اندیشکده بین المللی فرهیخت

۱۳ سال مستندنگار و دیده بان توسعه روابط خارجی مشــــهد

مرجع ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی برتر در خراسان رضوی
ره آورد تلاش صدها خادم بین المللی رضوی در جهان اسلام

يكشنبه, ۲۸ شهریور ۱۴۰۰، ۰۸:۴۴ ب.ظ

دیپلماسی شهری/ معرفی شایسته مشهد به دنیا نیازمند تمرکز بر ظرفیت‌های بین‌المللی مشهد در حوزه فرهنگ است

  • ۱۶
شهری/ معرفی شایسته مشهد به دنیا نیازمند تمرکز بر ظرفیت‌های بین‌المللی مشهد در حوزه فرهنگ است

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد با اشاره به شاخص‌های مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام گفت: اگر در شورای ششم حرف از جهان‌شهر می‌زنیم، باید روی این ویژگی‌ها و ظرفیت‌های بین‌المللی مشهد در حوزه فرهنگ تمرکز کنیم تا مشهد بتواند به اندازه منزلت خود، به دنیا معرفی شود. مجید طهوریان عسکری شامگاه دیروز در نشست‌ تخصصی آینده پیش‌روی مشهد که با موضوع «پایتخت فرهنگی جهان اسلام»  برگزار شد اظهار کرد: مشهد در سال ۲۰۱۷ میلادی جزو سه شهری بود که از سوی سازمان جهانی اسلامی برای آموزش و پرورش، علوم و فرهنگ (آیسسکو)  به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شد. این نهاد مسئولیت انتخاب عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام را دارد که سالانه در دنیا به سه شهر واگذار می‌شود.

وی ادامه داد: در شورای پنجم مشهد دوران طلایی برای اخذ مجدد این عنوان را داشت اما مسئولان نتوانستند از فرصت‌ها و ظرفیت‌های بین‌المللی که این عنوان به شهر مشهد داد، استفاده کنند و این فرصت از دست رفت. ما در شورای ششم شعاری را با عنوان «مشهدالرضا(ع)؛ جهان‌شهر برکت و کرامت» انتخاب کرده‌ایم که هدف از انتخاب این شعار شأنیت دادن به مشهد به عنوان یک شهر بین‌المللی و فراملی است.

طهوریان عسکری با بیان این‌که ما همیشه نگاهی جهان‌شمول به مشهد داشته‌ایم، تصریح کرد: امیدواریم که بتوانیم این شعار و هدف را در شهر مشهد عملیاتی کنیم و مردم مشهدالرضا و همچنین تمام مسلمانان جهان از برکت علی‌ابن‌ موسی‌الرضا(ع) بهره ببرند. در واقع هنگامی که شهری به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب می‌شود، به دنبال این است که آداب و رسوم و نگاه‌های حوزه فرهنگی خود را معرفی کند. بنابراین در این راستا باید تلاش‌هایی صورت گیرد.

وی با اشاره به ویژگی‌ها و شاخصه‌های شهر مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام خاطرنشان کرد: حضور امام رضا(ع) نخستین سرمایه گران‌بها و هویتی فرهنگی و تمدنی برای مشهد است که به عنوان مهم‌ترین مساله هویتی مشهد به آن توجه می‌شود. مشهد همچنین پایگاه بزرگ حوزه‌های علمیه در جهان اسلام است و در حال حاضر بیش از ۲۰۰۰ مسجد در این شهر وجود دارد.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد افزود: جدای از آرامگاه فردوسی که وجود زبان فارسی را مدیون این شاعر بزرگ ایرانی هستیم، نام بیش از ۵۰۰ شاعر در برخی از کتاب‌های تاریخی آمده که در محدوده توس، این خطه‌ی ادیب‌پرور، متولد شده‌اند. دیگر ویژگی شهر مشهد آداب و آئین سنتی است که از دیرباز در مشهد وجود داشت. ورزش‌های پهلوانی همچون کشتی چوخه در این منطقه زاده شده و امروز می‌بینیم که در دنیا فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های پهلوانی فعالیت می‌کند. این اتفاق بزرگی برای شهر مشهد است.

وی گفت: همچنین گویش‌های محلی شیرینی که در میان مردم مشهد وجود دارد، جزو شاخص‌های فرهنگی این شهر محسوب می‌شود. از دیگر ویژگی‌های مشهد می‌توان به فرهنگ وقف و نذر اشاره کرد که سال‌های بسیار زیادی در این شهر جاری است. مشهد دومین شهر رسانه‌ای ایران اسلامی است و مشهد می‌تواند با نگاه رسانه‌ای نقش موثری را در جهان اسلام داشته باشد.

طهوریان عسکری با بیان این‌که شورای ششم در تلاش است تا مشهد را در چهار سال آینده به جهان‌شهر تبدیل کند، بیان کرد: برای رسیدن به این هدف تلاش‌ همه مسئولان شهر لازم است. باید تلاش کنیم نقاط قوت شهر را افزایش و نقاط ضعف آن را کاهش دهیم. اگر مشهد مهد هنرمندان بسیاری است که از این شهر به ایران و دنیا معرفی می‌شوند، پس باید به این حوزه فرهنگ و هنر این شهر توجه بسیاری شود تا بتوان فرصت جهان‌شهر شدن را برای مشهد ایجاد کرد.

وی اضافه کرد: البته مشهد شاخص‌های منفی نیز دارد که باید آن‌ را تا جایی که امکان‌پذیر است، کاهش داد. برای مثال مشهد بیش از یک میلیون جمعیت در حاشیه خود دارد. این جمعیت حاشیه‌نشین مشهد از جمعیت ۱۵ استان ایران بیشتر است. این از مشکلاتی است که روز به روز افزایش پیدا کرده و ما برای جهان‌شهر کردن این شهر باید مشکلات بسیار دیگری را نیز کاهش دهیم.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد خاطرنشان کرد: متاسفانه یکی از جدی‌ترین اشکالات شهر مشهد این است که بسیار گریبان‌گیر موضوعات سیاسی است و دعواهای سیاسی تاثیرات بسیاری بر زندگی مردم می‌گذارد. این‌که جریان‌های مختلف سیاسی در مشهد وجود داشته باشد، بسیار نکته‌ مثبتی است که باعث رشد و پویایی شهر می‌شود اما این‌که نگاه‌های سیاسی قرار است به دعواهای سیاسی تبدیل شود و نتیجه‌ آن بر زندگی مردم تاثیر بگذارد، نکته‌ای منفی محسوب می‌شود. نباید دعواهای سیاسی را در زندگی مردم دخیل کنیم بلکه لازم است در این شهر گفتمانی را آغاز کنیم که بتوانیم مشهد را به هدفی که دارد، نزدیک کنیم.  

وی با اشاره به این‌که نباید نگاه اقتصادی به مشهد داشت، عنوان کرد: وقتی نگاه سرمایه‌داری در میان باشد، طبیعی است که نگاه به حوزه فرهنگی کمرنگ خواهد شد. نگاه‌های سیاسی‌ که در مشهد وجود دارد، باعث می‌شود موضوعات اقتصادی نسبت به هویت فرهنگی از اهمیت بیشتری برخوردار شود. اثر آن نگاه سیاسی دلیل حاکم شدن این دیدگاه می‌شود که اطراف حرم نیازی به نگاه هویتی ندارد و نگاه اقتصادی را مهم‌تر می‌داند. با توجه به تاریخچه حرم این تاثیرات را به وضوح می‌توان دید.

طهوریان عسکری تصریح کرد: مساله دیگر نیروهای انسانی است. در واقع گاهی افرادی را انتخاب کردیم و به عنوان مدیران در مسئولیت‌های مختلف قرار دادیم که آن نگاه فرهنگی در وجودشان شعله‌ور نبوده است. اگر مدیری نگاه اقتصادی داشته باشد، هیچوقت نگاه فرهنگی را در یک رویکرد مهم و کلان مد نظر خود قرار نمی‌دهد و در این شرایط قطعا مشهد به شعار «مشهدالرضا(ع)؛  جهان‌شهر برکت و کرامت» تبدیل نخواهد شد. اگر قصد داریم مشهد به شاخص‌های جهان‌شهری با رویکرد فرهنگی برسد، باید فاکتورهای متنوعی را مد نظر خود قرار داد. بخشی از این فاکتورها زیرساختی است؛ برای مثال توسعه کتابخانه، توسعه مراکز مذهبی، توسعه حوزه‌های فرهنگی و هنری و توسعه مراکز سینمایی و تئاتر را شامل می‌شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر در حاشیه شهر مشهد با نبود سالن‌های سینما و تئاتر مواجه هستیم در حالی که برخورداری از این امکانات حق مردم آن مناطق است. ما در مشهد پس از این‌که بتوانیم موضوعات زیرساختی و سخت‌افزاری را گره‌گشایی کنیم، آن زمان است که می‌توانیم در توسعه‌ نرم‌افزاری شهر تلاش کنیم و برای مثال در فرهنگ مطالعه و یا حضور خانواده‌ها در مساجد گام برداریم. ما در شورای ششم در این راستا تلاش می‌کنیم و امیدورایم بتوانیم به کمک همه ذی‌نفعان شهر مشهد را به عنوان یک جهان‌شهر به تمام دنیا معرفی کنیم.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ سید جعفر الموسوی تولیت عتبه مقدسه حسینی در کربلا
/ سید جعفر الموسوی تولیت عتبه مقدسه حسینی در کربلا
تاریخ سفر:جمعه, ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

/ مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق
/ مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق
تاریخ سفر: دوشنبه, ۲۲ شهریور ۱۴۰۰

رویدادهای غیر بین المللی

همه توضیح بیشتر

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


گلایه های فرهیخت

مشاهده همه گلایه چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/ دکتر بابک عظیمی ثانوی، پژوهشگر پسادکتری گروه مدیریت ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد
/ دکتر بابک عظیمی ثانوی، پژوهشگر پسادکتری گروه مدیریت ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد
شنبه, ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
چهارشنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۰

همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

یادآوری:ضرورت آشنایی با تعاملات همه جانبه با دو کشور همسایه ی شرقی «افغانستان» و «پاکستان» بر کسی پوشیده نیست! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با این دو کشور همسایه ی شرقی بویژه در عرصه ی دیپلماسی اقتصادی پی خواهیم برد.


جستجو / خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • بیشترین بازدید اخیر: ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ با ۱۶.۶۸۶ بازدید
  • شمار ویدئوها: ۲۸۵ کلیپ با ۸۲.۰۰۰ بازدید
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۱۲۰اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از برادران و خواهران دلداده و سرسپرده به مهر امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی، دیده بانی و رصد کلیه ی رویدادها و مناسبات رویکرد بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت همچنین معرفی خادمان بین المللی رضوی، فعالان و مشاهیر و مفاخر توسعه ی روابط خارجی شهر و استان به ما کمک کرده و خود مستقیماً نسبت به درج و انتشار محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام نگارنده به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور و منصور باشید