اندیشکده بین المللی فرهیخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسعه روابط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

دوشنبه, ۳ آبان ۱۴۰۰، ۰۱:۴۴ ق.ظ

دیپلماسی شهری/ مشهد نخستین شهر ایران در دریافت جایزه نقره ای جشنواره سازمان جهانی شهرهای هوشمند پایدار (WeGO) شد

  • ۲۸
شهری/ مشهد نخستین شهر ایران در دریافت جایزه نقره ای جشنواره سازمان جهانی شهرهای هوشمند پایدار (WeGO) شد

برای اولین بار در کشور و به دنبال اخذ جایزه نقره ای رقم خورد؛ حضور نمایندگان سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد در اجلاس بین المللی WeGO ، مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد گفت: شهر مشهد با پروژه جمع آوری هوشمند پسماند تحت عنوان «سیمپ» موفق به دریافت جایزه نقره ای جشنواره سازمان جهانی شهرهای هوشمند پایدار (WeGO)شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، پیش بینی های شهرنشینی جهانی نشان می دهد که اکثریت انسان ها تا اواسط قرن حاضر در مناطق شهری زندگی خواهند کرد. این روند، فشارهای قابل توجهی را بر سیستم های زیرساختی شهری تحمیل می کند و چالش های دیگری را برای دستیابی به اهداف پایداری زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی تعیین می کند که توسط بسیاری از ارگان های متولی مدیریت شهر تعیین شده است. محصولات و خدمات شهر هوشمند با پشتیبانی سیستم های اینترنت اشیا، به عنوان راه حل های موثر برای افزایش کارایی، کاهش هزینه ها و بهبود خدمات ارائه می شود.

سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد نیز در راستای تحقق کامل شهر پایدار و هوشمند مشهد نسبت به ترسیم نقشه راه، اجرای پروژه های مرتبط با شهر هوشمند و انجام سلسله اقداماتی با مشارکت سازمانهای بین المللی فعال و تاثیرگذار در حوزه فناوری اطلاعات و شهر هوشمند از جمله ITU (آژانس تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) سازمان ملل متحد) و نسبت به ارسال مستندات یکی از پروژه های انجام شده در این زمینه و شرکت در جایزه بین المللی سازمان جهانی شهرهای هوشمند پایدار (WeGO) نیز اقدام کرده است.

سازمان جهانی شهرهای هوشمند پایدار در سال ۲۰۱۰ با ۵۰ عضو موسس تاسیس شده و مقر این سازمان در سئول است، هدف این سازمان ارتقای کیفیت زندگی شهروندان، توسعه شهرها با استفاده از فناوری های نوین و ایجاد رقابت بین شهرهای مختلف در این زمینه است و در حال حاضر بیش از 200 عضو از پنج قاره جهان دارد. جایزه جهانی WeGO در سال های 2011 ، 2014 ، 2017 و 2020 برگزار شده است و این جایزه جهانی در 6 بخش کارآمدی مدیریتی، فناوری های نو ظهور، حمل و نقل، شهر همگان، شهر ایمن و شهر پایدار تعریف شده است.

پس از بررسی و انجام ممیزی های مختلف، شهر مشهد با پروژه سیمپ (سامانه یکپارچه مدیریت پسماند) در این جشنواره موفق به کسب مدال نقره در بخش شهرهای پایدار هوشمند جهان شد که اولین شهر ایرانی حائز مقام در این اجلاس است.

از این رو با توجه به برگزیده شدن پروژه سیمپ از نمایندگان سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد دعوت به عمل آمد تا در این اجلاس ضمن معرفی پروژه پاسخگوی سوالات کارشناسان باشند.

محمد جواد رجائیان، مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد در این زمینه اظهار کرد: یکی از اهدافی که برای سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد تعریف شده، بروز و ظهور اقدامات هوشمند سازی شهر مشهد در عرصه بین المللی است تا علاوه بر تبادل اطلاعات، اقدامات خود را نیز ارائه دهیم.

وی افزود: جشنواره های بین المللی متعددی همچون WeGo وجود دارد که اقدامات ویژه شهرها در زمینه هوشمند سازی و توسعه زیرساخت های شهر هوشمند در آن به رقابت گذاشته می شود که از ایران شهرهای تهران و مشهد در این جشنواره شرکت کردند و شهر مشهد با پروژه جمع آوری هوشمند پسماند تحت عنوان «سیمپ» موفق به دریافت جایزه نقره ای شد.

رجائیان خاطرنشان کرد: حضور در اینگونه مجامع و تبادل اطلاعات در سطح بین المللی سبب بهره گیری از دستاوردهای کشورهای مختلف در زمینه هوشمند سازی و معرفی شهر و ظرفیت های آن به جهانیان می شود.

وی اضافه کرد: بنده با اطمینان اعلام می کنم که شهر مشهد در سطح بین المللی و مجامعی که به صورت تخصصی بر روی موضوعات smart city یا شهر هوشمند کار می کنند یک شهر شناخته شده است و در حال تبدیل شدن به برند است که جای بسیار خوشحالی برای همه ارکان مدیریت شهری و مردم دارد.

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد گفت: هوشمند سازی شهر مشهد می تواند در موضوعات گردشگری، زیارت و اقتصاد شهر تاثیر گذار باشد.

حوریه جمالی پور

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پوستر دهه وحدت و ولادت پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) و امام جعفر صادق (ع)

میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ دکتر نوفل ابوالشون رییس دفتر نخست وزیر عراق
/ دکتر نوفل ابوالشون رییس دفتر نخست وزیر عراق
تاریخ سفر:شنبه, ۱ آبان ۱۴۰۰

/ سید جعفر الموسوی تولیت عتبه مقدسه حسینی در کربلا
/ سید جعفر الموسوی تولیت عتبه مقدسه حسینی در کربلا
تاریخ سفر: جمعه, ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

رویدادهای غیر بین المللی

همه توضیح بیشتر

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


گلایه های فرهیخت

مشاهده همه گلایه چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/ دکتر بابک عظیمی ثانوی، پژوهشگر پسادکتری گروه مدیریت ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد
/ دکتر بابک عظیمی ثانوی، پژوهشگر پسادکتری گروه مدیریت ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد
شنبه, ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
چهارشنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۰

همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

یادآوری:ضرورت آشنایی با تعاملات همه جانبه با دو کشور همسایه ی شرقی «افغانستان» و «پاکستان» بر کسی پوشیده نیست! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با این دو کشور همسایه ی شرقی بویژه در عرصه ی دیپلماسی اقتصادی پی خواهیم برد.


جستجو / خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دقیقاً دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۱۸۰
  • شمار ویدئوها: ۲۹۰ کلیپ با ۸۴.۰۰۰ بازدید