اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی سیاسی/ مشهد، پایتخت مذهبی جهان اسلام، ایستگاه اول سفر عمران خان نیازی، نخست وزیر پاکستان

اسلام آباد، ایرنا، اهمیت جایگاه «مشهد مقدس» به عنوان پایتخت مذهبی جهان اسلام که هر سال میزبان میلیون ها زائر از سراسر جهان به ویژه همسایه جنوب شرقی ایران، یعنی پاکستان است، می تواند دلیل انتخاب «عمران خان» نخست وزیر پاکستان به عنوان ایستگاه اول در سفر به ایران باشد. بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه پاکستان، عمران خان قرار است اول اردیبهشت برای انجام سفر دو روزه رسمی به ایران خواهد آمد و سفر وی در مرحله اول از شهر «مشهد» آغاز خواهد شد...

دیپلماسی ...

بانوی کمک داور بین‌المللی و مشهدی فوتبال، برای سومین سال متمادی موفق به کسب عنوان بهترین کمک‌داور لیگ برتر فوتبال بانوان شد

   |  شنبه 20 مرداد 1397
align=bottom
کمک داور بین‌المللی فوتبال ایران گفت: بزرگترین آرزویم این است که بتوانم در جام جهانی فوتبال بانوان قضاوت کنم. دستمزد داوری بانوان ناچیز است؛ انسیه خباز مافی‌نژاد را باید پرافتخارترین بانوی داور ورزشی خراسانی دانست. این بانوی مشهدی امسال نیز در مراسم انتخاب برترین‌های فوتبال کشور برای سومین سال متمادی موفق به کسب عنوان بهترین کمک‌داور لیگ برتر فوتبال بانوان کشور شد....

مافی‌نژاد در سال‌های اخیر به‌عنوان یکی از سه کمک داور بانوی ایرانی موفق به داوری در لیگ‌ها و مسابقات بین‌المللی متعدد برون‌مرزی از جمله  قضاوت در مرحله نهایی جام ملت‌های بانوان آسیا شده است. به همین بهانه با او گفت‌وگویی کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

تسنیم: بسیاری از بانوان در حوزه ورزش در آرزوی جایگاهی که شما امروز در ورزش بانوان کسب کرده‌اید بوده و هستند. چه احساسی دارید؟

مافی‌نژاد: همان طور که می‌دانید در سال‌های قبل شرایط بازی فوتبال برای بانوان وجود نداشت. خودم بازیکن بودم اما لیگ فوتبال بانوان در کار نبود تا اینکه در سال‌های اخیر لیگ بانوان راه‌اندازی و شرایط تسهیل شد. با آسان شدن شرایط و راه افتادن لیگ بانوان، عرصه برای داوری بانوان نیز مهیا شد. من هم حسب علاقه در کلاس‌های داوری شرکت کردم و جذب این حوزه شدم.

تسنیم: پس شرایط متفاوت از گذشته است؛ یعنی شرایط امکان ورود بانوان به ورزش و مقوله داوری آسان‌تر شده است؟

مافی‌نژاد: شرایط در واقع از سال 88 تا امروز تفاوتی ندارد. کمبودها از قبیل مکان برای تمرین، امکانات، رفت و آمد و.... همان است. افتخار انتخاب اولین گروه داوران بین‌المللی خانم باعث شد بقیه افراد هم برای رسیدن به این عرصه تلاش کنند وگرنه سختی کار بانوان همچنان ادامه دارد. در واقع برای شروع شرایط وجود دارد و همت و تلاش و علاقه می‌تواند عامل موفقیت باشد.

تسنیم: از قرار خراسانی‌ها در حوزه داوری چه آقایان و چه بانوان امروز دیگر به قطبی بلامنازع رسیده‌اند. این اتفاق را ناشی از چه می بینید؟ برنامه‌ریزی سازمانی یا تلاش فردی؟

مافی‌نژاد: ما داورهای مشهدی بزرگی مانند قهرمانی، ترکی، فریمانی، کامرانی‌فر و سخندان در حوزه داوری آقایان داریم که به نوعی هم پشتوانه نیرو محرکه‌ای برای ما بانوان در خراسان محسوب می‌شوند. با تمام احترام به مسئولان ورزشی، این افراد خودشان تلاش کرده‌اند و به این جایگاه رسیده‌اند و ما هم در این راه در واقع ادامه‌دهنده راه آنان بودیم. باید بگویم برای آینده داوری مشهد و خراسان نگران هستم. ما امروز قطب داوری ایران محسوب می‌شویم اما در آینده‌ای نزدیک این شرایط را از دست خواهیم داد.

تسنیم: چرا؟ دلیل آن چیست؟

مافی‌نژاد: مهمترین دلیل عدم ثبات در مدیریت ورزش است. یک مدیر منصوب می‌شود و برنامه‌ریزی می‌کند، پشتوانه‌سازی و آینده نگری و بعد بلافاصله قبل از گرفتن نتیجه کارش با مدیر دیگری عوض می‌شود. مدیر بعدی هم دوباره با برنامه جدی و.....در واقع سیستم مدیریتی ما بر محور افراد می‌چرخد و نه سیستم. در حوزه زیرساختی برنامه‌ای برای جذب جوانان نداریم. حداقل در حوزه بانوان که ما در ان مشغول هستیم هیچ برنامه دراز مدتی وجود ندارد و عمده این ایراد هم ساختاری و سیستماتیک است. با  تغییرات مدیریتی، تنها زمان را از دست می‌دهیم و به عقب برمی‌گردیم.

تسنیم: بسیاری فعالان ورزشی خراسانی نبود حمایت از حوزه ورزش را در مشهد بسیار پُررنگ‌تر از شهرهای دیگر مانند تهران، اصفهان ... می‌دانند و موفقیت خود را صرفا مرهون تلاش و سرمایه‌گذاری شخصی. شما موافقید؟

مافی‌نژاد:  موضع گیری سختی می‌خواهید. تا امروز مسئولان به ما لطف داشته‌اند و کمک‌های اندکی کرده‌اند. اما بیش از 90 درصد این جایگاه مرهون تلاش و زحمت خودمان بوده است.در همین حوزه داوری بانوان اولین و ابتدایی‌ترین مشکل ما نداشتن تمرین است که همیشه در این سال‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم و مسئول و نهاد و ارگانی هم با ما برای رفع آن همکاری نکرده است.

امیدواریم همیشه البته این شرایط بهتر شود. با انتصاب نایب رئیس جدید بانوان استان اتفاقات خوبی در آینده خواهید شنید. هرچند پای صحبت برخی مسئولان که می‌نشینیم به آنها هم باید حق داد اما باز هم می‌گویم بالای 90 درصد موفقیت به ویژه در قشر داوری بر پایه تلاش شخصی است.

تسنیم: وضعیت دستمزدهای داوران در لیگ فوتبال بانوان چگونه است؟

مافی نژاد: اصلا در این حوزه شرایط به گونه‌ای است که نمی‌توان از عدد و رقم صحبت کرد چون دستمزد داوری بسیار پایین و ناچیز است.

تسنیم: رقم دقیق را بگویید خانم مافی‌نژاد، اجازه بدهید رقم رسانه‌ای شود.

مافی نژاد: کمک داوران 80 هزار تومان و داوران 120 تومان به ازای هر قضاوت در لیگ برتر بانوان. البته دستمزد قضاوت لیگ سال قبل هنوز تسویه نشده اما قرار بود درصدی اضافه شود. در واقع دستمزد ما یک ششم دستمزد داوری در لیگ مردان است. حالا شما با توجه به هزینه‌های رفت و آمد، و حمل و نقل و... این  رقم اصلا با توجه به شرایط خانم‌ها برای طی کردن مسافت دو شهر و نیز این که برخی همکاران من مادر هم هستند  و این مسئولیت‌ها را دوچندان می‌کند. در عمل چیزی که شامل حال خانم‌ها نمی‌شود و این واقعا ظلم است.

تسنیم: در این سه سال متمادی که حائز رتبه کمک داور برتر بانوان در کشور شدید، جوایز نقدی به شما پرداخت شد؟

مافی نژاد: سه سال پیش جایزه نقدی به دلیل مشکلات با اسپانسر داده نشد اما دو سال گذشته جایزه نقدی اهدا شد.

تسنیم: در شش ماه اخیر بانوان ما در حوزه فوتسال آسیا درخشیده‌اند از طرف دیگر موفقیت تیم داوری ایران در جام جهانی مسیر را برای داوری بانوان ما در فوتبال هموار کرده است.

مافی نژاد: البته در حوزه داوری بانوان از سال 2010 به صورت بین‌المللی قضاوت می‌کنیم و شرایط مهیا است. البته با توجه به موفقیت داوران ما در عرصه جهانی انتظار داشتیم این موفقیت جامعه فوتبال را تحت تاثیر قرار دهد اما در مراسم چند شب گذشه شاهد صحنه‌هایی بودیم که گمان نکنم اتفاقی بیافتد.

تسنیم: افق موفقیت خود را در کجا می‌بینید؟

مافی نژاد: مسلما قضاوت در جام جهانی فوتبال بانوان است. سال آینده جام جهانی بانوان در فرانسه برگزار خواهد شد. هر چند در آزمون کاندیدای کمک داوری این مسابقات قبول نشدیم اما به نظر من چیزی از همکاران آسیایی که انتخاب شدند هم کم نداشتیم و در حق ما داوران ایرانی اجحاف شد. حالا باید برای جام جهانی 2023 منتظر بمانیم.

تسنیم: شهر مشهد  در حوزه ورزش بانوان در تمام عرصه‌ها از ورزش همگانی حساب کنید تا ورزش حرفه‌ای چه میزان نیازمند کار است و نسبت به بقیه استان‌ها شرایط آن چگونه است؟

مافی‌نژاد: در فوتبال و فوتسال حداقل مسئولان خوبی داریم اما نتوانسته‌ایم موفق باشیم و عمده‌ترین مشکل بحث امکانات و فضاهای ورزشی است تا بانوان بتوانند حضور داشته باشند. مگر از ورزش سالم‌تر چه  تفریحی برای دختران و خانم‌ها می‌تواند باشد؟ می‌توانیم پیشرفت زیادی داشته باشیم و ما بسیاری ورزشکار حرفه‌ای خانم داریم که در شهرهای دیگر مشغول ورزش حرفه‌ای هستند.

تسنیم: آیا لیگ برتر فوتبال بانوان هم  مانند لیگ برتر آقایان حواشی و جنجال دارد؟

مافی نژاد: چون بازی‌های ما پخش زنده ندارد و نیز در حوزه رسانه‌ها پوشش جدی داده نمی‌شود به همین دلیل جنجال و حواشی هم به نسبت لیگ آقایان کمتر است اما در حد و اندازه لیگ بانوان بله حواشی داریم.

تسنیم: به عنوان یک داور بین المللی و افتخار آفرین مشهدی چه درخواستی از دست اندرکاران ورزشی مشهد اعم از سازمان ورزش و جوانان دارید؟

مافی‌نژاد: امکانات و شرایط تمرین را برای ما مهیا کنند. دغدغه ما همیشه زمین تمرینی است. البته مسئولان طرقبه با همکاری خودشان زمین چمن تمرینی در اختیار ما قرار داده‌اند اما مسیر طولانی ما را دچار محدویت کرده است.

گفت‌وگو از صادق عسکری
تسنیم از مشهدمقدس


آخرین ویرایش: شنبه 20 مرداد 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»