اندیشکده بین المللی فرهیخت

۱۳ سال مستندنگار و دیده بان روابط خارجی مشــــــهد

ره آورد صدها خادم بین المللی رضوی در جهان اسلام

يكشنبه, ۲۳ خرداد ۱۴۰۰، ۰۳:۰۴ ق.ظ

دیپلماسی اقتصادی/ یک میلیارد و ۵۶۵ میلیون دلار، سهمیه صادراتی سازمان توسعه تجارت برای خراسان رضوی است

  • ۹
اقتصادی/ یک میلیارد و ۵۶۵ میلیون دلار، سهمیه صادراتی سازمان توسعه تجارت برای خراسان رضوی است

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی مشهد گفت: سازمان توسعه تجارت امسال یک میلیارد و 565 میلیون دلار برای خراسان رضوی سهمیه (قابل انتظار) صادراتی قائل شده که با پیگیری فعالان حوزه تجارت خارجی، دستیابی به این عدد دور از انتظار نیست. محمدحسین روشنک رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی مشهد در جلسه کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی مشهد با بیان اینکه توسعه صادرات یکی از مهم ترین دغدغه های اعضای این ساختار تخصصی- مشورتی به شمار می آید، گفت: لذا به منظور تحقق این امر و دستیابی به ظرفیت‌هایی که در بخش تجارت خارجی استانمان ترسیم شده، الزاماتی برای استان تدوین شده است، البته بعضا این جنس الزامات می تواند به سطح ملی نیز تسری پیدا کند اما فعلا آنچه جمع بندی شده با نگاه ویژه به استان بوده است.

او افزود: بسته پیشنهادی مذکور ابتدا مشتمل بر 34 بند بود که در 16 تیر 94 به کارگروه توسعه صادرات استان ارجاع و چکش کاری شد. البته این موارد قبل از آن در اتاق بازرگانی مطرح و مصوب شده بودند. در حال حاضر مصوبه کارگروه توسعه صادرات، 58 بند دارد که هر یک مسئله ای را پیگیری کرده و وظیفه هر سازمانی را نیز مشخص نموده است.

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی مشهد ادامه داد: نکته قابل توجه آن است که این مصوبه به تصویب هیات دولت و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی نیز رسیده است. حال سوال اینجاست که چرا علی رغم در اختیار داشتن چنین بسته ای، هنوز آن طور که باید و شاید نتوانسته ایم به نتیجه دلخواه دست یابیم. در همین راستا از اعضای کمیسیون تقاضا داریم که موارد پیشنهادی خود را به ما منعکس کنند تا نواقص موجود در این بسته برطرف شود تا بستر اجرای آن فراهم آید.

روشنک بیان کرد: کمبود واگن یکی از اساسی‌ترین مشکلات پیش روی توسعه صادرات استان است، علی رغم تاکیدات بسیار بخش خصوصی، متاسفانه در این حوزه اقدامی صورت نگرفته است. این موارد باید به استاندار منعکس شود.

او در ادامه به تشریح رویه های غلطی در حوزه تامین واگن صادراتی پرداخت که تشدید فساد در این بخش و افزون شدن هزینه ها را در پی داشته است.

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی مشهد با اشاره به اینکه سیستم بانکی به هیچ عنوان حاضر نیست که وام ارزان قیمت را در اختیار بخش صادرات قرار دهند، به تشریح مشکلاتی پرداخت که صادرکننده پرسابقه طی سال های اخیر داشته اند و این اتفاق فعالان اصلی این حوزه را به حاشیه رانده است.

روشنک اظهار کرد: در حال حاضر ما نمی توانیم هیات تجاری به کشورهای همسایه اعزام کنیم و یا از هیات تجاری کشورهای مختلف دعوت به عمل آوریم. به همین دلیل برگزاری همایش و نمایشگاه ها در شرایط فعلی بسیار دشوار است، بنابراین برگزاری وبینار یکی از راهکارهایی است که در حال حاضر باید مدنظر قرار گیرد.

او بر اهمیت پیگیری همه ظرفیت‌های موجود در راستای حمایت از بخش صادرات و توسعه تعاملات بین المللی با هدف ارتقای بازارهای هدف تاکید کرد و افزود: سازمان صمت باید متولی اصلی وبینارها باشد تا ساماندهی لازم را به منظور حصول نتیجه، داشته باشد. علاوه بر این کشورهایی که با ایران اتاق مشترک دارند، باید این اتاق مشترک را در جریان برگزاری وبینار قرار دهند و گرنه نمی توان انتظار حصول نتیجه داشت.

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی مشهد اشاره ای به موضوع «تولید بدون کارخانه» کرد و ادامه داد: به استناد این طرح که برای قریب به دو دهه از سوی اتاق خراسان رضوی پیگیری شده و اخیرا نیز وزارت صمت دستورالعمل صدور پروانه در این بخش را ابلاغ کرده است، ظرفیت های خالی در بخش تولید، فعال خواهد شد. از طرفی بحث تولید بدون کارخانه صرفا به حوزه صنعت محدود نمی ماند و می تواند در بخش کشاورزی نیز اجرایی شود. در مجموع همه این تلاش با این هدف صورت گرفت که سرمایه های بخش تجارت به عرصه تولید ورود کرده و بستر توسعه برندها نیز به موازات این سرمایه گذاری ها، فراهم آید.

باشگاه خبرنگاران جوان 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ دکتر ماجد علی موسی نماینده رئیس دانشگاه بصره
/ دکتر ماجد علی موسی نماینده رئیس دانشگاه بصره
تاریخ سفر:چهارشنبه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۰

/ محمد کریم الخفاجی وزیر کشاورزی کشور عراق
/ محمد کریم الخفاجی وزیر کشاورزی کشور عراق
تاریخ سفر: چهارشنبه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۰

انتظارات فرهیخت

توقع و انتظار از چی و چرا؟

انتظارات فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می تواند وجود داشته باشد) و برگزار کنندگان می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر آن رویداد با «رویکرد بین المللی» برپا شده، توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری و کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس


همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

یادآوری:ضرورت آشنایی با تعاملات همه جانبه با دو کشور همسایه ی شرقی «افغانستان» و «پاکستان» بر کسی پوشیده نیست! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با این دو کشور همسایه ی شرقی بویژه در عرصه ی دیپلماسی اقتصادی پی خواهیم برد.


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/دکتر مهدی فتحی، فلوشیپ فوق تخصصی بیهوشی قلب و رئیس انجمن هپنوتیزم آسیا
/دکتر مهدی فتحی، فلوشیپ فوق تخصصی بیهوشی قلب و رئیس انجمن هپنوتیزم آسیا
يكشنبه, ۵ ارديبهشت ۱۴۰۰

/دکتر گلریز قهرمان، بانوی وکیل، سیاستمدار، عضو مجلس نیوزیلند و متولد مشهد
/دکتر گلریز قهرمان، بانوی وکیل، سیاستمدار، عضو مجلس نیوزیلند و متولد مشهد
چهارشنبه, ۱ بهمن ۱۳۹۹

رویدادهای غیر بین المللی

همه توضیح بیشتر

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


جستجو / خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • بیشترین بازدید اخیر: ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ با ۶.۶۲۹ بازدید
  • شمار ویدئوها: ۲۷۶ کلیپ با ۷۲,۲۳۰ بازدید
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۵۹۲۱اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از برادران و خواهران دلداده و سرسپرده به مهر امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی، دیده بانی و رصد کلیه ی رویدادها و مناسبات رویکرد بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت همچنین معرفی خادمان بین المللی رضوی، فعالان و مشاهیر و مفاخر توسعه ی روابط خارجی شهر و استان به ما کمک کرده و خود مستقیماً نسبت به درج و انتشار محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام نگارنده به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور و منصور باشید