• سرکنسول جدید ترکیه در مشهد در دیدار با ابوالفضل مکرمی فر خواستار شد:
  ایجاد دفتر گردشگری خراسان در استانبول/ افزایش تبادل توریست از مشهد به ترکیه
  یکشنبه 27 خرداد 97 - مشهد
 • برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی
  صنعت ساختمان، معماری و عمران
  با حضور 250 شرکت داخلی و 11 کشور خارجی اسلامی
  29 خرداد تا 2 تیرماه 97
  نمایشگاه بین المللی مشهد
 • اعلام موافقت اتحادیه جهانی کشتی با
  میزبانی جام جهانی کشتی آزاد در سال ۲۰۱۹ در مشهد
 • نشست آشنایی با بازار ازبکستان و هماهنگی حضور مؤثران اقتصادی مشهد در
  دومین نمایشگاه اختصاصی ج.ا. ایران در تاشکند - مرداد 97
  نمایشگاه بین المللی مشهد مقدس
 • اسم و عنوان اندیشکده فرهیخت

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و ورزشی با اولویت «ارتباطات»

و با محوریت «اقتصاد شهر»

متأسفانه چراغ سرآمد دیپلماسی عمومی یعنی شهرداری مشهد طی ماه مبارک رمضان کاملاً خاموش بود، یک «میهمان خارجی» اعم از یک اندیشمند، یک هنرمند و حتی یک قاری غیر شهیر مصری هم به مشهد دعوت نشد تا سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت همچون 12 دوره گذشته، چهره بین المللی به خود بگیرد! لذا از این بابت، از:

شهرداری مشهد

عمیقاً گلایه مندیم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی»

و با محوریت «اقتصاد دانش»

همان طور که انتظارش می رفت، دانشگاه فردوسی مشهد و مراکز تخصصی حوزه ی بین الملل آن، در ماه مبارک رمضان بر خلاف شهرداری مشهد، به خواب نرفت و باز هم در این عرصه خوش درخشید! هرچند تعامل علمی ارزشمند «دانشگاه حکیم سبزواری» با دانشگاه فرانسه قابل تقدیر است، اما به سهم خود، از:

دانشگاه فردوسی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه دین محور»

و با محوریت «اقتصاد فرهنگ و هنر»

هرچند پس از افول ستاره رویداد «مشهد 2017»، با شنیدن خبر تمدید آن تا سال 2029 بسیار امیدوار شده بودیم، اما نه تنها در پایتخت فرهنگی جهان اسلام! و صدالبته در فرصت طلایی ماه مبارک رمضان خبری از هیچ برنامه فرهنگی با رویکرد بین المللی نشد، بلکه 13همین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد هم ملی برگزار شد! لذا از:

اداره کل فرهنگ و ارشاد استان

عمیقاً گلایه مندیم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری با اولویت «تکریم زوار خارجی»

با محوریت «اقتصاد زائر و سوغات»

هرچند آستان قدس رضوی طی ماه مبارک، شدیداٌ درگیر سفره های اطعام هزاران نفری و برگزاری لیالی باشکوه قدر بود و شایسته تقدیر، اما نقش کمرنگ «اداره زائران غیرایرانی» آن در فعالیت های بین المللی در این فرصت طلایی، بسیار مشهود بود. از این مهم که بگذریم، از گسترش ترمینال خارجی فرودگاه، نباید گذشت. لذا به سهم خود از:

فرودگاه بین المللی مشهد

بسیار سپاسگزاریم!

قابل الگوگیری در مشهد؛ آیت الله دژکام: برای مشهدی‌ها نحوه رفتار با زائران جا افتاده و تبدیل به فرهنگ شده / رفتار مناسب با گردشگران خارجی، جایگاه ایران را در دنیا ارتقا می دهد

   |  چهارشنبه 2 خرداد 1397
align=bottom
نماینده ولی فقیه در استان فارس: رفتار مناسب با گردشگران خارجی، جایگاه ایران را در دنیا ارتقا می دهد / لزوم استفاده از طلاب متخصص در اماكن گردشگری. آیت‌الله لطف‌الله دژكام خواستار آموزش آداب گردشگری مذهبی برای صاحبان اماكن گردشگری در شیراز شد و گفت: ما اكنون هزینه‌های زیادی می‌كنیم برای اینكه جایگاه جمهوری اسلامی را در خارج از كشور به نوعی ارتقا دهیم در حالی كه خود این گردشگران خارجی می‌توانند این كار را برای ما انجام دهند....
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رضوی از فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژكام، در دیدار با مدیركل و معاونان اداره‌كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان كه به‌مناسبت هفته میراث فرهنگی انجام شد، گفت: اكنون دولت به بحث گردشگری به عنوان یك منبع درآمد نگاه می‌كند و ما با این مسئله مشكلی نداریم و در همه جای دنیا این مسئله به عنوان یك تجارت در سطح بین‌المللی محسوب می‌شود و مسلماً ما هم باید سهمی داشته باشیم.
وی افزود: اما اینكه گردشگری را به مناطقی از كشور گسترش دهیم كه هنوز فرهنگ و رفتار آن مناطق با گردشگر درست جا نیفتاده است، به زودی ما را دچار مشكل خواهد كرد.
آیت‌الله دژكام با اشاره به راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی و صدور مجوزها برای آن‌ها گفت: اگر می‌خواهید تعداد این اقامتگاه‌ها را افزایش دهید مشكلی نیست اما باید در گام نخست و قبل از اعطای مجوز به این افراد آموزش‌های لازم داده شوند.چ
امام جمعه شیراز با تأكید بر اینكه باید به علایق و سلایق یكدیگر احترام بگذاریم، گفت: گاهی اوقات دیده می‌شود در یك فضای گردشگری به دلیل آنكه آموزش‌های لازم به صاحبان آن دیده نمی‌شود، آن مكان تبدیل به محل خوشگذارنی‌های بسیار سطح پایین تبدیل می‌شود.
وی با بیان اینكه باید برای كسانی كه می‌خواهند مجوز اقامتگاه‌های بوم‌گردی و اماكن گردشگری اعطا كنید، حتماً آموزش‌های لازم برای حفظ سبك زندگی ایرانی ـ اسلامی ارائه دهید، در عین حال بر لزوم تأمین امنیت گردشگران نیز تأكید كرد و گفت: اگر كسی می‌خواهد یك اقامتگاه بوم‌گری ایجاد كند باید حتماً ایزو داشته باشد آن هم ایزوی حلال لذا برای این مهم باید چند فاكتور مهم در نظر گرفته شود و در غیر این‌صورت باید تعطیل شود. 
آیت‌الله دژكام با تصریح اینكه ما باید در بحث گردشگری به مرزی از استاندارد برسیم كه سبك زندگی خود را به گردشگران خارجی ارائه دهیم، گفت: این مهم هم در فضایی امن صورت می‌گیرد تا گردشگر خارجی بتواند با سبك زندگی ما آشنا شده و به كشور خود بازگردد.
نماینده ولی فقیه در استان فارس با تأكید بر اینكه باید كسانی را مأمور كنید تا این چارچوب را تعیین كرده و بر اجرای آن‌ها نیز نظارت داشته باشند، گفت: هر كسی می‌خواهد مجوز اقامتگاه بوم‌گری و یا مكان گردشگری می‌گیرد باید یك كارگاه آموزشی بگذراند و هزینه‌اش هم خودش پرداخت كند چون بالاخره می‌خواهد درآمدزایی كند.

وی باز هم بر اهمیت تأمین امنیت گردشگران تأكید كرد و گفت: ما دارای ظرفیت گردشگری مذهبی هستیم كه باید مسلماً نوع رفتار با این نوع گردشگران هم بلد باشیم به عنوان مثال برای مشهدی‌ها نحوه رفتار با زائران جاافتاده است و اصلا تبدیل به فرهنگ شده است لذا آشنایی با آداب گردشگری مذهبی یكی از ملزوماتی است كه باید به آن توجه داشته باشیم. 

آیت‌الله دژكام با بیان اینكه محیط های گردشگری بسیار زود می‌توانند به چیزهایی آلوده شوند كه می‌توانند آبروی ما را در دنیا ببرند، گفت: به عنوان مثال ممكن است یك ناهنجاری در یك محیط گردشگری رخ دهد و این فیلم و عكس آن‌ها در اینترنت و فضای مجازی پخش شود و این چقدر به صنعت گردشگری ما لطمه می‌زند.
امام جمعه شیراز یادآور شد: همه نوع انسانی با هر فرهنگ و تفكری در جامعه وجود دارد لذا نباید به هر كسی مجوز گردشگری داده شود و قبل از آن باید حتماً استعلامی به لحاظ اخلاقی و سوابق آن‌ها گرفته شود تا مبادا خدای نكرده فتنه‌ای ایجاد شود زیرا گردشگری خارجی بسیار زود اعتماد می‌كنند و ما باید مراقب باشیم.
وی با یادآوری اینكه ما در دنیا مورد هجمه‌های اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی هستیم لذا باید در بحث پذیرایی از گردشگران خارجی بسیار مراقب باشیم كه به چه كسانی مجوز می‌دهیم، گفت: برخورد خوب بسیار موثر است و یك برخورد غلط هم همه چیز را بسیار خراب می‌كند.
آیت‌الله دژكام ضمن برشمردن خاطراتی از سفر به سوریه و لبنان گفت: نوع احترام به گردشگر بسیار اثر می‌گذارد لذا اگر می‌خواهید گردشگری را رواج دهید، چارچوب‌ها و آداب و احترام و امثال این‌ها را تنظیم كنید و بگویید غیر از این رفتار شود ما آن مكان را تعطیل می‌كنیم.
امام جمعه شیراز همچنین به بحث تورهای گردشگری اشاره كرد و گفت: برخی از آن‌ها در بازدید از اماكن مذهبی تاریخی تنها یك آشنایی كلی دارند و نمی‌توانند به خوبی همه چیز را شرح دهند كه ما در این زمینه می‌توانیم از مراكزی تخصصی ترجمه فلسفه اسلامی كه به زبان‌های مختلف دنیا در قم در حال فعالیت هستند، استفاده كرده و با طلبه‌هایی كه از آنجا می‌آوریم این نقیصه را برطرف كنیم.
وی با بیان اینكه این طلاب كه به مباحث اسلامی آشنایی دارند، می‌توانند ظرفیت عظیم تمدن اسلامی ما را برای گردشگران خارجی تشریح كرده و برای آنان جاذبه ایجاد كنند، گفت: حتی در این زمینه می‌توان پایگاه‌های اطلاع‌رسانی ایجاد كرد و گردشگری مذهبی را بسیار زیبا به آنان ارائه دهیم.
آیت‌الله دژكام با تأكید بر اینكه باید به‌گونه باشد كه وقتی گردشگر خارجی به فارس می‌آید آشنایی خوبی به اماكن مذهبی ما پیدا كند و حیران نباشد، گفت: ما اكنون هزینه‌های زیادی می‌كنیم برای اینكه جایگاه جمهوری اسلامی را در خارج از كشور به نوعی ارتقا دهیم در حالی كه خود این گردشگران خارجی می‌توانند این كار را برای ما انجام دهند.
نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: در اردیبهشت‌ماه امسال ۱۶ هزار گردشگر وارد شیراز شده‌اند كه این ظرفیت بسیار عظیمی است و باید از آن‌ها استفاده كرد. 
امام جمعه شیراز با یادآوری اینكه مقام معظم رهبری در حكمی كه به من داده‌اند فرموده‌اند شیراز در قله فرهنگی است لذا اگر بناست در قله فرهنگی باشیم باید در پایان سال نیز گزارش خوبی به معظم‌له ارائه دهیم، گفت: در سال ۳۰ هزار گردشگر خارجی به اینجا می‌آیند لذا ما باید طوری رفتار كنیم و تسهیلات و امكانات فراهم كنیم كه احترام به ایران و جمهوری اسلامی در میان آنان تقویت شده باشد و حتی می‌توان با برخورد مناسب آنان را مسلمان و حتی شیعه كرد.
وی در بخش پایانی سخنان خود تأكید كرد كه ما برای این مبحث منتظر پیوست فرهنگی هستیم كه امیدواریم اداره‌كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به این مهم اهتمام ورزد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

اهم نظرات و دیدگاه های فعالان توسعه روابط خارجی مشهد

پایگاه اطلاع رسانی مشهد 2017 پایتخت فرهنگی جهان اسلام

عضویت در اندیشکده ی فرهیخت


معرفی برترین ها

در توسعه روابط خارجی مشهد - خرداد 1397


رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و... با اولویت «ارتباطات» با محوریت «اقتصاد شهر»

1- اداره روابط خارجی شهرداری مشهد 2- نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق 3- اداره کل صنعت، و تجارت 4- اداره کل ورزش و جوانان 5- اتاق بازرگانی و صنایع استان

دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

1- دانشگاه فردوسی مشهد 2- دانشگاه علوم پزشکی مشهد 3- جامعه المصطفی العالمیه 4- دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 5- دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 6- دانشگاه علوم اسلامی رضوی


دیپلماسی فرهنگی، هنری، نمایشگاهی با اولویت جامعه دینی و با محوریت «اقتصاد فرهنگ»

1- نمایشگاه بین المللی مشهد 2- اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 3- بنیاد بین المللی امام رضا(ع) 4- نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی 5- دبیرخانه رویداد مشهد 2017

دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری » با محوریت «اقتصاد زائر»

1- فرودگاه بین المللی مشهد 2- اداره امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی 3- بیمارستان تخصصی رضوی 4- معاونت زیارت استانداری 5- اداره کل گردشگری 6- اتحادیه هتلداران استان

معرفی فعال ترین واحد علمی شهر در عرصه دیپلماسی دانشگاهی

چرایی انتخاب دانشگاه فردوسی مشهد؟

دانشگاه فردوسی مشهد مقدس، سومین دانشگاه كشور از نظر قدمت پس از دانشگاه های تهران و تبریز، در حالی شصت و هفتمین سال فعالیتش را سپری می كند که از میان 23 هزار دانشجوی این دانشگاه، حدود 1300 از آنان را دانشجویان خارجی و عمدتاً از کشورهای همسایه مانند عراق، افغانستان، پاکستان و ... و نیز کشورهای حاشیه ی خلیج فارس تشکیل می دهند. این دانشگاه با دارا بودن واحدهای فعالی همچون «اداره ی دانشجویان خارجی»، «دفتر همکاری های علمی و بین المللی»، «پردیس بین الملل» و «اداره کل روابط عمومی و بین الملل دانشگاه» و ...، سال بسیار پرکار و پررونقی را در عرصه ی مناسبات علمی و دانشگاهی با مراکز علمی و پژوهشی و واحدهای دانشگاهی سایر کشورها بویژه ....

آشنایی با نهادهای فعال در عرصه روابط خارجی مشهد

«اندیشکده بین المللی فرهیخت»
 Farhikht Think Tank -  www.farhikhtt.ir

Copyright © 2009
با تشکر از: سایت ستاپ
قدرت گرفته با از  MihanBlog.com