دیپلماسی❜ دینی / رونمایی و معرفی مصحف مشهد رضوی (قرآن کریم) در نمایشگاه بین المللی کتاب قطر

  • بازدید: ۵۰
دینی / رونمایی و معرفی مصحف مشهد رضوی (قرآن کریم) در نمایشگاه بین المللی کتاب قطر
آستان قدس رضوی

به گزارش شفقنا، روز سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳، آیین معرفی و رونمایی از مصحف مشهد رضوی در سی و سومین نمایشگاه بین المللی قطر برگزار شد. در این مراسم که با حضور برخی سفرای کشورهای اسلامی، اساتید دانشگاه، و برخی شخصیت‌های علمی و فرهنگی قطری در “سالن فرهنگ” نمایشگاه دوحة برگزار شد، مرتضی کریمی‌نیا پژوهشگرِ این مصحف ضمن سخنانی به بیان تاریخ این اثر و اهمیت علمی و قرآنی آن پرداخت، و جزییات مختلف متنی و سندی آن از سدۀ نخست هجری را با حاضران در میان گذاشت.

در ادامۀ این مراسم حاضران به طرح پرسش‌های مختلف از سخنران جلسه پرداختند، و ضمن تمجید از انجام این پژوهش و انتشار فاکسیمیلۀ مصحف مشهد رضوی به صورت نفیس، بر ضرورت انجام چنین پژوهش هایی در میان محققان مسلمان در کشورهای اسلامی تاکید کردند.

شایان ذکر است «مصحف مشهد رضوی» یا Codex Mashhad عنوانی است برای مجموع دو نسخۀ قرآنی با خط حجازی کهن از سدۀ نخست هجری به شماره‌های ۱۸ و ۴۱۱۶ در کتابخانه آستان قدس رضوی (مشهد). این اثر که با ۲۵۲برگ، کامل‌ترین مجموعه اوراق از یک قرآن کامل از سده نخست هجری در سراسر جهان به‌شمار می‌آید، با اجازه و همکاری کتابخانۀ آستان قدس رضوی، پس از هفت سال پژوهش و آماده سازی فنی همراه با مقدمه‌ای مشروح به عربی و انگلیسی در سال ۱۴۰۲ از سوی مؤسسة آل البیت علیهم السلام منتشر شده است، و نخستین بار در روز پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۲، و با حضور جمع کثیری از اساتید و محققان حوزه و دانشگاه رسماً رونمایی و به جامعۀ علمی عرضه گردید.

خبر تکمیلی

مصحف مشهد رضوی در دوحه رونمایی می‌شود

به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قطر، مصحف مشهد رضوی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب دوحه رونمایی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی این مراسم که با همکاری سازمان کتابخانه‌ها و موزه‌های آستان قدس رضوی برنامه‌ریزی شده، روز سه شنبه 25 اردیبهشت 1403، با حضور شخصیت‌های علمی و فرهنگی قطری و همچنین سفرا و نمایندگان فرهنگی کشورهای مختلف در قطر برگزار خواهد شد و طی آن مرتضی کریمی نیا؛ قرآن پژوهشگر قرآنی و متخصص نسخ خطی، به معرفی این نسخه ارزشمند قرآنی خواهد پرداخت.

مصحف مشهد رضوی کامل ترین مجموعه دستنویس قرآن به خط حجازی از سده نخست هجری با قدمت یکهزار و 400 ساله است که پیش از این در آستان قدس رضوی رونمایی شده است.

بنا بر اعلام این خبر «مصحف مشهد رضوی» یا Codex Mashhad عنوانی است برای مجموع دو نسخۀ قرآنی با خط حجازی کهن به شماره‌های 18 و 4116 در کتابخانۀ آستان قدس رضوی (مشهد). این اثر با 252 برگ، کامل‌ترین مجموعه اوراق از یک قرآن کامل از  سدۀ نخست هجری  در سراسر جهان به شمار می‌آید که بیش از 95% متن قرآن را در بر دارد. با توجه به ویژگی‌های متنی این مصحف، ویژگی‌های رسم، غرائب املائی، اختلاف قرائات، چینش یا ترتیب بندی سوره‌ها، و نهایتاً بر پایۀ آزمایش‌های متعدد کربن 14، روشن شده است که بخش اصلی این نسخه در دورانی بسیار زودهنگام، و در سدۀ نخست هجری کتابت شده است.

برخلاف اغلب نسخه‌های کهن قرآنی از سدۀ نخست هجری، متن کامل قرآن در صورت اولیۀ این مصحف، به روایت رسمی و متداول عثمانی ، امّا بر اساس ترتیب سور منسوب از ابن‌مسعود کتابت شده، و در سده‌های بعد، ترتیب سوره‌ها در آن تصحیح شده است.

مجموع ویژگی‌های این مصحف، در کمتر نسخه‌ای از قرآن‌های کهن به خط حجازی یافت می‌شود. از این رو، «مصحف مشهد رضوی» یکی از مهم‌ترین اسناد عینی در شناخت ما از تحولات تاریخ متن قرآن کریم در سدۀ نخست هجری است.


:: لینک کوتاه مطلب :: farhikhtt.ir/post/5683


Share
نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

نظرات مخاطبان