دیپلماسی❜ ورزشی / درخشش غیرمنتظره شطرنج‌باز خراسانی در مسابقات قهرمانی غرب آسیا

  • بازدید: ۱۸۴
ورزشی / درخشش غیرمنتظره شطرنج‌باز خراسانی در مسابقات قهرمانی غرب آسیا
ایسنا/خراسان رضوی رییس هیات شطرنج خراسان رضوی از کسب عنوان سومی سبحان زحمتی، شطرنج‌باز خراسان رضوی در مسابقات قهرمانی غرب آسیا خبر داد.

رضا پاشانجاتی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص عملکرد شطرنج‌بازان خراسانی در مسابقات قهرمانی غرب آسیا اظهار کرد: مسابقات شطرنج غرب آسیا با حضور ۴۱ شطرنج‌باز برتر از کشورهای ایران، عراق، سوریه، لبنان، فلسطین، عمان، کویت و قطر به میزبانی تهران از روزهای ۳ تا ۱۰ خرداد برگزار شد.

وی افزود: سیده هستی سیدی در بخش بانوان در حالیکه در رنک اولیه در جایگاه پانزدهم قرار داشت، اما در پایان عنوان دوازدهمی مسابقات را از آن خود کرد.

رییس هیات شطرنج خراسان رضوی ادامه داد: سبحان زحمتی، کاندیدای استادی و قهرمان جوانان ایران و آسیا از خراسان رضوی در حالیکه یک حرکت تا قهرمانی مسابقات فاصله داشت به مقام سومی این دوره از مسابقات بسنده کرد.

وی تصریح کرد: سبحان زحمتی در حالی در این مسابقات به مقام سوم دست یافت که پیش از آغاز مسابقات شانس ۱۵ جدول بود، اما در پایان علاوه بر کسب مدال برنز، ۱۵۸ واحد به درجه بین‌المللی‌اش نیز اضافه شد تا به زودی به عنوان استادی فیده نائل شود.

پاشانجاتی گفت: برای سبحان زحمتی ۳ اتفاق مثبت در این مسابقات رقم خورد. در مسابقات قهرمانی غرب آسیا که نفرات برتر آن به جام جهانی راه پیدا می‌کردند، امتیازات خوبی به شطرنج‌بازان اهدا می‌کرد. زحمتی که عنوان سومی این مسابقات را از آن خود کرد توانست عنوان استاد فیده فدراسیون جهانی شطرنج را نیز از آن خود کند. کسانی می‌توانند در فدراسیون جهانی شطرنج استاد فیده شوند که رنک آنان ۲۳۰۰ باشد، اما شطرنج‌بازانی که در مسابقات قهرمانی غرب آسیا جزو ۳ نفر برتر قرار بگیرند بدون هیچ حد حسابی عنوان استاد فیده شطرنج را کسب می‌کنند.

وی اضافه کرد: همچنین زحمتی نرم استادی بین‌المللی را نیز دریافت کرد. هر شطرنج‌بازی که ۳ نرم استادی بین‌المللی کسب کند می‌تواند به استاد بین‌المللی شطرنج‌ تبدیل شود. در حال حاضر فقط مرصاد خداشناس از خراسان رضوی عنوانی استاد بین‌المللی شطرنج را به همراه دارد. همچنین یکی دیگر از عواید این مقام برای زحمتی دریافت جایزه ۷۰۰ دلاری در پایان این مسابقات بود.

رییس هیات شطرنج خراسان رضوی یادآور شد: کوروش بلندنظر، دیگر نماینده پرافتخار شطرنج خراسان رضوی و قهرمان نونهالان ایران و آسیا که بخت ۳۷ مسابقات بود به مقام ۳۵ جدول بسنده کرد. بلندنظر در ۵ دور آخر بدون شکست بود و ۳۵ واحد درجه بین‌المللی خود را افزایش داد.

انتهای پیام

:: لینک کوتاه مطلب :: farhikhtt.ir/post/8535


Share
نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.


تارنمای فرهیخت

آمارها و بازدیدها