقم خورد. تا قبل از این شیعه به عنوان یک اندیشه قوی در دل امت اسلام موجودیت اجتماعی نداشت و شیعیان افرادی بودند که مخالفین حکومت حاکم هستند، جریان حاکمیت را نمی‌پسندند و حاکمیت را حق دیگران و غصب می‌دانند. شیعه به این عنوان در جامعه و امت اسلامی شناخته شده بود.

امام جمعه مشهد ادامه داد: شیعه به عنوان جبهه اعتراضی ضد جریان حاکمی بود که از نظر امت پذیرفته شده است اما امام رضا(ع) موجودیت اجتماعی شیعه را در حاشیه یک اندیشه سیاسی و توحیدی تثبیت کرده و در حدیث سلسله‌الذهب ثابت کردند که معنای توحید خدا، حاکمیت الله و آن را مخصوص خدا دانستن است و تنها جریان فکری و دکترین سیاسی که در امت اسلام حاکمیت را مخصوص خدا می‌داند، منحصرا شیعه است. وجود اجتماعی شیعه به عنوان یک جریان فکری، سیاسی و اعتقادی توحیدی ناب در دل امت به وسیله وجود امام هشتم(ع) تثبیت شد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی بیان کرد: آن روز امام رضا(ع) آغازگر حیات اجتماعی شیعه بودند و وجود اجتماعی شیعه را به صدر رساندند و از همان روز جریان شیعه توسعه پیدا کرد تا امروز که جریان شیعه در یک تمرکز و جلوه‌گاه دیپلماسی عمومی تشیع در دنیا نمایش داده می‌شود و آن راهپیمایی اربعین با بیش از ۲۰ میلیون انسان است.

وی با اشاره به اینکه مسئله پیاده‌روی اربعین تنها یک زیارت و عشق نیست، تصریح کرد: این راهپیمایی در یک دیدگاه جهانی و بین‌المللی، یک دیپلماسی عمومی بی‌نظیر است. دیپلماسی مربوط به برقراری ارتباط هر مردم و کشور در دنیا با دیگران بوده و دیپلماسی‌ها از طرف دولت‌ها اجرا می‌شوند، بدین صورت که نمایندگان این دولت در عرصه‌های بین‌المللی با سایر نمایندگان دولت‌ها در یک عرصه دیپلماسی تعامل و همکاری ارتباط برقرار می‌کنند که دیپلماسی عادی است.

علم‌الهدی اضافه کرد: دیپلماسی عمومی این است که نمایندگان دولت‌ها این ارتباط را برقرار نمی‌کنند بلکه خود ملت‌ها این کار را انجام می‌دهند. امروز دیپلماسی عمومی ایرانی در سوریه، یمن و عراق برقرار بوده و مظهر عمده دیپلماسی عمومی جهان شیعه در راهپیمایی اربعین است که تمام شیعیان دنیا در این مکان یکدیگر را پیدا کرده و با هم ارتباط برقرار می‌کنند. این نوع دیپلماسی عمومی با این مظهر در روی کره زمین بی‌نظیر است.

امام جمعه مشهد خاطرنشان کرد: مسئله تنها دیپلماسی عمومی شیعه نیست بلکه از این عرصه نیز تجاوز کرده و به دیپلماسی عمومی محبان اهل بیت(ع) رسیده است. عده‌ای از اهل سنت نیز شرکت می‌کنند زیرا حسین(ع) را دوست دارند. تمام دیپلماسی‌ها متکی بر یک جریان هماهنگ وحدت سیاسی، جغرافیایی و یا فرهنگی بوده اما دیپلماسی عمومی شیعه و محبان اهل بیت(ع) در راهپیمایی اربعین یک دیپلماسی مبتنی بر محوریت عشق است. دل‌های این ۲۰ میلیون نفر به یکدیگر گره خورده زیرا یک عامل این دل‌ها را به هم پیوند داده که عشق به حسین(ع) است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: وابستگی قلبی و روحی به ساحت مقدس سیدالشهدا(ع) این دیپلماسی عمومی را مدیریت می‌کند و مهم این است که در این دیپلماسی عمومی آنکه رهبری فکری را در دست دارد، انقلاب اسلامی ما است. آنجا که همه یکدیگر را پیدا می‌کنند، دم از نفرت از آمریکا، انزجار از استکبار، بیزاری از قدرت‌های کفر و الحاد جهانی، وابستگی به قدرت یکتا و جبهه ضد استکباری دنیا انقلاب اسلامی ما می‌زنند. رهبر این دیپلماسی عمومی و این اندیشه را از نظر تفکر سیاسی رهبری می‌کند. این مسئله مهم در راهپیمایی اربعین است.

وی با طرح این سوال که چرا انقلاب ما توانست این کار را انجام دهد، تصریح کرد: از تمام ملت‌ها و کشورها در این راهپیمایی شرکت می‌کنند. چرا آفریقایی نیز دم از امام(ع)، رهبر و انقلاب ایران می‎زند؟ آسیایی نیز همینگونه است. اروپایی و آمریکایی نیز به زیارت اربعین آمده و همه دم از انقلاب ما می‌زنند. این به خاطر وابستگی مردم ما به انقلاب است. شما مردم به این انقلاب وابسته هستید و همین امر سبب شده که این عظمت در یک دیپلماسی عمومی جهان شیعه و محبان اهل بیت(ع) به وجود آید. این به دلیل وابستگی شما مردم بوده و مهم، تداوم این وابستگی است.

علم‌الهدی با اشاره به سخن چند روز گذشته مقام معظم رهبری، عنوان کرد: ایشان فرمودند که باید مسائل نظام شفاف باشد و شفافیت در جریان نظام اجرا شود که این به دو دلیل است. یک دلیل این بوده که شفافیت در برنامه‌های نظام، اعتماد مردم را جلب می‌کند. زمانی که مردم ببینند همه راست می‌گویند و مردم از تمام واقعیت‎هایی که در کشور و جریان‌های مختلف اقتصادی و سیاسی مملکت است، با خبر و  همه چیز روشن باشد، در نتیجه اعتماد مردم به نظام و مسئولین زیادتر می‌شود.

امام جمعه مشهد افزود: دوم اینکه این مردم وابسته به نظام و انقلاب می‌شوند. زمانی که همه چیز شفاف و تمام نظام و انقلاب توسط مسئولین، حرکت‌ها، سیاست‌گذاری‌ها و اجرای برنامه‌هایشان شفاف و روشن باشد، مردم نیز وابسته می‌شوند و این وابستگی مردم به نظام ادامه پیدا می‌کند. تمام قدرت نظام که ۴۰ سال در مقابل تمام دشمنی‌ها روی پای خود ایستاده، وابستگی مردم است که این امر در سایه شفافیت امتداد پیدا می‌کند. شفافیت لازم است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی تاکید کرد: مشکلات معیشتی و اقتصادی در مملکت وجود دارد اما آن را روراست با مردم در میان بگذارند و بگویند که در برنامه، سیاست و اجراییات مشکلات وجود دارد و راست را به مردم بگویند که بعد از ۵ سال یکی از مسئولین بگوید که من اختیار انتخاب منشی خود را در دولت نداشتم. این روراست حرف زدن با مردم نیست. شما ۵ سال در این دولت به عنوان شخص دوم، برنامه‌ریز، سیاست‌گذار و مدیر هستید، اگر اختیار انتخاب منشی ندارید چرا از روز اول در دولت ماندید؟ چرا به مردم نگفتید که چه کسی اختیار دارد؟ کسی که مانع است را به مردم معرفی کنید.

وی ادامه داد: شما معتقدید این مردم عقل ندارند؟ این قدر مردم را نادیده گرفتن و اینقدر به مردم بی‌اعتنایی کردن که معتقدید مردم عقل ندارند و باور می‌کنند که مسئولی بعد از ۵ سال که همه کاره دولت بوده، بگوید بنده اختیار انتخاب منشی خود را ندارم. شفاف بگویید که مشکلات شما چیست. گرفتاری‌هایی که مردم دچار آن شده‌اند را شما و برنامه‌هایتان ایجاد کردید.

علم‌الهدی بیان کرد: ما کمبود نداریم و امروز همه چیز در کشور موجود است. این را شما ایجاد کردید. شما طلا و ارز را جلودار سبد غذا و زندگی مردم قرار دادید و مردم به این روز افتادند. اکنون که طلا و ارز در حال برگشت بوده اما گرانی‌ها سر جای خود و تمام فشارهای معیشتی برای مردم باقی است. روراست با مردم حرف بزنید و شفاف به مردم بگویید که مشکل چیست. جلوی گرانی را بگیرید و مردم هم با شما همراه هستند.

امام جمعه مشهد گفت: امروز در این کشور، هر کس در هر شرایط، مقام و شئونی بخواهد قدمی بردارد که مردم از نظام فاصله بگیرند و اعتمادشان به نظام سلب شود، این بزرگ‌ترین خائن به انقلاب است. هستی ما و قائمه نظام و انقلاب، مردم هستند، این مردم باید وابسته‌تر شوند و این وابستگی مردم بوده که این دیپلماسی عمومی عظیم را در اربعین به وجود آورده است.

انتهای پیام - ایکنا از خراسان رضوی
آخرین ویرایش: یکشنبه 6 آبان 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»