دیپلماسی❜ دینی /میزبانی از زائران غیر ایرانی ایام نوروز، اهداء بسته‌های فرهنگی به ۲۰۰ مرکز اسلامی در جهان

  • بازدید: ۲۹۰
دینی /میزبانی از زائران غیر ایرانی ایام نوروز، اهداء بسته‌های فرهنگی به ۲۰۰ مرکز اسلامی در جهان
آستان قدس رضوی

معاون امور بین‌الملل سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی خبر داد: حرم مطهر رضوی؛ آماده میزبانی کریمانه از زائران غیر ایرانی در ایام نوروز

معاون امور بین‌الملل سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: حرم مطهر رضوی آماده میزبانی کریمانه از زائران غیر ایرانی در ایام نوروز است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمد ذوالفقاری؛ معاون امور بین‌الملل سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در گفتگو با آستان نیوز، با اشاره به اینکه نوروز یکی از مناسبت‌های ویژه حرم قدسی حضرت امام رضا(ع) است، گفت: بنا بر یک سنت قدیمی ایرانی‌ها همواره سعی می‌کنند سال جدید را در یک مکان مقدس سپری کنند و بهار خود را با یک بهار معنوی پیوند بزنند.

وی بابیان این که سابقه نوروز در حرم امام رضا(ع) به ۵۰۰ سال قبل برمی‌گردد، ابراز کرد: ۵۰۰ سال است که ایرانی‌ها در بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) سال نو خود را جشن می‌گیرند و با مدد از خداوند متعال و توسل به اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) سال جدید را آغاز می‌کنند؛ مردم مشهد و خادمان بارگاه ملکوتی ثامن‌الحجج(ع) نیز افتخار می‌کنند بتوانند میزبانان خوبی برای مهمانان امام هشتم(ع) باشند و مجموعه بزرگ آستان قدس رضوی برای این میزبانی شایسته برنامه‌ها و خدماتی را تدارک می‌بینند.

این مقام مسئول تصریح کرد: خادمان در بخش‌های مختلف آستان قدس رضوی اعم از فرهنگی، بهداشتی و درمانی، تأسیسات و... تلاش می‌کنند بتوانند میزبان شایسته‌ای برای مهمانان امام رئوف(ع) باشند؛ یکی از این بخش‌ها نیز معاونت امور بین‌الملل است که سعی دارد اقدامات و خدمات درخور توجهی به مهمانان خارجی حرم علی بن موسی‌الرضا(ع) ارائه دهد.

وی افزود: در طول سال به فراخور وضعیت جهانی از سه و نیم تا ۷ میلیون و نیم زائر غیر ایرانی به کشور ایران سفر می‌کنند که امیدواریم با ظرفیت‌های خوبی که در اختیارداریم و همچنین رفع موانع و تسهیل گری این عدد روزبه‌روز افزایش یابد.

ارائه اطلاعات از برگزاری برنامه‌های مختلف ویژه زائران غیر ایرانی

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید محمد ذوالفقاری ادامه داد: امسال نیز هم‌زمان با فرارسیدن ایام نوروز، معاونت بین‌الملل سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی، برای میزبانی کریمانه از مهمانان حضرت رضا(ع) تلاش دارد که با ارائه اطلاعات درست و دقیق به زائران امام رضا(ع) به آنان خدمت‌رسانی کند، درواقع بسیاری از زائران غیر ایرانی به دلیل فقر اطلاعات و عدم اطلاع از بسیاری از قوانین، مقررات و تسهیلاتی که در امر زیارت وجود دارد، از بسیاری خدمات محروم می‌شوند و یا در این حوزه دچار مشکلاتی می‌شوند؛ یکی از اقدامات ما این بوده و هست که به این زائران در ارائه اطلاعات کمک کنیم و در صورت بروز مشکلات به رفع آن بپردازیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: اطلاعاتی که زائران غیر ایرانی در حرم مطهر رضوی به آن نیاز دارند عموماً مربوط به نحوه استفاده از برنامه‌ها و اختصاص رواق‌ها و همچنین اطلاع‌رسانی در خصوص برگزاری مناسبت‌های ویژه برای ملیت‌های مختلف است؛ در این خصوص یکی از اقدامات معاون امور بین‌الملل اطلاع‌رسانی این برنامه‌هاست. 

معاون امور بین‌الملل سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: در حال حاضر رواق کوثر حرم مطهر رضوی مربوط به زائران پاکستانی و اردوزبان، صحن و رواق غدیر مربوط به مراسم زائران عرب‌زبان و رواق دارالرحمه نیز اختصاص به زائرانی همچون آذری‌زبان و .... دارد.

وی ادامه داد: یکی  دیگر از خدماتی که به زائران غیر ایرانی ارائه می‌شود را می‌توان پیگیری و تسهیل امور صدور ویزا، پیگیری مشکلاتی که در صدور ویزا وجود دارد و همچنین رسیدگی به مشکلاتی که برای برخی از زائران در مبادی ورودی کشور رخ می‌دهد دانست. 

این مقام مسئول اضافه کرد: همچنین برای زائران غیر ایرانی  که توفیق حضور در بارگاه نورانی ثامن‌الحجج(ع) را ندارند، تلاش می‌کنیم با پخش زنده حرم، برگزاری مسابقات کتاب‌خوانی و فعالیت‌های مجازی آنان را باحال و هوای حرم پیوند دهیم.

اهداء بسته‌های فرهنگی به ۲۰۰ مرکز اسلامی

وی در ادامه از اهدا بسته‌های فرهنگی به ۲۰۰ مرکز اسلامی در سراسر جهان خبر داد و گفت: یکی دیگر از اقدامات این معاونت توزیع بسته‌های فرهنگی به ۲۰۰ مرکز اسلامی در سراسر دنیا است.

حجت‌الاسلام ذوالفقاری تصریح کرد: این بسته‌های فرهنگی شامل پرچم‌های مناسبتی، نبات و نمک متبرک، کتاب و سایر محصولات فرهنگی است که می‌تواند به مراکز اسلامی در برگزاری مراسم‌های هفته رضوی و غنی‌سازی برنامه‌هایی که در ایام و مناسبت‌های خاص برگزار می‌کنند، کمک کند.

دیدار معاون بین‌الملل سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس با رئیس سازمان فرهنگ و  ارتباطات | سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی

:: لینک کوتاه مطلب :: farhikhtt.ir/post/8381


Share
نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

پرونده ی خبری ویژه

جشنواره رسانه خورشید تهران ⚠️️ بدترین اتفاق سال
جشنواره بین المللی رسانه خورشید


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان، شرکت کننده یا داور خارجی در گزارش ها، اخبار، فیلم ها و یا گزارش های تصویری منتشره و... ارائه نشده است!


تارنمای فرهیخت

آمارها و بازدیدها