دیپلماسی❜ سیاسی / دیدار و گفت و گوی «سینان جم باش» سرکنسول جمهوری ترکیه در مشهد با قلندر شریف شهردار مشهد + گزارش تصویری

  • بازدید: ۱۶۲
سیاسی / دیدار و گفت و گوی «سینان جم باش» سرکنسول جمهوری ترکیه در مشهد با قلندر شریف شهردار مشهد + گزارش تصویری
شهرداری مشهد

آمادگی مشهد برای خواهرخواندگی توس و شهر «حران» ترکیه / شهردار مشهد گفت: با توجه به موقعیت خاص توس و آرامگاه فردوسی، پیشنهاد داریم دو شهر توس و حران ترکیه نیز به عنوان خواهرخوانده در حوزه تاریخی مشترک معرفی شوند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد، محمدرضا قلندرشریف در دیدار با سرکنسول جمهوری ترکیه در مشهد اظهار داشت: کشورهای ایران و ترکیه، اشتراکات عمیقی از جمله در فرهنگ و دین دارند که این امر برادری دو کشور را دوچندان می‌کند.

وی ادامه داد: اشتراکات بین دو کشور در حوزه های مختلف از جمله اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بسیار زیاد است و عمقی به قدمت تاریخ تمدن بشری دارد که ما را ملزم به افزایش مراودات بیش از پیش بین دو کشور خواهد کرد. ارتباطات بین دولت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه به ویژه در دولت سیزدهم، نشانه استحکام و دوستی دولت و ملت دو کشور بوده است.

شهردار مشهد با اشاره به شهادت ریاست جمهوری اسلامی ایران افزود: آخرین سفر شهید جمهور آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی به جمهوری ترکیه و امضای تفاهم نامه‌های مهم و راهگشا، گویای اهتمام ایشان برای تعمیق و گسترش ارتباطات با جمهوری ترکیه بوده و در همین راستا مدیریت شهری مشهدالرضا، جهانشهر برکت و کرامت خود را میراث دار آموزه‌های سیاست خارجی شهید رئیسی و شهید امیرعبداللهیان می‌داند.

قلندرشریف بیان کرد: از سرکنسول ترکیه بابت صدور پیام تسلیت برای شهادت رییس جمهور و همچنین فوت تعدادی از شهروندان مشهد در حادثه سیل تشکر و قدردانی می‌کنم و ما نیز همیشه در کنار ملت و دولت ترکیه هستیم.

وی در خصوص بحث گردشگری خصوصا امر زیارت و گردشگری مذهبی در مشهد گفت: یکی از موضوعات مهمی که بین مشهد و ترکیه دارای اهمیت مضاعفی بوده، بحث گردشگری خصوصا گردشگری مذهبی است. مشهد به عنوان شهر مقصد گردشگری به خصوص در حوزه زیارت مطرح بوده و اهمیت زیادی دارد. این کلانشهر سالانه بیش از سی میلیون زائر دارد و بیشترین گردشگر شهری ایران در مشهد حضور می‌یابند.

شهردار مشهد افزود: با توجه به این که از سوی دستگاه‌های ذی ربط مشهدالرضا به عنوان هاب دیپلماسی شهری ایران اسلامی قرار گرفته و با توجه به ویژگی‌های مشترک مشهد و استانبول خصوصا تاثیرگذاری این دو شهر در مهمترین سازمان‌های جهانی حوزه شهرها به ویژه متروپلیس و سازمان شهرها و حکومت‌های محلی متحد (UCLG) برای ایجاد تشریک مساعی در این عرصه و همچنین تبادل تجارب مورد نیاز دو طرف خصوصا در عرصه "شهرهای نوآور" نسبت به انعقاد تفاهم خواهر خواندگی تمایل داریم.

قلندرشریف اضافه کرد: با توجه به موقعیت خاص توس و آرامگاه فردوسی، پیشنهاد داریم دو شهر توس و حران ترکیه نیز به عنوان خواهرخوانده در حوزه تاریخی مشترک معرفی شوند.

وی با تاکید بر اهمیت مشهد در حوزه زیارت و گردشگری مذهبی گفت: با توجه به اینکه محوریت مشهد زیارت است و منطقه شهری به عنوان منطقه ثامن در مشهد داریم، درخواست خواهرخواندگی منطقه ثامن به عنوان مهم‌ترین منطقه شهری مشهد و حتی ایران اسلامی با شهر قونیه را داریم.

شهردار مشهد با بیان وجود تمایل برای اقدام مشترک اقتصادی با شهرهای ترکیه گفت:  یکی از موضوعات مهم بین مشهد و شهرهای ترکیه می‌تواند ایجاد شرکت مشترک برای پیشبرد اهداف گردشگری شهری دو کشور باشد.

قلندرشریف با اشاره به مراودات اقتصادی مشهد و شهرهای ترکیه گفت: از پیشنهادات سرکنسول ترکیه برای مراودات اقتصادی بین مشهد و ترکیه استقبال می‌کنیم؛ براساس اطلاعات ما، مراودات بین دو کشور سالانه حدود 13 میلیارد دلار است و در آخرین سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران به ترکیه تاکید بر افزایش آن به 30  میلیارد دلار بود و بر این اساس دیپلماسی شهری و ارتباطات شهرها سریع‌ترین و بهترین راه برای تحقق این امر مهم است.

وی تصریح کرد: بحث مبادله تجربیات و کارهای مشترک بین مدیریت شهری مورد تاکید ما نیز است. در حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری مشترک‌، معاونت اقتصادی شهرداری امکان تسهیل سرمایه گذاری را دارد و ما آمادگی کامل در این حوزه داریم. در حوزه‌های مختلف از جمله حمل و نقل و احداث پارک و خدمات شهری نیز آمادگی تبادل تجربیات را با شهرهای مختلف کشور ترکیه داریم.

قلندرشریف ادامه داد: کلانشهر مشهد به عنوان دومین شهر جمعیتی ایران مطرح بوده و در بسیاری از حوزه‌های مدیریت شهری در سطح ایران پیشرو است که از مهمترین آن می‌توان به هوشمندسازی اشاره کرد که در این حوزه، رتبه اول کشور ایران متعلق به مشهد بوده و همچنین رتبه سوم غرب آسیا را دارا است.

شهردار مشهد گفت: یکی از موضوعات مورد تاکید ما برای ارتقا و کسب تجربیات، بحث هوشمندسازی است و ما کاملا آمادگی داریم تا در این زمینه همکاری‌های مشترک داشته باشیم.

وی اضافه کرد: براساس نظریه‌هایی؛ بسیاری از شهروندان منطقه آناتولی ترکیه ریشه خراسانی دارند و از اصطلاحات خاص این منطقه استفاده می‌کنند و به همین دلیل ارتباط قلبی ما و مشهد برقرار خواهد بود.

قلندرشریف با اشاره به دیگر ظرفیت‌های مشهد افزود: در حوزه خدمات شهری، خوشه صنعتی از مرحله جمع‌آوری تا بازیافت زباله را داریم. یکی از موضوعات مهمی که درخواست داریم با شهرهای بزرگ ترکیه همکاری داشته باشیم، حوزه خدمات شهری و تبدیل زباله است.

شهردار مشهد اظهار کرد: با وجود اینکه مشهد در منطقه آب و هوایی خشک قرار دارد، در پارک‌ها و فضای سبز بسیار پررنگ و قوی بوده و تمایل داریم در این حوزه و احداث شهربازی‌های ویژه نیز از تجربیات کشور ترکیه استفاده کنیم و همچنین سرمایه گذاری‌های مشترک در این حوزه‌ها شکل گیرد.

وی تاکیدکرد: مدیریت شهری مشهدمقدس پیشران ترین تسهیلگر زیست بوم "شهر نوآور " جمهوری اسلامی است و در همین راستا تمایل دارد اقدامات موثری را برای توسعه ارتباطات زیست بوم نوآوری مشهد با زیست بوم‌های نوآوری پیشران ترکیه را در چارچوب دیپلماسی نوآوری را پیگیری کند.

قلندر شریف در پایان با تاکید بر آمادگی همکاری مشترک بین مشهد و ترکیه گفت: همه مدیران ارشد ایران و ترکیه در جهت پیشبرد اهداف مشترک دو کشور تلاش دارند و ما نیز در مشهد آمادگی کامل برای اجرای این اهداف مشترک داریم.

مراودات اقتصادی ترکیه با کلانشهر مشهد افزایش می‌یابد

 سینان جم باش،سرکنسول جمهوری ترکیه گفت: آمادگی داریم تا هر شهری که شایسته کلانشهر مشهد بوده و مورد تمایل این کلانشهر است، به عنوان خواهرخوانده با این شهر مهم ایران معرفی شود.

وی گفت: بسیار خرسندم که امروز با مجموعه مدیریت شهری مشهد به گفت‌وگو نشسته‌ایم. در مناسبت‌های مختلف همکاری  و همنشینی داشته‌ایم و از اینکه روز ملی ترکیه را نیز گرامی داشته‌اید تقدیر می‌کنم.

 جم باش ادامه داد: با وجود آخرین دیدارمان در مراسم گرامیداشت فقدان ریاست جمهوری اسلامی ایران، شهید رئیسی و وزیر امور خارجه فقید، دکتر امیرعبدالهیان لازم می‌دانم بار دیگر شهادت رئیس جمهور را تسلیت گفته؛ خصوصا که این شهر زادگاه ایشان بوده و ایشان اقدامات زیادی را از خود به یادگار گذاشته‌اند. در ماه گذشته باران و سیل مشهد نیز باعث تاثر شد و درگذشت برخی شهروندان مشهد در این حادثه را نیز به شما و  خانواده آنها تسلیت می‌گویم.

سرکنسول جمهوری ترکیه در مشهد بیان کرد: ماموریت ما علاوه بر خراسان رضوی، شامل خراسان شمالی و خراسان جنوبی نیز است. کشور دوست و برادرمان، ایران از همسایگان قدیمی کشور ترکیه بوده و ما نیز این هدف را داریم تا در منطقه ماموریتی خود، همکاری‌های تجاری، اقتصادی، فرهنگی و علمی را گسترش دهیم. همچنین این درخواست را داریم تا همکاری‌های موجود گسترش یابد.

جم باش افزود: مشهد شهر مهمی در ایران است که سالانه بیش از سی میلیون زائر دارد و خدمات شهرداری و همکاری‌های بین.المللی در زمینه زیر ساختی، حمل و نقل، آسفالت، پارک‌ها و تزئینات شهری دارای اهمیت است و آن را بررسی می‌کنیم و آماده‌ایم در این زمینه‌ها بین مشهد و شهرهای ترکیه تبادل تجربه صورت پذیرد.

وی ادامه داد: در شهر مشهد شاهد این هستیم که در زمینه هوشمند سازی شهر و نوآوری‌ها، پیشرفت‌های خوبی داشته‌اید و جوایزی نیز کسب کرده‌اید. عملیات و فعالیت‌های شهرداری از منظر اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی اهمیت فراوانی دارد و اقدامات خوبی در این زمینه در کلانشهر مشهد اجرا شده است.

سرکنسول جمهوری ترکیه گفت: اعتقاد داریم می‌توان در حوزه خدمات شهرداری، همکاری خوبی شکل گیرد و در زمینه تجارت‌های گوناگون از طریق شرکت‌های وابسته به شهرداری نیز می‌توان همکاری کرد. نمایشگاه بین‌المللی نیز مورد بازدید ما قرار گرفت و در این زمینه نیز امکان همکاری فراوانی وجود دارد.

جم باش تصریح کرد: آمادگی داریم تا تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز حوزه شهرداری را از ترکیه تهیه کنیم و در مقابل ترکیه نیز تجهیزات مورد نیاز را از ایران و مشهد تهیه کند.

وی تاکیدکرد: در حوزه روابط خواهرخواندگی شهرها می‌توان این همکاری را به صورت جدی‌تر انجام داد. هر شهری که مدنظر شما بوده و از نظر جایگاه شایسته مشهد باشد را برای تفاهم‌نامه خواهرخواندگی با این کلانشهر مهم ایران پیگیری خواهیم کرد.

سرکنسول جمهوری ترکیه اذعان کرد: شبکه‌های ارتباطی بین دو کشور در حال گسترش است و  می‌توان تاکید کرد که فقط هواپیمایی ترکیش از هفته گذشته، پروازهای خود را از ٧ به ده پرواز افزایش داده و در ماه آینده پروازهای مشهد استانبول به صورت ٢ روز در هفته توسط ایرلاین دیگری از ترکیه آغاز شده و در عمل به ظرفیت ناوگان ارتباطی بین مشهد و استانبول اضافه خواهد شد.

جم باش ادامه داد: مشهد از نظر جذب توریست نیز بسیار مهم است و باید به آن توجه ویژه داشته باشیم و ما حاضر به هرگونه همکاری با کلانشهر مشهد هستیم.

>>> مشاهده ی گزارش تصویری ...

:: لینک کوتاه مطلب :: farhikhtt.ir/post/2742


Share
نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

نظرات مخاطبان