اندیشکده بین المللی فرهیخت 
  دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
  www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی ...

اهدای ده قلب طلایی در
آیین اختتامیه دومین کنگره بین المللی
«پزشکان قلب ایران و اروپا»
متشکل از پانصد تن از متخصصان داخلی و خارجی
مشهد - 14 تا 17 آذر 97 - بیمارستان رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی شهری / نشست شهردار منتخب و اعضای شورای شهر با سفرا و فعالان اقتصادی افغانستان، پاکستان، قزاقستان، گرجستان، تاجیکستان، ترکیه و نماینده آیسسکو در مشهد + گزارش تصویری

محمد رضا کلایی شهردار منتخب مشهد در نشست با جمعی از سفرا و فعالان اقتصادی خارجی؛ نقشه راه و زمینه های سرمایه گذاری اقتصادی در مشهد ظرف دو هفته تدوین شود/ پیشنهاد می کنم خیابانی در کشورهای سرمایه گذار به نام مشهد یا فردوسی نامگذاری شود. خوشبختانه اکنون در مشهد همه به یک بلوغ در زمینه سرمایه گذاری اقتصادی رسیده و عزم همکاری نیز در این زمینه وجود دارد.... | جمعه 9 آذر 1397

دیپلماسی ...

قابل الگوگیری در مشهد؛ آیت الله دژکام: برای مشهدی‌ها نحوه رفتار با زائران جا افتاده و تبدیل به فرهنگ شده / رفتار مناسب با گردشگران خارجی، جایگاه ایران را در دنیا ارتقا می دهد

   |  سه شنبه 1 خرداد 1397
align=bottom
نماینده ولی فقیه در استان فارس: رفتار مناسب با گردشگران خارجی، جایگاه ایران را در دنیا ارتقا می دهد / لزوم استفاده از طلاب متخصص در اماكن گردشگری. آیت‌الله لطف‌الله دژكام خواستار آموزش آداب گردشگری مذهبی برای صاحبان اماكن گردشگری در شیراز شد و گفت: ما اكنون هزینه‌های زیادی می‌كنیم برای اینكه جایگاه جمهوری اسلامی را در خارج از كشور به نوعی ارتقا دهیم در حالی كه خود این گردشگران خارجی می‌توانند این كار را برای ما انجام دهند....
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رضوی از فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژكام، در دیدار با مدیركل و معاونان اداره‌كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان كه به‌مناسبت هفته میراث فرهنگی انجام شد، گفت: اكنون دولت به بحث گردشگری به عنوان یك منبع درآمد نگاه می‌كند و ما با این مسئله مشكلی نداریم و در همه جای دنیا این مسئله به عنوان یك تجارت در سطح بین‌المللی محسوب می‌شود و مسلماً ما هم باید سهمی داشته باشیم.
وی افزود: اما اینكه گردشگری را به مناطقی از كشور گسترش دهیم كه هنوز فرهنگ و رفتار آن مناطق با گردشگر درست جا نیفتاده است، به زودی ما را دچار مشكل خواهد كرد.
آیت‌الله دژكام با اشاره به راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی و صدور مجوزها برای آن‌ها گفت: اگر می‌خواهید تعداد این اقامتگاه‌ها را افزایش دهید مشكلی نیست اما باید در گام نخست و قبل از اعطای مجوز به این افراد آموزش‌های لازم داده شوند.چ
امام جمعه شیراز با تأكید بر اینكه باید به علایق و سلایق یكدیگر احترام بگذاریم، گفت: گاهی اوقات دیده می‌شود در یك فضای گردشگری به دلیل آنكه آموزش‌های لازم به صاحبان آن دیده نمی‌شود، آن مكان تبدیل به محل خوشگذارنی‌های بسیار سطح پایین تبدیل می‌شود.
وی با بیان اینكه باید برای كسانی كه می‌خواهند مجوز اقامتگاه‌های بوم‌گردی و اماكن گردشگری اعطا كنید، حتماً آموزش‌های لازم برای حفظ سبك زندگی ایرانی ـ اسلامی ارائه دهید، در عین حال بر لزوم تأمین امنیت گردشگران نیز تأكید كرد و گفت: اگر كسی می‌خواهد یك اقامتگاه بوم‌گری ایجاد كند باید حتماً ایزو داشته باشد آن هم ایزوی حلال لذا برای این مهم باید چند فاكتور مهم در نظر گرفته شود و در غیر این‌صورت باید تعطیل شود. 
آیت‌الله دژكام با تصریح اینكه ما باید در بحث گردشگری به مرزی از استاندارد برسیم كه سبك زندگی خود را به گردشگران خارجی ارائه دهیم، گفت: این مهم هم در فضایی امن صورت می‌گیرد تا گردشگر خارجی بتواند با سبك زندگی ما آشنا شده و به كشور خود بازگردد.
نماینده ولی فقیه در استان فارس با تأكید بر اینكه باید كسانی را مأمور كنید تا این چارچوب را تعیین كرده و بر اجرای آن‌ها نیز نظارت داشته باشند، گفت: هر كسی می‌خواهد مجوز اقامتگاه بوم‌گری و یا مكان گردشگری می‌گیرد باید یك كارگاه آموزشی بگذراند و هزینه‌اش هم خودش پرداخت كند چون بالاخره می‌خواهد درآمدزایی كند.

وی باز هم بر اهمیت تأمین امنیت گردشگران تأكید كرد و گفت: ما دارای ظرفیت گردشگری مذهبی هستیم كه باید مسلماً نوع رفتار با این نوع گردشگران هم بلد باشیم به عنوان مثال برای مشهدی‌ها نحوه رفتار با زائران جاافتاده است و اصلا تبدیل به فرهنگ شده است لذا آشنایی با آداب گردشگری مذهبی یكی از ملزوماتی است كه باید به آن توجه داشته باشیم. 

آیت‌الله دژكام با بیان اینكه محیط های گردشگری بسیار زود می‌توانند به چیزهایی آلوده شوند كه می‌توانند آبروی ما را در دنیا ببرند، گفت: به عنوان مثال ممكن است یك ناهنجاری در یك محیط گردشگری رخ دهد و این فیلم و عكس آن‌ها در اینترنت و فضای مجازی پخش شود و این چقدر به صنعت گردشگری ما لطمه می‌زند.
امام جمعه شیراز یادآور شد: همه نوع انسانی با هر فرهنگ و تفكری در جامعه وجود دارد لذا نباید به هر كسی مجوز گردشگری داده شود و قبل از آن باید حتماً استعلامی به لحاظ اخلاقی و سوابق آن‌ها گرفته شود تا مبادا خدای نكرده فتنه‌ای ایجاد شود زیرا گردشگری خارجی بسیار زود اعتماد می‌كنند و ما باید مراقب باشیم.
وی با یادآوری اینكه ما در دنیا مورد هجمه‌های اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی هستیم لذا باید در بحث پذیرایی از گردشگران خارجی بسیار مراقب باشیم كه به چه كسانی مجوز می‌دهیم، گفت: برخورد خوب بسیار موثر است و یك برخورد غلط هم همه چیز را بسیار خراب می‌كند.
آیت‌الله دژكام ضمن برشمردن خاطراتی از سفر به سوریه و لبنان گفت: نوع احترام به گردشگر بسیار اثر می‌گذارد لذا اگر می‌خواهید گردشگری را رواج دهید، چارچوب‌ها و آداب و احترام و امثال این‌ها را تنظیم كنید و بگویید غیر از این رفتار شود ما آن مكان را تعطیل می‌كنیم.
امام جمعه شیراز همچنین به بحث تورهای گردشگری اشاره كرد و گفت: برخی از آن‌ها در بازدید از اماكن مذهبی تاریخی تنها یك آشنایی كلی دارند و نمی‌توانند به خوبی همه چیز را شرح دهند كه ما در این زمینه می‌توانیم از مراكزی تخصصی ترجمه فلسفه اسلامی كه به زبان‌های مختلف دنیا در قم در حال فعالیت هستند، استفاده كرده و با طلبه‌هایی كه از آنجا می‌آوریم این نقیصه را برطرف كنیم.
وی با بیان اینكه این طلاب كه به مباحث اسلامی آشنایی دارند، می‌توانند ظرفیت عظیم تمدن اسلامی ما را برای گردشگران خارجی تشریح كرده و برای آنان جاذبه ایجاد كنند، گفت: حتی در این زمینه می‌توان پایگاه‌های اطلاع‌رسانی ایجاد كرد و گردشگری مذهبی را بسیار زیبا به آنان ارائه دهیم.
آیت‌الله دژكام با تأكید بر اینكه باید به‌گونه باشد كه وقتی گردشگر خارجی به فارس می‌آید آشنایی خوبی به اماكن مذهبی ما پیدا كند و حیران نباشد، گفت: ما اكنون هزینه‌های زیادی می‌كنیم برای اینكه جایگاه جمهوری اسلامی را در خارج از كشور به نوعی ارتقا دهیم در حالی كه خود این گردشگران خارجی می‌توانند این كار را برای ما انجام دهند.
نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: در اردیبهشت‌ماه امسال ۱۶ هزار گردشگر وارد شیراز شده‌اند كه این ظرفیت بسیار عظیمی است و باید از آن‌ها استفاده كرد. 
امام جمعه شیراز با یادآوری اینكه مقام معظم رهبری در حكمی كه به من داده‌اند فرموده‌اند شیراز در قله فرهنگی است لذا اگر بناست در قله فرهنگی باشیم باید در پایان سال نیز گزارش خوبی به معظم‌له ارائه دهیم، گفت: در سال ۳۰ هزار گردشگر خارجی به اینجا می‌آیند لذا ما باید طوری رفتار كنیم و تسهیلات و امكانات فراهم كنیم كه احترام به ایران و جمهوری اسلامی در میان آنان تقویت شده باشد و حتی می‌توان با برخورد مناسب آنان را مسلمان و حتی شیعه كرد.
وی در بخش پایانی سخنان خود تأكید كرد كه ما برای این مبحث منتظر پیوست فرهنگی هستیم كه امیدواریم اداره‌كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به این مهم اهتمام ورزد.
آخرین ویرایش: سه شنبه 1 خرداد 1397
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 مهر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.212 اخبار 2.988   بین الملل 2.369   آسیا 2.083   برنامه های بین المللی/داخل و خارج 857   دیپلماسی اقتصادی 643   دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 546   دیپلماسی دانشگاهی 545   افتخارات 501   دیپلماسی گردشگری 490   دیپلماسی علمی 400   اروپا 391   دیپلماسی فرهنگی 391   میهمان/میهمانان خارجی 382   جهان اسلام 372   دیپلماسی آموزشی 361   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی) 356   آیا می دانید که مشهد... 337   دانشگاه فردوسی مشهد 309   شهرداری مشهد 288   دیپلماسی نمایشگاهی 270   سرمایه گذاری 244   استانداری خراسان رضوی 226   آستان قدس رضوی 207   عراق 205   صادرات و واردات 204   پاکستان 198   تصاویر / گزارش های تصویری 189   هنری 180   استاندار 168   افغانستان 166   دیپلماسی ورزشی 163   دیپلماسی سیاسی 157   دیپلماسی عمومی و شهری 156   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 155   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 146   مشهد 2017 139   آفریقا 137   اجتماعی 130   نمایشگاه بین المللی مشهد 120   سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 118   سرمایه گذاری خارجی 104   پایتخت معنوی ایران 100   فرودگاه بین المللی مشهد 86   آمریکا 84   شهردار مشهد 80   قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 77عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 30 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»