انـدیشـکده بیـن‌المـللی فرهــیـخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسـعه روابـط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین‌المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

دیپلماسی گردشگری/ گفت و گوی تفصیلی با یوسف بیدخوری: مشهد در تکاپوی پذیرش زائران خارجی است؛ تأسیسات گردشگری نیازمند به‌روزرسانی است

  • بازدید: ۵۹
گردشگری/ گفت و گوی تفصیلی با یوسف بیدخوری: مشهد در تکاپوی پذیرش زائران خارجی است؛ تأسیسات گردشگری نیازمند به‌روزرسانی است

با اتخاذ تصمیمات جدی مبنی بر سفر زائران عراقی به ایران بدون ویزا پیش‌بینی می‌شود باری دیگر سیل زائران و گردشگران به کشور ما و به‌ویژه شهرهای زیارتی مانند مشهد مقدس شدت بگیرد. در شهریور ماه ۱۴۰۰ در جریان سفر «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق به  تهران دو کشور درباره لغو روادید ویژه سفرهای هوایی توافق کردند و لذا سفر بدون ویزا بین ایران و عراق برای اتباع دو کشور از طریق مرز هوایی امکان‌پذیر شده  و این تصمیم از سوم آبان ماه توسط دولت‌های ایران و عراق به اجرا گذاشته‌ شده است.

پس از گذشت دو سال از شیوع ویروس کرونا و در پی افزایش واردات و سرعت واکسیناسیون در کشور، بالاخره پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی برای سفرهای زمینی، هوایی و دریایی از و به ایران تغییر کرد و بر این اساس مسافرانی که دو دُز واکسن کرونا زده‌ و گواهی منفی «پی.سی.آر» داشته باشند می‌توانند ویزای گردشگری دریافت کرده و به ایران سفر کنند لذا با توجه به این تمهیدات جدید پیش‌بینی می‌شود سیل زائران به سمت شهر مشهد نسبت به ماه‌های گذشته شدت بگیرد.

مشهد که یکی از شهرهای دارای جاذبه برای گردشگری است به‌عنوان یکی از قطب‌های گردشگری سلامت نیز تبدیل‌شده است و لذا گردشگران بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و یا عراق برای دریافت خدمات پزشکی و عمل‌های زیبایی این شهر را برای درمان انتخاب می‌کنند تا هم فال باشد و هم تماشا.

در همین راستا با یوسف بیدخوری معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی پیرامون شرایط پذیرش میهمانان و هم چنین میزان آمادگی برای پذیرایی از گردشگران به بحث و گفت‌وگو نشستیم.

* لغو روادید بین ایران و عراق آیا می‌تواند کمک‌حال صنعت گردشگری شود؟

توسعه ارتباطات بین‌المللی در پذیرش و جذب گردشگران مهم و قابل‌توجه است و لذا موضوع لغو ویزا عراق از جمله همین تصمیماتی به شمار می‌رود که تأثیر بسزایی در درصد اشغال واحدهای اقامتی خواهد داشت.

* برای بازگشت به شرایط قبلی چه بسترهایی نیاز داریم؟

بازگشت به شرایط قبل و پذیرش میهمانان خارجی نیازمند برخی اقدامات مانند تسریع در واکسیناسیون است برخی از موانع مانند روند واکسیناسیون جنبه داخلی دارد لذا با تسریع و فراگیری آن زمینه و بستر برای حضور گردشگران فراهم می‌شود.

* آیا شرایط برای پذیرش میهمانان خارجی  و جلب اعتماد آن‌ها در مراکز اقامتی ما فراهم است؟

بخشی  از این نیازها را در دیدارها و روابط خارجی باید دنبال کرد. لغو روادید بین دو کشور ایران و عراق و یا چشم‌انداز برای بهبود روابط ایران با سایر کشورهای عربی مانند عربستان  و حضور در نمایشگاه دبی همگی نقاط قوت برای کمک به صنعت گردشگری به‌ویژه در دوران پساکرونا است.

* برای دوران پساکرونا نیز برنامه‌ای در دست اقدام دارید؟

از ۲۹ اسفندماه ۱۴۰۰ تا ۴ فروردین‌ماه ۱۴۰۱ به مدت پنج روز در نمایشگاه «اکسپو» دبی حضور خواهیم داشت و لذا فعالیت‌هایی این مدلی بستر مناسبی برای آمادگی ایران در دوران پساکرونا ایجاد خواهد کرد.

با توجه به ظرفیت‌های موجود در خراسان رضوی، ۱۱۸ هزار تخت آماده در تأسیسات گردشگری وجود دارد که به نظر می‌رسد این ظرفیت در هیچ‌یک از استان‌های دیگر کشور مهیا نیست به‌این‌ترتیب ظرفیت مناسبی در جهت توسعه صنعت گردشگری در دوران پساکرونا وجود دارد.

*سرازیر شدن گردشگران به مراکز اقامتی آیا سلامتی کارکنان آن‌ها را هدف قرار نمی‌دهد؟

عادی انگاری به کرونا برای کشور به‌طور حتم خطرناک و مشکل‌ساز  است اما باید اذعان کنم در این راستا نسبت به اختصاص یکی از هتل‌های مشهد مقدس برای واکسیناسیون بدون شرط سنی اقدام و خوشبختانه استان خراسان رضوی جزء نخستین استان‌هایی است که فعالان صنعت گردشگری را هم‌زمان واکسینه کرده است و پذیرش هر میهمان چه داخلی و خارجی تنها در قالب رعایت پروتکل‌های بهداشتی خواهد بود.

* با توجه به اینکه بسیاری از هتل‌ها نیروهای خود را تعدیل کردند آیا آمادگی لازم برای پذیرایی از میهمانان وجود دارد؟

آماده‌سازی تأسیسات گردشگری برای پذیرایی از زائران و گردشگران در اولویت قرار دارد.متأسفانه وضعیت نیروی انسانی چندان مناسب نبوده و لازم است آموزش‌های لازم برای این مورد صورت گیرد و افراد به این حوزه بازگردند تا به‌روزرسانی در تأسیسات گردشگری انجام شود.

متأسفانه وضعیت نیروی انسانی چندان مناسب نبوده و لازم است آموزش‌های لازم برای این مورد صورت گیرد و افراد به این حوزه بازگردند تا به‌روزرسانی در تأسیسات گردشگری انجام شود

* کرونا چه تغییراتی در صنعت گردشگری ایجاد کرد؟

شیوع بیماری کرونا نه‌ تنها در ایران بلکه در تمامی کشورهای دنیا با محدودیت‌هایی روبرو بود که این موضوع با کاهش شدید آمار گردشگران و هم‌چنین ضربات اقتصادی برای این صنعت همراه شد.

گردشگری به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین منابع اقتصادی کشورهای توریستی رکود و ضرر بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد البته شیوع کرونا موجب شد تا بسیاری از کشورها با اجرای برنامه‌های حمایتی و یا راهکارهای دیگر برای احیای این صنعت تلاش کنند.

کرونا موجب شد تا بسیاری از کشورها به‌سوی فناوری نوین حرکت کنند ادامه داد: به‌ این‌ ترتیب باوجود تمام مشکلاتی که شیوع ویروس کرونا به همراه داشته، باعث شده است موضوع استفاده از فناوری‌های نوین و بسترهای دیجیتال و اینترنت در این دوران موردتوجه قرار گیرد.

در این راستا استفاده از خدمات گردشگری به‌صورت دیجیتال و استفاده از بستر اینترنت اهمیت ویژه‌ای پیدا کرد و به‌طور حتم در آینده نیز موردتوجه خواهند بود.

* برای تبدیل تهدیدی به نام کرونا به فرصت چه باید کرد؟

رویکرد گردشگری به سمت طبیعت و محیط‌زیست  یکی از تجربه‌های خوب در دوران کرونا بود. محدودیت‌های ایجادشده ناشی از کرونا در مکان‌های عمومی موجب شد تا تمایلات گردشگران در فضاهای خلوت‌تر، بیرون از شهر و مناطق روستایی افزایش پیدا کند.

* ما در خراسان رضوی چقدر توانستیم از این فرصت استفاده کنیم؟

سال گذشته سازمان جهانی گردشگری با عنوان «گردشگری و توسعه روستایی» برنامه‌هایی را در نظر گرفت و این موضوع را به‌عنوان شعار مطرح کرد.در استان خراسان رضوی نیز با صدور مجوزهایی برای اقامتگاه‌های بوم‌گردی و مراکز گردشگری کشاورزی در این زمینه فعالیت‌هایی صورت گرفت  که خوشبختانه در حال حاضر تعداد ۱۲۷ اقامتگاه بوم‌گردی در سطح استان فعال هستند.

با توجه به اینکه از ابتدا شیوع ویروس کرونا، در خانه ماندن، محدودیت‌های ترافیکی و محدودیت‌های موجود میان کشورها مورد تأکید قرار گرفت، به‌تبع مشکلاتی درزمینهٔ گردشگری ایجاد شد و طبیعتاً تأسیسات گردشگری نیز در این شرایط فعالیت نداشتند.

به نظر من با توجه به کاهش تعداد مبتلایان به کرونا، افزایش آمار واکسیناسیون، رفع محدودیت‌های سفر برای بسیاری از مقاصد سفر کشور و ازجمله خراسان رضوی، زمینه‌های رونق گردشگری در استان را فراهم کرده است که باید این فرصت‌ها را غنیمت‌ بشماریم.

بازار؛ گروه استان‌ها

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
تاریخ سفر:پنجشنبه, ۲۳ دی ۱۴۰۰

دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
تاریخ سفر: سه شنبه, ۱۴ دی ۱۴۰۰
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
تاریخ سفر:دوشنبه, ۲۹ آذر ۱۴۰۰

دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
تاریخ سفر: شنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا

دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد

خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۳۸۰
  • شمار ویدئوها: ۳۰۰ کلیپ با ۹۳.۰۰۰ بازدیدبهار پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد

بیش از ۱۱ پرواز روزانه از عراق به مشهد در دهه فاطمیه ... سفر روزانه ۱۵۰۰ مسافر غیر ایرانی که یک هزار نفر آن‌ها زائران عراقی هستند.
اطلاعات بیشتر