انـدیشـکده بیـن‌المـللی فرهــیـخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسـعه روابـط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین‌المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

دیپلماسی گردشگری/ محدودیت‌ پروازهای بین‌المللی ایران، مهم‌ترین عامل در عدم جذب گردشگران سلامت

  • بازدید: ۱۳
گردشگری/ محدودیت‌ پروازهای بین‌المللی ایران، مهم‌ترین عامل در عدم جذب گردشگران سلامت
انجمن گردشگری س.

رئیس انجمن حرفه‌ای گردشگری سلامت خراسان رضوی گفت: اگر ارتباطات پروازهای بین‌المللی ما برقرار نشود رونقی در گردشگری سلامت نخواهیم داشت و محدودیت پروازهای بین‌المللی باعث از دست رفتن ۲۰ کشور بازار هدف گردشگری سلامت ایران و مشهد خواهد شد. حسن نیکونام در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص بازگشت رونق به گردشگری سلامت با توجه به افزایش سرعت واکسیناسیون در ایران اظهار کرد: قاعدتا واکسیناسیون در هر کشوری که به طور صحیح انجام شود در تمام فرایندهای اقتصادی آن کشور تاثیر مثبت خواهد داشت. با توجه به آمار فوتی‌های ایران که در تمام دنیا نیز بازتاب دارد، همچنان گردشگران عادی از ورود به ایران ترس دارند و گردشگران سلامت که اغلب برای عمل‌های جراحی به ایران سفر می‌کنند نیز رغبت بالایی برای سفر به ایران ندارند، مگر اینکه آمار فوتی‌های کرونایی ایران دو رقمی شود.

وی افزود: در خصوص واکسیناسیون یک مولفه دیگر نیز وجود دارد. کشورهای بازار هدف ایران نیز باید واکسیناسیون شوند تا شاهد رونق در گردشگری سلامت ایران باشیم. پیش از کرونا از ۵۲ ملیت پذیرای گردشگر سلامت بودیم که بیش از ۸۵ درصد آنان از کشورهای عراق و افغانستان بوده و ۵۰ ملیت دیگر فقط ۱۵ درصد گردشگر سلامت ایران را تشکیل می‌دادند که عمدتا از کشورهای آسیای میانه، مرکزی، حوزه خلیج فارس و برخی کشورهای اروپایی بودند.

رئیس انجمن حرفه‌ای گردشگری سلامت خراسان رضوی گفت: در حال حاضر کشورهای عراق و افغانستان آشوب‌زده و در بحران‌های سیاسی و اقتصادی به سر می‌برند و واکیسناسیون در این دو کشور به خوبی اتفاق نمی‌افتد و قاعدتا امر واکسیناسیون همچنان نمی‌تواند تاثیر مستقیمی برای ایران داشته باشد. تنها  در کنار واکسیناسیون سراسری در کشور برای جذب گردشگر سلامت، تسهیل‌گری مدیران ارشد کشور برای پذیرش گردشگران خارجی نیز اثربخش خواهد بود.

نیکونام در خصوص وضعیت رقبای ایران در گردشگری سلامت بیان کرد: کشورهای رقیب به این دلیل که از واکسن‌هایی با اثربخشی بالاتر استفاده کرده‌اند و آمار فوتی‌های پایینی دارند در جذب گردشگر سلامت موفق‌تر عمل کرده‌اند. با اینکه  واکسیناسیون سراسری تعداد فوتی‌های کرونایی کشور را کاهش داده، اما کماکان فوتی‌های سه‌رقمی هنوز نگرانی‌هایی را به جا گذاشته است.

تاثیر مثبت لغو روادید گردشگران عراقی در رونق گردشگری سلامت

وی در رابطه با تاثیر لغو روادید گردشگران خارجی بر رونق گردشگری سلامت خاطرنشان کرد: بسیاری از بیماران واقعی به دلیل سخت‌گیری‌های وزارت امورخارجه و بهداشت نمی‌توانستند ویزای درمانی اخذ کنند و برای انجام کارهای درمانی خود به کشورهای ترکیه و هندوستان سفر می‌کردند. در حال حاضر که روادید گردشگران عراقی به ایران از ابتداء آبان لغو شده و صدور ویزای توریستی نیز انجام می‌شود، بسیاری از گردشگران سلامت به راحتی به ایران سفر می‌کنند. علاوه بر این درصدی از گردشگرانی که به صورت توریستی، زیارتی و یا تجاری وارد ایران می‌شوند به واسطه بازاریابی و شرایطی که در ایران مشاهده کرده‌اند از خدمات گردشگری سلامت در حوزه زیبایی استفاده می‌کنند.

رئیس انجمن حرفه‌ای گردشگری سلامت خراسان رضوی گفت: در حال حاضر فشاری که روی ویزای درمانی وجود داشته، برداشته شده است؛ چرا که طی این دو سال کرونایی تنها ویزای درمانی صادر می‌شده و بسیاری از گردشگرانی که به دلایل اقتصادی، توریستی و زیارتی قصد ورود به ایران را داشته‌اند به بهانه درمان، ویزای درمانی اخذ می‌کردند که آسیب جدی به حیثیت و فعالیت شرکت‌های گردشگری سلامت ایران وارد کرد. خداراشکر با بازگشایی مرزها حتی به صورت شکننده، فشار اصلی از روی گردشگری سلامت و صدور ویزای درمانی برداشته شده است.

نیکونام در خصوص تغییر وضعیت گردشگری سلامت در ایام پایانی ماه صفر عنوان کرد: در دهه پایانی صفر گردشگری سلامت تغییر آنچنانی نداشت، در حالی‌که هرساله در دهه آخر صفر تفاوت فاحشی داشت. معمولا پس از اربعین بسیاری از گردشگران عراقی به سمت مشهد سفر می‌کردند، اما امسال به دلیل کرونا و شرایط سختی که برای صدور ویزا وجود داشت نتوانستند به راحتی وارد ایران شوند، اما از ابتداء آبان ماه حجم قابل قبولی گردشگر سلامت به خصوص از کشورهای عراق و افغانستان وارد ایران شده‌اند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا گردشگری سلامت شامل گردشگران داخلی خواهد شد یا خیر، گفت: هر فردی که بیشتر از ۲۴ ساعت از فضای شهری و اقامتی خود به شهر دیگری سفر کند و خدمات درمانی دریافت کند، گردشگر سلامت محسوب می‌شود. به عنوان مثال مشهد شرق ایران را  پوشش می‌دهد؛ از چابهار و زاهدان گرفته تا خراسان جنوبی و شمالی و استان گلستان و سمنان برای عمل‌های درمانی خود به مشهد مراجعه می‌کنند که به نوعی گردشگر سلامت محسوب می‌شوند، اما هیچ نگاهی به آنان نشده است.

رئیس انجمن حرفه‌ای گردشگری سلامت خراسان رضوی در خصوص ضعف‌ها و مشکلات ایران در جذب گردشگران بازار هدف کشور ادامه داد: اگر کانکشن‌های پروازهای بین‌المللی ما برقرار نشود رونقی در گردشگری سلامت نخواهیم دید. صرفا از عراق و افغانستان به دلیل هم‌جواری با ایران و پروازهایی که از مشهد به این دو کشور وجود دارد، پذیرای گردشگر سلامت هستیم، اما نزدیک به ۲۰ کشور بازار هدف گردشگری سلامت خراسان رضوی و ایران هستند که متاسفانه به دلیل محدودیت در پروازهای بین‌المللی این اتفاق رخ نمی‌دهد.

نبود مدیریت صحیح در جذب گردشگر سلامت و از دست دادن سالانه ۵ میلیارد دلار  

نیکونام تصریح کرد: سالانه از حدود ۵ میلیارد دلار که می‌تواند با یک مدیریت ساده جذب کشور شود، محروم می‌شویم. این در صورتی است که با چند صد میلیون دلار می‌توان چند هواپیما با استانداردهای جهانی که بتوانند به کشورهای اطراف سفر کنند خریداری کنیم و حتی برخی از اسپانسرهای خارجی حاضرند تا ۹۰ درصد این هزینه‌ها را با اجاره به شرط تمدید، تامین کنند و دولت ایران تنها باید ۱۰ درصد باقی‌مانده را تامین کند. در نهایت نیز دولت اگر ۱۰ درصد را به بخش خصوصی یارانه پرداخت کند ظرف مدت یک سال می‌تواند تمام مبالغ مورد نظر را جذب کند.

وی تاکید کرد: از بخش دولتی انتظار می‌رود که این زمینه را برای انجام چنین اقداماتی فراهم کند؛ چراکه اگر حداقل دو یا چهار پرواز با هواپیماهای استاندارد به مشهد اضافه شود، گردشگری سلامت و سایر حوزه‌های گردشگری ۱۰ برابر رونق پیدا خواهند کرد. همچنین تعداد پروازهای خارجی بسیار محدود است و در حال حاضر درگیر پروازهای داخلی هستیم که به دلیل تحریم‌ها و فرسودگی هواپیماها از اتحادیه اروپا مجوزی برای پرواز نداریم. به همین دلیل به روز کردن هواپیماها یکی از موضوعاتی است که می‌تواند کلید دروازه ورود گردشگری سلامت ایران به ۲۰ کشور آسیای مرکزی، میانه و گوشه‌ای آفریقا باشد.

هندوستان رقیب بزرگ ایران در گردشگری سلامت

رئیس جامعه گردشگری سلامت ایران افزود: گفته می‌شود که هندوستان رقیب بزرگ گردشگری سلامت ایران محسوب می‌شود، اما نرخ خدمات درمانی زیبایی در ایران یک سوم تا یک پنجم نرخ خدمات درمانی زیبایی در هند است. به طبع فردی که برای زیارت به مشهد سفر می‌کند، می‌تواند از خدمات درمانی زیبایی نیز استفاده کند. به عنوان مثال ۴۰ میلیون شیعه ساکن در حیدرآباد هندوستان که علاقه‌مند به حضور در ایران و مشهد هستند را تنها به دلیل نبود پرواز مستقیم از دست می‌دهیم و متاسفانه این اتفاق در بسیاری از کشورهای دیگر نیز رخ می‌دهد.

نیکونام یادآور شد: هندوستان در حال حاضر با ظهور طالبان حدود ۸۰ درصد از بازار افغانستان خود را از دست داده است و ما نیز به دلیل تعلل و عدم هماهنگی بین دستگاه‌های دولتی و خصوصی گردشگران سلامت افغانستان را از دست می‌دهیم و ترکیه نیز به سرعت در حال استفاده از موقعیت بوده و جای ایران را گرفته است. در نهایت از مسئولین کشوری تقاضا می‌شود که بازار یک میلیاردی افغانستان را دریابند و هر چه سریع‌تر برای جذب گردشگران سلامت این کشور اقدامات لازم را انجام دهند.

انتهای پیام

  • اینا نتیجه آه زوار خارجیه که شورای سابق و غیر اسلامی شهر میخواست هزینه درمان رو به دلار ازشون بگیره و دو ساله دامن گردشگری سلامت مشهد روگرفته و از نون خوردن افتادند حالا باز ظلم کنند به زوار خارجی امام رضا علیه السلام ببینند چی میشه باهردست که بدین با همون دست هم پس میگیرید آقایون
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
تاریخ سفر:پنجشنبه, ۲۳ دی ۱۴۰۰

دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
تاریخ سفر: سه شنبه, ۱۴ دی ۱۴۰۰
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
تاریخ سفر:دوشنبه, ۲۹ آذر ۱۴۰۰

دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
تاریخ سفر: شنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا

دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد

خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۳۸۰
  • شمار ویدئوها: ۳۰۰ کلیپ با ۹۳.۰۰۰ بازدیدبهار پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد

بیش از ۱۱ پرواز روزانه از عراق به مشهد در دهه فاطمیه ... سفر روزانه ۱۵۰۰ مسافر غیر ایرانی که یک هزار نفر آن‌ها زائران عراقی هستند.
اطلاعات بیشتر