دیپلماسی دانشگاهی/ جشنواره فرهنگی - زیارتی دانشجویان غیرایرانی کشور، پسران، دانشگاه فردوسی مشهد

  • بازدید: ۴۴
دانشگاهی/ جشنواره فرهنگی - زیارتی دانشجویان غیرایرانی کشور، پسران، دانشگاه فردوسی مشهد
دانشگاه فردوسی مشهد

گزارش آیین افتتاحیه پسران: جشنواره فرهنگی-زیارتی دانشجویان بین المللی سراسر کشور با حضور دانشجویان پسر غیرایرانی دانشگاه های سراسر کشور در دانشگاه فردوسی مشهد روز سه شنبه ۹ فروردین ۱۴۰۱ آغاز به کار کرد.

این مراسم با ادای احترام به آرامگاه شهدای مدفون در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز گردید.

پس از آن در مراسم افتتاحیه که در تالار رودکی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد دکتر سیدحسین سیدموسوی مدیرکل دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه ضمن خیر مقدم و تقدیر از دست اندرکاران این جشنواره از اینکه توفیق قدمت به زائران بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) را در دانشگاه فردوسی مشهد پیدا کرده اند ابراز خرسندی کرد.

پس از آن دکتر زینب موذن زاده دبیر جشنواره نیز ضمن خیر مقدم به دانشجویان و مهمانان، حضور دانشجویان از سراسر جهان را نشانه ای از همدلی، همبستگی و تفاهم دانست. وی علم و معرفت را دو بال تعالی و پیشرفت دانشجویان  قلمداد کرده و خاطر نشان کرد چشم تمام جهانیان به دانشجویان است.

وی در خصوص برنامه های این جشنواره توضیحاتی را بیان نموده و گفت این برنامه ها شامل برنامه های زیارتی، فرهنگی، گردشگری و ورزشی می باشد. دکتر موذن زاده با بیان یاد و خاطره شهدا دانشجویان که تلاش برای موفقیت جامعه و دیگران می کنند  را ادامه دهنده راه شهدا برشمرد. وی تاکید کرد دانشجویی فقط تحصیل نیست بلکه دانشجویان در محیط دانشگاه زندگی و تعامل را از یکدیگر می آموزند و این تعاملات سازنده می تواند در همین اردوها رقم بخورد. وی خطاب به دانشجویان بین المللی افزود هر یک از شما نماینده یک پرچم و یک فرهنگ هستید و همه ما عضوی از یک کره بوده و برای تحقق آرامش و امنیت کل کره زمین باید تلاش کنیم.

در ادامه این مراسم دکتر سیدمحمود طباطبائی رئیس دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد نکاتی را پیرامون سابقه تاریخی و علمی شهر مشهد، توس و تابران بیان داشته و همچنین مطالبی را پیرامون خصائل اخلاقی حضرت رضا (ع) عنوان کرد.

دکتر هاشم داداش پور معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان سخنران بعدی این مراسم بود. وی در ابتدای سخنان خود سلام وزیر علوم تحقیقات و فناوری را خطاب به دانشجویان برگزیده بین المللی دانشگاه های سراسر کشور ابلاغ نمود و پس از آن از دانشگاه فردوسی مشهد به خاطر میزبانی این جشنواره تقدیر کرد. وی جشنواره حاضر را اولین قدم دانسته و عنوان کرد جشنواره فرهنگ ملل در دانشگاه امام خمینی قزوین، جشنواره المپیاد ورزشی دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه مازندران، جشن دانش آموختگی دانشجویان بین المللی در دانشگاه فردوسی مشهد از دیگر جشنواره های مربوط به دانشجویان غیرایرانی خواهد بود.

دکتر داداش پور در ادامه سخنان خود اظهار داشت، اماکن مقدس نقاط اتصال ما بوده و تمدن اسلامی را شکل می دهند. وی در خصوص جغرافیای علمی اشاره کرد، هرچند در دهه های قبل آمریکا مرکزیت جغرافیای علمی را داشته است اما در سال های اخیر تغییرات چشمگیری در جغرافیای علمی جهان به نفع شرق صورت گرفته است. وی با استناد به مجله ساینس جایگاه ایران را به عنوان یک کشور نوظهور در عرصه تولید علم در جهان عنوان کرد. رئیس سازمان دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خاطر نشان کرد نظام سیاسی تک قطبی به تبع تحولات جغرفیای علمی، دچار تحول گردیده و جهان دچار جابجایی قدرت گردیده است.

وی خطاب به دانشجویان غیرایرانی گفت شما صرفا یک دانشجو از کشور دیگری در ایران نستید بلکه از این فرصت استفاده نموده و تلاش کنید تا امت واحده شکل گرفته و تمدن اسلامی بتواند در جهان توسعه یابد. اینکه ما در کجای جهان اسلام قرار داریم و از آن چگونه استفاده می کنیم مهم بوده و وظیفه ماست تا با یکدیگر و به کمک هم و هم افزایی برای تقویت تمدن اسلامی در جهان تلاش کنیم.

در ادامه این افتتاحیه کارگاه آموزشی با عنوان نقش دانشجویان بین المللی در تحقق تمدن اسلامی توسط دکتر طباطبائی ارائه گردید.  


IMG_0404.JPG


IMG_0439.JPG


IMG_0513.JPG

گزارش دیگر در خصوص مراسم اختتامیه ی این جشنواره حاکی است:

اختتامیه اولین جشنواره فرهنگی-زیارتی دانشجویان بین المللی سراسر کشور در دانشگاه فردوسی مشهد

روز پنجشنبه 11 فروردین 1401 اولین جشنواره فرهنگی-زیارتی دانشجویان بین المللی سراسر کشور در دانشگاه فردوسی مشهد به کار خود پایان داد. در مراسم اختتامیه این جشنواره که از ششم تا یازدهم فروردین ماه سال جاری برگزار گردید دکتر زینب موذن زاده دبیر جشنواره طی سخنانی گزارشی از برگزاری آن ارائه نمود. وی در سخنان خود هدف از این جشنواره را ایجاد فضایی معنوی در کنار بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) همچنین ایجاد فضایی که در آن دانشجویان بیشتر حس دوستی و نزدیکی پیدا کرده و از اختلافات دوری نمایند. دکتر موذن زاده به برگزاری کارگاه ها و مسابقات ورزشی و فرهنگی طی برگزاری جشنواره، بازدید از اماکن تاریخی و گردشگری مشهد و نشست های صمیمانه مسئولین وزارت علوم تحقیقات و فناوری با دانشجویان به عنوان برنامه های این جشنواره اشاره نمود. وی خطاب به دانشجویان تاکید کرد دانشجویان با دو بال تعهد و تخصص می توانید اوج بگیرید و چشم همه ما برای آسایش و سعادت به شما دانشجویان است. ما تلاش کردیم پیام صلح و دوستی را از طریق شما دانشجویان به همه جای دنیا منتقل کنیم. وی در ادامه سخنان خود از همکاران دست اندرکاران در اجرای این جشنواره تلاش کردند تقدیر و تشکر نمود.

دکتر شمسی پور مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم تحقیقات و فناوری نیز در این مراسم ضمن تشکر از برگزارکنندگان این مراسم سخنانی را در ارتباط با تقابل جبهه حق وباطل عنوان نمود. همچنین نکاتی را در خصوص مواجهه میان دو جبهه اسلام که اسلام ناب محمدی و اسلام آمریکایی است بیان کرد. وی تاکید کرد که هرکجا جمهوری اسلامی پیشرفت هایی داشته مرهون حرکت مجاهدانه در مسیر اسلام ناب محمدی بوده است و گفت ما نمی توانیم نسبت به این کارزار بی تفاوت بوده و باید بیاندیشیم که در کجای آن قرار گرفته ایم. 

همچنین در این برنامه دکتر داداش پور معاون وزیر و رئیس سازمان دانشجویان و دکتر رازقی مدیرکل دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم تحقیقات و فناوری از زحمات برگزارکنندگان این جنشواره در دانشگاه فردوسی مشهد تقدیر به عمل آوردند.

دکتر احد ضابط سرپرست دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این مراسم طی سخنانی اظهار داشت میزبان اصلی میهمانان این جشنواره حضرت رضا (ع) هستند و ما افتخار می کنیم که به زائران آن امام خدمت نمائیم. وی پس از ابراز خرسندی از حضور دانشجویان بین المللی دانشگاه های سراسر کشور در دانشگاه فردوسی مشهد از زحمات همکاران این دانشگاه در برگزاری این جشنواره تشکر نمود.

در ادامه این مراسم دکتر مصلح زاده مشاور رئیس سازمان دانشجویان وزارت عتف نیز به برگزاری کارگاه آموزشی برای دانشجویان پرداخت.

در پایان مراسم از برندگان مسابقات برگزار شده در این جشنواره در بخش پسران تقدیر به عمل آمد.

IMG_0439.JPG


IMG_0404.JPGنظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتیبرترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ دکتر «وسام محمدالمرتضی» وزیر فرهنگ لبنان
/ دکتر «وسام محمدالمرتضی» وزیر فرهنگ لبنان
تاریخ سفر:شنبه, ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱

دکتر تقی العبدوانی رئیس دانشگاه و بیمارستان الخلیج عمان
دکتر تقی العبدوانی رئیس دانشگاه و بیمارستان الخلیج عمان
تاریخ سفر: يكشنبه, ۴ ارديبهشت ۱۴۰۱
پروفسور «حسنو کاپو» رییس دانشگاه قفقاز کشور ترکیه
پروفسور «حسنو کاپو» رییس دانشگاه قفقاز کشور ترکیه
تاریخ سفر:يكشنبه, ۱ اسفند ۱۴۰۰

قاسم خان سوری، نائب رئیس مجلس ملی پاکستان
قاسم خان سوری، نائب رئیس مجلس ملی پاکستان
تاریخ سفر: سه شنبه, ۳ اسفند ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه

مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی
/حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی

/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی

جستجو/ خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل های پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶.۵۲۵
  • شمار ویدئوها: ۳۰۹ کلیپ با ۱۰۲,۴۰۰ بازدید


... و باز هم برپایی آیین بزرگداشت حکیم فردوسی ... بدون حتی یک برنامه با رویکرد بین المللی!

مدیران استانی و شهری دیاری که جهان شهر مشهد می خوانیدش... چطور ۱۵ دستگاه اجرایی استان می توانند برای ۱۳ برنامه آن هم در یک روز بسیج شوند، اما از برپایی حتی یک برنامه با رویکرد بین المللی عاجزند؟!
آقای شهردار... مگر روز اول وعده ندادید هیچ برنامه و پروژه ای را در بزرگترین کلان شهر مذهبی جهان بدون پیوست بین المللی برگزار نخواهید کرد؟ تعالی دیپلماسی های شهری و فرهنگی در گرو همت شهرداری است، از استانداری و ارشاد و گردشگری اش و... ناامیدیم!
فهرست ۱۳ برنامه وعده شما        شعار شما