اندیشکده بین المللی فرهیخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسعه روابط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

دوشنبه, ۳ آبان ۱۴۰۰، ۱۲:۵۲ ق.ظ

دیپلماسی فرهنگی/ حضور نمایندگان امور بین المللی دانشگاه فردوسی مشهد و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نشست رونمایی از پوستر همایش‌ بین‌المللی گفت‌وگوهای بینافرهنگی خراسان بزرگ

  • ۵۰
فرهنگی/ حضور نمایندگان امور بین المللی دانشگاه فردوسی مشهد و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نشست رونمایی از پوستر همایش‌ بین‌المللی گفت‌وگوهای بینافرهنگی خراسان بزرگ

مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به مسائل موجود در منطقه، گفت: همایش گفت‌وگوهای بینافرهنگی خراسان، می‌تواند کشورهای مرتبط با خراسان بزرگ را در مسیر صحیح قرار داده و بهبود شرایط منطقه را به دنبال خواهد داشت. دکتر احسان قبول در آیین رونمایی از پوستر همایش‌ بین‌المللی گفت‌وگوهای بینافرهنگی خراسان که امروز، ۲۲ تیرماه، در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه فردوسی مشهد از همکاری با نهادهای خارج از دانشگاه به ویژه ادارات استان خراسان رضوی بسیار خرسند است و برقراری ارتباط با نهادهای مختلف در زمینه‌های علمی، فناوری و فرهنگی را از رسالت‌های خود می‌داند تا از طریق آن به رسالت اصلی خود که توجه به مسائل داخلی و منطقه‌ای است، بپردازد.

وی ادامه داد: در حال حاضر احترام کشورها به یکدیگر یکی از مسائل موجود در منطقه است که گسستگی در این منطقه ایجاد کرده و مسائل سیاسی را تحت تأثیر قرار داده است. از این رو چنانچه موضوعات فرهنگی و تاریخی در جهت درست و مناسبی هدایت شود می‌تواند پیوستگی و پیوندی را میان کشورهای منطقه و به ویژه خراسان بزرگ ایجاد کند. بر این اساس چهار محور برنامه‌ریزی‌شده برای این همایش و گفت‌وگو از جمله موضوعاتی است که با توجه به تاریخ پربار و مشترک موجود در این عرصه، می‌تواند کشورهای مرتبط با خراسان بزرگ را در مسیر صحیح قرار دهد.

مدیرهمکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: به هر حال ما باید در عرصه دیپلماسی علمی، فرهنگی و عمومی با نگاه به منافع مشترک و احترام متقابل عمل کنیم. به نظر می‌رسد این همایش بین‌المللی آغاز بسیار خوبی در جهت بهبود و ارتقاء شرایط است. دانشگاه فردوسی مشهد به صورت تخصصی آمادگی لازم جهت پیگیری هر یک از این نشست‌ها و دعوت مهمانان تأثیرگذار کشورهای مختلف در این زمینه را دارد.

قبول بیان کرد: به شکلی که در نشست زبان و ادبیات فارسی که دانشگاه فردوسی متولی آن بود نیز افرادی از کشورهای افغانستان، تاجیکستان، قرقیزستان، ازبکستان و بنگلادش که از جمله مؤثرترین استادان زبان و ادبیات فارسی هستند، منتخب شده‌اند و این استادان جزء پایه‌های زبان و ادبیات در هر یک از کشورها به شمار می‌روند. به این ترتیب ما ناگزیر به ارتباط و تعامل با کشورهای منطقه هستیم که موضوعات بینافرهنگی با محوریت امام رضا(ع) در ابعاد مختلف، پیوند دهنده مردم منطقه و جهان خواهد بود.

گفت‌وگو بینافرهنگی، نمونه‌ای از وحدت اسلامی است

باقری، نماینده سازمان فرهنگ و ارتباط اسلامی در ادامه این نشست، اظهار کرد: در سال‌های گذشته حجاج در این ایام در اطراف خانه خدا گرد هم می‌آمدند و بزرگترین نمایش وحدت بشری را ارائه می‌کردند. به طوری که این افراد برای ارتقاء کلمه توحید، اجتماع تشکیل داده و وحدت را قالب حج تجلی می‌دادند. متأسفانه امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، این اجتماع برگزار نمی‌شود. گفت‌وگو بینافرهنگی نیز یکی از نمونه‌های وحدت محسوب می‌شود و می‌تواند در قالب دیپلماسی فرهنگی تحقق پیدا کند. 

وی ادامه داد: دیپلماسی فرهنگی می‌تواند قلب‌ ملت‌های گوناگون را به یکدیگر نزدیک کرده و از ایجاد بسیاری از سوء‌تفاهم‌ها جلوگیری کند. خراسان، دارای تاریخ بسیار غنی است و حضور و محوریت امام رضا(ع)، سبب ایجاد اتحاد و وحدت بزرگی در منطقه خواهد شد. زیرا همواره مسلمانان و غیرمسلمانان و مذاهب مختلف برای حضرت رضا(ع) احترام قائل هستند.

نماینده سازمان فرهنگ و ارتباط اسلامی عنوان کرد: سازمان فرهنگ و ارتباط اسلامی در راستای وظیفه خود که دیپلماسی فرهنگی و عمومی است، هماهنگی با کشورهای متعددی را انجام داده که از جمله آن‌ها می‌توان کشورهای سریلانکا، بنگلادش، پاکستان، افغانستان و قرقیزستان را نام برد. هر یک از این کشورها افرادی را از شهرها و مناطق گوناگون معرفی کرده‌اند تا در این همایش‌ها سخنرانی کنند، لذا امیدواریم برنامه‌ها با موفقیت انجام شود و نتیجه آن مثمر ثمر واقع شود.

خبر تکمیلی: 

پوستر همایش بین المللی گفت و گوهای بینا فرهنگی خراسان رونمایی شد

پوستر همایش بین المللی گفت و گوهای بینا فرهنگی خراسان با حضور مشاور معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با مشارکت ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی، جنوبی و استان گلستان در مشهد رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی و پایگاه اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی،همایش بین المللی گفتگوهای بینا فرهنگی میراث فرهنگی و معنوی خراسان با محورهای زبان و ادبیات فارسی، هنر و معماری، ادیان ،عرفان و تصوف و مطالعات فرهنگی و اجتماعی در خراسان رضوی با حضور ۳۱ استاد برجسته از ایران و ۸ کشور اسلامی برگزار خواهد شد.

براساس این گزارش؛ اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی مجری برپایی این همایش است که با مشارکت ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی، خراسان جنوبی و گلستان و با همکاری معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، آستان قدس رضوی، دانشگاه فردوسی مشهد و همچنین نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار می کند.

پوستر این همایش 22 تیرماه 1400 با حضور سرپرست اداره کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، نمایندگانی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی استان و دانشگاه فردوسی و در ارتباط مجازی با مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی رونمایی شد.

یوسف امینی ، سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در مراسم رونمایی پوستر همایش بین المللی گفت و گوهای بینا فرهنگی خراسان با اشاره به زمان انعقاد این تفاهم نامه خاطر نشان کرد: در اواخر سال ۱۳۹۸ تفاهمنامه‌ای به امضای قائم مقام محترم آستان قدس رضوی و قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت رسید که در محورهای مختلف بنا شد همکاری‌های بین دو دستگاه فرهنگی در گستره ملی و بین المللی انجام گیرد.

وی اظهار داشت: همکاری خوبی در داخل کشور بین استان خراسان شمالی، جنوبی، رضوی و استان گلستان شکل گرفته که این همایش و گفتگو مجموعا اتفاقات خوبی است که قطعاً در ارتقاء فرهنگ خراسان، کشف ظرفیت‌های جدید فرهنگی و دیپلماسی فرهنگی مؤثر است.

گفتنی است؛ همایش بین المللی گفتگوهای بینا فرهنگی خراسان به صورت مجازی به  مدت 4 روز از 26 تا 29 تیرماه از ساعت 8 و 30 دقیقه تا 10 و 30 دقیقه  و با حضور 31 شخصیت علمی مطرح از ایران و  8 کشور دیگر برگزار می شود.

سریلانکا، پاکستان، هندوستان، افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان و بنگلادش کشورهایی هستند که در این همایش حضور خواهند داشت.رونمایی


نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پوستر دهه وحدت و ولادت پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) و امام جعفر صادق (ع)

میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ دکتر نوفل ابوالشون رییس دفتر نخست وزیر عراق
/ دکتر نوفل ابوالشون رییس دفتر نخست وزیر عراق
تاریخ سفر:شنبه, ۱ آبان ۱۴۰۰

/ سید جعفر الموسوی تولیت عتبه مقدسه حسینی در کربلا
/ سید جعفر الموسوی تولیت عتبه مقدسه حسینی در کربلا
تاریخ سفر: جمعه, ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

رویدادهای غیر بین المللی

همه توضیح بیشتر

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


گلایه های فرهیخت

مشاهده همه گلایه چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/ دکتر بابک عظیمی ثانوی، پژوهشگر پسادکتری گروه مدیریت ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد
/ دکتر بابک عظیمی ثانوی، پژوهشگر پسادکتری گروه مدیریت ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد
شنبه, ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
چهارشنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۰

همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

یادآوری:ضرورت آشنایی با تعاملات همه جانبه با دو کشور همسایه ی شرقی «افغانستان» و «پاکستان» بر کسی پوشیده نیست! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با این دو کشور همسایه ی شرقی بویژه در عرصه ی دیپلماسی اقتصادی پی خواهیم برد.


جستجو / خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دقیقاً دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۱۸۰
  • شمار ویدئوها: ۲۹۰ کلیپ با ۸۴.۰۰۰ بازدید