اندیشکده بین المللی فرهیخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسعه روابط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

سه شنبه, ۶ مهر ۱۴۰۰، ۱۱:۲۴ ق.ظ

دیپلماسی دانشگاهی/ جایگاه دانشگاه‌های مشهد در برترین دانشگاه‌های جهان

  • ۳۹
دانشگاهی/ جایگاه دانشگاه‌های مشهد در برترین دانشگاه‌های جهان

بر اساس آخرین رتبه‌بندی اعلام شده موسسه یو. اس نیوز، دانشگاه فردوسی با کسب نمره ۳۷.۴ در جایگاه ۹۴۱ دانشگاه برتر جهان، رتبه ۲۲۹ آسیا و رتبه ۱۳ دانشگاه‌های کشور قرار گرفته است. در این رتبه‌بندی ۱۵۰۰ دانشگاه برتر از ۸۶ کشور جهان برای سال ۲۰۲۱ مورد ارزیابی قرار گرفتند. این موسسات از ایالات‌متحده و دیگر کشورهای جهان براساس ۱۳ شاخصی که عملکرد تحقیقات دانشگاهی و اعتبار جهانی و منطقه‌ای آنها را اندازه‌گیری می‌کند، رتبه‌بندی شده‌اند. دانشجویان می‌توانند از این رتبه‌بندی برای فهم جایگاه آموزش‌های عالی و مقایسه موارد اصلی تحقیقاتی آنها استفاده کنند.

بهترین دانشگاه‌های جهانی

دانشگاه هاروارد آمریکا با امتیاز ۱۰۰ در رتبه نخست جهان، موسسه تکنولوژی ماساچوست با امتیاز ۹۷.۹ در رتبه دوم و دانشگاه استنفورد آمریکا با رتبه ۹۵.۳ در جایگاه سوم و دانشگاه کالیفرنیا برکلی با امتیاز ۸۹.۸ در مکان چهارم قرار دارند.

جایگاه پنجم را نیز دانشگاه آکسفورد انگلستان با امتیاز ۸۷ کسب کرده و بعد از آن، دانشگاه کلمبیا ایالات‌ متحده با امتیاز ۸۶.۷، موسسه تکنولوژی کالیفرنیا با امتیاز ۸۶.۳، دانشگاه واشنگتن با امتیاز ۸۶، دانشگاه کمبریج با امتیاز ۸۵.۸، دانشگاه جانز هاپکینز با امتیاز ۸۵.۱ نیز به ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. بر این اساس ۱۵ دانشگاه آمریکا در رتبه‌های اول تا ۱۷ قرار گرفتند.

بهترین دانشگاه‌های جهانی آسیا

این دانشگاه‌ها بر اساس موقعیت‌های خود در رتبه‌بندی کلی بهترین دانشگاه‌های جهانی قرار گرفتند. هر دانشگاه بر اساس عملکرد تحقیقاتی و رتبه‌بندی آن توسط اعضاء جامعه دانشگاهی در سراسر جهان و منطقه ارزیابی شد و برترین دانشگاه‌های جهانی آسیا شامل موارد ذیل است:

در رتبه‌بندی این موسسه دانشگاه چینهوا چین با امتیاز ۷۸.۵ رتبه نخست آسیا و ۲۸ جهان را کسب کرده و دانشگاه ملی سنگاپور با امتیاز ۷۷.۵ در جایگاه دوم آسیا و ۳۲ جهان و دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور با امتیاز ۷۶.۶ در مکان سوم آسیا و ۳۸ جهان قرار گرفتند.

همچنین دانشگاه تهران با امتیاز ۵۴.۴ رتبه ۵۸ آسیا و ۳۸۷ جهان، دانشگاه آزاد اسلامی با امتیاز ۵۲.۵ رتبه ۷۲ آسیا و ۴۴۵ جهان، دانشگاه علوم پزشکی تهران با امتیاز ۴۶.۹ رتبه ۱۲۳ آسیا و ۶۲۳ جهان، دانشگاه صنعتی اصفهان با امتیاز ۴۶.۶ رتبه ۱۲۸ آسیا و ۶۳۱ جهان، دانشگاه صنعتی بابل با امتیاز ۴۶.۴ رتبه ۱۳۱ آسیا و ۶۳۹ جهان، دانشگاه صنعتی شریف با امتیاز ۴۶.۳ رتبه ۱۳۶ آسیا و ۶۴۶ جهان، دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران با امتیاز ۴۵.۳ رتبه ۱۴۳ آسیا و ۶۷۰ جهان و دانشگاه علوم پزشکی مشهد با امتیاز ۴۱.۵ رتبه ۱۸۲ آسیا و ۷۹۲ جهان را کسب کرد.

بهترین دانشگاه‌های ایران در رتبه جهانی

دانشگاه تهران با کسب نمره ۵۴.۴ رتبه اول ایران و رتبه ۳۸۷ دربهترین دانشگاه‌های جهان، دانشگاه آزاد اسلامی با نمره ۵۲.۵ رتبه دوم ایران و ۴۴۵ جهان، دانشگاه علوم پزشکی تهران با نمره ۴۶.۹ رتبه سوم ایران و ۶۲۳ جهان، دانشگاه صنعتی اصفهان با نمره ۴۶.۶ رتبه چهارم ایران و رتبه ۶۳۱ جهان، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با نمره ۴۶.۴ رتبه پنجم ایران و رتبه ۶۳۹ جهان، دانشگاه صنعتی شریف با نمره ۴۶.۳ رتبه ششم ایران و رتبه ۶۴۶ جهان، دانشگاه صنعتی امیرکبیر با نمره ۴۵.۳ رتبه هفتم ایران و رتبه ۶۷۰ جهان و دانشگاه علوم پزشکی مشهد با نمره ۴۱.۵ رتبه هشتم ایران و جایگاه ۷۹۲ جهان قرار دارد.

دانشگاه تربیت مدرس تهران، دانشگاه تبریز، دانشگاه شیراز، دانشگاه علم و صنعت ایران و دانشگاه فردوسی مشهد با نمره ۳۷.۴ و کسب رتبه ۱۳ ایران و ۹۴۱ جهان در جایگاه‌های بعدی این رتبه‌بندی بودند.

نتایج رتبه‌بندی موضوعی دانشگاه فردوسی مشهد

در جدیدترین نتایج رتبه‌بندی موضوعی، دانشگاه فردوسی مشهد امتیاز دانشکده علوم کشاورزی دانشگاه فردوسی ۱۷۱، مهندسی شیمی۲۴۶، دانشکده شیمی ۶۸۸، مهندسی برق و الکترونیک ۳۸۷، انرژی و سوخت ۱۹۲، مهندسی ۲۴۹ و مهندسی مکانیک ۶۴ است.

مهمترین شاخص‌های رتبه‌بندی این سیستم، نمره ۶۰۰ برای اعتبار جهانی پژوهش، ۱۵۰ برای اعتبار منطقه‌ای پژوهش، ۶۱۴ برای انتشارات، ۱۳۲۳ برای کتاب، ۷۹۸ برای همایش، ۱۴۷۱ برای میزان استناد نرمال‌شده، ۷۹۵ برای کل استنادها، ۸۱۳ برای تعداد انتشارات در بین ۱۰ درصد انتشارات پراستناد، ۱۴۰۱ برای درصد کل انتشاراتی که در بین ۱۰درصد پراستنادها قرار دارند، ۵۲۸ برای همکاری‌های بین‌المللی - نسبت به کشور، ۱۳۵۷ همکاری بین المللی، ۱۰۰۰ برای تعداد مقالات پر استناد که در بین یک درصد بالاترین میزان استناد قرار دارند، ۱۴۱۶ برای درصد مقالات پر استناد در میان یک درصد بالاترین میزان استناد است.

بر اساس نتایج این موسسه، در میان ۱۶۷۶ دانشگاه برتر جهان، ۵۸۹ دانشگاه متعلق به آسیاست. همچنین ۳۶ دانشگاه ایرانی، ۳۷ دانشگاه کانادایی، ۲۰۳ دانشگاه چینی، ۸۱ دانشگاه فرانسوی، ۷۱ دانشگاه آلمانی، ۵۹ دانشگاه هندی، ۶۰ دانشگاه ایتالیایی، ۸۵ دانشگاه ژاپنی، ۱۵ دانشگاه هلندی و ۱۵ دانشگاه متعلق به کشور کره ‌جنوبی هستند.


نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پوستر اربعین حسینی

میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ سید جعفر الموسوی تولیت عتبه مقدسه حسینی در کربلا
/ سید جعفر الموسوی تولیت عتبه مقدسه حسینی در کربلا
تاریخ سفر:جمعه, ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

/ مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق
/ مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق
تاریخ سفر: دوشنبه, ۲۲ شهریور ۱۴۰۰

رویدادهای غیر بین المللی

همه توضیح بیشتر

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


گلایه های فرهیخت

مشاهده همه گلایه چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/ دکتر بابک عظیمی ثانوی، پژوهشگر پسادکتری گروه مدیریت ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد
/ دکتر بابک عظیمی ثانوی، پژوهشگر پسادکتری گروه مدیریت ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد
شنبه, ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
چهارشنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۰

همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

یادآوری:ضرورت آشنایی با تعاملات همه جانبه با دو کشور همسایه ی شرقی «افغانستان» و «پاکستان» بر کسی پوشیده نیست! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با این دو کشور همسایه ی شرقی بویژه در عرصه ی دیپلماسی اقتصادی پی خواهیم برد.


جستجو / خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • بیشترین بازدید اخیر: ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ با ۱۷.۴۳۷ بازدید
  • شمار ویدئوها: ۲۸۵ کلیپ با ۸۲.۰۰۰ بازدید
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۱۲۰