اندیشکده بین المللی فرهیخت
رصدگاه توسعه روابط خارجی مشهد
درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی مشهد

www.farhikhtt.ir

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»

حسن بهره برداری اداره روابط خارجی شهرداری مشهد» بویژه تدبیر دکتر «حسین کشیری» از سفر هیئت اقتصادی مالزی به مشهد به دعوت سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی و تدارک دیدارهای متعدد برای آنان از ملاقات با شهردار مشهد تا مهندس کیانی قابل تقدیر است. لذا به سهم خود از اداره کل:

روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش، پژوهش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

برگزاری دیدار مشاور وزیر علوم کشور عراق با مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه همچنین دیدار مسئولان و استادان دانشگاه راپرین اقلیم کردستان عراق با رئیس دانشگاه فردوسی مشهد از جمله اقدامات ارزشمند و تحسین برانگیزی است که ما را به تکریم و تعظیم وا می دارد. لذا به سهم خود از:

دانشگاه فردوسی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه پویا» و با محوریت «اقتصاد فرهنگ»

هم افزایی توانمندی ها و ظرفیت های دو ارگان فعال در رویکرد بین المللی شهر، یعنی نمایشگاه بین المللی مشهد و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، رویداد ارزشمند برپایی پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته در مشهد را رقم زده است. لذا به سهم خود از :

نمایشگاه بین المللی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری با اولویت تکریم «زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با تدارک و برگزاری پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته در مشهد واقعاً خوش درخشید. برنامه ریزی برای برپایی این نمایشگاه پس از یک دهه توقف همراه با چهار همایش جنبی براستی ستودنی است. لذا به سهم خود از :

اداره کل گردشگری خراسان رضوی

عمیقاً سپاسگزاریم!


457
دیپلماسی گردشگری
جایگاه چهارم


مشاهده تمامی پست ها

517
دیپلماسی زیارت
جایگاه سوم


مشاهده تمامی پست ها

517
دیپلماسی دانشگاهی
جایگاه دوم


مشاهده تمامی پست ها

624
دیپلماسی اقتصادی
رتبه نخست


مشاهده تمامی پست ها

مشهد یکی از پیشروترین مقاصد گردشگری کشور است / ورود گردشگر خارجی به مشهد تا قبل از جریان سفارت عربستان خوب بود

   |  شنبه 10 شهریور 1397
align=bottom"

مدیر مرکز خدمات تخصصی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی خراسان رضوی گفت: گردشگری در مشهد، یک ساختار و صنعت پویا است. مسعود اعلم صمیمی، پیرامون وضعیت صنعت گردشگری مشهد اظهار کرد: همان‌طور که یکی از اساتید حوزه گردشگری نیز مطرح می‌کرد، مشهد یکی از پیشروترین مقاصد گردشگری کشور محسوب می‌شود؛ به این دلیل که در طول زمان توانسته خود را با ذائقه گردشگران وفق و رشد دهد...

وی ادامه داد: در ابتدا گردشگری زیارتی، در ادامه گردشگری زیارتی- خرید و سپس با توجه به تغییر ساختارهای فرهنگی- اجتماعی، باعث گسترش تم‌پارک‌هایی شده که نگاه ویژه‌ای به کودکان و نوجوانان داشته است و بنابراین تبدیل به یک مقصد گردشگری زیارتی- خرید و تفریح شده و این نشان‌دهنده آن است که گردشگری در مشهد یک ساختار و صنعت پویا است. پس ما نمی‌توانیم جلوی این پویایی را بگیریم و باید کمک کنیم به این که این پویایی هرروز بیشتر شده و به جذابیت‌های شهر مشهد اضافه کند.

وی پیرامون نقاط عطف گردشگری مشهد بیان کرد: گردشگری در مشهد چند نقطه عطف داشته است؛ یکی حوزه قبل از حضور گردشگران خارجی، یعنی پیش از توافقات برجام بود که حوزه گردشگری در استان و مشخصا مشهد، بیشتر در گردشگری خروجی کار می‌کرد؛ اما پس از برجام و تا قبل از موضوع سفارت عربستان ما توانستیم در حوزه گردشگری ورودی، به خصوص درمورد کشورهای عربی و مسلمان به خوبی عمل کنیم. ولی پس از این اتفاقات، با افت شدیدی در حوزه گردشگری ورودی مواجه شدیم و با توجه به این که مهمترین بازارهای ما، کشورهای مسلمان و عرب بودند، آن‌ها را از دست دادیم. بنابراین این موضوع دوباره به گردشگری خروجی شیفت پیدا کرد و ما بیشتر بر روی گردشگری خروجی کار می‌کردیم تا نقطه عطف بعدی که تغییرات نرخ ارز بود.

عضو هیئت علمی موسسه آموزش عالی شاندیز اضافه کرد: تغییرات نرخ ارز عملا باعث شد که حوزه گردشگری خروجی که در مشهد در حال فعالیت بود، از کار افتاده و با اختلالات شدیدی مواجه شود. ضمن این که مدتی وجود ارز مسافرتی باعث شده بود که تا اندازه‌ای و به صورت حباب‌گونه و تصنعی گردشگری خروجی سر پا باقی بماند؛ اما با حذف ارز مسافرتی، می‌توان گفت که رسما گردشگری خروجی را به طور کامل از دست دادیم و این موضوع وقتی شدیدتر شد که نرخ پروازهای ما هم تغییر یافت و افزایش نرخ‌ها، نه‌تنها در گردشگری خروجی تاثیر منفی گذاشته، بر گردشگری ورودی نیز بسیار موثر بوده است و فکر می‌کنم عصر جدیدی را در گردشگری خواهیم داشت که آن هم گردشگری داخلی مبتنی بر حمل و نقل جاده‌ای است و حدس من این است که تا چند سال آینده، حوزه گردشگری ما به این سمت پیش رود.

رونق گردشگری ورودی با نگاه به کشورهای مسلمان، گزینه‌ عملی در حوزه گردشگری

اعلم صمیمی خاطرنشان کرد: من معتقدم یکی از گزینه‌هایی که خیلی خو‌ب می‌تواند عمل کند، بحث رونق گردشگری ورودی آن هم با نگاه به کشورهای مسلمان است. متاسفانه با توجه به کاهش ارزش پولی ما و کاهش قدرت خرید مردم، درست است که می‌گوییم احتمالا گردشگری جاده‌ای بیشتر می‌شود و در واقع الباقی شکل‌ها و تقاضاهای گردشگری به این نوع گردشگری شیفت می‌یابد، اما در نهایت حوزه گردشگری ما افت پیدا می‌کند و همین امر موجب می‌شود که به سمت گردشگری ورودی برویم. همچنین، نرخ ارز با توجه به این که ما را مقصد ارزان‌تری به نسبت رقبا تبدیل کرده، اگر بتوانیم تبلیغات خوبی داشته و بازار از دست‌رفته‌مان را بین کشورهای عربی بازپس بگیریم، در این معادله، سودآور خواهد بود.

وی تصریح کرد: کشور ترکیه پس از اتفاقاتی که در سال ۲۰۱۶ برای آن افتاد، با افت شدید گردشگر مواجه شد و این همان دورانی بود که روابط سیاسی این کشور با روسیه نیز دچار مشکل شده بود و ترکیه مهمترین بازارهای خود را که مشخصا روسیه، کشورهای عربی و بعد ایران بود، از دست داد. کشور ترکیه برای این که بتواند دوباره بازار خود را رونق دهد، وارد فضای جدیدی از تبلیغات مبتنی بر وبلاگرها و ایفلوئنسر‌های سفر و حوزه تبلیغات مجازی شد.

برگزاری برنامه‌هایی برای اینفلوئنسرهای سفر، در رشد جایگاه گردشگری مشهد موثر است

مدیر مرکز خدمات تخصصی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی خراسان رضوی گفت: به نظرم می‌توانیم در مشهد با برگزاری یک برنامه برای اینفلوئنسرهای سفر از کشورهای دنیا و در مرحله بعدی، از بازارهای هدف اصلی خود که کشورهای مسلمان و عرب‌زبان هستند، دوباره جایگاه گردشگری مشهد را به قالب گذشته برگردانیم و اتفاقاتی که برای سفارت عربستان افتاد را به نوعی این‌گونه پوشش دهیم.

اعلم صمیمی در پاسخ به سوالی پیرامون حفظ گردشگری زیارتی در کنار افزایش دیگر جاذبه‌های گردشگری در مشهد بیان کرد: ما باید بپذیریم مهمترین و محوری‌ترین جاذبه مقصدی به نام مشهد، قطعا بارگاه منور رضوی است؛ پس اگر می‌خواهیم تلاشی برای حفظ و گسترش بازار گردشگری در مشهد کنیم، باید حول محور جاذبه اصلی باشد. اما این موضوع دلیل بر آن نیست که از الباقی جاذبه‌هایی که می‌تواند به حوزه گردشگری کمک کند و باعث جذابیت بیشتر کشور و مشخصا شهر مشهد شود و نیز ماندگاری زائر را بیشتر کند، چشم بپوشیم. پس باید به شکل‌های دیگر جاذبه‌ها نیز اضافه و متنوع‌تر شود.

وی اضافه کرد: در دوره اولیه، یعنی زمانی که از گردشگری زیارتی به سمت گردشگری زیارتی- خرید پیش رفتیم، اگر مراکز خرید را در مشهد ایجاد نمی‌کردیم، شاید مقصدی به نام مشهد از بین می‌رفت و نمی‌توانستیم رشدی داشته باشیم و یا همیشه در ۱۵ روز عید آمارهایی دهیم مبنی بر این که مشهد به عنوان سه مقصد گردشگری داخلی محسوب شده و نیز به عنوان قطب گردشگری کشور، همچنان جایگاه خود را حفظ کند‌؛ پس این نشان می‌دهد که ما باید این امر را پویا نگه داشته تا بتوانیم گردشگری اولیه را که گردشگری زیارت است، بهره‌مند ساخته تا بتواند خود را زنده نگه دارد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: افزایش جاذبه‌های گردشگری و تنوع آن‌ها قطعا باید مد نظر قرار گیرد که حتما باید به کمک بخش خصوصی و مشخصا در حوزه ایده‌های نوینی که توسط ایده‌پردازان جدید و نسل جوان اتفاق می‌افتد، باشد. اما این که چطور می‌توان حوزه زیارت را نیز همچنان حفظ کرد و انواع و اقسام جاذبه‌های جدید به گردشگری زیارتی خللی وارد نکند، به نظرم باید یک بازنگری اصلی در حوزه زیارت و آنچه در آستان قدس رضوی در حال اتفاق است، صورت دهیم و من فکر می‌کنم آستان قدس به این سمت رفته که در راهی گام بردارد تا میزان ماندگاری زائرین را در حرم و بارگاه رضوی بیشتر کند.

اعلم صمیمی ادامه داد: راه حل‌های متفاوتی برای این موضوع وجود دارد و در نهایت، ماندن زائر در حرم شاید تنها هدف نباشد و این که زیارت هم عمق یافته، جنس و کیفیت تجربه زیارت بیشتر شود، قاعدتا مد نظر آستان قدس بوده و باید باشد. از طرفی، شاید شکل‌های جدیدی از فعالیت‌ها در حوزه شناساندن خود حرم به بازدیدکنندگان و یا تورهایی که می‌توان در خود حرم تعریف شود، جالب توجه باشد. البته منظور این نیست که حرم را تبدیل به یک موزه کنیم، اما این شکل‌ جدید از فعالیت‌ها که می‌تواند حتی به صورت معنوی باشد، نه فقط بازدید یک طاق و مقبره، بلکه تعریف مناسک در جایگاه‌های مختلف حرم که باعث عمیق‌تر شدن تجربه زیارت نیز می‌شود، کمک‌کننده است.

این استاد دانشگاه در تکمیل سخنان خود اظهار کرد: در حال حاضر، متاسفانه شهر مشهد به لحاظ گردشگری در شوکی قرار دارد و این افق را پیش روی خود می‌بیند که نه می‌تواند گردشگری ورودی و خروجی خوبی و نه چندان گردشگری داخلی ارزشمندی داشته باشد و برای این که مقداری از میزان یاس و عدم شفافیت افق پیش رو کاسته شود، به نظرم هرچه سریع‌تر باید اتفاقات و تصمیماتی صورت گیرد تا به سمت فضایی بهتر حرکت کنیم.

ایسنا

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً «دیپلماسی ها» با علامت دایره تیره در این بخش متمایز شده اند.

اخبار 2869    بین الملل 2244    آسیا 2018    برنامه های بین المللی/داخل و خارج 817 دیپلماسی اقتصادی 624    دیپلماسی دانشگاهی 517    دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 517    افتخارات 462    دیپلماسی گردشگری 457    دیپلماسی فرهنگی 382    دیپلماسی علمی 373    اروپا 368    میهمان/میهمانان خارجی 349    دیپلماسی آموزشی 338    دیپلماسی مذهب، دین و قرآن 330    جهان اسلام 338    آیا می دانید که مشهد... 300    دانشگاه فردوسی مشهد 289    شهرداری مشهد 279    دیپلماسی نمایشگاهی 264    سرمایه گذاری 243    استانداری خراسان رضوی 216    صادرات و واردات 198    پاکستان 189    آستان قدس رضوی 182    عراق 179    تصاویر / گزارش های تصویری 176    هنری 175    استاندار 163    افغانستان 161    دیپلماسی ورزشی 151    حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 141 دیپلماسی سیاسی 142    دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 142    مشهد 2017 139    دیپلماسی عمومی و شهری 138    آفریقا 134    اجتماعی 127    نمایشگاه بین المللی مشهد 119    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 104    سرمایه گذاری خارجی 101    پایتخت معنوی ایران 98    فرودگاه بین المللی مشهد 84    آمریکا 78    قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 76 شهردار مشهد 76    ایده های جدید 72    جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 72    مقالات علمی 69    صنعتی 67    سازمان های بین المللی مرتبط 67    چین 63    اداره کل روابط خارجی شهرداری مشهد 61 دانشگاه علوم پزشکی مشهد 60    مصاحبه 56    ملاقات و دیدارها و نشست ها 54    پیشنهادات 52    عتبات عالیات، قبور ائمه 51    سایر کشورها 47    اتباع و مهاجران خارجی 46    ترکیه 46    اقیانوسیه 44    حوزوی 44    فضای سبز و پارکها 44    شهری 42    ترکمنستان 42    بانوان 41    روسیه 40    حمل و نقل درون شهری و ترافیک 40 خواهر خواندگی 37    آیا می دانید که در ایران/دنیا 36 رسانه ای 36    نقاط قوت شهری 36    توافقنامه ها و تفاهم ها 35    بازیافت و تبدیل مواد 35    هندوستان 33    فناوری های نوین و کارآفرین 32    زبان و ادبیات فارسی 31    قطار شهری و منوریل 31    گلایه ها و انتقادات 30    شهرسازی و معماری 30    نقاط ضعف شهری 29    اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان 26    تاجیکستان 25    عمران، ساختمان و پلها و معابر 25    آلمان 24    شهرداریهای کشور 24    پایتخت فرهنگی جهان اسلام 22    وزارت امور خارجه یا دفتر شمال شرق 22 شورای اسلامی شهر 22    محیط زیست 22    قرقیزستان 22    متروپلیس 22    اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان 20    لبنان 19    سوریه 19    مناطق آزاد، بازارچه ها و گمرک مرزی استان 19    دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 18    انرژی، گاز، آب، برق 18    جامعه المصطفی العالمیه 17    تاریخی و تمدنی 16    سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی 15    بیمارستان فوق تخصصی رضوی 15    مالزی 14    ژاپن 13    دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 13    موزه ها و گالری ها 12    اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 12 فرانسه 12    پژوهشی 11    انقلاب، شهدا و ایثارگران 10    کشاورزی 10    ازبکستان 9    خدمات و نظافت شهری 9    مدیریت بحران 8    عربستان 8    قزاقستان 8    تحلیل 7    انتصاب 7    اداره کل ورزش و جوانان استان 7    ادبی 7    تشریفات بین الملل 7    کویت 7    بحرین 7    راه آهن و قطار بین شهری 6    امارات، دبی 6    مشهد 2018 5    استارتاپ ها و ایده های کارآفرینی 5    سوغات زائر و برند حلال 4    مطبوعاتی 4    فیلم 3    تشرف به اسلام 3    معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی 2 مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی 2    حقوقی و قضا 2    رویدادهای برگزار نشده 2    قطر 2    دانشگاه علوم اسلامی رضوی 1


عضویت در اندیشکده ی فرهیخت

ارزیابی و رصد رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد تا 23 شهریور 97


نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»

نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


<a href="http://parstools.com/">

فید خوان rss reader