اندیشکده بین المللی فرهیخت
رصدگاه توسعه روابط خارجی مشهد
درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی مشهد

www.farhikhtt.ir

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»

حسن بهره برداری اداره روابط خارجی شهرداری مشهد» بویژه تدبیر دکتر «حسین کشیری» از سفر هیئت اقتصادی مالزی به مشهد به دعوت سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی و تدارک دیدارهای متعدد برای آنان از ملاقات با شهردار مشهد تا مهندس کیانی قابل تقدیر است. لذا به سهم خود از اداره کل:

روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش، پژوهش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

برگزاری دیدار مشاور وزیر علوم کشور عراق با مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه همچنین دیدار مسئولان و استادان دانشگاه راپرین اقلیم کردستان عراق با رئیس دانشگاه فردوسی مشهد از جمله اقدامات ارزشمند و تحسین برانگیزی است که ما را به تکریم و تعظیم وا می دارد. لذا به سهم خود از:

دانشگاه فردوسی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه پویا» و با محوریت «اقتصاد فرهنگ»

هم افزایی توانمندی ها و ظرفیت های دو ارگان فعال در رویکرد بین المللی شهر، یعنی نمایشگاه بین المللی مشهد و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، رویداد ارزشمند برپایی پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته در مشهد را رقم زده است. لذا به سهم خود از :

نمایشگاه بین المللی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری با اولویت تکریم «زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با تدارک و برگزاری پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته در مشهد واقعاً خوش درخشید. برنامه ریزی برای برپایی این نمایشگاه پس از یک دهه توقف همراه با چهار همایش جنبی براستی ستودنی است. لذا به سهم خود از :

اداره کل گردشگری خراسان رضوی

عمیقاً سپاسگزاریم!


457
دیپلماسی گردشگری
جایگاه چهارم


مشاهده تمامی پست ها

517
دیپلماسی زیارت
جایگاه سوم


مشاهده تمامی پست ها

517
دیپلماسی دانشگاهی
جایگاه دوم


مشاهده تمامی پست ها

624
دیپلماسی اقتصادی
رتبه نخست


مشاهده تمامی پست ها

سفیر اوکراین در ایران: حرف‌هایی باقی مانده که باید از حرم امام رضا(ع) به خدا بگویم + تصاویر

   |  چهارشنبه 14 شهریور 1397
align=bottom
در میزگرد «دیپلماسی فرهنگی» مطرح شد؛ سفیر اوکراین در ایران: حرف‌هایی باقی مانده که باید از حرم امام رضا(ع) به خدا بگویم. سفیر اوکراین در ایران گفت: به شهرهای بسیاری از ایران سفر کرده‌ام اما دوست دارم از حرم امام رضا (ع) بازدید کنم، زیرا برای من از آنجا صحبت با خدا راحت است. می‌خواهم یک‌بار دیگر به مشهد سفر کنم، زیرا حرف‌هایی باقی مانده تا از آنجا به خدا بگویم....

سرگئی بوردیلیاک درباره اینکه در دورانی که به عنوان سفیر در ایران فعالیت می‌کند از کدام شهرهای ایران بازدید کرده است، در پاسخ به ایسنا، اعلام کرد: شیراز را دوست دارم  و با احساس خاصی از آرامگاه حافظ بازدید کردم. همچنین دوست دارم اوایل فروردین به شهر اصفهان سفر کنم و در کنار زاینده‌رود و طبیعت دوست داشتنی آنجا با دوستان صحبت کنم.

او که در مراسم اختتامیه روزهای فرهنگی ایران و اوکراین با عنوان میزگرد «دیپلماسی فرهنگی» که عصر روز یکشنبه ۱۱ شهریور ماه با حضور سیدمحمد بهشتی - رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان میراث قرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - در شهر کتاب فرشته برگزار شد سخن می‌گفت، اضافه کرد: من از دیدنی‌های بسیار ایران بازدید کردم و هر جایی که رفتم جزئی از وجودم آنجا مانده است. من در هر سفر کیسه‌ای پشتم دارم که یادگاری‌ها و خاطراتم در آن می ماند.

سفیر اوکراین در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره اینکه کدام خوراک ایران برای او جذابیت بیشتری دارد؟ اظهار کرد: من همه نوع غذایی می خورم اما غذای تند را کمتر می خورم. غذاهای ایران برای من مناسب است اما کتلت را بیشتر از همه دوست دارم.

گردشگران اوکراینی کمتری تمایل دارند به ایران سفر کنند

بوردیلیاک پاسخ به پرسش‌هایی درباره حوزه گردشگری دو کشور و آخرین آمار مربوط به گردشگران را به سورن بالیانتس – دبیر اول در امور کنسولی- واگذار کرد.

بالیانتس نیز توضیح داد: به دلیل یک‌سری مشکلات، گردشگران اوکراینی کمتری تمایل دارند به ایران سفر کنند. امسال حدود ۵۰۰ اوکراینی به ایران سفر کردند،  در حالی که ۶ هزار گردشگر ایرانی از اوکراین بازدید کردند. نوسان قیمت ارز روی سفر گردشگران ایرانی به اوکراین نیز تاثیر گذاشته و حجم آن را کمتر کرده است.

او همچنین گفت: بعد از شروع به کار آقای بوردیلیاک به عنوان سفیر اوکراین در ایران تلاش شده تا صدور ویزا تسهیل و روابط بهتری بین دو کشور شکل بگیرد. به همین دلیل این کار از طریق یک شرکت اوکراینی راحت‌تر شد و متقاضیان سفر به اوکراین می‌توانند با مراجعه مستقیم، این کار را به شیوه راحت‌تری انجام دهند.

در ادامه بوردیلیاک اعلام کرد: امروز از همکاری‌های فعلی ناراضی هستم. مشکل از کنسولی نیست اما کنسولی سفارت، چهره یک کشور است. من فکر می‌کنم ما دو باغ هستیم که دو بُعد بالایی و پایینی دارد. در بُعد بالا شرکت‌های گردشگری عظیمی با اوکراین کار نمی‌کنند و در بُعد پایین هم مردم فعال نیستند و همکاری فعالی انجام نمی‌دهند.

سفیر اوکراین همچنین درباره فرودگاه‌ها و هواپیماهای دو کشور توضیح داد: فرودگاه امام خمینی امکانات وسیعی دارد. ما پنج خط پروازی در هفته داریم و امیدواریم این تعداد پروازها افزایش داشته باشد. پیش از این استانبول مرکز ترانزیتی در ارتباط بین کشورهایمان بوده است و بعد از اتفاقاتی که در استانبول رخ داد، هواپیماهای خارجی شروع به پیدا کردن مسیرهایی با امنیت بیشتر کردند. یکی از مسیرهای ترانزیتی، دوبی و دوحه قطر است که برای سفر به اوکراین راحت نیستند.

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش اظهار کرد: بسیاری از گردشگران اوکراینی به دلیل رعایت حجاب دوست ندارند به ایران سفر کنند.

ما یکی از معتبرترین پاسپورت‌های جهان را داریم

وی با بیان اینکه در حال حاضر پاسپورت کشور اوکراین در لیست ۲۵ کشور معتبر قرار دارد، گفت: ما یکی از معتبرترین پاسپورت‌های جهان را داریم.  

بوردیلیاک در ادامه این نشست که تعدادی از مدیران مسؤول مطبوعات و فعالان رسانه‌ای ایران هم در آن حضور داشتند، همچنین با اشاره به نقش مهم رسانه‌ها برای نشان دادن چهره ایرانی‌ها در خارج از کشور بیان کرد: خبرنگاران و رسانه‌های باید چهره ایرانی را در خارج از کشور تغییر دهند تا جذابیت بیشتری برای ایرانی‌ها ایجاد کنند. اگر به مصاحبه‌های من با رسانه‌های اوکراینی توجه کنید، همیشه سعی کرده‌ام که وکیل ایران باشم.

سفیر اوکراین در ایران اضافه کرد: به نقل از صحبت‌های رییس جمهور ایران- آقای روحانی-، اوکراین می‌تواند امنیت محصولات غذایی ایران را تامین و ایران نیز می‌تواند امنیت انرژی اوکراین را تضمین کند.

او همچنین در پاسخ به پرسش‌هایی درباره تحصیل ایرانی‌ها در اوکراین گفت: این موضوع برای ما بسیار مهم است. دانشجویان ایرانی که امروز در اوکراین تحصیل می‌کنند، زبان این کشور را هم می‌دانند. این اتفاق موجب می‌شود این افراد بعد از ۲۰ سال طرفدار سبک زندگی اوکراین شوند، از طرفی موجب توسعه ارتباطات و مراودات اوکراینی‌ها با مردم ایران می‌شود.

تحصیل در اوکراین خیلی ارزان‌تر از تحصیل در اروپا است

بوردیلیاک اضافه کرد: نخستین موضوعی که در این‌باره باید حل کنیم، به رسمیت شناختن دیپلم‌های تحصیلی است و باید وزارت آموزشی هر دو کشور فعال‌تر باشند. دیپلم دانشگاه‌های اوکراین در اروپا شناخته شده و مورد تایید است. تحصیل در اوکراین خیلی ارزان‌تر از تحصیل در اروپا است.

سفیر اوکراین در ایران در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: بعد از استقلال اوکراین، کشور ما فقیر و به دنبال سرمایه‌گذار بود. در اوایل دهه‌ی ۹۰ کشور ژاپن ۵۰ میلیون دلار در یک ماه به ما کمک کرد، سپس سفارت کره جنوبی در کی‌یف چند خودرو و لوازم الکترونیکی به وزارت خارجه ما کمک کردند که حدود ۱۵۰ هزار دلار ارزش داشت اما با این حال من معتقدم که این‌گونه چیزها ماندگاری زیادی ندارند و تعامل فرهنگی بین دو کشور است که ماندگاری ایجاد می‌کند.

تاسیس مؤسسه آریایی در اوکراین

او همچنین درباره موانع توسعه همکاری ایران و اوکراین توضیح داد: من در سطح دولتی به همکاری فرهنگی بین کشورهای چندان خوش‌بین نیستم اما در سطح بنیادهای مدنی، سازمان‌های غیر دولتی و شرکت‌های بازرگانی خوش‌بین هستم و فکر می‌کنم این موضوع رو به رشد باشد اما باید در این زمینه تلاش زیادی کرد.

بوردیلیاک همچنین درباره اشتراکات تاریخی ایران و اوکراین از گذشته تا به امروز بیان کرد: یکی از دوستانم که سال‌ها پیش رییس جمهور اوکراین بوده است، علاقه بسیاری به تاریخ ایران و تمدن‌ها دارد. به اعتقاد او، آریایی‌ها از پرتغال تا مرز پاکستان زندگی می‌کردند. او سالی چند بار از ایران بازدید می‌کند و آخرین بار به مدت یک و نیم ماه در ایران اقامت داشت.

سفیر اوکراین در ایران افزود: او یک بار در دمای ۴۸ درجه به خوزستان سفر کرد و چون حدود ۶۰ سال دارد، من را نگران سلامتی خودش کرده بود اما او تا آنجا که توانست از آثار باستانی این شهر دیدن کرد و این موضوع برای ما عجیب بود. با این اوصاف، فکر می‌کنم به‌زودی دانشکده آریایی در این زمینه تاسیس خواهد شد.

او ادامه داد: باید مؤسسه آریایی به عنوان بنیاد غیر دولتی تاسیس شود تا دانشمندان در آن فعالیت کنند.  ایران جزء جدا نشدنی از کشورهای دیگر نیست، بلکه همه‌ی ما یک عضو منسجم و واحد هستیم.  

آریایی‌ها و اسلوها اشتراکات ریشه‌ای دارند

علیرضا بهرامی- مولف کتاب فارس اوکراینی «لندن ۱۹۳۹» - نیز با بیان نقل قولی از کاترین کریکونیوک – مترجم مجموعه شعرهایش - گفت:  این شهروند ایرانی- اوکراینی حدود ۱۰ سالی در ایران زندگی کرده و طبق تحقیقات دانشگاهی که استادش انجام داده، معتقد است آریایی‌ها و اسلاوها اشتراکات نسلی جدی دارند. حتی برخی از مکان‌ها در اوکراین نام پارسی دارند. همچنین شباهت‌های فرهنگی مثلا بین آیین عید پاک اوکراین و عید نوروز ایران وجود داشته است.

اجرای برنامه نقالی توسط «بهاره جهاندوست» در حضور سفیر اوکراین و سیدمحمد بهشتی - رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی - و خواندن شعری درباره دوستی و مودت توسط بامداد جویباری- شاعر و روزنامه‌نگار - از دیگر برنامه‌های اختتامیه روزهای فرهنگی ایران و اوکراین بود.

علی‌اکبر بهبهانی، مدیر عامل، و اعضای هیات مدیره شرکت تعاونی مطبوعات کشور از جمله مهمانان حاضر در این مراسم بودند.

هفته فرهنگی ایران و اوکراین از ۶ تا ۱۱ شهریورماه  در شهر کتاب فرشته برگزار شد. در اولین روز این رویداد از  کتاب «لندن ۱۹۳۹»، مجموعه شعری که به صورت دو زبانه فارسی- اوکراینی با ترجمه کاترین کریکونیوک منتشر شده، به همراه ترجمه فارسی رمان «خانواده کایداش» اثر ایوان نچویی لوه‌تسکی رونمایی و جشن امضای آن، به‌همراه اجرای یک گروه موسیقی خیابانی جوانان ایرانی انجام شد.

برنامه‌ دوم از هفته فرهنگی ایران – اوکراین به افتتاح نمایشگاه عکس‌های علیرضا بهرامی با عنوان «کی‌یف؛ شهر انقلاب و زندگی» اختصاص داشت که با حضور چهره‌های فرهنگی و هنری و با اجرای بداهه‌نوازی سه‌تار توسط حمید اسماعیل‌زاده، روز جمعه نهم شهریور ماه برگزار شد.

پایان‌بخش این سلسله برنامه‌ها، اجرای نقالی بخشی از شاهنامه فردوسی و برگزاری نشست فرهنگی و گفت‌وگو با سفیر اوکراین در تهران بود که روز گذشته ۱۱ شهریور ماه برگزار شد.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً «دیپلماسی ها» با علامت دایره تیره در این بخش متمایز شده اند.

اخبار 2869    بین الملل 2244    آسیا 2018    برنامه های بین المللی/داخل و خارج 817 دیپلماسی اقتصادی 624    دیپلماسی دانشگاهی 517    دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 517    افتخارات 462    دیپلماسی گردشگری 457    دیپلماسی فرهنگی 382    دیپلماسی علمی 373    اروپا 368    میهمان/میهمانان خارجی 349    دیپلماسی آموزشی 338    دیپلماسی مذهب، دین و قرآن 330    جهان اسلام 338    آیا می دانید که مشهد... 300    دانشگاه فردوسی مشهد 289    شهرداری مشهد 279    دیپلماسی نمایشگاهی 264    سرمایه گذاری 243    استانداری خراسان رضوی 216    صادرات و واردات 198    پاکستان 189    آستان قدس رضوی 182    عراق 179    تصاویر / گزارش های تصویری 176    هنری 175    استاندار 163    افغانستان 161    دیپلماسی ورزشی 151    حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 141 دیپلماسی سیاسی 142    دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 142    مشهد 2017 139    دیپلماسی عمومی و شهری 138    آفریقا 134    اجتماعی 127    نمایشگاه بین المللی مشهد 119    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 104    سرمایه گذاری خارجی 101    پایتخت معنوی ایران 98    فرودگاه بین المللی مشهد 84    آمریکا 78    قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 76 شهردار مشهد 76    ایده های جدید 72    جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 72    مقالات علمی 69    صنعتی 67    سازمان های بین المللی مرتبط 67    چین 63    اداره کل روابط خارجی شهرداری مشهد 61 دانشگاه علوم پزشکی مشهد 60    مصاحبه 56    ملاقات و دیدارها و نشست ها 54    پیشنهادات 52    عتبات عالیات، قبور ائمه 51    سایر کشورها 47    اتباع و مهاجران خارجی 46    ترکیه 46    اقیانوسیه 44    حوزوی 44    فضای سبز و پارکها 44    شهری 42    ترکمنستان 42    بانوان 41    روسیه 40    حمل و نقل درون شهری و ترافیک 40 خواهر خواندگی 37    آیا می دانید که در ایران/دنیا 36 رسانه ای 36    نقاط قوت شهری 36    توافقنامه ها و تفاهم ها 35    بازیافت و تبدیل مواد 35    هندوستان 33    فناوری های نوین و کارآفرین 32    زبان و ادبیات فارسی 31    قطار شهری و منوریل 31    گلایه ها و انتقادات 30    شهرسازی و معماری 30    نقاط ضعف شهری 29    اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان 26    تاجیکستان 25    عمران، ساختمان و پلها و معابر 25    آلمان 24    شهرداریهای کشور 24    پایتخت فرهنگی جهان اسلام 22    وزارت امور خارجه یا دفتر شمال شرق 22 شورای اسلامی شهر 22    محیط زیست 22    قرقیزستان 22    متروپلیس 22    اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان 20    لبنان 19    سوریه 19    مناطق آزاد، بازارچه ها و گمرک مرزی استان 19    دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 18    انرژی، گاز، آب، برق 18    جامعه المصطفی العالمیه 17    تاریخی و تمدنی 16    سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی 15    بیمارستان فوق تخصصی رضوی 15    مالزی 14    ژاپن 13    دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 13    موزه ها و گالری ها 12    اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 12 فرانسه 12    پژوهشی 11    انقلاب، شهدا و ایثارگران 10    کشاورزی 10    ازبکستان 9    خدمات و نظافت شهری 9    مدیریت بحران 8    عربستان 8    قزاقستان 8    تحلیل 7    انتصاب 7    اداره کل ورزش و جوانان استان 7    ادبی 7    تشریفات بین الملل 7    کویت 7    بحرین 7    راه آهن و قطار بین شهری 6    امارات، دبی 6    مشهد 2018 5    استارتاپ ها و ایده های کارآفرینی 5    سوغات زائر و برند حلال 4    مطبوعاتی 4    فیلم 3    تشرف به اسلام 3    معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی 2 مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی 2    حقوقی و قضا 2    رویدادهای برگزار نشده 2    قطر 2    دانشگاه علوم اسلامی رضوی 1


عضویت در اندیشکده ی فرهیخت

ارزیابی و رصد رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد تا 23 شهریور 97


نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»

نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


<a href="http://parstools.com/">

فید خوان rss reader