اندیشکده بین المللی فرهیخت 
  دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
  www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی ...

اهدای ده قلب طلایی در
آیین اختتامیه دومین کنگره بین المللی
«پزشکان قلب ایران و اروپا»
متشکل از پانصد تن از متخصصان داخلی و خارجی
مشهد - 14 تا 17 آذر 97 - بیمارستان رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی شهری / نشست شهردار منتخب و اعضای شورای شهر با سفرا و فعالان اقتصادی افغانستان، پاکستان، قزاقستان، گرجستان، تاجیکستان، ترکیه و نماینده آیسسکو در مشهد + گزارش تصویری

محمد رضا کلایی شهردار منتخب مشهد در نشست با جمعی از سفرا و فعالان اقتصادی خارجی؛ نقشه راه و زمینه های سرمایه گذاری اقتصادی در مشهد ظرف دو هفته تدوین شود/ پیشنهاد می کنم خیابانی در کشورهای سرمایه گذار به نام مشهد یا فردوسی نامگذاری شود. خوشبختانه اکنون در مشهد همه به یک بلوغ در زمینه سرمایه گذاری اقتصادی رسیده و عزم همکاری نیز در این زمینه وجود دارد.... | جمعه 9 آذر 1397

دیپلماسی ...

شریعتی‌تبار عنوان کرد: نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد؛ نمادی از وحدت مسلمانان و تقریب مذاهب

   |  سه شنبه 9 تیر 1394

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با بیان اینکه در بخش بین‌الملل نمایشگاه قرآن و عترت مشهد به علت حضور فعالان قرآنی از سایر کشورها، تبادل و تعامل فرهنگی صورت می‌گیرد، گفت: نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد، نمادی از وحدت مسلمانان و تقریب مذاهب است. حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی شریعتی‌تبار، مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، با بیان اینکه در بخش بین‌الملل نمایشگاه قرآن و عترت مشهد به علت حضور فعالان قرآنی از سایر کشورها، تبادل و تعامل فرهنگی صورت می‌گیرد، افزود: نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد، نمادی از وحدت مسلمانان و تقریب مذاهب است، این در حالی است که دشمنان نظام، همواره به دنبال تفرقه‌افکنی با تکیه بر مبانی سیاست هستند....

وی بر توجه به جذابیت نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت تأکید کرد و گفت: نمایشگاه باید به گونه‌ای باشد که مخاطب و بازدیدکنندگان جذب آثار قرآنی ارائه شده شوند زیرا هدف از برگزاری این نمایشگاه، جذب جوانان به عنوان جامعه هدف و تقویت اطلاعات مخاطبان، نسبت به موضوعات به نمایش گذاشته شده است.

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی اظهار کرد: از دیگر اهداف برگزاری این نمایشگاه می‌توان به ایجاد شوق و ذوق مطالعه و پیگیری فکری و فرهنگی پیرامون موضوعات به نمایش گذاشته شده، اشاره کرد.

وی با اشاره به بخش بین‌الملل این نمایشگاه، عنوان کرد: آشنایی با نقطه نظرهای فعالان قرآنی سایر ملل، برگزاری کنفرانس و گفت‌وگوی علمی میان مسئولان غرفه‌ها به عنوان سفیران علمی، در فضایی فرهنگی می‌تواند مفید واقع شود که این امر به شرط سیاسی‌نبودن گفتمان‌ها تحقق می‌یابد.

شریعتی‌تبار بیان کرد: یکی از اموری که متولیان برگزاری نمایشگاه قرآن و عترت باید آن را در دستور کار خود قرار دهند، این است که محصولات فرهنگی فاخر و مناسب در رابطه با قرآن و عترت در میان سطوح مختلف جامعه هدف، از جمله جوانان و نوجوانان توزیع شود.

تغییر هنجار و رفتار در راستای اهداف نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت

وی با اشاره به ضرورت تغییر هنجار و رفتار در راستای اهداف نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت، ابراز کرد: متولیان امر باید برگزاری نمایشگاه را به عنوان فرصتی برای تغییر سبک زندگی، به سبک زندگی اسلامی مغتنم و ارزشمند بدانند.

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: قرآن و عترت دو رکن اصلی فرهنگ و دین مبین اسلام است، از این رو جامعه اسلامی باید تمام اهداف و قوانین خود را بر اساس قرآن، عترت، ولایت و سیره عملی ائمه اطهار(ع) تنظیم کند.

شریعتی‌تبار با اشاره به حدیث ثقلین، افزود: اگر بشر و به ویژه مسلمانان به کتاب و عترت متمسک شوند هرگز دچار ذلت و گمراهی  نمی‌شوند از این رو می‌توان گفت قرآن منهای عترت مطلوب خدا و پیامبر اکرم(ص) نیست.

فاصله جامعه اسلامی از عترت، به منزله فاصله از حقیقت قرآن است

وی همچنین با اشاره به حدیث متواتر، اظهار کرد: اگر جامعه اسلامی از عترت فاصله بگیرد از حقیقت قرآن فاصله گرفته است، از این رو حتی حافظان و قاریان قرآن بدون توجه به عترت و ولایت، از راه قرآن منحرف شده‌اند.

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی بر ضرورت وجود عترت در کنار نمایشگاه قرآن اشاره کرد و گفت: متولیان امر باید برای آشنایی جوانان با سیره عملی اهل بیت(ع) از ابزارهای فرهنگی نظیر کتاب، CD، فضای مجازی و ... به عنوان ابزاری عمومی بهره بگیرند.

آشنایی با سیره عملی اهل بیت(ع) در قالب تولیدات سمعی و بصری

وی با بیان اینکه تولیدات سمعی و بصری در آشنایی با عترت و سیره اهل بیت(ع) بسیار مؤثر است، اظهار کرد: هنر تولید فیلم کوتاه، بلند، نمایشنامه و تدوین سریال‌های دینی و معنوی نظیر زندگینامه امام علی(ع) و حضرت یوسف(ص)، توسط هنرمندان در تعلیم جامعه هدف و آشنایی با ائمه اطهار(ع) نقش بسزایی را ایفا می‌کند.

شریعتی‌تبار بیان کرد: تقویت و توسعه اطلاعات و دانش بازدیدکنندگان نسبت به قرآن و عترت و معرفت‌افزایی نسبت به این امر باید ثمره برگزاری نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد باشد.
آخرین ویرایش: سه شنبه 9 تیر 1394
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 مهر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.212 اخبار 2.988   بین الملل 2.369   آسیا 2.083   برنامه های بین المللی/داخل و خارج 857   دیپلماسی اقتصادی 643   دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 546   دیپلماسی دانشگاهی 545   افتخارات 501   دیپلماسی گردشگری 490   دیپلماسی علمی 400   اروپا 391   دیپلماسی فرهنگی 391   میهمان/میهمانان خارجی 382   جهان اسلام 372   دیپلماسی آموزشی 361   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی) 356   آیا می دانید که مشهد... 337   دانشگاه فردوسی مشهد 309   شهرداری مشهد 288   دیپلماسی نمایشگاهی 270   سرمایه گذاری 244   استانداری خراسان رضوی 226   آستان قدس رضوی 207   عراق 205   صادرات و واردات 204   پاکستان 198   تصاویر / گزارش های تصویری 189   هنری 180   استاندار 168   افغانستان 166   دیپلماسی ورزشی 163   دیپلماسی سیاسی 157   دیپلماسی عمومی و شهری 156   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 155   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 146   مشهد 2017 139   آفریقا 137   اجتماعی 130   نمایشگاه بین المللی مشهد 120   سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 118   سرمایه گذاری خارجی 104   پایتخت معنوی ایران 100   فرودگاه بین المللی مشهد 86   آمریکا 84   شهردار مشهد 80   قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 77عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 30 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»