انـدیشـکده بیـن‌المـللی فرهــیـخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسـعه روابـط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین‌المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

دیپلماسی دانشگاهی/ نخستین مرکز بین‌المللی علوم پایه پزشکی و تغذیه انسانی یونسکو در مشهد افتتاح شد + گزارش تصویری

  • بازدید: ۱۱
دانشگاهی/ نخستین مرکز بین‌المللی علوم پایه پزشکی و تغذیه انسانی یونسکو در مشهد افتتاح شد + گزارش تصویری

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افتتاح اولین مرکز همکار یونسکو در ایران در شهر مشهد مقدس خبر داد و گفت: این برنامه اتفاق مهمی برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش است. به گزارش روز چهارشنبه گروه آموزش ایرنا از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، فرید نجفی درباره مرکز همکار یونسکو و در مراسم آغاز به کار این مرکز اظهار داشت: این مرکز در حیطه دانشگاه‌های علوم پزشکی است که به عنوان همکار یونسکو انتخاب شده است،  بناست که مرکز در حیطه تغذیه بالینی کار کند که دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این حوزه خوش درخشیده است. رتبه چهارم تحقیقات و فناوری، در حوزه پژوهش اثربخش رتبه سوم و در حوزه فناوری جایگاه چهارم را دارد.

وی خاطرنشان کرد: جنبه‌های بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به دلیل همسایگی با کشورهای افغانستان و ترکمنستان موجب شده تا تقویت شود و افتتاح این مرکز هم در این راستای می‌تواند مفید واقع شود.

نجفی ادامه داد: بحث اهمیت همکاری‌های بین‌المللی از دو جنبه قابل توجه است. اول اینکه جامعه بشری در حصر و انحصار امکان زندگی ندارد ما به همکاری با یکدیگر برای حل مسایل بشری نیاز داریم. دنیا به رغم مرزهای جغرافیایی و فرهنگی یکپارچه است و همه در یک زمین خاکی زندگی می‌کنیم. مشکلات در شرق و غرب کره خاکی راهی به جز همکاری ندارد. این افق عالی و بلند این مسئله است. یک واقعیتی است که همه باید به آن باور داشته باشیم هیچ کشوری نباید خودش را از دنیا جدا بداند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اظهار داشت: ما در همکاری‌های بین‌المللی جایگاه و موقعیتی داریم که هم توانمندی‌های کشورمان را معرفی کنیم. از نظر نیروهای انسانی کشور توانمندی‌ هستیم در منطقه بی‌نظیر هستیم. تنها مرکز کاکرین منطقه خاورمیانه در ایران است و بسیاری از مراکز همکار، سازمان جهانی بهداشت در ایران است.

وی خاطرنشان کرد: خرسند و خوشحالیم که اولین مرکز همکار یونسکو در حیطه علوم پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد راه‌اندازی شده است و در نوع خود برای مجموعه وزارت بهداشت افق جدیدی برای گشایش و تداوم همکاری‌ها است.

محمدعلی کیانی رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این مراسم گفت: افتتاح مرکز همکاری یونسکو پروژه طولانی است که اکنون پس از ۱۰ سال به بار نشسته است. همکاری جمعی کمیسیون ملی  یونسکو در ایران، نمایندگان سازمان جهانی بهداشت، معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در این امر تاثیرگذار بود تا در زمینه تغذیه انسانی، بهداشت و سلامت با محوریت دانشگاه علوم پزشکی مشهد مرجع همکاری باشیم.

وی ادامه داد: امروز موفق شدیم پس از سال‌ها موافقت راه‌اندازی این مرکز را دریافت کنیم به طوری که این فرآیند از سال ۲۰۱۳ آغاز شده و در سال ۲۰۱۷ در مجمع یونسکو پاریس به تصویب رسید و نشان از توان علمی ماست که در خاورمیانه اول هستیم و باید به آن ببالیم چون در سطح بین‌المللی می‌توانیم خدماتی ارائه دهیم و این حمایت به عنوان یک الگوی اخلاقی و علمی معرفی شویم.

وی با بیان اینکه کسب این افتخار برای کشور غرورآمیز است، اظهار داشت: چون پل ارتباطی میان سازمان بهداشت جهانی و یونسکو هستیم. نمایندگان سازمان بهداشت جهانی هم در این نشست حضور دارند و امیدواریم تا پایان سال مرکز همکاری مشترک با آنها هم راه اندازی کنیم و به این ترتیب با دو سازمان جهانی بزرگ همکاری‌هایمان را شروع کنیم در مجموع تمامی این اتفاقات در دنیا نظیر ندارد.

گزارش دیگری در همین زمینه حاکی است:

نخستین مرکز بین‌المللی علوم پایه پزشکی و تغذیه انسانی یونسکو در مشهد افتتاح شد

نخستین مرکز بین‌المللی علوم پایه پزشکی و تغذیه انسانی یونسکو به‌عنوان نخستین واحد این سازمان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور با حضور نمایندگان سازمان جهانی و مسئولان کشوری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران امروز در مراسم افتتاح دفتر مرکز بین‌المللی علوم پایه پزشکی و تغذیه انسانی سازمان یونسکو در مشهد با اشاره به اینکه پزشکی یکی از نمادهای قدرت نرم ایران است، اظهار کرد:  دو سال گذشته دانشگاه جندی‌شاپور که رشته سرآمد آن پزشکی است در فهرست یونسکو خوش درخشید و امروز هم معالجات افراد بین‌المللی که در ایران انجام می‌شود نشان از قدرت ایران است، این مرکز را به ما ندادند بلکه از یونسکو به پشتوانه قدرت علمی خود آن را در یک مسابقه بین‌المللی گرفتیم.

حجت‌الله ایوبی بابیان اینکه کشورهای اطراف به ما نیاز دارند و وظیفه ماست که به آن‌کسانی که گذشته فرهنگ ما هستند کمک و بزرگ‌تری خود را در علم و دانش به منطقه ثابت کنیم، افزود: کمک به این مرکز یک وظیفه ملی و شرعی است، چراکه آوازه مشهد جهانی است و باید جهانی باشد.

وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز بین‌المللی علوم پایه پزشکی و تغذیه انسانی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: ایران در علوم پزشکی یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای منطقه و نام‌آور دنیا محسوب می‌شود، همچنان که جایزه بین‌المللی اخلاق در علم نیز به نام بوعلی سینا پزشک ایرانی ثبت‌شده است.

در ادامه معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم با مهم دانستن هماهنگی بین بخشی گفت: ما به لحاظ اجرای کار در سیستم‌های سلامت، ۷۵ درصد نیاز به باقی دستگاه‌های اجرایی داریم.

سید جواد حسینی افزود: اگرچه تکنولوژی مناسب هم اهمیت دارد ولی مهم‌ترین اصل، اصل مشارکت مردم است که اگر هر کاری این اصل را نداشته باشد عقیم خواهد بود، بنابراین مشارکت مردم بسیار در این زمینه اهمیت دارد.

مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت هم که به‌صورت مجازی در این جلسه حضور داشت، گفت: سازمان جهانی بهداشت از ۷۰ سال پیش پیگیر برنامه کنترل دخانیات بود و با اجرایی شدن این معاهده به‌عنوان اولین معاهده بین‌المللی اکنون بیش از ۱۸۰ کشور برای گرد هم آمده‌اند.

بهزاد ولی زاده بابیان اینکه در وزارت بهداشت از سال۸۸ اقدامات زیادی در سطح بین‌المللی انجام دادیم که حاصل این تلاش‌ها ریاست ایران در کنفرانس اعضای این معاهده شد، ادامه داد: این حاصل تلاش‌هایی در سطح ملی بود، دانشگاه علوم پزشکی مشهد از دانشگاه‌های پیش رو در کنترل دخانیات بوده است.

وی ابراز کرد: به‌زودی شاهد اهدای گواهی سازمان جهانی بهداشت در شهر امام رضا (ع) خواهیم بود.

در ادامه معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: به اهمیت همکاری‌های بین‌المللی از دو جهت می‌توان نگاه کرد، اول اینکه ما به کمک یکدیگر برای نجات مردم نیاز داریم درست است که دنیا با مرز از هم جداشده اما همه در یک خاک زندگی می‌کنیم.

دکتر فرید نجفی بابیان اینکه هیچ کشوری نباید خود را جدا از دنیا بداند، ادامه داد: در این همکاری‌های بین‌المللی جایگاهی وجود دارد که هم توانمندی‌های کشور خود را به دنیا معرفی کنیم، برای مجموعه وزارت بهداشت این افتتاح اولین مرکز علوم پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد یک افق جدید است.

وی یادآور شد: اهمیت بعدی همکاری‌های بین‌المللی، بهره‌برداری از توانایی‌های دیگر کشورها است،  هیچ کشوری نباید به توانایی‌های خود مغرور شود، دانشگاه علوم پزشکی مشهد چهارمین دانشگاه در حوزه تحقیقات و فناوری است و با ۹۶۹ عضو هیأت علمی در اثربخشی پژوهش دومین دانشگاه و در حیطه فناوری هم سومین دانشگاه هستیم.

معاون وزیر بهداشت اذعان کرد: افق‌های بسیار روشنی پیش روی دانشگاه علوم پزشکی مشهد است و خواهش می‌کنم از این ظرفیت برای تعاملات و ارتباطات بین‌المللی استفاده شود.

همچنین سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز با اشاره به اینکه ارتباط با سازمان‌های بین‌المللی در ارتقای جایگاه علمی کشور تأثیرگذار است و یونسکو ازجمله سازمان‌هایی است که می‌تواند در توسعه اهداف بین‌المللی سازی و پیشبرد اهداف علمی تأثیرگذار باشد، گفت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ۹۵۰ عضو هیأت علمی ظرفیت‌های مناسبی در عرصه‌های بین‌المللی دارد.

دکتر محمدعلی کیانی بابیان اینکه هم‌جواری با بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) موقعیت ویژه‌ای را برای دانشگاه علوم پزشکی مشهد فراهم کرده است، بیان کرد: از این ظرفیت علاوه بر آموزش حوزه سلامت، می‌توان برای انتقال فرهنگ دینی کشورمان به سایر کشورها استفاده کرد، در این راستا نیز بین‌المللی سازی و افزایش جذب دانشجویان خارجی ازجمله برنامه‌های اصلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حوزه بین‌الملل است.

گفتنی است؛ مرکز بین‌المللی علوم پایه پزشکی و تغذیه انسانی نخستین واحد سازمان یونسکو مستقر در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور است که امروز با حضور دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو، نماینده سازمان بهداشت جهانی، نماینده مدعو دفتر مرکزی یونسکو( آنلاین) و معاون وزیر بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد افتتاح شد.

>>> مشاهده ی گزارش تصویری ...

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
تاریخ سفر:پنجشنبه, ۲۳ دی ۱۴۰۰

دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
تاریخ سفر: سه شنبه, ۱۴ دی ۱۴۰۰
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
تاریخ سفر:دوشنبه, ۲۹ آذر ۱۴۰۰

دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
تاریخ سفر: شنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا

دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد

خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۳۸۰
  • شمار ویدئوها: ۳۰۰ کلیپ با ۹۳.۰۰۰ بازدیدبهار پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد

بیش از ۱۱ پرواز روزانه از عراق به مشهد در دهه فاطمیه ... سفر روزانه ۱۵۰۰ مسافر غیر ایرانی که یک هزار نفر آن‌ها زائران عراقی هستند.
اطلاعات بیشتر