انـدیشـکده بیـن‌المـللی فرهــیـخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسـعه روابـط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین‌المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

دیپلماسی سیاسی/ دیدار کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن و هیئت همراه با سید عبدالله ارجائی شهردار مشهد

  • بازدید: ۴۳
سیاسی/ دیدار کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن و هیئت همراه با سید عبدالله ارجائی شهردار مشهد
شهرداری مشهد

در دیدار با سفیر ژاپن اعلام کرد؛ آماده همکاری با ژاپن در زمینه ساخت مسکن مقاوم و ارزان و تولید برق از زباله هستیم/ آمادگی شهرداری مشهد برای میزبانی همایشی با حضور سرمایه گذاران ژاپنی 

شهردار مشهد با اشاره به روابط طولانی و حسنه ایران و ژاپن، گفت: شهرداری مشهد آمادگی همکاری با شرکت های ژاپنی در راستای تاسیس شرکتی مشترک برای ساخت مسکن مقاوم و ارزان در مشهد و همچنین تولید برق از زباله را دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سید عبدالله ارجائی در دیدار با کازوتوشی آیکوا سفیر ژاپن در ایران که با حضور جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر و رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط بین الملل شهرداری مشهد انجام شد، افزود: از حضور شما در مشهد که فلسفه وجودی آن مرقد مطهر امام رضا (ع) بوده بسیار خوشحالیم.

وی اضافه کرد: مشهد درحال حاضر دارای بیش از 3میلیون نفر جمعیت ساکن و حدود 30 میلیون زائر داخلی و خارجی در سال است.

شهردار مشهد با بیان اینکه روابط دیرینه ایران و ژاپن روابطی حسنه است که امیدواریم در دولت جدید نیز ادامه داشته باشد، اظهار کرد: از بخش عمده پیشنهادات شما استقبال می کنم و معتقدم بخش زیادی از این پیشنهادات در زمینه مدیریت پسماند و فعالیت های اقتصادی بخش خصوصی ژاپن قابلیت اجرایی دارد.

ارجائی تصریح کرد: شهرداری و شورای شهر مشهد در دوره ششم اعتقاد دارند که باید تسهیل گر فعالیت های اقتصادی در شهر باشند، لذا برنامه های بسیار جدی در این زمینه داریم و امیدواریم بتوانیم همکاری های خوبی با ژاپن در حوزه اقتصادی داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه طی 10 سال گذشته سه تفاهم نامه همکاری مشترک میان ژاپن و شهرداری مشهد به امضاء رسیده است، خاطرنشان کرد: این تفاهم نامه ها قابلیت تمدید و ادامه کار را دارد.

شهردار مشهد گفت: پیشنهادی عملیاتی داریم تا با همکاری هم بتوانیم زمینه تاسیس یک شرکت مشترک برای ساخت مسکن های مقاوم و ارزان قیمت را در مشهد فراهم کنیم، خوشبختانه مشهد اکنون از نظر شرایط اقتصادی در وضعیت خوبی است و تقاضا برای مسکن نسبتا بالا است.

ارجائی افزود: همچنین شهرداری مشهد می تواند در زمینه های مدیریت کمپوست، تفکیک زباله و تولید برق از زباله با ژاپن همکاری خوبی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه آمادگی داریم با محوریت وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نشست هایی در سطح کارشناسی میان بخش های خصوص پیشنهادی ژاپن و معاونت اقتصادی شهرداری مشهد برگزار شود، اظهار کرد: در این نشست ها زمینه همکاری های مشترک میان بخش های خصوصی ژاپن و مدیریت شهری مشهد بررسی و مشخص شود تا بتوانیم در آینده ای نزدیک شاهد سرمایه گذاری بخش خصوصی ژاپن در مشهد باشیم.

شهردار مشهد اضافه کرد: امیدواریم با رفع تحریم های ظالمانه ای که غرب نسبت به کشور ما روا داشته بتوانیم سریعتر به اهداف مشترکمان برسیم.

ارجائی افزود: معتقدم در نشست های کارشناسی با معاونت اقتصادی به سرعت می توانیم در خصوص فعالیت های بخش خصوصی دو کشور به ویژه در دو حوزه انتقال دانش و تکنولوژی ساخت منازل مسکونی مقاوم که یکی از نیازهای امروز ما است به نتایج مثبتی دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: همچنین در حوزه مکانیزه کردن دفع زباله و تولید برق از زباله نیز که جزو علاقمندی های ژاپن در گذشته نیز بوده است؛ می توانید با شهرداری مشهد همکاری مشترکی داشته باشید.

شهردار مشهد با بیان اعلام آمادگی شهرداری مشهد برای میزبانی سمینار تخصصی با حضور شرکت های بخش خصوصی ژاپن که آمادگی سرمایه گذاری در مشهد را داشته باشند، گفت: در این سمینار و حاشیه آن می شود موانع سرمایه گذاری کشور ژاپن در ایران را مورد بررسی دقیق قرارداد.

ارجائی اضافه کرد: یکی از شعارهای محوری مدیریت شهری مشهد در دوره ششم این بوده است که مشهد بهشت سرمایه گذاری سالم باشد، امیدوارم این دیدار مطلعی برای همکاری های جدید بین دو کشور ایران و ژاپن و همچنین شهر مشهد باشد.

وی افزود: رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط بین الملل شهرداری مشهد مسئول پیگیری ارتباطات مدیریت شهری مشهد با سایر کشورها هستند که سفارت ژاپن و شهرداری مشهد می تواند از این طریق با مدیریت شهری مشهد ارتباط برقرار کنند، نمایندگی وزارت خارجه در مشهد نیز هماهنگی های لازم در این زمینه را انجام خواهند داد.

خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

سفیر ژاپن در ایران؛ آماده همکاری با شهرداری مشهد در حوزه اقتصادی و مدیریت پسماند هستیم 

سفیر ژاپن در ایران گفت: آماده همکاری های مشترک با شهرداری مشهد در حوزه اقتصادی و مدیریت پسماند هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، کازوتوشی آیکوا در دیدار با سید عبدالله ارجائی شهردار مشهد که با حضور جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر و رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل شهرداری مشهد انجام شد، افزود: همانطورکه شهردار مشهد به آن اشاره داشتند، روابط بین ایران و ژاپن روابطی دیرینه و حسنه است.

وی اضافه کرد: معتقدیم ایران فقط تهران نیست، سفرم به خراسان رضوی به ویژه مشهد سفر بسیار بسیار پرباری شده است و دیدار های خوبی را با استاندار، قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی داشته ام و اکنون خوشحال هستم که در شب یلدا که می دانم برای ایرانیان مهم است، با شما ملاقات می کنم.

سفیر ژاپن در ایران به بازدیدهای خود از برخی نقاط استان و شهر مشهد اشاره و اظهارکرد: طی مدت حضورم در مشهد بازدیدهایی از شهرک صنعتی، پارک علم و فناوری و همچنین سایت بازیافت زباله سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد داشتم.

آیکوا تصریح کرد: خوشبختانه سازمان جایکا ژاپن همکاری های مشترک خوبی با مدیریت پسماند شهرداری مشهد دارد.

وی ادامه داد: همچنین همکاری های متنوع و گسترده ای میان دو کشور در زمینه مبارزه با کرونا، حمایت از مهاجران افغانی ساکن در ایران، مدیریت بحران به خصوص در بحث زلزله و حوزه های بهداشتی وجود دارد.

سفیر ژاپن در ایران افزود: بیشترین روابط در حوزه فعالیت های شرکت های بخش خصوصی دو کشور است، خوشبختانه از زمانی که شما شهردار مشهد شده اید اعلام کرده اید که مشهد را به محل مناسبی برای سرمایه گذاری و فعالیت بخش های خصوصی داخلی و خارجی تبدیل خواهید کرد که به این نگاه احترام می گذاریم.

آیکوا با بیان اینکه میان دو کشور در حوزه فعالیت بخش خصوصی اقدامات متعددی به ویژه در بحث تولید آهن و ساخت و ساز انجام شده است، خاطرنشان کرد: همچنین همکاری های خوبی میان شرکت سوزوکی و ایران خودرو وجود دارد.

وی ادامه داد: شرکت های بخش خصوصی ژاپن با وجود شرایط سخت تحریم حضور خود را در ایران حفظ کرده اند و منتظر هستند تا شرایط بهبود پیدا کند و امیدواریم شهرداری مشهد زمینه خوبی را برای همکاری های دوجانبه ایجاد کند.

سفیر ژاپن گفت: در حال حاضر سازمان همکاری های بین المللی ژاپن «جایکا» همکاری های خوبی در زمینه مقاوم سازی سازه های شهری در مقابل زلزله با شهرداری تهران داشته است و درحال تدوین نقشه جامع ای در این زمینه برای تهران است، آمادگی داریم تا دفتر جایکا این همکاری را با شهرداری مشهد نیز داشته باشد.

آیکوا اضافه کرد: همچنین در زمینه مدیریت پسماند نیز شهرداری مشهد یکی از موفقیت آمیزترین همکاری ها را با جایکای ژاپن دارد.

وی به پیشنهاد شهردار مشهد، در خصوص برگزاری نشست مشترک درسطح کارشناسی میان معاونت اقتصادی شهرداری و بخش خصوصی ژاپن اشاره و خاطرنشان کرد: این پیشنهاد بسیار خوبی است که می تواند نتایج خوبی به دنبال داشته باشد.

سفیر ژاپن افزود: از شهردار مشهد تقاضا داریم با توجه به نگاه مثبتی که به سرمایه گذاری خارجی در این شهر دارند از فعالیت اقتصادی بخش های خصوصی ژاپن در مشهد حمایت کنند.

>>> مشاهده ی گزارش تصویری ...

سیاسی/ دیدار سفیر ژاپن در ایران با مسئولان شهری و استان خراسان رضوی، بازدید از آرامگاه فردوسی و روزنامه خراسان

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
تاریخ سفر:پنجشنبه, ۲۳ دی ۱۴۰۰

دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
تاریخ سفر: سه شنبه, ۱۴ دی ۱۴۰۰
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
تاریخ سفر:دوشنبه, ۲۹ آذر ۱۴۰۰

دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
تاریخ سفر: شنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا

دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد

خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۳۸۰
  • شمار ویدئوها: ۳۰۰ کلیپ با ۹۳.۰۰۰ بازدیدبهار پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد

بیش از ۱۱ پرواز روزانه از عراق به مشهد در دهه فاطمیه ... سفر روزانه ۱۵۰۰ مسافر غیر ایرانی که یک هزار نفر آن‌ها زائران عراقی هستند.
اطلاعات بیشتر