انـدیشـکده بیـن‌المـللی فرهــیـخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسـعه روابـط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین‌المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

دیپلماسی اقتصادی/ دیدار ولف دیتریش هایم سفیر جدید اتریش در ایران با اعضای اتاق بازرگانی استان در مشهد

  • بازدید: ۶۹
اقتصادی/ دیدار ولف دیتریش هایم سفیر جدید اتریش در ایران با اعضای اتاق بازرگانی استان در مشهد
اتاق بازرگانی استان

اتریش و خراسان رضوی ظرفیت زیادی برای توسعه تعاملات اقتصادی دارند. سفیر اتریش در ایران در سفر به مشهد گفت: امیدواریم گفتگوهایی که میان ایران و کشورهای اروپایی در وین در جریان است، با سرعت خوبی پیش رفته و نتیجه مطلوبی به نفع طرفین حاصل آید تا شاهد توسعه روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف و به ویژه در بخش اقتصادی و تجاری باشیم.

ولف دیتریش هایم، سفیر جدید اتریش در ایران، با حضور در اتاق بازرگانی خراسان رضوی با مسئول نظارت راهبردی بین الملل این اتاق دیدار کرده و اظهار کرد: برای نخستین مرتبه است که به مشهد آمده‌ام و از بازدید اماکن مقدس و مراکز گردشگری و همچنین گفت‌وگو با فعالان اقتصادی این شهر بسیار لذت می‌برم. مشهد شهری با ‌ظرفیت‌های فراوان است که مشتاقیم با آن آشنا بشویم.

وی افزود: امیدواریم گفت‌وگوهایی که میان ایران و کشورهای اروپایی در وین در جریان است، با سرعت خوبی پیش رفته و نتیجه مطلوبی به نفع طرفین حاصل آید تا شاهد توسعه روابط ۲ کشور در حوزه‌های مختلف و به ویژه در بخش اقتصادی و تجاری باشیم.

سفیر اتریش در ایران ضمن قدردانی از نقش کشورمان در کمک به اتباع اتریشی در افغانستان عنوان کرد: در تحولات اخیر افغانستان، ایران مساعدت‌های بسیار خوبی برای انتقال اتباع اتریشی از این کشور داشت و کمک‌هایی که ایران در حوزه بحران افغانستان داشته، مورد ستایش جامعه بین‌المللی قرار گرفته است.

دیتریش هایم خاطرنشان کرد: ایران بیش از ۴۰ سال است که پذیرای مهاجران افغانستانی بوده و حمایت‌های خوبی در این بخش داشته است. برای قدردانی از تلاش‌های ایران در این حوزه، اتریش تصمیم گرفت در دوران اوج شیوع بیماری کرونا حدود یک میلیون واکسن به این کشور وارد کند.

در ادامه این نشست محمدرضا توکلی‌زاده، عضو هیات رئیسه و مسئول نظارت راهبردی بین الملل اتاق بازرگانی مشهد در این ملاقات، از استان سخن گفته و اظهار کرد: این خطه به جهات مختلفی، دارای ظرفیت‌های ارزشمندی برای سرمایه‌گذاری و فعالیت اقتصادی است. به طور اخص، شهر مشهد در گذر این سال‌ها محور توجه و حضور سرمایه گذاران بسیاری بوده است. گستره متعدد و بزرگی از فعالیت‌های اقتصادی از تولید و صنعت و معدن تا گردشگری و خدمات و کشاورزی در این استان وجود دارد و همه آن‌ها دارای پتانسیل رشد هستند.

وی افزود: شهر مشهد با توجه به وجود بارگاه منور امام رضا(ع) به عنوان یکی از مراکز زیارتی تشیع در ایران و جهان محسوب می‌شود و سالانه حدود ۳۰ میلیون زائر و گردشگر به این شهر سفر می‌کنند که همین موضوع اسباب رونق اقتصادی را برای این استان فراهم کرده است.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی مشهد با اشاره به سیاست‌های کلان اقتصادی در خراسان رضوی تصریح کرد: اقتصاد این خطه عمدتا بر دوش بخش خصوصی بوده و در گذر این سال ها نیز با توجه به سیاستگذاری‌های انجام شده، فعالان اقتصادی تشویق به ایجاد صنایع کوچک و متوسط در مناطق روستایی و پراکنده شده اند. این نگاه باعث شده تا گستره فعالیت های اقتصادی در این استان، عمده بخش ها را در بر بگیرد.

وی نقبی به ظرفیت‌های مشترک زد و گفت: کشور اتریش نیز از گذشته تاکنون یکی از تولیدکنندگان ماشین‌آلات در بخش صنایع کوچک و متوسط و همچنین در زمینه کشاورزی بوده است. به نظر می رسد که زمینه تبادل دانش و تکنولوژی برای دو کشور فراهم باشد و شاید این موضوع را بتوان در تعاملات آینده، مدنظر قرار داد.

توکلی‌زاده ادامه داد: امیدواریم هرچه زودتر شرایط به گونه‌ای تغییر کند که بتوانیم از توانایی‌ و تکنولوژی اتریش در جهت بهبود زیرساخت های تولیدی کشورمان استفاده کنیم‌. ایران و اتریش از گذشته تا کنون روابط مطلوبی با یکدیگر داشته‌اند و این روابط باید در آتیه همچنان ادامه پیدا کند. زمینه های خوبی برای سرمایه گذاری در استان خراسان رضوی فراهم است که اگر موانع سیاسی و تحریم ها برداشته شوند، می‌توانیم از ظرفیت سرمایه گذاری خارجی برای تعالی آن‌ها بهره بگیریم.

سپس عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی خراسان رضوی در پاسخ به سوال سفیر اتریش در ایران در زمینه تحولات افغانستان و میزان تاثیرگذاری آن بر کشورهای همسایه، توضیح داد: افغانستان در چهل سال گذشته با ورود و خروج گروه‌های مختلف و ترکیب قدرت‌های گوناگون که در این کشور وجود دارد، یک جنگ طولانی و فرسایشی بوده است.

توکلی زاده با ابراز نگرانی نسبت به تشدید بحران اقتصادی در این کشور همسایه و تبعات آن برای اقشار مختلف جامعه افغانستان، متذکر شد: خروج سرمایه‌گذاران(که چرخ اقتصاد افغانستان به آن وابسته بود) و توقف بعضی کمک‌های بین‌المللی به افغانستان، به تشدید وضعیت موجود منجر شده است. بحران فزاینده معیشتی در این کشور حمایت و توجه نهادهای بین المللی و بشردوستانه را نیاز دارد.

در بخش دیگری از این جلسه کریستف گراب مایر، رایزن بازرگانی سفارت اتریش در تهران نیز به ایراد سخن پرداخت و اظهار کرد: بنده معتقدم ظرفیت‌ها و نقاط مشترک متعددی میان ایران و اتریش وجود دارد. همچنین ظرفیت‌های قابل توجهی در زمینه حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط خصوصا در حوزه‌های صنعتی و فعالیت‌های کشاورزی فراهم است که می‌توان در آینده برای آن‌ها برنامه‌ریزی نمود. امیدوارم مجموعه اتاق بازرگانی خراسان رضوی شریکی پویا برای اتریش باشد تا تبادل تجربیات ۲ کشور به نحو احسن صورت بگیرد.

وی افزود: شرکت‌های ایرانی اغلب محصولات خوب و با کیفیتی تولید می‌کنند اما آنچه که فعالیت ایرانیان را در اتریش سخت می‌کند، روند بروکراسی است که باید برای عرضه محصولات‌شان در بازار اتریش طی کنند. این موضوع متوجه مهم‌ترین محصول‌ خراسان رضوی یعنی زعفران است. موضوع مهم دیگر شناسایی و معرفی محصولات صادراتی و دارای مزیت از ایران با تمام فواید و ویژگی‌هایش به مصرف کننده اتریشی است. اقتضای توسعه بازار معرفی جامع محصولات و ترغیب مشتریان به مصرف آن است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی خراسان رضوی رایزن بازرگانی سفارت اتریش در تهران خاطرنشان کرد: متاسفانه فضای فعالیت‌های کشاورزی در اتریش محدود است و هر آنچه که خارج از حیطه تولید دام باشد، فعالیت صنعتی محسوب می‌شود. رمز موفقیت شرکت‌های کوچک و متوسط صنعتی، همکاری و تعامل این شرکت‌ها با یکدیگر در چهارچوب زنجیره های تولید می باشد. علی‌الخصوص در حوزه تولید ماشین‌آلات، شرکت‌های کوچک و متوسط با همکاری یکدیگر هزینه تولید را به حداقل می‌رسانند تا ماشین‌آلات را با بهترین قیمت در بازار عرضه کنند.

انتهای پیام 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
تاریخ سفر:پنجشنبه, ۲۳ دی ۱۴۰۰

دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
تاریخ سفر: سه شنبه, ۱۴ دی ۱۴۰۰
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
تاریخ سفر:دوشنبه, ۲۹ آذر ۱۴۰۰

دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
تاریخ سفر: شنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا

دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد

خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۳۸۰
  • شمار ویدئوها: ۳۰۰ کلیپ با ۹۳.۰۰۰ بازدیدبهار پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد

بیش از ۱۱ پرواز روزانه از عراق به مشهد در دهه فاطمیه ... سفر روزانه ۱۵۰۰ مسافر غیر ایرانی که یک هزار نفر آن‌ها زائران عراقی هستند.
اطلاعات بیشتر