مشهد، همزمان شاهد «دو رویداد بین المللی» مهم

برپایی چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن مشهد و

راهیابی تیم   پدیده شهر خودرو   مشهد به مسابقات آسیایی


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
فقط   پنج روز تا جشن ده سالگی اندیشکده !

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

گفتگوی علمی؛ دکتر محدثی: در اطراف حرم رضوی، فضاهای فرهنگی به جای هتل ها و بازار ساخته شود / حتی مکه، نباید تحت الشعاع بازار قرار گیرد

   |  پنجشنبه 3 آبان 1397
align=bottom"
دکتر حسن محدثی گیلوایی استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران: توصیه من این است که فضای شهری در مشهد تقسیم شود و در اطراف حرم رضوی تا جایی که امکان دارد فضاهای فرهنگی به جای هتل ها ساخته شود که شامل کتابخانه و مکانی برای تجمع مردم برای انجام مناسک و گفتگوها و در نتیجه دنبال کردن زندگی دینی آنان باشد به جای اینکه فضاهای اقتصادی اطراف حرم ساخته شود...

مدیرگروه جامعه شناسی دین انجمن جامعه شناسی ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری رضوی، ضمن انتقاد نسبت به تعریف مکان و امردینی که همه فضاهای شهری و خیابان ها را نمی توان مکان دینی نام گذاشت، گفت: برخی فکر می کنند با تظاهرات و راهپیمایی درباره امر دینی به ترویج دین کمک می شود در صورتی که این فعالیت ها همراه با آسیب های جدی است.

دکتر حسن محدثی گیلوایی، مدیرگروه جامعه شناسی دین انجمن جامعه شناسی ایران و استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران در گفتگو با خبرنگار ما درباره تعریف ویژگی های شهر مذهبی گفت: بهتر است که از مفاهیم کلیشه ای درباره مشخصات و ترسیم شهر مذهبی عبور کرد.

استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران با اشاره به اینکه وقتی به شهری از لحاظ تاریخی دینی گفته شده است با توجه به اینکه قرنها از آن زمان می گذرد دیگر ضرورتی ندارد که تعریف ما از شهر مذهبی به سابقه تاریخی آن شهر منوط شود، اظهارکرد:  در شهر مذهبی انواع و اقسام نمادهای دینی دیده می شود.

این پژوهشگر اجتماعی ادامه داد: در عین حال در شرایط فعلی بافت ها و ساختارهایی جدیدی در این شهر دینی ایجاد شده است که احساس می شود حتی امام رضا(ع) در غربت است چرا که در این بافت ها عناصر دینی دیده نمی شوند چرا که از طرفی فقط به دلیل وجود یک مکان مقدس، نمی توان آن را شهر دینی قلمداد کرد اگر چه یکی از کارکردهای این شهر دینی بودن آن است.

این جامعه شناس دینی با بیان اینکه در شرایط فعلی مشهد به عنوان یک کلان شهر مطرح است که تنوع فعالیت های فراوانی در آن به چشم می خورد، تصریح کرد: در این شهر ما فقط با یک امر دینی مرتبط نیستیم چرا که این شهر تنوع فراوانی در فعالیت های مختلف دارد.

فراهم سازی ساختارهای امر دینی در شهر مذهبی 

وی در ادامه با تأکید بر فراهم سازی ساختارهای امر دینی در شهر مذهبی گفت: بسیاری از مردم ما دیندار هستند و حق آنها این است که به صورت دینی زندگی کنند و از طرفی برای زندگی آنان نیاز است تا فضای مناسب فراهم شود در حالی که هجوم فعالیت های اقتصادی در اطراف حرم رضوی، بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) را تحت الشعاع قرارداده است.

محدثی با تأکید بر این مطلب که نیاز است تا برای حرم، حریم تعریف شود، بیان داشت: در عین حال در این حریم می توان از انجام فعالیت های دیگر ممانعت به عمل آورد در حالی که در شرایط فعلی تنوع فعالیت های اقتصادی در اطراف حرم رضوی بسیار گسترده شده است و در واقع این امر نماد و هویت این شهر را تغییر می دهد.

این استادیار دانشگاه در ادامه ضمن تأکید بر دفاع از حریم مکان مقدس در مشهد گفت: در واقع این دفاع باید به گونه ای باشد که کارکردها و نمادها و فضاهای امر دینی محفوظ بماند تا به صورت افسار گسیخته فضای شهر تغییر نکند و متناسب با فضای دینی در این شهر فعالیت صورت گیرد و مکان ها تعریف شوند.

وی در ادامه درباره انجام مناسب مناسک در شهر مذهبی گفت: توصیه من این است که  فضای شهری در مشهد تقسیم شود و در اطراف حرم رضوی تا جایی که امکان دارد فضاهای فرهنگی به جای هتل ها ساخته شود که شامل کتابخانه و مکانی برای تجمع مردم برای انجام مناسک و گفتگوها و در نتیجه دنبال کردن زندگی دینی آنان باشد به جای اینکه فضاهای اقتصادی اطراف حرم ساخته شود.

کنارهم قرار گرفتن بازار و مسجد در تاریخ اسلام نشان دهنده آمیختگی دین و دنیا

مدیرگروه جامعه شناسی دین انجمن جامعه شناسی ایران با تأکید بر این مطلب که با فعالیت اقتصادی مشکلی ندارم چرا که به صورت تاریخی در جامعه اسلامی مسجد و بازار در کنار یکدیگر بوده اند، تصریح کرد: این موضوع به صورت نمادین نشان دهنده این امر است که دین و دنیا در جهان اسلام پیوند گسترده ای دارند در عین حال نباید به گونه ای باشد که بازار و فعالیت اقتصادی حرم را تحت الشعاع قرار دهد.

وی ادامه داد: به نظر می رسد در شرایط فعلی در شهرهای مذهبی حرم تحت الشعاع بازار و فعالیت های اقتصادی قرار گرفته است و این امر حتی در مکه اتفاق افتاده است که همراه با آسیب جدی است.  

نمایش عزاداری 

محدثی در بخش دیگری ازسخنان خود درباره نمایش عزاداری که در دوران معاصر از سوی افراد صورت می گیرد، بیان داشت: در واقع این امر این خاصیت فضا است وقتی عزاداری در فضای باز انجام می شود عوامل گوناگون برآن تأثیر می گذارند و در واقع مناسک از کنترل خارج می شوند و برای پرهیز از این موضوع بهتر است که خیابان ها و میدان هایی ویژه برای مناسک ساخته شوند چرا که این شکل درهم آمیخته آسیب زا است.

وی ادامه داد: وقتی این خیابان از مردم گرفته می شود و قرار است هویت دینی به آن داده شود در حالی که از قبل این خیابان دارای هویت است و افراد خاطره هایی از آن دارند اما تلاش می شود که هویت قبلی از آن سلب شود در حالی که این کار درست نیست و بهتر  است تا مکان های دینی ویژه برای انجام مناسک ساخته شوند که اقسام فعالیت های دینی در آن تعریف شود.

این استادیار دانشگاه تهران ادامه داد: مسجد برای ما تعریف ویژه ای دارد و در زندگی ما دارای جایگاه خاصی است و نمی توان با چند داربست فضای دینی را برای آن تعریف کرد درحالی که هویت دینی و معنوی مسجد بر روح و جان انسان اثر معنوی دارد و با چند داربست نمی توان توقع اثر معنوی را داشت چرا که مکان در تجربه های باطنی ما نقش جدی دارد.

وی در ادامه ضمن انتقاد نسبت به تعریف مکان و امردینی که همه فضاهای شهری و خیابان ها را نمی توان مکان دینی نام گذاشت، گفت: برخی فکر می کنند با تظاهرات و راهپیمایی درباره امر دینی به ترویج دین کمک می شود در صورتی که این فعالیت ها همراه با آسیب های جدی است.


آخرین ویرایش: یکشنبه 6 آبان 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»