اندیشکده بین المللی فرهیخت
رصدگاه توسعه روابط خارجی مشهد
درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی مشهد
www.farhikhtt.ir

برترین های دیپلماسی در رصد فرهیخت - مهر 97

در راستای توسعه ی دیپلماسی دینی صورت گرفت:


آیین بدرقه خادمان و دست اندرکاران اربعین حسینی

24 مهرماه 97 - حرم مطهر رضوی

فراموشی «عدالت علوی» به بهانه ی رشد «دلار ربوی» در «بیمارستان رضوی»

نقدی بر یک خبر به قلم «عبدالرضا زرگری» | هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم موسوم به FATF، متأسفانه به حاشیه رانده شد و از خاطر و اذهان رفت! آن خبر کوتاه به نقل از «مدیرعامل بیمارستان فوق تخصصی رضوی» این بود: «تعرفه ی بیماران گردشگر سلامت در مراجعه به بیمارستان رضوی با «دلار» و برای بیماران داخلی با «ارز ثانوی» محاسبه می شود که به نفع کشور باشد!»... | دوشنبه 16 مهر 1397

بانوی کمک داور بین‌المللی و مشهدی فوتبال، برای سومین سال متمادی موفق به کسب عنوان بهترین کمک‌داور لیگ برتر فوتبال بانوان شد

   |  شنبه 20 مرداد 1397
align=bottom
کمک داور بین‌المللی فوتبال ایران گفت: بزرگترین آرزویم این است که بتوانم در جام جهانی فوتبال بانوان قضاوت کنم. دستمزد داوری بانوان ناچیز است؛ انسیه خباز مافی‌نژاد را باید پرافتخارترین بانوی داور ورزشی خراسانی دانست. این بانوی مشهدی امسال نیز در مراسم انتخاب برترین‌های فوتبال کشور برای سومین سال متمادی موفق به کسب عنوان بهترین کمک‌داور لیگ برتر فوتبال بانوان کشور شد....

مافی‌نژاد در سال‌های اخیر به‌عنوان یکی از سه کمک داور بانوی ایرانی موفق به داوری در لیگ‌ها و مسابقات بین‌المللی متعدد برون‌مرزی از جمله  قضاوت در مرحله نهایی جام ملت‌های بانوان آسیا شده است. به همین بهانه با او گفت‌وگویی کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

تسنیم: بسیاری از بانوان در حوزه ورزش در آرزوی جایگاهی که شما امروز در ورزش بانوان کسب کرده‌اید بوده و هستند. چه احساسی دارید؟

مافی‌نژاد: همان طور که می‌دانید در سال‌های قبل شرایط بازی فوتبال برای بانوان وجود نداشت. خودم بازیکن بودم اما لیگ فوتبال بانوان در کار نبود تا اینکه در سال‌های اخیر لیگ بانوان راه‌اندازی و شرایط تسهیل شد. با آسان شدن شرایط و راه افتادن لیگ بانوان، عرصه برای داوری بانوان نیز مهیا شد. من هم حسب علاقه در کلاس‌های داوری شرکت کردم و جذب این حوزه شدم.

تسنیم: پس شرایط متفاوت از گذشته است؛ یعنی شرایط امکان ورود بانوان به ورزش و مقوله داوری آسان‌تر شده است؟

مافی‌نژاد: شرایط در واقع از سال 88 تا امروز تفاوتی ندارد. کمبودها از قبیل مکان برای تمرین، امکانات، رفت و آمد و.... همان است. افتخار انتخاب اولین گروه داوران بین‌المللی خانم باعث شد بقیه افراد هم برای رسیدن به این عرصه تلاش کنند وگرنه سختی کار بانوان همچنان ادامه دارد. در واقع برای شروع شرایط وجود دارد و همت و تلاش و علاقه می‌تواند عامل موفقیت باشد.

تسنیم: از قرار خراسانی‌ها در حوزه داوری چه آقایان و چه بانوان امروز دیگر به قطبی بلامنازع رسیده‌اند. این اتفاق را ناشی از چه می بینید؟ برنامه‌ریزی سازمانی یا تلاش فردی؟

مافی‌نژاد: ما داورهای مشهدی بزرگی مانند قهرمانی، ترکی، فریمانی، کامرانی‌فر و سخندان در حوزه داوری آقایان داریم که به نوعی هم پشتوانه نیرو محرکه‌ای برای ما بانوان در خراسان محسوب می‌شوند. با تمام احترام به مسئولان ورزشی، این افراد خودشان تلاش کرده‌اند و به این جایگاه رسیده‌اند و ما هم در این راه در واقع ادامه‌دهنده راه آنان بودیم. باید بگویم برای آینده داوری مشهد و خراسان نگران هستم. ما امروز قطب داوری ایران محسوب می‌شویم اما در آینده‌ای نزدیک این شرایط را از دست خواهیم داد.

تسنیم: چرا؟ دلیل آن چیست؟

مافی‌نژاد: مهمترین دلیل عدم ثبات در مدیریت ورزش است. یک مدیر منصوب می‌شود و برنامه‌ریزی می‌کند، پشتوانه‌سازی و آینده نگری و بعد بلافاصله قبل از گرفتن نتیجه کارش با مدیر دیگری عوض می‌شود. مدیر بعدی هم دوباره با برنامه جدی و.....در واقع سیستم مدیریتی ما بر محور افراد می‌چرخد و نه سیستم. در حوزه زیرساختی برنامه‌ای برای جذب جوانان نداریم. حداقل در حوزه بانوان که ما در ان مشغول هستیم هیچ برنامه دراز مدتی وجود ندارد و عمده این ایراد هم ساختاری و سیستماتیک است. با  تغییرات مدیریتی، تنها زمان را از دست می‌دهیم و به عقب برمی‌گردیم.

تسنیم: بسیاری فعالان ورزشی خراسانی نبود حمایت از حوزه ورزش را در مشهد بسیار پُررنگ‌تر از شهرهای دیگر مانند تهران، اصفهان ... می‌دانند و موفقیت خود را صرفا مرهون تلاش و سرمایه‌گذاری شخصی. شما موافقید؟

مافی‌نژاد:  موضع گیری سختی می‌خواهید. تا امروز مسئولان به ما لطف داشته‌اند و کمک‌های اندکی کرده‌اند. اما بیش از 90 درصد این جایگاه مرهون تلاش و زحمت خودمان بوده است.در همین حوزه داوری بانوان اولین و ابتدایی‌ترین مشکل ما نداشتن تمرین است که همیشه در این سال‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم و مسئول و نهاد و ارگانی هم با ما برای رفع آن همکاری نکرده است.

امیدواریم همیشه البته این شرایط بهتر شود. با انتصاب نایب رئیس جدید بانوان استان اتفاقات خوبی در آینده خواهید شنید. هرچند پای صحبت برخی مسئولان که می‌نشینیم به آنها هم باید حق داد اما باز هم می‌گویم بالای 90 درصد موفقیت به ویژه در قشر داوری بر پایه تلاش شخصی است.

تسنیم: وضعیت دستمزدهای داوران در لیگ فوتبال بانوان چگونه است؟

مافی نژاد: اصلا در این حوزه شرایط به گونه‌ای است که نمی‌توان از عدد و رقم صحبت کرد چون دستمزد داوری بسیار پایین و ناچیز است.

تسنیم: رقم دقیق را بگویید خانم مافی‌نژاد، اجازه بدهید رقم رسانه‌ای شود.

مافی نژاد: کمک داوران 80 هزار تومان و داوران 120 تومان به ازای هر قضاوت در لیگ برتر بانوان. البته دستمزد قضاوت لیگ سال قبل هنوز تسویه نشده اما قرار بود درصدی اضافه شود. در واقع دستمزد ما یک ششم دستمزد داوری در لیگ مردان است. حالا شما با توجه به هزینه‌های رفت و آمد، و حمل و نقل و... این  رقم اصلا با توجه به شرایط خانم‌ها برای طی کردن مسافت دو شهر و نیز این که برخی همکاران من مادر هم هستند  و این مسئولیت‌ها را دوچندان می‌کند. در عمل چیزی که شامل حال خانم‌ها نمی‌شود و این واقعا ظلم است.

تسنیم: در این سه سال متمادی که حائز رتبه کمک داور برتر بانوان در کشور شدید، جوایز نقدی به شما پرداخت شد؟

مافی نژاد: سه سال پیش جایزه نقدی به دلیل مشکلات با اسپانسر داده نشد اما دو سال گذشته جایزه نقدی اهدا شد.

تسنیم: در شش ماه اخیر بانوان ما در حوزه فوتسال آسیا درخشیده‌اند از طرف دیگر موفقیت تیم داوری ایران در جام جهانی مسیر را برای داوری بانوان ما در فوتبال هموار کرده است.

مافی نژاد: البته در حوزه داوری بانوان از سال 2010 به صورت بین‌المللی قضاوت می‌کنیم و شرایط مهیا است. البته با توجه به موفقیت داوران ما در عرصه جهانی انتظار داشتیم این موفقیت جامعه فوتبال را تحت تاثیر قرار دهد اما در مراسم چند شب گذشه شاهد صحنه‌هایی بودیم که گمان نکنم اتفاقی بیافتد.

تسنیم: افق موفقیت خود را در کجا می‌بینید؟

مافی نژاد: مسلما قضاوت در جام جهانی فوتبال بانوان است. سال آینده جام جهانی بانوان در فرانسه برگزار خواهد شد. هر چند در آزمون کاندیدای کمک داوری این مسابقات قبول نشدیم اما به نظر من چیزی از همکاران آسیایی که انتخاب شدند هم کم نداشتیم و در حق ما داوران ایرانی اجحاف شد. حالا باید برای جام جهانی 2023 منتظر بمانیم.

تسنیم: شهر مشهد  در حوزه ورزش بانوان در تمام عرصه‌ها از ورزش همگانی حساب کنید تا ورزش حرفه‌ای چه میزان نیازمند کار است و نسبت به بقیه استان‌ها شرایط آن چگونه است؟

مافی‌نژاد: در فوتبال و فوتسال حداقل مسئولان خوبی داریم اما نتوانسته‌ایم موفق باشیم و عمده‌ترین مشکل بحث امکانات و فضاهای ورزشی است تا بانوان بتوانند حضور داشته باشند. مگر از ورزش سالم‌تر چه  تفریحی برای دختران و خانم‌ها می‌تواند باشد؟ می‌توانیم پیشرفت زیادی داشته باشیم و ما بسیاری ورزشکار حرفه‌ای خانم داریم که در شهرهای دیگر مشغول ورزش حرفه‌ای هستند.

تسنیم: آیا لیگ برتر فوتبال بانوان هم  مانند لیگ برتر آقایان حواشی و جنجال دارد؟

مافی نژاد: چون بازی‌های ما پخش زنده ندارد و نیز در حوزه رسانه‌ها پوشش جدی داده نمی‌شود به همین دلیل جنجال و حواشی هم به نسبت لیگ آقایان کمتر است اما در حد و اندازه لیگ بانوان بله حواشی داریم.

تسنیم: به عنوان یک داور بین المللی و افتخار آفرین مشهدی چه درخواستی از دست اندرکاران ورزشی مشهد اعم از سازمان ورزش و جوانان دارید؟

مافی‌نژاد: امکانات و شرایط تمرین را برای ما مهیا کنند. دغدغه ما همیشه زمین تمرینی است. البته مسئولان طرقبه با همکاری خودشان زمین چمن تمرینی در اختیار ما قرار داده‌اند اما مسیر طولانی ما را دچار محدویت کرده است.

گفت‌وگو از صادق عسکری
تسنیم از مشهدمقدس


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 مهر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.212 اخبار 2.988   بین الملل 2.369   آسیا 2.083   برنامه های بین المللی/داخل و خارج 857   دیپلماسی اقتصادی 643   دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 546   دیپلماسی دانشگاهی 545   افتخارات 501   دیپلماسی گردشگری 490   دیپلماسی علمی 400   اروپا 391   دیپلماسی فرهنگی 391   میهمان/میهمانان خارجی 382   جهان اسلام 372   دیپلماسی آموزشی 361   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی) 356   آیا می دانید که مشهد... 337   دانشگاه فردوسی مشهد 309   شهرداری مشهد 288   دیپلماسی نمایشگاهی 270   سرمایه گذاری 244   استانداری خراسان رضوی 226   آستان قدس رضوی 207   عراق 205   صادرات و واردات 204   پاکستان 198   تصاویر / گزارش های تصویری 189   هنری 180   استاندار 168   افغانستان 166   دیپلماسی ورزشی 163   دیپلماسی سیاسی 157   دیپلماسی عمومی و شهری 156   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 155   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 146   مشهد 2017 139   آفریقا 137   اجتماعی 130   نمایشگاه بین المللی مشهد 120   سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 118   سرمایه گذاری خارجی 104   پایتخت معنوی ایران 100   فرودگاه بین المللی مشهد 86   آمریکا 84   شهردار مشهد 80   قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 77   جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 73   ایده های جدید 72   مقالات علمی 70   صنعتی 68   سازمان های بین المللی مرتبط 68   دانشگاه علوم پزشکی مشهد 68   چین 63   اداره کل روابط خارجی شهرداری مشهد 63   ملاقات و دیدارها و نشست ه 61   مصاحبه 60   سایر کشورها 59   عتبات عالیات، قبور ائمه 59   پیشنهادات 55   اتباع و مهاجران خارجی 48   ترکیه 48   اقیانوسیه 47   حوزوی 47   روسیه 47   ترکمنستان 46   فضای سبز و پارکه 44   شهری 43   بانوان 43   حمل و نقل درون شهری و ترافیک 40   رسانه ای 38   توافقنامه ها و تفاهم ه 37   خواهر خواندگی 37   آیا می دانید که در ایران/دنی 36   نقاط قوت شهری 36   گلایه ها و انتقادات 35   بازیافت و تبدیل مواد 35   زبان و ادبیات فارسی 34   فناوری های نوین و کارآفرین 34   هندوستان 33   قطار شهری و منوریل 31   شهرسازی و معماری 31   اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان 30   نقاط ضعف شهری 29   آلمان 27   وزارت امور خارجه یا دفتر شمال شرق 26   اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان 25   تاجیکستان 25   قرقیزستان 25   عمران، ساختمان و پلها و معابر 25   پایتخت فرهنگی جهان اسلام 24   شورای اسلامی شهر 24   شهرداریهای کشور 24   لبنان 23   محیط زیست 22   سوریه 22   متروپلیس 22   بیمارستان فوق تخصصی رضوی 20   گمرک مرزی، مناطق آزاد و بازارچه های استان 20   گزارش و تحلیل 19   دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 19   انرژی، گاز، آب، برق 19   تاریخی و تمدنی 18   جامعه المصطفی العالمیه 18   پژوهشی 16   موزه ها و گالری ها 16   دیپلماسی کشاورزی 16   مالزی 16   سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی 15   فرانسه 15   ژاپن 14   دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 13   اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 12   اداره کل ورزش و جوانان استان 11   انقلاب، شهدا و ایثارگران 11   راه آهن و قطار بین شهری 10   تشریفات بین الملل 9   عربستان 9   ازبکستان 9   خدمات و نظافت شهری 9   انتصاب 8   ادبی 8   مدیریت بحران 8   قزاقستان 8   معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی 7   کویت 7   بحرین 7   امارات، دبی 7   مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی 6   سوغات زائر و برند حلال 6   فیلم 5   مشهد 2018 5   استارتاپ ها و ایده های کارآفرینی 5   مطبوعاتی 4   دانشگاه علوم اسلامی رضوی 3   تشرف به اسلام 3   حقوقی و قضا 2
عضویت در اندیشکده ی فرهیخت

ارزیابی و رصد رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد
تا 4 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

  جایگاه «دیپلماسی فرهنگی» از آنجایی که مشهد مقدس، پس از رویداد «مشهد2017»، به عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام شهرت یافته، اصلا شایسته ی عظیم ترین کلان شهر مذهبی جهان (از نظر وسعت) نیست. ما در 112 روز از تصدی دکتر «جعفر مروارید» به عنوان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی، متأسفانه نه تنها شاهد برگزاری یا طراحی یک رویداد فرهنگی با رویکرد بین المللی نبودیم، بلکه حتی در ماه مبارک رمضان گذشته، ارشاد استان در اقدامی تعجب برانگیز، رویکرد بین المللی را از سیزدهمین دوره از «نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت» نیز برداشت و آن را با رویکرد ملی برگزار کرد! امید است به زودی شاهد حرکتی جدید با رویکرد بین المللی در پرظرفیت ترین کلان شهر ایران اسلامی از نظر فرهنگی و هنری باشیم

اگر بنا را بر کلیدواژه ی رئیس جمهور محترم خطاب به استاندار خراسان رضوی مبنی بر این که «مشهد پیشانی نظام است!» بگذاریم که حق هم چنین است - چراکه بسیاری از گردشگران غیر ایرانی و حتی ایرانی حرم رضوی، چه بسا در طول سالیان سال، حتی یک بار هم به پایتخت کشور «تهران بزرگ» سفر نکنند، اما دست کم یک بار در طول سال (و به استناد آمار هر سه سال یک بار)، به مشهد مقدس مشرف می شوند - بنابراین، ارتقای شاخص «دیپلماسی عمومی» (حاکمیتی) و همچنین «دیپلماسی شهری» ، تلاش و همت مضاعف «استانداری خراسان رضوی» و «شهرداری مشهد» را می طلبد! آقای استاندار، آقای شهردار... همچنان منتظر اعلام و ابلاغ سیاست گذاری های شتاب بخش تان در این حوزه به دستگاه های اجرایی استان و شهر هستیم!

در کلان شهری که سالانه قریب به «سی میلیون زائر داخلی» و «سه میلیون زائر خارجی» تردد می کنند، وضعیت «دیپلماسی نمایشگاهی» ما، اصلاً زیبنده ی دومین کلان شهر ایران و قطب صنایع مولد کشور نیست! مگر نه این که بیش از شش هزار واحد صنعتی و تولیدی در استان داریم؟! چرا نمایشگاه های به ظاهر بین المللی ما با 120 شرکت ایرانی و فقط دو سه نماینده از کشورهای خارجی برگزار می شود؟! یعنی ما قدرت جذب همسایگان شرقی خود را نیز نداریم؟!

رسالت های «دفتر نمایندگی شمال و شرق وزارت امور خارجه در مشهد» در راستای گسترش مناسبات و روابط خارجی این کلان شهر مذهبی با جهان پیرامون در قالب «دیپلماسی سیاسی»تعهد و رسالت بزرگی است که این دفتر تاکنون به خوبی از عهده ی آن بر آمده است. همچنین توسعه ی شمار کشورهایی که می توان به گردشگر آنان در گیت فرودگاه بین المللی مشهد، مستقیماً ویزای توریستی داد، مورد تمناست! مضافاً تشویق و ترغیب هفت الی هشت سرکنسولگری کشورهای خارجی و نیز دفاتر نمایندگی های سازمان های بین المللی مستقر در مشهد به جضوری پررنگ تر در عرصه های اجتماعی مانند مشارکت در یک سری برنامه های فرهنگی، هنری و در کل مردمی شهر، اقدام شایسته ای است که در حال حاضر، تنها از سرکنسولگری جمهوری پاکستان و نیز جمهوری اسلامی افغانستان، این حضور فعالانه، محبت آمیز، مسئولیت پذیر و مشارکت جویانه را شاهد هستیم!