مشهد، همزمان شاهد «دو رویداد بین المللی» مهم

برپایی چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن مشهد و

راهیابی تیم   پدیده شهر خودرو   مشهد به مسابقات آسیایی


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
فقط   پنج روز تا جشن ده سالگی اندیشکده !

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

بررسی چالشهای جذب گردشگر در مشهد به عنوان ارزانترین مقصد گردشگری / ضرورت تمرکز بر زائران غیرایرانی

   |  سه شنبه 24 مهر 1397
مدیرکل هماهنگی امور فرهنگی زائران استانداری خراسان رضوی نیز گفت: در حال حاضر اولویت مردم داخل کشور با توجه به شرایط اقتصادی، سفر نیست، بنابراین اگر بخواهیم در حوزه گردشگری مشهد و خراسان رضوی موفقیتی حاصل کنیم باید بر بخش زائران غیرایرانی متمرکز شویم. سیدحمید موسوی افزود: برای رونق صنعت گردشگری باید دامنه فعالیت و تبلیغات ما به خارج از کشور نفوذ پیدا کند...
...  لذا باید تمرکز ویژه ای بر حوزه جذب گردشگر خارجی داشته باشیم.

به اعتقاد کارشناسان و مسئولین ذیربط، نبود یک طرح جامع مهمترین چالش پیش‌ روی صنعت گردشگری استان خراسان رضوی با محوریت شهر مقدس مشهد است. رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی معتقد است در حوزه گردشگری خارجی بسیاری از مسائل در حوزه اختیارات و تصمیم گیری های استان نیست اما مسئولین استانی حتی از توان های موجود هم در این زمینه به خوبی استفاده نمی کنند.

محمد قانعی گفت: به عنوان مثال یکی از بهترین تبلیغات برای صنعت گردشگری در مشهد این است که این شهر، ارزانترین مقصد برای گردشگران به شمار می رود و ضرورت دارد این ظرفیت در سطح بین المللی تبلیغ شود تا گردشگران بیشتری جذب شوند.

وی افزود: دغدغه فقدان نگاه کلان به این حوزه، فعالان صنعت گردشگری در مشهد را وادار به طرح این موضوع حتی در اتاق بازرگانی ایران نیز کرده ‌است.
وی اظهار داشت: با توجه به محدودیتهای اعمال شده برای سفرهای خارجی و کاهش ارزش پول ملی باید از این فرصت به شکل شایسته برای ارتقای صنعت گردشگری داخلی استفاده کرد.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: در شهر مشهد ظرفیتهای خوبی در بخش خدمات گردشگری فراهم آمده است و میزبانی مطلوب از خیل انبوه زائران در ماههای محرم و صفر، گواه توانمندی این بخش است که باید غنیمت دانسته شود.

* محور طرح جامع گردشگری مشهد باید سفرهای ارزان قیمت باشد 

مشاور برنامه ‌ریزی جامعه هتلداران ایران نیز در این باره گفت: با وجود ارزان بودن مشهد به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری ایران باید طرح جامعی به منظور تحقق و تداوم سفرهای با تخفیف و ارزان قیمت به مشهد مقدس طراحی و پیش بینی شود که البته تدوین این طرح حمایت استانداری خراسان رضوی را می طلبد تا موضوع به وزارت کشور اعلام و از ظرفیتهای ملی برای تحقق این مهم بهره گرفته شود.

مسعود منتجبی افزود: پیشنهاد مشخص در این زمینه این است که یک گروه کوچک سه تا پنج نفره در حوزه گردشگری با محوریت اتاق بازرگانی تشکیل شود تا ظرفیتهایی که بستر توسعه و رونق بیشتر این صنعت را فراهم می کند در این کارگروه بررسی و احصا شود.
وی ادامه داد: تنها در سایه همگرایی بیشتر بخش دولتی و خصوصی توسعه و شکوفایی این صنعت امکان پذیر خواهد بود و در همین راستا بخش خصوصی باید توقعش را از دولت محدود کند.

* تمرکز بر زائران غیرایرانی
 
مدیرکل هماهنگی امور فرهنگی زائران استانداری خراسان رضوی نیز گفت: در حال حاضر اولویت مردم داخل کشور با توجه به شرایط اقتصادی، سفر نیست، بنابراین اگر بخواهیم در حوزه گردشگری مشهد و خراسان رضوی موفقیتی حاصل کنیم باید بر بخش زائران غیرایرانی متمرکز شویم.
سیدحمید موسوی افزود: برای رونق صنعت گردشگری باید دامنه فعالیت و تبلیغات ما به خارج از کشور نفوذ پیدا کند لذا باید تمرکز ویژه ای بر حوزه جذب گردشگر خارجی داشته باشیم.

* عوارض تجاری موقت 

عضو هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی خراسان رضوی نیز گفت: شهرداری مشهد باید در حوزه بخشودگی عوارض تجاری موقت دفاتر خدمات مسافرتی همکاری لازم را با بخش خصوصی به عمل آورد چون در حال حاضر هزینه های هنگفتی به فعالان این بخش تحمیل می شود.

محمد اسدی افزود: افزایش سهم استان خراسان رضوی در حوزه گردشگری ربطی به افزایش حجم مسافرتهای داخلی ندارد بلکه تمرکز ما باید معطوف به گردشگری خارجی باشد.

وی اظهار داشت: جلوگیری از ورود مراکز غیرمجاز و دلالان به صنعت گردشگری، افزایش ماندگاری زائر و ارتباط موثر بخشهای مختلف گردشگری از جمله اهدافی است که باید برای توسعه این صنعت در دستور کار قرار گیرد.

وی گفت: باید مشخص شود که چرا با اینکه کشور ما رتبه دهم ظرفیتهای گردشگری دنیا را دارد اما این بخش هنوز نتوانسته است سهم خود را در ظرفیتهای اقتصادی این حوزه به دست آورد.

بخش گردشگری خراسان رضوی به ویژه شهر مشهد ظرفیتهای بالقوه ای برای جذب گردشگر به ویژه گردشگر خارجی دارد و تشکیل کنسرسیوم شهرهای گردشگر پذیر با همکاری شهرهایی چون قم، شیراز و اصفهان یکی از راههایی است که می تواند به افزایش ماندگاری سفر گردشگران خارجی در کشور بیانجامد. 

همچنین با توجه به وضعیت تحریمهای کشور و نوسانات نرخ ارز که منجر به کاهش سفرهای هوایی به مشهد شده است می توان رویکرد جایگزین حمل و نقل ریلی را در پیش گرفت و با کاهش قیمتها، ارائه خدمات متنوع در حین سفر و ارائه بسته های خدماتی در مقصد، جذابیت سفر ریلی را برای گردشگران به ویژه گردشگران خارجی افزون کرد.

استفاده از ظرفیتهای دیگر گردشگری شهر مشهد از قبیل گردشگری کشاورزی و بوم گردی و گردشگری سلامت هم می تواند ماندگاری گردشگران را در این شهر افزیش دهد.


ایرنا
آخرین ویرایش: سه شنبه 24 مهر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»