دیپلماسی فرهنگی/ دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران: شکل‌گیری مرکز فارسی زبانان جهان «آیتا» مراحل نهایی تاسیسش را در مشهد می‌گذراند

  • ۸
فرهنگی/ دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران: شکل‌گیری مرکز فارسی زبانان جهان «آیتا» مراحل نهایی تاسیسش را در مشهد می‌گذراند

شکل‌گیری مرکز فارسی زبانان جهان در مشهد مراحل نهایی خود را طی می‌کند‌. دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: شکل‌گیری مرکز فارسی زبانان جهان «آیتا» مراحل نهایی تاسیسش را در مشهد می‌گذراند. حجت الله ایوبیٰ دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران عصر امروز در مراسم اهدای نشان مشهد، شهر دوستدار آب اظهار داشت: شهرمشهد به عنوان شناسنامه ایران باید شایسته میزبانی امام رضا(ع) باشد، لذا این شهر باید در همه بخش‌ها شاخص باشد. 


وی اضافه کرد: در حال حاضر یکی از شاخص‌های فرهیختگی یک کشور و شهر رفتار آن با محیط زیست و طبیعت و به ویژه آب است، رفتار با آب نماد فرهیختگی و فرهنگ یک ملت است و چه خوب است که شهر مشهد، میزبانی امام رضا(ع) را قدر دانسته و توانسته در حوزه آب، مشهد را نمونه کند.


دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با بیان اینکه مسئله آب علاوه برموضوعات سیاسی و چالش‌ها و بحران‌هایی که دارد، می‌تواند محور صلح باشد، اظهار کرد: ما می‌توانیم با کشورهای منطقه و همسایه بر سر مصرف بهینه آب و تامین منابع آب به جای جنگیدن، گفت‌وگو کنیم و این شعار اصلی ایران است.


ایوبی اضافه کرد: در مباحث دینی نیز آلوده کردن آب‌ها حرام است و دین مبین اسلام، پیروانش را موظف کرده تا رفتاری درست باآب داشته باشند، لذا زمانی که شاخص‌های حفظ آب و رفتار درست در این زمینه به مشهد اضافه می‌شود، به عنوان یک ایرانی و یک مسلمان و یک شیعه به آن افتخار و به شهرداری مشهد تبریک می‌گویم.


دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با بیان اینکه اهتمامی که شهرداری مشهد برای زبان فارسی دارد نیز قبل تقدیر است، خاطرنشان کرد: این نظر بزرگان دینی و سیاسی ایران است که درحوزه زبان نیز اگر زبان عربی که زبان بسیار فاخری است، زبان دین اسلام باشد، بی‌تردید معتقدیم زبان فارسی زبان شیعه است و ادبیاتی که در حوزه فلسفه و ادبیا ت شیعی در زبان فارسی شکل گرفته به بخشی جدایی‌ناپذیر از تشیع و حتی اسلام تبدیل شده است.


ایوبی  ادامه داد: اینکه مدیریت شهری مشهد در حال تلاش است که این شهرمحور زبان فارسی نیزباشد، قابل تقدیر است.


وی گفت: من با افتخار شکل‌گیری مرکز فارسی زبانان جهان «آیتا» را که مراحل نهایی تاسیسش را در مشهد می‌گذراند و مصوبه مجلس شورای اسلامی را دارد تبریک می‌گویم، مجموعه اقداماتی در مشهد درحال انجام است تا این شهر را به عنوان شهر امام رضا(ع) به یک شهر شاخص تبدیل کند که یکی از آنها مسئله آب است.


قنبرعلی سنجری، رییس باشگاه آب و فاضلاب کمیسیون ملی یونسکو در ایران نیز در ادامه این مراسم با تقدیر از اقدامات انجام شده از سوی شهرداری مشهد در حوزه آب، اظهارکرد: موضوع آب برای شهر مشهد با توجه به پذیرایی از جمعیت زیاد زائر و مجاور از ابتدا موضوعی بسیار مهم بوده است.


وی افزود: بحث آب و فاضلاب در دوره‌ای برای شهر مشهد تبدیل به یک معضل شده بود که با همکاری شهرداری مشهد با شرکت آب و فاضلاب و سازمان حفظ محیط زیست بخشی از آن حل شده است.


سنجری با بیان اینکه بخش زیادی از شبکه جمع آوری فاضلاب در شهر مشهد اجرا شده است، تصریح کرد: در کنار آن شبکه جداسازی آب شرب از آب خام نیز برای آبیاری فضاهای سبز از سوی شهرداری مشهد انجام شده است که اقدامی قابل توجه است.


وی ادامه داد: همچنین درمشهد از پساب فاضلاب‌ها برای آبیاری فضای سبز استفاده و بیشتر خانه‌ها به شبکه فاضلاب متصل شده و طرح بازچرخانی آب های خاکستری نیز درحال اجرا است که همین شاخص ها باعث شد تا مشهد به عنوان شهر دوست دار آب انتخاب شود.


رئیس باشگاه آب و فاضلاب کمیسیون ملی یونسکو در ایران با اشاره به اینکه شاهد نشست زمین به واسطه استفاده بی رویه از آب های زیر زمینی هستیم، خاطرنشان کرد: شهرداری مشهد نیز در این حوزه ورود پیدا کرده و به فکر چاره برای رفع مشکل و کاهش استفاده از آب‌های زیرزمینی افتاده و قدم‌هایی را در این زمینه برداشته است.


وی تصریح کرد: در کنار این اقدامات مدیریت شهری مشهد به سمت استفاده از پساب قدم برداشته و در حال احداث یک واحد تصفیه خانه سپتاژ در منطقه کشف رود است.که مجموعه این اقدامات شهر مشهد را به عنوان شهر دوست دار آب معرفی کرده است.


حسین اسماعیلیان، مدیرعامل شرکت آبفا مشهد نیز در ادامه این مراسم گفت: طی چند سال گذشته اقدامات خوبی با هماهنگی تیم منسجم شهرداری مشهد در حوزه آب انجام شده است.


وی افزود: درحالی که مشهد فضای سبز گسترده و خوبی دارد اما کمتر از 1.5 درصد منابع آبی مصرفی در آبیاری فضاهای سبز آب شرب است که آن نیز در حال نزدیک شدن به صفر است.


وی اضافه کرد: درحالی منابع آبیاری فضای سبز در مشهد به صفر نزدیک می شود که این میزان در شهرهای دیگر 8تا 10 درصد است.


اسماعیلیان با بیان اینکه با محوریت شهرداری مشهد و مشارکت سایر دستگاه ها کمیسیونی تحت عنوان مشهد شهر دوست دار آب تشکیل شده است، افزود: خوشبختانه شهردار مشهد فردی کلان نگر است که به موضوعات از جمله آب به صورت فرابخشی نگاه می کند.


مدیرعامل شرکت آبفا مشهد ادامه داد: با همین نگاه است که شهرداری مشهد به حوزه آب و فاضلاب و ساماندهی کشف رود ورود پیدا کرده و درحال احداث یک واحد تصفیه خانه سپتاژ در حاشیه کشف رود با هزینه ای بالغ بر 100 میلیارد تومان است.


خبرگزاری تسنیم 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

جستجو در سایت


خبرنامه خودکار

دنبال کردن وبگاه