دیپلماسی دینی/ پیام تسلیت تولیت آستان قدس رضوی به مناسبت درگذشت دکتر جلال الدین رحمت رئیس انجمن اهل بیت(ع) اندونزی

  • ۱۳
دینی/ پیام تسلیت تولیت آستان قدس رضوی به مناسبت درگذشت دکتر جلال الدین رحمت رئیس انجمن اهل بیت(ع) اندونزی

تولیت آستان قدس رضوی با صدور پیامی درگذشت دکتر جلال الدین رحمت رئیس جمعیت اهل بیت اندونزی را تسلیت گفت. متن پیام تسلیت حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی به شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیم. انا لله وانا الیه راجعون، ضایعه درگذشت اندیشمند فرزانه پروفسور جلال الدین رحمت‌، رئیس جمعیت اهل بیت اندونزی، نماینده سابق پارلمان و موسس مجتمع آموزشی شهید مطهری(ره) اندونزی را به علمای اعلام، مردم مسلمان و ارادتمندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) تسلیت عرض می‌کنم. مرحوم جلال الدین رحمت از پیشتازان مکتب اهل بیت پیامبر (ص) در جنوب شرق آسیا بود و با اخلاص تمام قلم شیوا و بیان سحرآمیزش در ترویج و نشر فرهنگ و معارف اصیل اسلام و افکار و اندیشه‌های امام خمینی (رضوان‌الله علیه) و دیدگاه‌های متعالی مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در کشورهای مختلف جهان نقشی بی‌بدیل داشت.

در جوار مضجع نورانی حضرت ثامن الحجج علی‌بن موسی‌الرضا (علیه آلاف التحیّة والثناء)، رضوان الهی و همجواری با اولیاءالله را برای آن فقید سعید و صبر جمیل و اجر جزیل برای بازماندگان محترم به ویژه فرزند فاضل ایشان آقای دکتر مفتاح رحمت از خداوند منان خواهانم.

استاد «جلال الدین رحمت» رئیس انجمن اهل بیت(ع) اندونزی درگذشت

خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

استاد «جلال الدین رحمت» رئیس انجمن اهل بیت(ع) اندونزی درگذشت، پروفسور «جلال الدین رحمت» موسس سازمان اهل بیت (ع) اندونزی و از پایه‌گذاران حرکت استبصار در اندونزی و جمعیت اهل بیتی بود.
به گزارش خبرگزاری مهر، «جلال‌الدین رحمت» رئیس جمعیت اهل بیت اندونزی (ایجابی - IJABI) و نماینده سابق پارلمان این کشور دعوت حق را لبیک گفت.
وی که به شیعیان کشورش همچون پدری دلسوز و دانشمند خدمت می‌کرد، ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ (۱۵ فوریه ۲۰۲۱) در سن ۷۲ سالگی و بر اثر ابتلاء به بیماری کرونا چشم از جهان فرو بست.
مرحوم جلال‌الدین رحمت از پایه گذاران حرکت استبصار در اندونزی و جمعیت اهل بیتی که وی ریاست آن را برعهده داشت در اکثر استان‌های اندونزی شعبه دارد و فعال است. عضویت در "مجلس ملی اندونزی" و "شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی" از دیگر فعالیت‌ها و خدمات آن فقید سعید بود.
حجت الله ابراهیمیان رایزن سابق فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پیامی ضمن برشمردن ویژگی‌های جلال‌الدین رحمت درگذشت وی را تسلیت گفت. در این پیام آمده است:
پرفسور دکتر " جلال‌الدین رحمت " شخصیت بی بدیلی بود که تشرف میلیون‌ها تن از مرد و زن اندونزیایی به مکتب حقه تشیع، پس از انقلاب، مرهون زحمات مستمر و خالصانه آن مرد الهی است.
در این خصوص بیان چند نکته مفید به نظر می‌رسد؛ گرچه در این لحظه که خبر از دست دادن این رفیق شفیق، را دریافت نموده‌ام حقیقتاً، قدرت نگارش ندارم؛ اما مایلم اشک چشم را با این کلمات آمیخته نمایم تا مرهمی باشد بر مصیبت از دست دادن این مرد بزرگ.
۱ : مرحوم دکتر جلال، زمانی که در خارج از کشور برای تحصیل، زندگی می‌کرد با مطالعه و جستجو، مسیر اهل بیت علیهم السلام و مکتب امام را انتخاب کرد و خود بارها می‌گفت در کنار مطالعه کتب دانشمندان شیعه، شیفته مرحوم امام خمینی" ره" شدم؛ لذا این مسیر را انتخاب کردم.
۲ : اگر در اندونزی قبل از انقلاب به تعداد انگشتان، شیعه اثناعشری داشتیم و امروزه میلیون‌ها فرد مفتخرند به پیروی از مکتب اهل بیت علیهم السلام، این نیست مگر به خاطر تلاش این مرد بزرگ؛ شیعیان امروز اندونزی وامدار این شخصیت الهی اند.
۳ : عکس بزرگ حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری (حفظه الله) در منزل دکتر جلال در جاکارتا، برای هر ایرانی و خارجی که به خدمت شأن می‌رسید، قابل تحسین بود؛ چرا که ورد زبان دکتر جلال این بود: " سیدنا القائد در قلب من است".
چهار: دکتر جلال با نگاه تشکیلاتی‌اش، سازمان اهل بیت اندونزی را تأسیس نمود و با تأسیس نمایندگی در استان‌های اندونزی سهم بسزایی در ترویج مکتب اهل بیت "علیهم السلام "داشت.
۵. دکتر جلال با تأسیس مجتمع آموزشی " شهید مطهری " که به عنوان یکی از مدارس بسیار مهم آموزشی در اندونزی مطرح است، قصد ترویج مکتب امامین انقلاب در قالب رسمی آموزشی را داشت که بحمدالله این مهم توسط فرزند لایق و قابلش، جناب آقای دکتر مفتاح رحمت در حال انجام است.
۶. دکتر جلال شخصیتی است که وقتی انحرافی را از یکی از نزدیکان خود می‌بیند که با خط مشی ترسیم شده از سوی نظام عزیز ما سازگاری ندارد و تذکری به او داده می‌شود، با جان و دل می‌پذیرد و ابراز می‌دارد به خاطر سیدنا القائد، (آیت الله خامنه‌ای)، حاضرم هر کاری را انجام دهم.
هرگز این خاطره بسیار زیبا از یادم محو نخواهد شد که در جلسه دونفره حقیر در منزل ایشان (از ۱۰ شب تا ۲ بامداد) و آگاهی بخشی نسبت به مواظبت بر رسوخ تشیع انگلیسی در اندونزی، بلافاصله "سمعا و طاعتا" گفت و کاری کرد کارستان؛ کار بزرگ او را بعید بود دیگران انجام دهند؛ اما با بصیرتش، تبعیت از امام المسلمین را، به نحو شایسته به انجام رساند.
۷. دکتر جلال حقیقتاً زبان گویای اسلام در اندونزی بود. سحر کلام او نبی گونه بود. آن چنان در سخنرانی‌هایش به زبان اندونزیایی، در جان و قلب مردم جای می‌گرفت که نمونه نداشت. جامع اضداد بود در سخن. در یک آن، هنگام سخنرانی اش، خنده‌های مردم از حالت عادی هم، می‌گذشت و در همان لحظه، آنگاه که از کرامت مولای ما امیرالمومنین علی ابن ابیطالب (علیه السلام) سخن می‌گفت یا از مصائب سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، می‌گفت، همه، با تمام وجود اشک می‌ریختند.
به دوستان در همان زمان در وصف جلال این جمله عربی را می‌گفتم: " و له سحر فی الکلام"
۸. دکتر جلال بین علم و عمل حاکمیتی جمع کرد؛ آنگاه که می‌توانست فقط به عنوان یک استاد دانشگاه و یک مبلغ، انجام وظیفه نماید، اما مسیر دیگری را نیز انتخاب کرد و پا را فراتر گذاشت و در صحنه حاکمیت در اندونزی در پارلمان، نقش کلیدی ایفا نمود. برخی از طرح‌ها و لوایح که با قدرت زر و زور تندروها و سلفی‌ها، در صورت تصویب در پارلمان علیه شیعیان تمام می‌شد، این " جلال " بود که مانع تصویب می‌شد و همان کلام سحرگونه اش در پارلمان، مسیر را به سمت اسلام ناب و نه افراطی، هدایت می‌کرد.
بدون شک، امروز روز جشن تکفیری‌ها در منطقه جنوب شرق آسیاست؛ اما از روح بلند امام هادی علیه السلام، استمداد می‌کنیم این عزیز ما را با مولایش امیرالمومنین علی ابن ابیطالب "علیه السلام " محشور فرماید و به فرزند نازنین، فاضل و با بصیرتش جناب آقای دکتر مفتاح، توفیق عنایت کند که راه پدر را ادامه دهند.
از راه دور، دست و بازوی عزیز دلم، مفتاح سعادت جوانان اندونزیایی را می‌بوسم و از اعماق قلبم به این برادر انقلابی، تسلیت میگویم.


نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

میهمان فرهیخت

آخرین میهمانان خارجی شهر

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


قادر ملک اف، معاون مفتی مسلمانان قرقیزستان
قادر ملک اف، معاون مفتی مسلمانان قرقیزستان
تاریخ سفر:سه شنبه, ۲۱ بهمن ۱۳۹۹

حمیدالله یلانی مدیرعامل شرکت آبرسانی افغانستان
حمیدالله یلانی مدیرعامل شرکت آبرسانی افغانستان
تاریخ سفر: پنجشنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۹

انتظارات فرهیخت

توقع و انتظار از چی و چرا؟

انتظارات فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می تواند وجود داشته باشد) و برگزار کنندگان می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر آن رویداد با «رویکرد بین المللی» برپا شده، توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری و کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس


همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

یادآوری:ضرورت آشنایی با تعاملات همه جانبه با دو کشور همسایه ی شرقی «افغانستان» و «پاکستان» بر کسی پوشیده نیست! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با این دو کشور همسایه ی شرقی بویژه در عرصه ی دیپلماسی اقتصادی پی خواهیم برد.


مطالبات فرهیخت

سایر مطالب توضیح بیشتر

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


خبرنامه خودکار

نشانی ایمیل خود را در اینجا ثبت کنید تا آخرین مطالب وبگاه، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • شمار ویدئوها: ۲۵۴ کلیپ با ۶۶,۵۳۰ بازدید
  • بیشترین بازدید: ۲۷ شهریور ۹۷ با ۱۷.۴۷۶ بازدید
  • بیشترین بازدید اخیر: ۱۴ آذر ۹۹ با ۷.۸۴۱ بازدیداندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از برادران و خواهران دلداده و سرسپرده به مهر امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی، دیده بانی و رصد کلیه ی رویدادها و مناسبات رویکرد بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت همچنین معرفی خادمان بین المللی رضوی، فعالان و مشاهیر و مفاخر توسعه ی روابط خارجی شهر و استان به ما کمک کرده و خود مستقیماً نسبت به درج و انتشار محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام نگارنده به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور و منصور باشید