اندیشکده بین المللی فرهیخت
رصدگاه توسعه روابط خارجی مشهد
درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی مشهد
www.farhikhtt.ir

برترین های دیپلماسی در رصد فرهیخت:

فراموشی «عدالت علوی» به بهانه ی رشد «دلار ربوی» در «بیمارستان رضوی»

نقدی بر یک خبر به قلم «عبدالرضا زرگری» | هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم موسوم به FATF، متأسفانه به حاشیه رانده شد و از خاطر و اذهان رفت! آن خبر کوتاه به نقل از «مدیرعامل بیمارستان فوق تخصصی رضوی» این بود: «تعرفه ی بیماران گردشگر سلامت در مراجعه به بیمارستان رضوی با «دلار» و برای بیماران داخلی با «ارز ثانوی» محاسبه می شود که به نفع کشور باشد!»... | دوشنبه 16 مهر 1397

مکرمی‌فر: گردشگران عرب‌زبان موجب رونق اقتصادی مشهد هستند

   |  جمعه 6 مهر 1397
align=bottom
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: با توجه به نوسانات ارز، حضور گردشگران عرب‌زبا
ن و به‌ویژه عراقی‌ها در مشهد به سود ما بوده و ما در این زمینه ضرری نداشته‌ایم. ابوالفضل مکرمی‌فر اظهار داشت: افزایش نرخ ارز مشکلاتی را در حوزه‌های مختلف به وجود آورده اما در حوزه گردشگری، با توجه به ارزان بودن سفر برای گردشگران خارجی، شاهد رشد حضور این افراد در مشهد هستیم....
در میان ۲۰ کشوری که گردشگران بیشتری از آن به این استان سفر می کرده‌اند، کشور عراق بیشترین مسافران را نسبت به سایر کشورهای همسایه و عرب زبان داشته است. با توجه به نوسانات ارزی که امروز شاهد آن هستیم، این سفرها به ضرر ما نبوده است.

وی به مناسبت هفته گردشگری  افزود: از ابتدای امسال تا پایان مرداد ماه ۱۶ میلیون و ۵۲۶ هزار و ۵۳۴ نفر گردشگر داخلی و ۷۳۰ هزار گردشگر خارجی از مبادی ورودی استان وارد شده‌اند. فرودگاه هاشمی نژاد، مرزهای دوغارون، ترکمنستان، باجگیران و سرخس از جمله مرزهایی است که گردشگران از آن وارد استان شده‌اند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی تاکید کرد: میزان اقامت گردشگران طی ۶ ماه نخست سال جاری تاکنون در واحدهای اقامتی استان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، از رشد ۱۴ درصدی برخوردار بوده است.

مکرمی فر بیان کرد: آمار گردشگران خارجی در خراسان رضوی صرفا آمار ورود این گروه از مبادی رسمی به استان است؛ همچنین آمار سایر گردشگران خارجی وارد شده به خراسان رضوی از سایر استان‌های کشور افزایش چشمگیری داشته است.

وی میزان ارز آوری هر گردشگر در حوزه گردشگری سلامت را در مقایسه با سایر حوزه‌های گردشگری حایز رشد سه برابری دانست و خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های فراوانی در حوزه گردشگری سلامت در کلانشهر مشهد وجود دارد. طی ۶ ماهه نخست امسال ۳۶۷۲ بیمار غیرایرانی به منظور بهره مندی از خدمات پزشکی و درمانی به مشهد سفر کرده‌اند؛ به گونه‌ای که در این مدت ۱۰۰ هزار بیمار غیرایرانی به صورت سرپایی از خدمات درمانی در مشهد استفاده کرده‌اند.

*درمان ۷۰۰۰ گردشگر غیرایرانی در مشهد طی سال ۹۶
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اضافه کرد: طی سال گذشته نیز ۷۰۰۰ گردشگر بیمار غیرایرانی وارد مشهد شدند که نشان دهنده ظرفیت بزرگ گردشگری سلامت این کلانشهر در زمینه جذب گردشگر سلامت است.

مکرمی فر با اشاره به تاثیری که نوسانات نرخ ارزی بر فعالیت‌های دفاتر خدمات مسافرتی می‌تواند داشته باشد، تاکید کرد: فعالیت ۳۸۶ دفتر خدمات مسافرتی در استان به واسطه این نوسانات دچار مشکل شده؛ بنابراین حمایت از آن‌ها ضروری است و باید اقداماتی در این راستا صورت گیرد.

وی به برنامه‌های این اداره کل برای هفته گردشگری اشاره و خاطرنشان کرد: از جمله برنامه‌هایی که برای این هفته بناست صورت گیرد، نواختن نمادین زنگ گردشگری با حضور استاندار، تقدیر از خادمان و برگزیدگان حوزه گردشگری استان، آشناسازی با ظرفیت‌های گردشگری خراسان رضوی و آغاز پروژه احیای برج باروی توس است.

مکرمی فر ادامه داد: همچنین برپایی نمایشگاه جاذبه‌های گردشگری در موزه بزرگ خراسان، کارگاه و دوره‌های آموزشی در هفته جهانگردی، ارائه تخفیف ویژه ۱۵ تا ۳۰ درصدی در حوزه واحدهای اقامتی، برگزاری تریبون آزاد گردشگری در مشهد و آغاز عملیات اجرایی ۶ موزه در شهرستان‌های خراسان رضوی مانند تایباد، بجستان گناباد و فردوسی از دیگر برنامه‌های این هفته خواهد بود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی نیز با میزبانی سالانه ۲۷ میلیون زائر و گردشگر داخلی و خارجی، دارای جاذبه‌هایی در حوزه های زیارتی، طبیعی، ورزشی، تاریخی، فرهنگی و غذایی است که در این میان نیز مشهد هم به عنوان دومین کلانشهر کشور پس از تهران، از ۲۵۰ هزار نفر ظرفیت اقامت موقت و دائم برخوردار است.

تاکنون ۱۵۰۰ اثر تاریخی فرهنگی خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است
وی با بیان اینکه تاکنون ۱۵۰۰ اثر تاریخی فرهنگی خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است، خاطرنشان کرد: این تعداد اثر شامل ۹۳۰ بنای تاریخی، ۴۷۱ تپه و محوطه تاریخی، ۵۸ مورد میراث معنوی، ۲۸ مکان رویداد انقلاب اسلامی، ۴ اثر طبیعی و ۲ اثر منقول است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به پروژه‌های نیمه تمام اقامتی که در سطح شهر مشهد وجود دارد خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۲۸۰ پروژه نیمه تمام اقامتی و ۶۵ پروژه توسعه‌ای در این شهر وجود دارد که به طور میانگین از رشد فیزیکی ۴۶,۷ درصدی با اعتباری بالغ بر ۷۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه در گردش برخوردار است.

مکرمی فر عنوان کرد: در مشهد باید امکان سنجی در خصوص اینکه این شهر به چه امکاناتی نیاز دارد و این امکانات که بناست ایجاد شود، در چه مناطقی باید باشد صورت گیرد. باید در همه زمینه‌ها نیازسنجی شود که تا چه میزان این شهر به امکانات تفریحی، اقامتگاه‌ها، موزه‌ها و... نیاز دارد.

وی در خصوص واگذاری زائرسراها اظهار کرد: سیاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر این مبنا استوار است که زائرسراها را واگذار کند؛ هم اکنون ۳۵۰ زائرسرا در حال فعالیت است اما باید همه دستگاه‌ها این موضوع را در نظر داشته باشند که باید تنها مسافران حوزه خود را بپذیرند. در این میان آموزش و پرورش یکی از دستگاه‌هایی است که تنها باید مسافران فرهنگی را جذب کند و از جذب مسافران غیرایرانی خودداری کند.

*امضای تفاهم‌نامه میان مشهد و کشور ترکیه برای جذب گردشگر
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید کرد: برنامه ریزی‌هایی برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری استان با هدف جذب گردشگر از کشور ترکیه انجام شده است.

وی با اشاره به نشست مشترکی که با سرکنسول جمهوری ترکیه در مشهد داشته، اضافه کرد: محور بحث‌های این نشست توسعه روابط گردشگری و فرهنگی خراسان رضوی و ترکیه بود که با توجه به این موضوع، تفاهماتی فی ما بین صورت گرفت و بنا شد تفاهم نامه‌ای را نوشته و به امضا برسانیم. همچنین مقرر شد در راستای معرفی جاذبه‌های گردشگری خراسان رضوی به مردم ترکیه، مجموعه تورساپ که حدود ۱۰۰۰ آژانس مسافرتی را تحت پوشش دارد، به خراسان رضوی بیاید و با جاذبه‌های گردشگری این استان آشنا شود که امیدواریم معرفی بخشی از قابلیت‌های گردشگری به ویژه حرم مطهر رضوی و جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی دیگر استان توسط تورساپ صورت گیرد و زمینه جذب گردشگر از ترکیه نیز فراهم شود.

مدیرمیراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان اینکه از دیگر محورهای موضوعی که در این نشست به آن اشاره شد، حضور رسانه‌های ترکیه برای معرفی جاذبه‌ها، ظرفیت‌ها و قابلیت‌های گردشگری استان در ترکیه دانست و اضافه کرد: در واقع رسانه‌های ترکیه برای معرفی ظرفیت‌ها و قابلیت‌های گردشگری خراسان رضوی به مشهد خواهند آمد که از ظرفیت آن‌ها برای معرفی استان در ترکیه استفاده خواهد شد.

مکرمی فر با اشاره به جذب سرمایه گذاران ترکیه‌ای در حوزه گردشگری استان اظهار کرد: مشکلات و موانعی که برای سرمایه گذاران ترکیه در حوزه‌های ساخت و راه‌اندازی هتل، رستوران، ژئوتوریسم و مجموعه‌های اقتصادی صنایع دستی وجود دارد، از طریق سرکنسول به ما اعلام خواهد شد تا برای رفع آن اقدام کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در واقع برخی مشترکات فرهنگی میان خراسان رضوی و ترکیه وجود دارد، از جمله این مشترکات می‌توان به برگزاری جشن نوروزگاه اشاره کرد که پس از بررسی‌های حقوقی تفاهم نامه آن امضا خواهد شد و برای اجرایی شدن آن گام برخواهیم داشت تا شاهد شکوفایی صنعت گردشگری و توسعه توریسم در مشهد باشیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی عنوان کرد: طی هفته‌های آینده جلسه‌ای مشترک با سرکنسول ترکیه در مشهد و انجمن دفاتر خدمات مسافرتی استان برگزار خواهیم کرد تا مشکلات و موانعی که از سوی دفاتر خدمات مسافرتی مطرح است، برطرف شود تا از این طریق نیز جذب گردشگر از ترکیه تسهیل گردد.

مکرمی فر با اشاره به سه چالشی که مشهد با آن‌ رو به رو است، تصریح کرد: زائرسرای دولتی باید تعیین تکلیف شود؛ همچنین لازم است قوانین سرمایه گذاری خارجی تسهیل شود چرا که فرآیند آن در کشور کند است. علاوه بر این نوسانات ارزی به ویژه در حوزه دفاتر مشکلی جدی است. ضروری است از موازی کاری دستگاه ها در حوزه گردشگری جلوگیری شود.

منبع: ایکنا
قدس آنلاین


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 شهریور ماه 1397 به روز شده است!
اخبار 2869    بین الملل 2244    آسیا 2018    برنامه های بین المللی/داخل و خارج 817 دیپلماسی اقتصادی 624    دیپلماسی دانشگاهی 523    دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 520    افتخارات 462    دیپلماسی گردشگری 457    دیپلماسی فرهنگی 382    دیپلماسی علمی 373    اروپا 368    میهمان/میهمانان خارجی 349    دیپلماسی آموزشی 338    دیپلماسی مذهب، دین و قرآن 330    جهان اسلام 338    آیا می دانید که مشهد... 300    دانشگاه فردوسی مشهد 289    شهرداری مشهد 279    دیپلماسی نمایشگاهی 264    سرمایه گذاری 243    استانداری خراسان رضوی 216    دیپلماسی عمومی و شهری 197    صادرات و واردات 198    پاکستان 189    آستان قدس رضوی 182    عراق 179    تصاویر / گزارش های تصویری 176    دیپلماسی هنری 175    استاندار 163    افغانستان 161    دیپلماسی ورزشی 151    دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی) 141   دیپلماسی سیاسی 142    دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 142    مشهد 2017 139    آفریقا 134    دیپلماسی اجتماعی 127    نمایشگاه بین المللی مشهد 119    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 104    سرمایه گذاری خارجی 101    پایتخت معنوی ایران 98    فرودگاه بین المللی مشهد 84    آمریکا 78    قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 76 شهردار مشهد 76    ایده های جدید 72    جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 72    مقالات علمی 69    صنعتی 67    سازمان های بین المللی مرتبط 67    چین 63    اداره کل روابط خارجی شهرداری مشهد 61 دانشگاه علوم پزشکی مشهد 60    مصاحبه 56    ملاقات و دیدارها و نشست ها 54    پیشنهادات 52    عتبات عالیات، قبور ائمه 51    سایر کشورها 47    اتباع و مهاجران خارجی 46    ترکیه 46    اقیانوسیه 44    حوزوی 44    فضای سبز و پارکها 44    شهری 42    ترکمنستان 42    بانوان 41    روسیه 40    حمل و نقل درون شهری و ترافیک 40 خواهر خواندگی 37    آیا می دانید که در ایران/دنیا 36 رسانه ای 36    نقاط قوت شهری 36    توافقنامه ها و تفاهم ها 35    بازیافت و تبدیل مواد 35    هندوستان 33    فناوری های نوین و کارآفرین 32    زبان و ادبیات فارسی 31    قطار شهری و منوریل 31    گلایه ها و انتقادات 30    شهرسازی و معماری 30    نقاط ضعف شهری 29    اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان 26    تاجیکستان 25    عمران، ساختمان و پلها و معابر 25    آلمان 24    شهرداریهای کشور 24    پایتخت فرهنگی جهان اسلام 22    وزارت امور خارجه یا دفتر شمال شرق 22 شورای اسلامی شهر 22    محیط زیست 22    قرقیزستان 22    متروپلیس 22    اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان 20    لبنان 19    سوریه 19    مناطق آزاد، بازارچه ها و گمرک مرزی استان 19    دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 18    انرژی، گاز، آب، برق 18    جامعه المصطفی العالمیه 17    تاریخی و تمدنی 16    سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی 15    بیمارستان فوق تخصصی رضوی 15    مالزی 14    ژاپن 13    دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 13    موزه ها و گالری ها 12    اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 12 فرانسه 12    پژوهشی 11    انقلاب، شهدا و ایثارگران 10    کشاورزی 10    ازبکستان 9    خدمات و نظافت شهری 9    مدیریت بحران 8    عربستان 8    قزاقستان 8    تحلیل 7    انتصاب 7    اداره کل ورزش و جوانان استان 7    ادبی 7    تشریفات بین الملل 7    کویت 7    بحرین 7    راه آهن و قطار بین شهری 6    امارات، دبی 6    مشهد 2018 5    استارتاپ ها و ایده های کارآفرینی 5    سوغات زائر و برند حلال 4    مطبوعاتی 4    فیلم 3    تشرف به اسلام 3    معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی 2 مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی 2    حقوقی و قضا 2    رویدادهای برگزار نشده 2    قطر 2    دانشگاه علوم اسلامی رضوی 1
عضویت در اندیشکده ی فرهیخت

ارزیابی و رصد رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد
تا 4 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

  جایگاه «دیپلماسی فرهنگی» از آنجایی که مشهد مقدس، پس از رویداد «مشهد2017»، به عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام شهرت یافته، اصلا شایسته ی عظیم ترین کلان شهر مذهبی جهان (از نظر وسعت) نیست. ما در 112 روز از تصدی دکتر «جعفر مروارید» به عنوان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی، متأسفانه نه تنها شاهد برگزاری یا طراحی یک رویداد فرهنگی با رویکرد بین المللی نبودیم، بلکه حتی در ماه مبارک رمضان گذشته، ارشاد استان در اقدامی تعجب برانگیز، رویکرد بین المللی را از سیزدهمین دوره از «نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت» نیز برداشت و آن را با رویکرد ملی برگزار کرد! امید است به زودی شاهد حرکتی جدید با رویکرد بین المللی در پرظرفیت ترین کلان شهر ایران اسلامی از نظر فرهنگی و هنری باشیم

اگر بنا را بر کلیدواژه ی رئیس جمهور محترم خطاب به استاندار خراسان رضوی مبنی بر این که «مشهد پیشانی نظام است!» بگذاریم که حق هم چنین است - چراکه بسیاری از گردشگران غیر ایرانی و حتی ایرانی حرم رضوی، چه بسا در طول سالیان سال، حتی یک بار هم به پایتخت کشور «تهران بزرگ» سفر نکنند، اما دست کم یک بار در طول سال (و به استناد آمار هر سه سال یک بار)، به مشهد مقدس مشرف می شوند - بنابراین، ارتقای شاخص «دیپلماسی عمومی» (حاکمیتی) و همچنین «دیپلماسی شهری» ، تلاش و همت مضاعف «استانداری خراسان رضوی» و «شهرداری مشهد» را می طلبد! آقای استاندار، آقای شهردار... همچنان منتظر اعلام و ابلاغ سیاست گذاری های شتاب بخش تان در این حوزه به دستگاه های اجرایی استان و شهر هستیم!

در کلان شهری که سالانه قریب به «سی میلیون زائر داخلی» و «سه میلیون زائر خارجی» تردد می کنند، وضعیت «دیپلماسی نمایشگاهی» ما، اصلاً زیبنده ی دومین کلان شهر ایران و قطب صنایع مولد کشور نیست! مگر نه این که بیش از شش هزار واحد صنعتی و تولیدی در استان داریم؟! چرا نمایشگاه های به ظاهر بین المللی ما با 120 شرکت ایرانی و فقط دو سه نماینده از کشورهای خارجی برگزار می شود؟! یعنی ما قدرت جذب همسایگان شرقی خود را نیز نداریم؟!

رسالت «دفتر نمایندگی شمال و شرق وزارت امور خارجه در مشهد» برای گسترش مناسبات و روابط خارجی در قالب «دیپلماسی سیاسی» و تشویق هفت الی هشت سرکنسولگری کشورهای خارجی و دفاتر نمایندگی های سازمان های بین المللی مستقر در مشهد به فعالیت بیشتر، همچنین توسعه ی شمار کشورهایی که می توان به گردشگر آنان در گیت فرودگاه بین المللی مشهد، مستقیماً ویزای توریستی داد و...، رسالت ها و تعهدات بزرگی است! آیا مردم مشهد، فقط و فقط باید از «سرکنسولگری جمهوری پاکستان» ، این قدر زیاد، حضور فعالانه، محبت آمیز، مسئولیت پذیر و مشارکت جویانه در برخی فعالیت های اجتماعی شهرشان ببینند؟ پس نقش سایر سرکنسولگری های مستقر و دفاتر خارجی در ایفای رسالت هایشان چه می شود؟ چه کسی جز این دفتر نمایندگی می تواند متولی و مشوق باشد؟!