اندیشکده بین المللی فرهیخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسعه روابط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

دوشنبه, ۳ آبان ۱۴۰۰، ۰۱:۱۴ ق.ظ

دیپلماسی رسانه/ گلایه های فرهیخت: چرا در جهان شهر مشهد، ۹۹.۹ درصد سایت های رسانه های خبری و تحلیلی و دستگاه های اجرایی دولتی و خصوصی آن، فاقد منوی «بین الملل» هستند؟

  • ۲۴
رسانه/ گلایه های فرهیخت: چرا در جهان شهر مشهد، ۹۹.۹ درصد سایت های رسانه های خبری و تحلیلی و دستگاه های اجرایی دولتی و خصوصی آن، فاقد منوی «بین الملل» هستند؟

گلایه های فرهیخت: چرا در جهان شهر مشهد، ۹۹.۹ درصد سایت های رسانه ها و وبگاه های خبری و تحلیلی و حتی دستگاه های اجرایی اعم از دولتی و خصوصی، فاقد منوی «بین الملل» هستند؟! و چرا این موضوع باید مهم تلقی شود؟ در مقام پاسخ باید بگوییم به ادعاهای پرطمطراق رویکرد بین المللی مان مانند پایتخت فرهنگی جهان اسلام یا ام القرای جهان تشیع و یا پیشانی نظام و ... فعلاً کاری نداریم، اما از مدیران این سازمان ها، مؤسسات و نهادها و رسانه های دولتی و خصوصی، خبری و تحلیلی و... جهان شهر مشهد و استان پهناور خراسان رضوی که مدعی اند «رسانه» رکن چهارم دموکراسی است، فقط یک سئوال ساده را باید پرسید و آن این که چطور می شود باور کرد و پذیرفت این همه اهمال و تسامح و تساهل را که در این جهان شهر معنوی، ۹۹.۹ درصد سایتها و وبگاه های آن، فاقد منوی بین المللی هستند؟! 

کلان شهری که همواره به خود بالیده است به برکت وجود مضجع منور رضوی، همه ساله سه تا پنج میلیون زائر غیر ایرانی از سراسر جهان اسلام و بلکه این گیتی پهناور، مشتاقانه به پابوسش می آیند و حتی در شرایط سخت کرونایی کشور و منطقه، همچنان این سفرها هر چند به سختی ادامه دارد و همچنان فرودگاهش سودده ترین فرودگاه بین المللی پس از تهران است؟ 

کلان شهری که بیش از ۶۰ درصد سرمایه گذاری ها در تأسیسات گردشگری اش توسط سرمایه گذاران افغانستانی صورت گرفته؟! مادامی که ابر دانشگاه ایران یعنی دانشگاه فردوسی مشهد، بیشترین دانشجوی خارجی را در کل کشور جذب کرده است؟!

چطور مدیران این وبگاه ها که عنوان های پرطمطراق رسانه ای و خبری و تحلیلی را بر خود دارند، از تحلیل این ضرورت حیاتی برای متمایزترین شهر جهان از نظر معنوی عاجزند که باید در چارت سازمانی و نمودار تشکیلاتی سازمان و نهاد و حتی شرکت خصوصی خود، می بایست لااقل در سطح معاونت یا اداره کل، جایگاهی برای مدیریت و توسعه رویکرد بین المللی شان داشته باشند تا چه برسد به کف توقعات که امروزه، دست کم وجود منوی «بین الملل» در وبگاه آنان است! 

آیا برای تعالی و بالندگی آرمان شهر رضوی، لحاظ این رویکرد ضروری و بلکه حیاتی در سه سطح نگرش، راهبردها و راهکارها، و دست کم وجود این منو، همچون منوی اقتصادی، فرهنگی، سیاسی ، اجتماعی و... توقع و انتظار زیادی است؟!! 

چرا باید از میان قریب به دویست دستگاه دولتی و شش هزار واحد تولیدی در استان، فقط دو سایت یکی «وبگاه اطلاع رسانی خبری شهرداری مشهد» منوی «دیپلماسی شهری» داشته باشد (که متأسفانه آن هم چندان فعال نیست!) و از میان این همه سازمان ها، فقط «اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان» باشد که منوی بین الملل دارد و تا حدودی فعال است اما حتی یک خبرگزاری و وبگاه های خبری در استان و شهر نیست که چنین بخشی را در وبگاه خود در نظر گرفته باشد! 

البته چند ماه پیش خرسند شدیم که رسانه ی شهرآرا، منوی «افغانستان» را در وبگاه خود قرار داد، اما متأسفانه سطح پوشش اخبار این بخش به جای انحصار در مشهد، به کل اخبار افغانستان در جهان تعمیم یافت و زیره به کرمان بردند و عملاً از حیز انتفاع با هدف تمرکز در مشهد افتاد!

صدافسوس حتی دانشگاه فردوسی مشهد و آستان قدس رضوی به عنوان بزرگترین هولدینگ اقتصادی و عظیم ترین نهاد مقدس دینی در کشور و بلکه جهان اسلام هم در نسخه ی جدید قالب نوین وبگاه هایشان، فاقد این گزینه هستند در حالی که در خصوص «دانشگاه بزرگ فردوسی مشهد»، اگر بخش معتنابهی از چرخ «اقتصاد آموزش» و نیز اعتبار بین المللی آن، با درآمدهای دلاری و یورویی دانشجویان خارجی اش نچرخد، ولی چرخ اعتبار بین المللی اش در سطح منطقه و جهان بسیار به آن محتاج و بلکه وامدار است! 

وجود این بخش منفک، هم نشانه اهمیت بخشیدن به رویکرد بین المللی ام القرای جهان تشیع است و هم کف توقعات فغالان و دغدغه داران کلان شهری است که می خواهد برای سالیان دراز، داعیه دار قطب اول جهان تشیع باشد و قبله آمال شیعیان جهان. حال داعیه های فی نفسه درست «پایتخت معنوی جهان اسلام» و «بزرگترین کلان شهر مذهبی جهان» (البته از نظر وسعت) بماند برای زمانی که لااقل به اندازه اختصاص یک منو در یک وبگاه، برایش ارزش و اعتبار قائل باشیم... درود و بدرود  

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پوستر دهه وحدت و ولادت پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) و امام جعفر صادق (ع)

میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ دکتر نوفل ابوالشون رییس دفتر نخست وزیر عراق
/ دکتر نوفل ابوالشون رییس دفتر نخست وزیر عراق
تاریخ سفر:شنبه, ۱ آبان ۱۴۰۰

/ سید جعفر الموسوی تولیت عتبه مقدسه حسینی در کربلا
/ سید جعفر الموسوی تولیت عتبه مقدسه حسینی در کربلا
تاریخ سفر: جمعه, ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

رویدادهای غیر بین المللی

همه توضیح بیشتر

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


گلایه های فرهیخت

مشاهده همه گلایه چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/ دکتر بابک عظیمی ثانوی، پژوهشگر پسادکتری گروه مدیریت ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد
/ دکتر بابک عظیمی ثانوی، پژوهشگر پسادکتری گروه مدیریت ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد
شنبه, ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
چهارشنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۰

همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

یادآوری:ضرورت آشنایی با تعاملات همه جانبه با دو کشور همسایه ی شرقی «افغانستان» و «پاکستان» بر کسی پوشیده نیست! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با این دو کشور همسایه ی شرقی بویژه در عرصه ی دیپلماسی اقتصادی پی خواهیم برد.


جستجو / خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دقیقاً دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۱۸۰
  • شمار ویدئوها: ۲۹۰ کلیپ با ۸۴.۰۰۰ بازدید