مشهد، همزمان شاهد «دو رویداد بین المللی» مهم

برپایی چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن مشهد و

راهیابی تیم   پدیده شهر خودرو   مشهد به مسابقات آسیایی


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
فقط   پنج روز تا جشن ده سالگی اندیشکده !

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

انتقاد عضو شورای شهر مشهد از هزینه‌کرد شهرداری در عراق

   |  دوشنبه 30 مهر 1397
رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به مقارن بودن ایام اربعین با شهادت امام رضا(ع) و ورود میلیون‌ها زائر به مشهد گفت: اعزام بخش قابل توجهی از نیروهای خدماتی و اتوبوسرانی و... به کشور عراق در این ایام با ارائه خدمات مورد انتظار و لزوم حفظ وضعیت آماده‌باش منافات دارد. محسن حسینی‌پویا امروز در نطق پیش از دستور سی و نهمین جلسه علنی ...
... شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر برگزار  شد، با اشاره به ایام اربعین شهات امام حسین(ع)، ایام وفات پیامبر (ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و حضرت رضا(ع) اظهار کرد: استقبال عموم مردم ایران و دیگر کشورها از آیین مردمی پیاده‌روی اربعین حسینی (ع) مایه مباهات و اعجاب انگیز است. یکی از بارزترین و مهمترین ویژگی‌های این آیین ماندگار که اکنون به آیینی جهانی بدل شده، مردمی بودن و مشارکت همه ملیت‌ها، قومیت‌ها، طبقات اجتماعی و فکری و اعتقادی در این آیین است.

وی ادامه داد: رمز و راز ماندگاری این آیین نیز همین مردمی بودن و برآمدن از متن جامعه است. با این وصف، هرچند از حیث فردی و اعتقادی همه ما به بایسته‌های برگزاری هرچه با شکوه‌تر این آیین ریشه دار و مشارکت در آن توجه داریم و باید چنین باشد، اما از جهت ورود یا عدم ورود شهرداری مشهد و هزینه کردن بودجه دریافتی از محل عوارض در این آیین ارزشمند، توجه به برخی نکات لازم است.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد یادآور شد: مطابق تبصره 1 ماده 68  قانون شهرداری، مصرف اعتبارات مصوب شهرداری باید منحصراً در حوزه همان شهرداری و با نظارت انجمن شهر باشد. همچنین مستفاد از ماده 56 همان قانون، شهرداری حق تعهد ارائه خدمات خارج از حدود مصوب شهر را ندارد. بنابراین هر ریالی که شهرداری در خارج از حوزه مجاز قانونی هزینه کند، بر خلاف قانون بوده و مراجع نظارتی از جمله شورای شهر باید به آن توجه نمایند و در تفریغ بودجه این نظارت اعمال خواهد شد.

حسینی‌پویا ادامه داد: اعضای شورای شهر و مدیران شهرداری از بودجه شخصی خود می‌توانند در این آیین مشارکت کنند ولی در وضعیت کنونی، مجوزی برای صرف بودجه شهرداری و وجوه و عوارض دریافتی از مردم مشهد در خارج از این شهر وجود ندارد و اگر چنین شود از مصادیق تصرف غیر قانونی در بودجه شهرداری است.

وی با بیان اینکه «ایام اربعین حسینی با ایام شهادت حضرت رضا (ع) قرین است و در این ایام تعداد بی‌شماری از  زائران داخل و خارج از کشور به صورت پیاده یا غیر پیاده عازم مشهد مقدس می شوند»، گفت: دهه آخر ماه صفر یکی از شلوغ‌ترین ایام و به عنوان پیک جمعیت حاضر در مشهد به شمار می‌رود. خدمت به زائران میلیونی حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) در مشهد از وظایف ذاتی شهرداری است که باید به بهترین وجه ممکن انجام شود. بنابراین از شهرداری انتظار می‌رود در حالی که شهر مشهد در این ایام میزبان میلیون‌ها زائر است، همت خود را صرف ارائه بهترین خدمت به زائران و مجاوران نماید حال آنکه اعزام بخش قابل توجهی از نیروهای خدماتی و اتوبوسرانی و غیره به کشور عراق در همین ایام، با ارائه خدمات مورد انتظار و لزوم حفظ وضعیت آماده باش در این ایام منافات دارد.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: آنهایی که همایش عظیم اربعین حسینی را از نزدیک دیده‌اند تصدیق می‌کنند که جوهره اصلی این همایش، مردمی بودن آن است و شاید یکی از آسیب‌های این همایش خیره کننده، مداخلات غیر مردمی در آن باشد. از این رو نیز مداخله شهرداری به عنوان شخصیتی عمومی می‌تواند با نقدی جدی همراه باشد.

حسینی‌پویا افزود: هرچند با همت قابل تقدیر شهردار، پرداخت دیون شهرداری نسبت به سال گذشته وضعیت به مراتب بهتری پیدا کرده، اما چنانکه می‌دانیم مشکل نقدینگی و تأخیر در پرداخت‌ها هنوز دامن‌گیر شهرداری است و بسیاری از پروژه‌های عمرانی تعطیل است و تأخیر در پرداخت دیون شهرداری به پیمانکاران نیز پابرجاست. پس در شرایطی که اجرای پروژه های ضروری شهر با مشکل مواجه است و شهرداری طلبکارانی دارد که ماه هاست در وصول حق خود معطل مانده‌اند، صرف هزینه خارج از محدوده مجاز قانونی؛ علاوه بر مغایرت با قانون، با تعالیم و احکام شرعی نیز همخوانی ندارد.

وی اضافه کرد: بنابراین شهرداری مشهد باید توجه داشته باشد در این خصوص از حدود مجاز قانونی فراتر نرود، بلکه همت خود را بر ارائه بهترین خدمات به زوار میلیونی حضرت رضا (ع) در همین ایام متمرکز کند.

این عضو شورای اسلامی شهر مشهد ضمن اشاره به اینکه «شهر ما همچنان با معظل ترافیک دست به گریبان است»، عنوان کرد: از طرفی با توجه به مشکل نقدینگی، باید با تفکر و برنامه‌ریزی عمل شود تا ضمن جلوگیری از انسداد نقدینگی و حیف و میل آن، گره‌های اصلی ترافیکی نیز باز شود. در این میان ترافیک بلوار شهید کلانتری، بلوار وکیل آباد و پل شهید پرتوی همچنان باقی است و این در حالی است که به رغم هزینه‌های چند صد میلیاردی در پروژه‌های کمربند جنوبی و بلوار نماز و تأثیر به سزای این دو پروژه در حل بخش عمده‌ای از گره ترافیکی، هر کدام از این دو پروژه بنا به علتی گره خورده و منابع هزینه شده از بودجه عمومی در این پروژه ها راکد و ساکن شده است و خسارات هنگفتی بر بودجه عمومی شهرداری وارد می‌شود.

در صورت حل‌نشدن مشکل «نماز» از رهبری کمک خواهیم گرفت

حسینی‌پویا در خصوص کمربند جنوبی خاطر نشان کرد:  زمانی که آخرین فاز اجرایی بلوار نماز پس از شش سال انتظار و صرف ده‌ها میلیارد تومان به اتمام رسید، درست در روزی که این پروژه آماده افتتاح شد، نیروهای ارتش با ماشین آلات سنگین این مسیر را مسدود کردند و با گماردن نگهبان به صورت شبانه روزی، مانع از افتتاح پروژه و تردد شهروندان در این بلوار تازه احداث شدند. آنها به توصیه‌ها و درخواست‌های هیچ مقام استانی و کشوری و حتی به مصوبه لازم الاجرای شورای تأمین شهرستان نیز توجهی نکردند. این اقدام ارتش به با هر ادعا و دلیلی که باشد، غیر قابل توجیه و تأسف آور است و مایه وهن ارتش جمهوری اسلامی است. لذا از امرای ارتش استدعای توجه به موضوع و صدور فرمان مبنی بر رفع این راهبندان را دارم و اگر این خواسته مردم ظرف روزهای آینده اجابت نشود، قطعاً از مقام معظم رهبری برای ورود به این موضوع و رفع این مشکل استمداد خواهیم جست.

وی ادامه داد: مردم میان اشخاص، نهادها و اشخاص حقوقی عمومی تفاوتی قائل نمی شوند. از دیدگاه آنان همه نهادها اعم از ارتش، آستان‌قدس، شهرداری، شورای شهر، سپاه، فرمانداری، استانداری و سایر نهادهای رسمی، ماهیتی واحد به نام دولت و حاکمیت دارند و صد البته که این دیدگاه کاملاً درست و منطقی است. بنابراین منطقی و قابل انتظار نیست که هر یک از این نهادهای عمومی، سازی مخالف با دیگری و مخالف با منافع ملی را بزند.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد اظهار کرد: باید از همه دستگاه‌های عمومی یک صدا آن هم در راستای منافع و مصالح عمومی به گوش برسد. در این صورت است که امنیت و اعتماد عمومی نیز برقرار می‌شود. با این وصف، انتظار نمی‌رود که یکی بسازد و دیگری آن را مسدود کند. یکی تصویب کند، دومی آن را با بودجه عمومی اجرا کند و سومی آن را متوقف کند. با این روش، سعادت، امنیت و آبادانی از این مملکت رخت برخواهد بست.

وی در خصوص استاد محمدرضا شجریان یادآور شد: صاحب ربنا اکنون در بستر بیماری است و امیدواریم با دعای خیر مردم ایران به سلامت برخیزد و دوباره صدای گرمش را با گوش جان بشنویم. بر ماست که قدر بزرگانمان و قدر قله‌های هنر و فرهنگ و ادب این مرز و بوم را بدانیم. در این میان حداقل کاری که شورای شهر مشهد برای قدرشناسی از این فرهیخته مشهدی می‌تواند انجام دهد، نامگذاری یکی از اماکن فرهنگی و هنری به نام این استاد مشهدی و همچنین ساخت تندیس این استاد آواز ایران است. ایشان افتخار مشهد و بلکه افتخار ایران و جهان است و سرمایه ملی و معنوی همه ماست و اگر به حفظ هویت و همبستگی ملی بیندیشیم، باید قدر سرمایه‌های انسانی و ملی مانند ایشان را بدانیم و از این گونه افراد کم داریم. 
ایسنا- منطقه خراسا
آخرین ویرایش: دوشنبه 30 مهر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»