اندیشکده بین المللی فرهیخت

۱۲ سال مستندنگار و دیده بان روابط خارجی مشــــــهد

ره آورد صدها خادم بین المللی رضوی در جهان اسلام

يكشنبه, ۲۹ فروردين ۱۴۰۰، ۰۷:۳۰ ق.ظ

دیپلماسی هنری/ نمایش آثار ۲۰۳ هنرمند از ۳۰ کشور جهان در نمایشگاه خوشنویسی «رقص قلم» و همایش بین‌المللی راه ابریشم در مشهد

  • ۳۴
هنری/  نمایش آثار ۲۰۳ هنرمند از ۳۰ کشور جهان در نمایشگاه خوشنویسی «رقص قلم» و همایش بین‌المللی راه ابریشم در مشهد

در نشست خبری نمایشگاه اعلام شد؛ آغاز به کار «رقص قلم» از اول بهمن ۹۹/ نمایش آثار۲۰۳ هنرمند/  در نشست خبری نمایشگاه خوشنویسی «رقص قلم» و همایش بین‌المللی راه ابریشم که به صورت مجازی برگزار شد، حجت الله ایوبی از نمایش آثار ۲۰۳ هنرمند از ۳۰ کشور جهان به میزبانی شهر مشهد خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، نشست خبری مجازی اولین نمایشگاه و همایش بین‌المللی خوشنویسی راه ابریشم با عنوان «رقص قلم» صبح امروز ۲۱ دی‌ماه در کمیسیون ملی یونسکو- ایران برگزار شد.

در ابتدای این نشست حجت‌الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، بیان کرد: هنر خوشنویسی یک هنر والا و آسمانی است بارها گفته شده که از دیدگاه خیلی از بزرگان، خوشنویسی شناسنامه بسیاری از هنرهای ماست. یکی از شعارهای یونسکو این است که هدف ما گفتگوی بین فرهنگ‌ها با محوریت اهالی فرهنگ و هنر است. برای من جای خوشحالی است که شاهد یک رویداد امیدوارکننده هستیم.

وی در ادامه توضیح داد: سال گذشته در ایران میزبان ششمین کنفرانس راه ابریشم بودیم. این اولین بار بود که در ایران میزبان رویدادی بودیم تا بدین‌وسیله راه ابریشم در کشورهای دیگر شناخته شود. خوشبختانه این رویداد سال گذشته به میزبانی همدان به نحو خوب انجام شد که از دست‌اندرکاران همدانی تشکر می‌کنم. در این همایش حرف ایران این بود که راه ابریشم تنها راه تجارت نیست بلکه راه تبادل فکر و اندیشه هم هست. سال گذشته شاید اولین بار بود که نمایشگاه هنر خوشنویسی در خلال همایش راه ابریشم برگزار شد. این نمایشگاه بسیار مورد توجه مهمانان قرار گرفت به طوری که طرحی را ایجاد کردیم که کشورهایی که بر سر راه ابریشم هستند و اتفاقاً قدیمی و مهم هستند گرد هم آمدند چون یکی از هنرهای مورد ستایش این راه «خوشنویسی» است. این هنر وابسته به دانش و کتاب است، این نشان می‌دهد که در کشورهای این حوزه نوشتن، کتاب و دانش به قدری ارزشمند بوده که به یک هنر قابل ستایش تبدیل شده است.

نمایش آثار ۲۰۳ هنرمند از ۳۰ کشور جهان در «رقص قلم»

ایوبی بیان کرد: پیشنهاد ما این بود که میزبان یک رویداد بزرگ خوشنویسی باشیم و کشورها محور یک هنر گرد هم بیایند. این پیشنهاد مورد استقبال قرار گرفت، مشهد پای کار آمد و میزبانی این رویداد را پذیرفت. ابتدا قرار بود از اول بهمن در شهر مشهد میزبان دبیرکل های یونسکو کشورهای مختلف باشیم اما به دلیل محدودیت‌های کرونایی این امکان وجود نخواهد داشت ولی برای اینکه این رویداد هم در ایران و هم در کشورهای دیگر دیده شود با همکارانم همفکری کردیم و در تلاشیم تا از شکوه این نمایشگاه چیزی کاسته نشود و با شکوه برگزار شود. ۳۰ کشور با فرهنگ‌های مختلف در این نمایشگاه حضور خواهند داشت و این تمدن‌ها با هم گرد این هنر جمع می‌شوند. ما از همان اول محدودیت‌هایی برای ارسال آثار اعلام کردیم، با این وجود بیش از ۱۰۰۰ اثر به ما رسید.‌

وی همچنین توضیح داد: ما در این نمایشگاه آثار ۲۰۳ هنرمند را از نقاط مختلف جهان به نمایش می‌گذاریم که کیفیت مقبول را دارند. هر شب چیزی نزدیک به ۱۱۰ اثر از کشورهای مختلف به نمایش گذاشته می‌شود و با لایو همراه برخی از هنرمندان این کشورها می‌شویم. مراحل انتخاب آثار مربوط به ایران را انجمن خوشنویسی انجام داده و از آنجایی که مشهد میزبان است یک شب اختصاص به هنرمندان شهر مشهد خواهد داشت. با این حال برای اینکه این آثار بیشتر دیده شود علاوه بر بارگذاری در نگارخانه یونسکو، ۲۰۴ اثر چاپ خواهند شد و در موزه شهر مشهد به نمایش گذاشته می‌شوند.

آغاز به کار نمایشگاه «رقص قلم» از اول بهمن ۹۹

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو- ایران گفت: مراسم افتتاحیه این آثار چهارشنبه یکم بهمن خواهد بود و گزیده این آثار به همراه اصلش از روز ۵ بهمن ماه در تهران در فرهنگستان هنر به نمایش گذاشته و این کار با جمعی محدود انجام می‌شود و با رعایت پروتکل‌ها امکان بازدید از آنها وجود دارد. برنامه اختتامیه نیز ۹ بهمن ماه در ایران‌مال برگزار می‌شود، سفرای کشورها گرد هم می‌آیند و آثار در آنجا در پرده‌های آبی به نمایش گذاشته می‌شود. بخش سوم برنامه ما جشن نور خواهد بود که تجربه جدیدی است. ما برای اینکه این آثار دیده و پروتکل‌ها رعایت شوند این آثار را در سه نقطه شهر مشهد هر شب به صورت جشن نور و در تهران بر فراز برج آزادی به نمایش می‌گذاریم. هفت شهر دیگر مثل اصفهان، شیراز، همدان، تهران، بندر خمیر و… این آثار را به صورت جشن نور از پنجم تا نهم به نمایش می‌گذارند. باید بگویم این رویداد و کاری که شهردارها انجام می‌دهند، قابل ستایش است. سال گذشته برخی از مدیران و فعالان در همدان سوال می‌کردند چرا همدان باید میزبان باشد اما همان‌ها امروز می‌بینند که آن رویداد یک دستاورد ملی داشت.

وی بیان کرد: ما برای اینکه برنامه تنها شکل همایش نداشته باشد، چند برنامه دیگر هم در نظر گرفته‌ایم. در واقع هدف ما این است که هنرمندان با هم گفتگو کنند البته کنفرانس‌های علمی هم از روز چهارشنبه آغاز می‌شود. ما پنج موضوع را به کشورهای مختلف ارائه کرده بودیم که درباره آنها ارائه مقاله کنند که ۲۵ مقاله از بین آنها انتخاب شد و این مقاله‌ها در پنج شهر و پنج شب ارائه می‌شود. کتابی هم در این باره چاپ می‌شود و یادگار این همایش خواهد بود، کاتالوگ این همایش هم منتشر می‌شود چون آنچه از این همایش می‌ماند یک میراث ارزشمند معنوی است.

ایوبی در پایان گفت: از همه کسانی که تلاش می‌کنند شادی بیافرینند تشکر می‌کنم. با توجه به جایگاه بلند خوشنویسی و تلاش هنرمندان ما در این حوزه، تلاش می‌کنیم در شأن آنها ظاهر شویم اگرچه به دلیل کاستی‌ها قطعاً در سطح بالای این هنر و هنرمندانش نمی‌توانیم ظاهر شویم. این کمیسیون کوچک با همکاران اندک نشان می‌دهد اراده‌ای بزرگی دارد.

در ادامه نشست، نماینده شهرداری مشهد نیز در این نشست بیان کرد: خراسان در مسیر جاده ابریشم قرار دارد و از اصلی ترین گذرهای فرهنگی است. کوه سنگی هم یک وجه تاریخی در مشهد دارد. کسی نیست که کوه سنگی را در مشهد ندیده باشد. پس پذیرای آثار در کوه سنگی در موزه خراسان بزرگ این منطقه خواهیم بود. یک بخشی از آثار هم در میدان شهدا به نمایش درمی‌آید. امیدواریم با برگزاری این فستیوال خوشنویسی بتوانیم شهر را درگیر کنیم تا این رویداد و این آثار در زندگی مردم شهر جاری شود.

علی اشرف صندوق آبادی نایب رئیس انجمن خوشنویسان ایران نیز به عنوان سخنران بعدی در سخنانی گفت: به همه خوشنویسان کشور تبریک می‌گویم چون کار بسیار بزرگی به همت دکتر ایوبی و این هنرمندان انجام می‌شود. برگزاری نخستین همایش راه ابریشم یک رخداد بزرگ فرهنگی در کشوری است که خوشنویسی یکی از هنرهای اصیل آن است و قدمت طولانی دارد. این حرکت ارزشمندی است. راه ابریشم هرچند یک راه برای مقاصد اقتصادی بوده اما در دل آن تبادل فکر و اندیشه شده که کارساز هم بوده است. توجه به دانش، نوشتن و… در کشورهای واقع در مسیر این راه همواره موج می‌زده است.

وی افزود: این حرکت می‌تواند پایه‌ای برای معرفی ایران و هنر خوشنویسی و ثبت جهانی این هنر باشد البته کشورهای مختلف دنبال این جایگاه و موقعیت هستند. انجمن ما با تمام ظرفیت خود این رخداد ارزشمند را حمایت می‌کند. از تمام همراهان در این حرکت قدردانی می‌کنم چون در دل این حرکت پیام صلح و دوستی و افزایش معرفت وجود دارد.

این هنرمند پیشکسوت بیان کرد: در این نمایشگاه سعی شده که از حدود ۷۰ اثر از بهترین خوشنویسان ایران استفاده شود. همه عزیزان با اشتیاق کار را دنبال کردند و امیدوارم این آثار نمودی از آثار خوب ایران باشد.

در کشور ما تعدد شاخه‌های خوشنویسی از کشورهای دیگر بیشتر باشد

سپس محمد حیدری مشاور هنری دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران نیز اظهار کرد: هنر خوشنویسی در کشور ما جزو اصلی ترین هنرهای رایج است، سابقه دو هزار ساله دارد و رشته‌ها و شاخه‌های متعددی را شامل می‌شود. به نظر می‌رسد حالا هم در کشور ما تعدد شاخه‌های خوشنویسی از کشورهای دیگر بیشتر باشد. هنرمندان ما با ذوق خود مدام در حال تجربه و آفرینش گونه‌های تازه ای هستند که نمونه‌های آن را در برنامه‌های مختلف شاهد بودیم. آنچه که باعث شد ما اینجا در خدمت دوستان باشیم اتفاق بزرگی است که به پیشنهاد و ابتکار کمیسیون ملی یونسکو ایران و به ویژه دکتر ایوبی قرار است رخ دهد که مورد استقبال هم قرار گرفته است. از سال گذشته اقداماتی شروع شد ما هم به عنوان یک همکار کوچک در خدمت دوستان بودیم و مسائل را پی گرفتیم. هر آنچه را که در ارتباط با مسائل اجرایی این همایش باید بیان شود، دکتر ایوبی توضیح دادند.

وی بیان کرد: باید بگویم همایش راه ابریشم، اتفاق بزرگی است که در تاریخ خوشنویسی ایران و جهان ثبت خواهد شد. آرزوی من این است که همه نهادهای فرهنگی از این حرکت الگو بگیرند و تلاش خود را صرف پاسداشت این هنر ملی کنند که در جهان مایه افتخار ایران است. به سهم خودم به عنوان یک طلبه خوشنویسی بر خود فرض می‌دانم که از کمیسیون ملی یونسکو تشکر می‌کنم. به عنوان یک خوشنویس از دکتر ایوبی تشکر می‌کنم که بانی این رویداد شد. همچنین از انجمن خوشنویسان ایران که با علاقه‌مندی ما را همراهی کردند، تشکر می‌کنم. اگر قرار بود این همایش را صرفاً با هنرمندان ایرانی برگزار کنیم شاید آثار بیشتری به ما می‌رسید اما بعد جهانی قضیه برای کمیسیون ملی یونسکو اهمیت داشت.

حیدری گفت: با وجود شرایط کرونایی بیش از هزار اثر از ۲۰۰ هنرمند به دست ما رسیده است. از شهرداری شهر مشهد که همراه بودند هم تشکر می‌کنم. افتتاحیه این همایش در مشهد خواهد بود چون خراسان از قطب‌های خوشنویسی کشور بوده و هست. این یک اتفاق زیبا و جالب است که این رویداد در مشهد برگزار می‌شود. از انجمن خوشنویسان مشهد هم تشکر می‌کنم که از روزی که ما به آنها خبر دادیم با ما همکاری خوبی کردند. از همکاران خودم هم در کمیسیون ملی یونسکو که شب و روز نمی‌شناختند و پیگیر بودند، تشکر می‌کنم. آرزو می‌کنم با برگزاری باشکوه این رویداد، این زحمات نتیجه بدهد.

درخواست از ترکیه برای تجدیدنظر درباره ثبت خط نستعلیق

در بخش پرسش و پاسخ‌ها ایوبی درباره استمرار این فعالیت‌ها گفت: تجربه این سال‌ها نشان می‌دهد که باید دلخوش به این باشیم که این رویدادها را خلق کنیم و مدیران بعدی حافظ اتفاقات باشند. تداوم در عرصه فعالیت‌های فرهنگی می‌تواند اثرگذار باشد اما انقطاع در مدیریت فرهنگی در کشور ما بیشتر از هر امر دیگری است. این تداوم فرهنگی در کشورهای دیگر هست و امیدوارم ما هم به این سمت حرکت کنیم.

وی درباره حضور مهمانان تاکید کرد: با توجه به محدودیت‌ها، شهرداری مشهد ابتکار خوبی انجام داد و تعدادی از هنرمندان می‌توانند به مدت یک هفته مهمان باشند اما نه حالا بلکه در زمانی که شرایط خوب باشد. در بخش مقاله هم محورها اعلام و خلاصه آثار ارائه شد، با توجه به محدودیت زمانی که داشتیم ۲۶ مقاله ارائه می‌شود.

ایوبی درباره قیمت‌گذاری آثار اظهار کرد: فروش و قیمت‌گذاری آنها به علاقه خود هنرمندان بستگی دارد ولی ما در یونسکو این کار را نخواهیم کرد. بخش خارج از ایران به این گونه بود که با انجمن خوشنویسان آن کشورها ارتباط برقرار کردیم در ایران هم انجمن خوشنویسان ایرانی با هنرمندان ارتباط برقرار کردند.

وی درباره ثبت خط نستعلیق توسط ترکیه بیان کرد: مرجع ثبت میراث ناملموس، میراث فرهنگی است. پرونده ایران در زمینه خوشنویسی در خط نستعلیق ثبت و از ترکیه خواسته شده در این مورد و در ارائه عنوان آثارش تجدید نظر کند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران با بیان اینکه خوشنویسان را در کنار خود داریم، توضیح داد: کار خوش‌نویسان در دنیا این است که می‌گردند و از بین متن‌ها و شهرها، بهترین‌ها را برای آثار خود انتخاب می‌کنند که شاعران و حکیمان هم همیشه دعوت به صلح کرده‌اند.

وی همچنین درباره لزوم وجود یک موزه بزرگ گفت: جای یک موزه بسیار بزرگ به نام هنر کتاب در ایران خالی است که امیدوارم روزی این موزه را داشته باشیم؛ چون مجموعه‌های بزرگی داریم که می‌توانند در این امر کمک کند. ما برای همایش راه ابریشم هم ایجاد یک موزه را مطرح کردیم که قرار بود سال گذشته در همدان اتفاق بیفتد ولی این اتفاق نیفتاد، پیشنهاد ما این است که یک موزه در خراسان افتتاح شود که دست‌اندرکاران این شهر موافق هستند اما این ایده زمان بندی شده نیست. اگر مدیران آمادگی داشته باشند، ما پای کار خواهیم آمد.

ایوبی بیان کرد: نیازی به بیان جایگاه ایران در خوشنویسی نیست. هنرمندان ایرانی سرآمد هستند با نگاهی به تابلوها می‌شود حدس زد که هنرمندان کشورهای دیگر، پیرو هنرمندان ما بوده‌اند. من حتی در خط_نقاشی‌ها دیده‌ام که هنرمندان ما قوی‌تر بوده‌اند.

وی در پایان گفت: باعث خوشحالی است که در این همایش کتاب علمی و پژوهشی با ارزشی تدارک دیده شده که چاپ می‌شود همه مقالات هم در مجموعه‌ای به فارسی و انگلیسی چاپ می‌شوند و همه به آنها دسترسی خواهند داشت.

پایان

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


رحیم حیات قریشی سفیر جمهوری اسلامی پاکستان در ایران
رحیم حیات قریشی سفیر جمهوری اسلامی پاکستان در ایران
تاریخ سفر:جمعه, ۲۷ فروردين ۱۴۰۰

دوندگان عراقی مسابقات بین المللی دو و میدانی جام امام رضا(ع)
دوندگان عراقی مسابقات بین المللی دو و میدانی جام امام رضا(ع)
تاریخ سفر: شنبه, ۲۱ فروردين ۱۴۰۰

انتظارات فرهیخت

توقع و انتظار از چی و چرا؟

انتظارات فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می تواند وجود داشته باشد) و برگزار کنندگان می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر آن رویداد با «رویکرد بین المللی» برپا شده، توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری و کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس


همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

یادآوری:ضرورت آشنایی با تعاملات همه جانبه با دو کشور همسایه ی شرقی «افغانستان» و «پاکستان» بر کسی پوشیده نیست! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با این دو کشور همسایه ی شرقی بویژه در عرصه ی دیپلماسی اقتصادی پی خواهیم برد.


مشاهیر فرهیخت

مفاخر و چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


دکتر امیر حق وردی، استادیار دانشگاه کالیفرنیا و دانش آموخته دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر امیر حق وردی، استادیار دانشگاه کالیفرنیا و دانش آموخته دانشگاه فردوسی مشهد
جمعه, ۱۳ فروردين ۱۴۰۰

دکتر گلریز قهرمان، بانوی وکیل، سیاستمدار، عضو مجلس نیوزیلند و متولد مشهد
دکتر گلریز قهرمان، بانوی وکیل، سیاستمدار، عضو مجلس نیوزیلند و متولد مشهد
چهارشنبه, ۱ بهمن ۱۳۹۹

رویدادهای غیر بین المللی

همه توضیح بیشتر

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


جستجو / خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • بیشترین بازدید اخیر: ۱۴ آذر ۹۹ با ۷.۸۴۱ بازدید
  • شمار ویدئوها: ۲۵۴ کلیپ با ۶۶,۵۳۰ بازدید
  • امروز: يكشنبه, ۲۹ فروردين ۱۴۰۰، ۰۷:۳۰ ق.ظاندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از برادران و خواهران دلداده و سرسپرده به مهر امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی، دیده بانی و رصد کلیه ی رویدادها و مناسبات رویکرد بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت همچنین معرفی خادمان بین المللی رضوی، فعالان و مشاهیر و مفاخر توسعه ی روابط خارجی شهر و استان به ما کمک کرده و خود مستقیماً نسبت به درج و انتشار محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام نگارنده به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور و منصور باشید