انـدیشـکده بیـن‌المـللی فرهــیـخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسـعه روابـط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین‌المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

دیپلماسی هنری/ اولین نمایشگاه و کنفرانس جهانی خوشنویسی کشورهای جاده ابریشم و ۱۵ کشور دیگر با عنوان "رقص قلم" در مشهد برگزار می شود

  • بازدید: ۲۳۹
هنری/ اولین نمایشگاه و کنفرانس جهانی خوشنویسی کشورهای جاده ابریشم و ۱۵ کشور دیگر با عنوان "رقص قلم" در مشهد برگزار می شود

اولین نمایشگاه و کنفرانس جهانی خوشنویسی کشورهای مسیر جاده ابریشم و ۱۵ کشور دیگر تحت عنوان "رقص قلم" در شهر مشهد برگزار می شود. حجت الله ایوبی در جلسه هماهنگی برگزاری این رویداد جهانی اظهار کرد: خط و خوشنویسی یکی از هنرهایی است که هویت ایرانیان را نمایان می کند. او افزود: ترکیه ادعاهای زیادی در زمینه خط و خوشنویسی دارد زیرا رویدادهای زیادی در این کشور برگزار می شود، در یونسکو بخشی تحت عنوان خانه ابریشم وجود دارد و برنامه های فراوانی در این بخش اجرا می شود. سال گذشته ششمین همایش بین المللی راه ابریشم در شهر همدان برگزار شد که در واقع اولین حضور پررنگ ایران در این همایش محسوب می شد زیرا در این برهه زمانی چینی ها خود را امپراطور راه ابریشم قلمداد می کردند.


دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران بیان کرد: نگاه چینی ها به راه ابریشم کاملا اقتصادی است و اطلس راه ابریشم نیز در حال تدوین است که به صورت فیزیکی تهیه می شود. در همایش سال گذشته در همدان طرحی مبنی بر اینکه راه ابریشم صرفا راه تبادل تجاری نباشد بلکه راه تبادل فکر، هنر و اندیشه است، مطرح شد و خط خوشنویسی به عنوان یکی از نمادهای اشتراک فرهنگی راه ابریشم انتخاب شد.


ایوبی خاطرنشان کرد: نکته جالب این است که تمامی کشورهای در مسیر راه ابریشم همچون چین، ژاپن، کره و... دارای خط خوشنویسی هستند، در جلسات برگزار شده ما استان خراسان و شهر مشهد را برای برگزاری همایش راه ابریشم، برگزاری نمایشگاه و آغاز نگارش اطلس راه ابریشم پیشنهاد کردیم.

ایلنا 


خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران گفت: نخستین کنفرانس جهانی خوشنویسی کشورهای جاده ابریشم در مشهد برپا می‌شود.


به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد، حجت الله ایوبی عصر امروز در جلسه برگزاری اولین نمایشگاه و کنفرانس جهانی خوشنویسی کشورهای مسیر جاده ابریشم و 15 کشور دیگر تحت عنوان رقص قلم اظهار داشت: خط و خوشنویسی یکی از هنرهایی است که هویت ایرانیان را نمایان می‌کند.


وی افزود: ترکیه ادعاهای زیادی در زمینه خط و خوشنویسی دارد زیرا رویدادهای زیادی در این کشور برگزار می‌شود. در یونسکو بخشی تحت عنوان خانه ابریشم وجود دارد و برنامه‌های فراوانی در این بخش اجرا می‌شود. سال گذشته ششمین همایش بین‌المللی راه ابریشم در شهر همدان برگزار شد که در واقع اولین حضور پررنگ ایران در این همایش محسوب می‌شد زیرا در این برهه زمانی چینی‌ها خود را امپراطور راه ابریشم قلمداد می‌کردند.


دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران بیان کرد: نگاه چینی‌ها به راه ابریشم کاملا اقتصادی است و اطلس راه ابریشم نیز در حال تدوین است که به صورت فیزیکی تهیه می‌شود. در همایش سال گذشته در همدان طرحی مبنی بر اینکه راه ابریشم صرفا راه تبادل تجاری نباشد بلکه راه تبادل فکر، هنر و اندیشه است، مطرح شد و خط خوشنویسی به عنوان یکی از نمادهای اشتراک فرهنگی راه ابریشم انتخاب شد.


ایوبی خاطرنشان کرد: نکته جالب این است که تمامی کشورهای در مسیر راه ابریشم همچون چین، ژاپن، کره و ... دارای خط خوشنویسی هستند. در جلسات برگزار شده ما استان خراسان و شهر مشهد را برای برگزاری همایش راه ابریشم، برگزاری نمایشگاه و آغاز نگارش اطلس راه ابریشم پیشنهاد کردیم.


وی اضافه کرد: این رویداد بسیار بی نظیر و بزرگ است و تاکنون از 28 کشور آثاری دریافت شده است و با وجود محدود کردن تعداد آثار ارسالی حدود هزار اثر دریافت شده است که پس از بررسی نهایی حدود 200 هنرمند منتخب خواهند شد. اعتقاد وزارت خارجه بر این است که این پروژه ملی بوده و حیثیت ایران محسوب می شود و خوشبختانه وزارت کشور تمام وقت پای کار هستند و  جمالی‌نژاد معاون وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به بنده اعلام کردند که به شهردار مشهد اطلاع دهم که کل وزارت کشور به صورت تمام قد پای این پروژه خواهند بود. خوشبختانه یک اجماع سیاسی در کشور پدید آمده است تا این رویداد به بهترین نحو در شهر مشهد برگزار شود.


دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران تصریح کرد: دو هفته گذشته هفته هنر افغانستان بود که بیش از 150 هنرمند افغان آثار خود را در این نگارخانه به نمایش گذاشتند که بازتاب خوبی را در کشور افغانستان بر جای گذاشت. در حال حاضر نیز مقرر شده است تا از ابتدای بهمن ماه هر شب آثار چند کشور را به صورت هم زمان در این نگارخانه رونمایی کنیم و به صورت زنده(لایو) با هنرمندان صحبت خواهد شد و آیین مشخصی برای هر شب نیز تدارک دیده شده است.


ایوبی افزود: علاوه بر این به دلیل میزبانی شهر مشهد از این همایش، یک شب به صورت ویژه به هنرمندان شهر مشهد اختصاص خواهد یافت. همچنین انجمن خوشنویسان ایران نیز 50 هنرمند همراه با دو اثر را منتخب کرده‌اند و این آمادگی وجود دارد که تمامی آثار در نمایشگاه فیزیکی مشهد به نمایش گذاشته شود و در صورت برگزاری نمایشگاه فیزیکی در تهران، یک اثر نیز در تهران به نمایش گذاشته شود.


ایوبی تصریح کرد: کنفرانس علمی نیز در این همایش برنامه ریزی شده است و 20 هنرمند از کشورهای مختلف مقالات خود را ارسال و در این مراسم سخنرانی خواهند داشت که مجموعه این سخنرانی ها منتشر خواهد شد. همچنین در نظر داریم نمایشگاهی را به صورت فیزیکی برگزار کنیم.

وی ادامه داد: یکی از اتفاقات دیگری که برای این رویداد برنامه ریزی شده، ویدئو مپینگ است که مقرر شد چند اثر تهیه و بر ساختمان های قدیمی چند شهر هم زمان با مشهد، نمایش داده شود. همچنین در اختتامیه این همایش در برنامه ای تحت عنوان «جشن نور»، تمامی شهرهای منتخب ویدئو مپینگ های خود را نمایش خواهند داد و به شهرداری های اول تا سوم لوح تقدیر و جوایزی اهدا خواهد شد.


دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران گفت: شهر لیون فرانسه قدیمی ترین شهر در زمینه برگزاری جشن نور است. شهر مشهد، شمس الشموس و به نام نور و خور معروف است به همین دلیل می توانیم به این بهانه این جشن را در ایران راه اندازی کنیم و شهر مشهد پایه گذار این جشن شود. افتتاحیه همایش در شهر مشهد خواهد بود و هر شب 100 اثر در گالری مجازی رونمایی می شود و به قید قرعه به تعدادی از هنرمندان پنج شب اقامت در شهر مشهد اهدا خواهد شد.


در ادامه آیدا مهربان اظهار کرد: با توجه به سابقه تاریخی ایران و جایگاه آن در جاده ابریشم قرار است نمایشگاهی تحت عنوان خوشنویسی جاده ابریشم با حضور 30 کشور برگزار خواهد شد.


وی افزود: تلاش ما این است که یک اتفاق ارزشمند، فرهنگی و فاخر در شهر مشهد برگزار کنیم و در این راستا تمامی دستگاه های مرتبط پای کار خواهند بود.


در بخش دیگری از این جلسه صدرا یوسفی اظهار کرد: ظرفیت های شهر مشهد برای برگزاری این رویداد در سطح ملی و بین المللی فراهم است و معاونت فرهنگی و برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد برگزاری این رویداد را بر عهده خواهند داشت.


وی افزود: یکی از دغدغه های ما دستورات ستاد کرونا است زیرا تاکنون اجازه بازگشایی به گالری ها و نمایشگاه ها داده نشده است و پیگیری هایی صورت گرفته اما کماکان تغییری ایجاد نشده است.


>>> مشاهده گزارش تصویری ... 


نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
تاریخ سفر:پنجشنبه, ۲۳ دی ۱۴۰۰

دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
تاریخ سفر: سه شنبه, ۱۴ دی ۱۴۰۰
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
تاریخ سفر:دوشنبه, ۲۹ آذر ۱۴۰۰

دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
تاریخ سفر: شنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا

دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد

خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۳۸۰
  • شمار ویدئوها: ۳۰۰ کلیپ با ۹۳.۰۰۰ بازدیدبهار پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد

بیش از ۱۱ پرواز روزانه از عراق به مشهد در دهه فاطمیه ... سفر روزانه ۱۵۰۰ مسافر غیر ایرانی که یک هزار نفر آن‌ها زائران عراقی هستند.
اطلاعات بیشتر