دیپلماسی❜ اقتصادی/ دیدار نورالدین عزیزی سرپرست وزارت صنایع افغانستان از معادن سنگ آهن سنگان خواف

  • بازدید: ۵۹۹
اقتصادی/ دیدار نورالدین عزیزی سرپرست وزارت صنایع افغانستان از معادن سنگ آهن سنگان خواف
سنگ آهن خواف

سرپرست وزارت صنعت و تجارت افغانستان گفت: شهرستان خواف با برخورداری از معادن غنی سنگ آهن از ظرفیت‌های خوبی برای توسعه همکاری‌ها و سرمایه گذاری‌های اقتصادی،صنعتی و معدنی بین ایران و افغانستان برخوردار است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم  از خواف ، نورالدین عزیزی امروز در جریان بازدید از شرکت‌های معدنی و مجتمع سنگ آهن سنگان خواف با اشاره به ظرفیت‌های مشترک معدنی بین بخش سنگان خواف و افغانستان اظهارداشت: این ظرفیت‌های بین 2 کشور بستر افزایش همکاری‌های مشترک را افزایش داده است.

وی ضمن تاکید بر لزوم بهره گیری از توانایی تخصصی شرکت‌های معدنی ایران در زمینه توسعه کمی و کیفی فعالیت‌های معدنی در افغانستان ادامه داد: از سرمایه گذاری شرکت‌های معدنی ایران در افغانستان استقبال می‌کنیم.

سرپرست وزارت صنعت و تجارت افغانستان گفت: باید در نشست‌های مشترک بعدی با حضور مسئولان معدنی افغانستان این مساله مورد توجه بیشتر قرار بگیرد و از ظرفیت و توان دو کشور برای توسعه همکاری‌های مشترک حداکثر بهره را گرفت.

دونده، فرماندار خواف نیز در این نشست گفت: این شهرستان، ظرفیت‌های غنی معدنی خوبی برای توسعه همکاری‌های مشترک با کشور افغانستان دارد و همچنین وجود نیروگاه‌های خورشیدی و بادی از ظرفیت مهم دیگر در شهرستان خواف است.

خبر تکمیلی: سرپرست وزارت صنعت افغانستان:می توان با ایران در خواف سرمایه گذاری مشترک کرد

سرپرست وزارت صنعت و تجارت افغانستان گفت: شهرستان خواف با برخورداری از معادن غنی سنگ آهن از ظرفیتهای خوبی برای توسعه همکاریها و سرمایه گذاریهای اقتصادی و صنعتی و معدنی بین ایران و افغانستان برخوردار است.

به گزارش خبرنگار ایرنا نورالدین عزیزی روز شنبه در جریان بازدید از شرکتهای معدنی و مجتمع سنگ آهن سنگان خواف با اشاره به ظرفیتهای مشترک معدنی بین بخش سنگان خواف و افغانستان تصریح کرد: این ظرفیتهای بین ۲ کشور بستر افزایش همکاریهای مشترک را افزایش داده است.

وی ضمن تاکید بر لزوم بهره گیری از توانایی تخصصی شرکتهای معدنی ایران در زمینه توسعه کمی و کیفی فعالیتهای معدنی در افغانستان ادامه داد: از سرمایه گذاری شرکتهای معدنی ایران در افغانستان استقبال می کنیم.

سرپرست وزارت صنعت و تجارت افغانستان گفت: باید در نشستهای مشترک بعدی با حضور مسوولان معدنی افغانستان این مساله مورد توجه بیشتر قرار بگیرد و از ظرفیت و توان ۲ کشور برای توسعه همکاریهای مشترک حداکثر بهره را گرفت.

فرماندار خواف هم در این نشست گفت: این شهرستان، ظرفیتهای غنی معدنی خوبی برای توسعه همکاریهای مشترک با کشور افغانستان دارد.

مهدی عباسپور وجود نیروگاههای خورشیدی و بادی را ظرفیت مهم دیگر در شهرستان خواف بر شمرد.

مجتمع سنگ‌آهن سنگان خواف با بیش از یک میلیارد تن ذخیره یکی از ۱۰ معدن بزرگ سنگ‌آهن در جهان و تامین‌کننده خوراک اولیه برای تولید ۱۷.۵ میلیون تن کنسانتره، ۱۵ میلیون تن گندله و پنج میلیون تن سنگ‌آهن در ایران است.

مجموعه کانسارهای سنگان با ۳۰ درصد ذخایر سنگ‌آهن کشور در گستره‌ای به طول ۲۲ کیلومتر و عرض ۱۰ کیلومتر در ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی مشهد، ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر خواف و ۱۸ کیلومتری شمال شرقی سنگان در جنوب شرقی خراسان رضوی و نزدیک مرز افغانستان قرار دارد.

بارزترین ویژگی‌های این معادن سنگ‌آهن امکان فعالیت‌های معدنکاری در طول ۱۲ ماه سال، وجود ماده معدنی در سطح زمین، کاهش هزینه‌های استخراج و معدنکاری و وجود عناصر نادر خاکی است که با مشارکت بخش‌ دولتی و سازمان توسعه و نوسازی صنایع و معادن ایران (ایمیدرو)، فولاد سنگان، مجموعه اپال پارسیان، شرکت فراگیر توسعه سناباد و تعدادی دیگر از شرکت‌های بزرگ معدنی ایران الگوی موفق سرمایه‌گذاری و نمونه بسیار خوبی برای سایر نقاط کشور است.

دسترسی به محل کانسارهای سنگ‌آهن سنگان از ۲ مسیر آسفالته مشهد، تربت‌حیدریه، خواف، سنگان و نیز مسیر مشهد، فریمان، تربت‌جام، تایباد و سنگان امکان پذیر بوده و معادن سنگ آهن در ۱۸ کیلومتری سنگان از طریق جاده اختصاصی آسفالته با سنگان، خواف و تایباد در ارتباط است و خط آهن سراسری که از تربت‌حیدریه به سوی هرات در افغانستان در حال احداث است از جنوب سایت معدن سنگان عبور می‌کند.

:: لینک کوتاه مطلب :: farhikhtt.ir/post/5879


Share
نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

پرونده ی خبری ویژه

جشنواره رسانه خورشید تهران ⚠️️ بدترین اتفاق سال
جشنواره بین المللی رسانه خورشید


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان، شرکت کننده یا داور خارجی در گزارش ها، اخبار، فیلم ها و یا گزارش های تصویری منتشره و... ارائه نشده است!


تارنمای فرهیخت

آمارها و بازدیدها