دیپلماسی دانشگاهی/ گفت و گویی خواندنی با دانشجویان غیر ایرانی شاغل به تحصیل در مشهد و مسئولان

  • بازدید: ۷۶
دانشگاهی/ گفت و گویی خواندنی با دانشجویان غیر ایرانی شاغل به تحصیل در مشهد و مسئولان
باشگاه خبرنگاران ج.

زائران بین المللی امام رضا(ع)؛ سفیرانی از جنس علم و دانش؛ دانشجویان غیرایرانی محصل در مشهد زائران بین المللی امام هشتم(ع) با رویکردی از جنس علم و دانش هستند.

در کنار وجود مناطق گردشگری و زائر پسند، دارای دانشگاه‌هایی با کیفیت و رتبه علمی بالا در سطح منطقه و جهان است که این شهرت علمی یکی از عوامل بسیار مهم در جذب دانشجویان از کشورهای خارجی می‌باشد.

یکی دیگر از عوامل جذب زائر در مشهد وجود مرقد امام رضا (ع) است که این شهر را نسبت به شهرهای دیگر متمایز می‌کند.

همه این عوامل دست به دست هم دادند تا مشهد به شهری تبدیل شود که میزبان دانشجویانی از سراسر دنیا به خصوص کشورهای اسلامی و همسایه باشد.

زائران بین المللی امام رضا(ع) از جنس علم و دانش

سماء از ترکیه دانشجوی رشته فقه اسلامی در یکی از دانشگاه‌های مشهد است.

او از انتخاب مشهد به عنوان محل تحصیلش می‌گوید: من متولد شهر آنتالیا در ترکیه هستم، کشور من و ایران از لحاظ فرهنگی و شرایط زندگی شباهت‌های زیادی دارد به خاطر همین شباهت دوست داشتم دوره‌ای از زندگی ام را در ایران بگذرانم.

او می‌گوید: بعد از اتمام دبیرستانم، خانواده خیلی علاقه داشتند تا در یکی از دانشگاه های ترکیه تحصیل کنم ولی چون من به رشته های علوم اسلامی خیلی علاقه داشتم و دانشگاه های ترکیه در این رشته های پذیرش نداشتند تصمیم گرفتم به کشوری دیگر برای ادامه تحصیل مهاجرت کنم.

به گفته سما اولویتم برای ادامه تحصیل ایران بود و چون در سال‌های گذشته به همراه خانواده زیاد به مشهد سفر کرده بودم با فضای شهر آشنایی کامل داشتم؛ به عنوان یک شیعه علاقه بسیار زیادی به امام رضا (ع) داشتم تصمیم گرفتم این شهر را برای ادامه تحصیل انتخاب کنم. 

این دانشجو می‌گوید: ویزای تحصیلی گرفتم و این کار شروعی تازه برای ادامه زندگی ام در کشور و شهری جدید شد. اشتراک‌های فرهنگی زیادی که بین دو کشور وجود داشت من را بیشتر ترغیب کرد تا تحصیلم را در ایران و مشهد تکمیل کنم.

به گفته سما تجربه زندگی در ایران برای من بسیار جالب بود و بسیار از زندگی این کشور به خصوص مشهد لذت بردم، چون من روحیه مذهبی داشتم مشهد شهر بسیار خوبی برای زندگی و ادامه تحصیل برای من و امثال من بود.

این دانشجو می‌گوید: در چند سالی که در مشهد زندگی کردم به عنوان یک غیر ایرانی، هرجا که مشهدی ها می فهمیدند من در شهرشان غریبه هستم بسیار مهربان با من رفتار می‌کردند حتی یادم هست که روزهای اول پول ایرانی نداشتم و نمیتوانستم سوار مترو بشوم خانم مسنی که فهمید من از کشور دیگری هستم با مهربانی و خونگرمی کارت متروی خود را به من داد تا بتوانم از مترو استفاده کنم و این خیلی برایم جالب بود.

سما از خاطرات یادگیری زبان فارسی می‌گوید: از قبل چند کلمه فارسی می‌دانستم و فکر می‌کردم که یادگیری زبان فارسی خیلی آسان باشد، ولی وقتی وارد خوابگاه و دانشگاه شدم نظرم عوض شد.

او می‌گوید: یکی از هم اتاقی‌هایم یزدی بود و سعی داشت که به من فارسی را با لهجه خود یاد بدهد و این خیلی یادگیری زبان را برایم سخت کرد ولی تجربه بسیار جالبی بود؛ ماه های اول حضورم در مشهد فارسی را به لهجه غلیظ یزدی حرف می‌زدم و هرکس مرا می‌دید فکر می‌کرد که از یزد هستم.

تاثیرات و چالش های حضور دانشجویان خارجی 

تحصیل و حضور دانشجویان غیرایرانی در ایران، هم آن‌ها را با چالش های متفاوتی روبرو کرده است که حضور این گونه دانشجویان مزایایی را درپی داشته است.

احسان قبول مدیر همکاری‌های علمی، بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی می‌گوید: در حال حاضر نزدیک به سه هزار نفر از هفده کشور مختلف در دانشگاه فردوسی در حال تحصیل هستند.

او می‌گوید: بیشتر این دانشجویان در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند که اهمیت این مقاطع و نوع تدریس بسیار عالی را نشان می‌دهد.

به گفته قبول از هفت سال گذشته که جذب دانشجویان خارجی در دانشگاه فردوسی اهمیت پیدا کرد تا به حال جهش قابل توجهی در جذب این دانشجویان داشته‌ایم به طوری که از تعداد ۳۰۰ تا ۵۰۰ دانشجو در هفت سال گذشته به نزدیک سه هزار دانشجوی خارجی در سال تحصیلی کنونی رسیده ایم.

مدیر همکاری‌های علمی، بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی می‌گوید: اکثریت دانشجویان خارجی در دانشگاه فردوسی به صورت شهریه پرداز تحصیل می‌کنند ولی دانشجویانی نیز هستند که بورسیه تحصیلی اختصاصی دانشگاه فردوسی را دریافت کرده اند و به صورت رایگان در دانشگاه فردوسی درس می‌خوانند. 

او می‌گوید: هدف ما در دانشگاه فردوسی رسیدن به عدد بیست درصد کل دانشجویان دانشگاه دانشجوی غیرایرانی جذب کنیم. 

به گفته قبول یکی از مزایای حضور دانشجویان غیرایرانی مسئله ارزآوری برای دانشگاه و کشور است که در این امر نیز پیشرفت خوبی داشته ایم.

حضور دانشجویان خارجی بدون مشکل هم نیست

مدیر همکاری‌های علمی، بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی می‎‌گوید: حضور دانشجویان غیر ایرانی در دانشگاه های ایران به خصوص مشهد بدون مشکل هم نبوده و چالش های مختلفی برای دانشجویان اتفاق افتاده است.

او گفت: مثلا یکی از مشکلاتی که در چند سال اخیر برای همه ایجاد شد موضوع کرونا و مجازی شدن دانشگاه‌ها بود که بعضی از دانشجو‌ها از کشور‌های افغانستان و عراق با اختلالات و مشکلات اینترنتی مواجه شده بودند و به صورت آنلاین نمی‌توانستند در کلاس‌ها شرکت کنند که دانشگاه برای این‌گونه دانشجویان فایل آفلاین کلاس‌ها را آماده و ارسال کرد.

قبول می‌گوید: یکی دیگر از مشکلات نبود خوابگاه استاندارد بین المللی در دانشگاه است، اکنون ۷۰۰ تخت در پردیس دانشگاه به دانشجویان خارجی اختصاص داده شده است، ولی اختصاص حدود دو هزار تخت دیگر برای دانشجویان غیرایرانی در دستور کار دانشگاه قرار دارد.

به گفته مدیر همکاری‌های علمی، بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی یکی دیگر از مشکلات دانشجویان غیرایرانی در حوزه کنسولی و قوانینی که در این حوزه حاکم است وجود دارد.

او می‌گوید: البته این مشکلات از دهه‌های گذشته‌ وجود داشته و مربوط به زمان حال نیست ولی باید حل شود، به عنوان مثال دانشجویی خارجی که مشکلی فوری برایش پیش آمده است باید سریعا از کشور خارج شود، ولی اخذ مجوز خروج از کشور بعضا تا چندین هفته طول می‌کشد و مشکلات عدیده‌ای را برای دانشجویان ایجاد می‌کند.

قبول گفت: لازم است که مسئولان امر چه در سطح استان و چه کشور در این قوانین بازنگری انجام دهند تا مشکلات دانشجویان کمتر از گذشته شود. 

به گفته مدیر همکاری‌های علمی، بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی در بحث اموزش و امکانات آموزشی مشکل خاصی وجود ندارد و تمام استاندارد‌های یک دانشگاه بین المللی در دانشگاه فردوسی وجود دارد، این دانشگاه نسبت به دانشگاه‌های هم رده در جهان با هزینه‌ای بسیار کم امکانات بسیار خوبی را به دانشجویان به خصوص دانشجویان غیرایرانی ارائه می‌دهد. 

حسنی مسئول امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بیشتر دانشجویان غیرایرانی که اکنون در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال تحصیل هستند از کشورهای افغانستان، عراق و لبنان می‌باشد. 

او گفت: رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی و کارشناسی ارشد رشته های علوم پزشکی بیشتر مورد استقبال دانشجویان غیرایرانی قرار گرفته است. 

حسنی می گوید: جذب دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به صورت شهریه پرداز است، خوابگاه دانشجویان مجرد همانند دانشجویان مجرد ایرانی است و با آن‌ها خوابگاه مشترکی دارند ولی برای دانشجویان خارجی متاهل هنوز خوابگاهی در نظر گرفته نشده است که یکی از چالش های مهم در امر آموزش به دانشجویان خارجی می باشد.

مجتبی غیوریان سرپرست دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه رضوی گفت: حدود ۲۰ تا ۳۰ دانشجوی غیرایرانی در سال تحصیلی کنونی در دانشگاه رضوی در حال تحصیل هستند و در رشته‌های علوم قرآنی، حقوق و فلسفه بیشترین دانشجوی غیرایرانی در حال تحصیل هستند.

او گفت: این دانشجویان از کشور‌های مختلف آسیایی و اروپایی هستند اما بیشتر دانشجویان افغانستانی و پاکستانی در دانشگاه رضوی تحصیل می‌کنند.

گزارش از فاطمه بک زاده، باشگاه خبرنگاران جوان مشهد - مشهدزائران بین المللی امام رضا(ع) از جنس علم و دانش

زائران بین المللی امام رضا(ع) از جنس علم و دانش

زائران بین المللی امام رضا(ع) از جنس علم و دانش

زائران بین المللی امام رضا(ع) از جنس علم و دانش

زائران بین المللی امام رضا(ع) از جنس علم و دانش

زائران بین المللی امام رضا(ع) از جنس علم و دانش


نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتیبرترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ دکتر «وسام محمدالمرتضی» وزیر فرهنگ لبنان
/ دکتر «وسام محمدالمرتضی» وزیر فرهنگ لبنان
تاریخ سفر:شنبه, ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱

دکتر تقی العبدوانی رئیس دانشگاه و بیمارستان الخلیج عمان
دکتر تقی العبدوانی رئیس دانشگاه و بیمارستان الخلیج عمان
تاریخ سفر: يكشنبه, ۴ ارديبهشت ۱۴۰۱
پروفسور «حسنو کاپو» رییس دانشگاه قفقاز کشور ترکیه
پروفسور «حسنو کاپو» رییس دانشگاه قفقاز کشور ترکیه
تاریخ سفر:يكشنبه, ۱ اسفند ۱۴۰۰

قاسم خان سوری، نائب رئیس مجلس ملی پاکستان
قاسم خان سوری، نائب رئیس مجلس ملی پاکستان
تاریخ سفر: سه شنبه, ۳ اسفند ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه

مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی
/حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی

/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی

جستجو/ خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل های پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶.۵۲۵
  • شمار ویدئوها: ۳۰۹ کلیپ با ۱۰۲,۴۰۰ بازدید


... و باز هم برپایی آیین بزرگداشت حکیم فردوسی ... بدون حتی یک برنامه با رویکرد بین المللی!

مدیران استانی و شهری دیاری که جهان شهر مشهد می خوانیدش... چطور ۱۵ دستگاه اجرایی استان می توانند برای ۱۳ برنامه آن هم در یک روز بسیج شوند، اما از برپایی حتی یک برنامه با رویکرد بین المللی عاجزند؟!
آقای شهردار... مگر روز اول وعده ندادید هیچ برنامه و پروژه ای را در بزرگترین کلان شهر مذهبی جهان بدون پیوست بین المللی برگزار نخواهید کرد؟ تعالی دیپلماسی های شهری و فرهنگی در گرو همت شهرداری است، از استانداری و ارشاد و گردشگری اش و... ناامیدیم!
فهرست ۱۳ برنامه وعده شما        شعار شما