دیپلماسی❜ دانشگاهی/ دیدار رؤسای دانشگاه های کوت و امام جعفر صادق(ع) عراق با رئیس دانشگاه فردوسی مشهد

  • بازدید: ۳۱۹
دانشگاهی/ دیدار رؤسای دانشگاه های کوت و امام جعفر صادق(ع) عراق با رئیس دانشگاه فردوسی مشهد
دانشگاه فردوسی مشهد

دکتر طالب الموسوی رئیس دانشگاه کوت عراق و دکتر شیخ سلمان رئیس دانشگاه امام جعفر صادق (ع) با دکتر احد ضابط رئیس دانشگاه فردوسی مشهد روز چهارشنبه ۴ اسفند ماه ۱۴۰۰ دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار دکتر احسان قبول مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه، گزارشی از پیشینه همکاری‌های علمی بین‌المللی با دانشگاه کوت ارائه داد و پیشنهادهایی برای اجرایی سازی تفاهم‌نامه میان دو دانشگاه در حوزه‌های کشاورزی و گسترش زبان فارسی مطرح کرد. وی همچنین آمادگی دانشگاه را برای امضاء تفاهم‎‌نامه و تعریف قراردادهای اجرایی خصوصا در حوزه‌های علوم تربیتی و الهیات با دانشگاه امام جعفر صادق (ع) اعلام نمود.

سپس دکتر طالب الموسوی رئیس دانشگاه کوت عراق، ضمن معرفی دانشگاه کوت و عضویت این دانشگاه در انجمن‌ها و اتحادیه‌های علمی در کشورهای عربی و جهان، خواستار همکاری دانشگاه فردوسی مشهد از طریق این اتحادیه‌ها با دانشگاه‌های کشورهای عربی شد. دکتر طالب الموسوی جایگاه دانشگاه فردوسی مشهد را در تربیت نیروی انسانی دانشگاه کوت اعم از اعضاء هیأت علمی و کارمندان بسیار برجسته دانست و بیان کرد که دانش آموختگان دانشگاه فردوسی مشهد که در جایگاه اعضاء هیأت علمی در دانشگاه کوت مشغول به تدریس هستند، به صورت علمی و پژوهشی جایگاه ممتازی در آن دانشگاه دارند.

دکتر طالب الموسوی اعلام آمادگی کرد که مرکز پژوهشی مشترک در حوزه زراعت و کشاورزی میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه کوت در دانشگاه کوت تأسیس گردد و در این مرکز مسائل آموزشی، پژوهشی و فناوری و اجرایی در حوزه زراعت و کشاورزی صورت پذیرد. همچنین رئیس دانشگاه کوت از دکتر ضابط برای سفر به عراق و بازدید از دانشگاه و منطقه کوت دعوت کرد.

پس از آن دکتر شیخ سلمان رئیس دانشگاه امام جعفر صادق (ع) ضمن معرفی این دانشگاه بیان کرد که حدود 45 هزار دانشجو این دانشگاه در هفت استان عراق مشغول به تدریس هستند و دارای 2500 عضو هیأت علمی است. وی نام و آوازه دانشگاه فردوسی مشهد را میان استادان، دانشجویان و دانشگاه‌های کشور عراق ممتاز بیان کرد و آمادگی خود را برای امضاء تفاهم‌نامه با دانشگاه فردوسی مشهد و اجرایی سازی آن در طرح‌هایی که دکتر قبول پیشنهاد داده بود اعلام کرد.

در این دیدار دکتر ضابط ضمن خیر مقدم به مهمانان از کشور عراق، اولویت همکاری علمی بین‌المللی دانشگاه فردوسی مشهد را همکاری با کشورهای اسلامی و کشورهای منطقه و به صورت خاص عراق بیان کرد و پیوندهای مذهبی، تاریخی و فرهنگی را عاملی معرفی کرد که روابط علمی دانشگاهی میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه‌های عراق را به دور از هر گونه بخشی نگری و نگاه تجاری، توسعه و تعمیق می‌سازد.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد از پیشنهاد دکتر الموسوی برای ایجاد مرکز مشترک پژوهشی در حوزه کشاورزی استقبال کرد و تأکید کرد کارگروهی را در این زمینه به زودی معرفی خواهد نمود. وی ضمن سپاسگزاری از دعوت رئیس دانشگاه کوت و دانشگاه امام جعفر صادق (ع)، اعلام آمادگی کرد که در اولین سفر خارجی خود به کشور عراق از این دانشگاه‌ها  بازدید نماید.

p2


p3


:: لینک کوتاه مطلب :: farhikhtt.ir/post/8365


Share
نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

پرونده ی خبری ویژه

جشنواره رسانه خورشید تهران ⚠️️ بدترین اتفاق سال
جشنواره بین المللی رسانه خورشید


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان، شرکت کننده یا داور خارجی در گزارش ها، اخبار، فیلم ها و یا گزارش های تصویری منتشره و... ارائه نشده است!


تارنمای فرهیخت

آمارها و بازدیدها