اندیشکده بین المللی فرهیخت

۱۲ سال مستندنگار و دیده بان روابط خارجی مشــــــهد

ره آورد صدها خادم بین المللی رضوی در جهان اسلام

سه شنبه, ۳۱ فروردين ۱۴۰۰، ۱۱:۴۴ ق.ظ

دیپلماسی هنری/ راه یابی دو تئاتر «ریبوت» و «ملودی‌های شهرزاد مدرنیته» از خراسان رضوی به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر تهران

  • ۲۹
هنری/ راه یابی دو تئاتر «ریبوت» و «ملودی‌های شهرزاد مدرنیته» از خراسان رضوی به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر تهران

نمایش ریبوت به نویسندگی و کارگردانی امیرحسین آژیر از مشهد و نمایش ملودی‌های شهرزاد مدرنیته به نویسندگی و کارگردانی مصطفی لعلیان از سبزوار به عنوان برگزیدگان سی‌امین جشنواره تئاتر خراسان رضوی معرفی و به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه یافتند. محمدرضا محمدی، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ظهر امروز در جلسه اعلام برگزیدگان جشنواره تئاتر استان خراسان رضوی که به صورت مجازی از صفحه انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی برگزار شد، در خصوص جشنواره تئاتر امسال در استان اظهار کرد: 


سی‌امین جشنواره نمایش استان، امسال حال و هوای دیگری داشت و با توجه به شرایط کرونایی موجود در کشور، در برخی استان ها شاید بستگی به شرایط موجود در آن استان‌ها، جشنواره به صورت متفاوت نسبت به استان خراسان رضوی برگزار شده و در استان خراسان رضوی با توجه به حساسیت‌های خاصی که وجود داشته و موضوع قرمز بودن شرایط کرونا و احترام گذاشتن به مجموعه‌هایی که بابت محدودیت‌ها تعطیل بوده‌اند، مجبور شدیم که جشنواره را کاملا به صورت غیر حضوری برگزار کنیم.


وی افزود: پس از اعلام فراخوان و در مرحله اولیه، اعلام آمادگی تعدادی از نمایش‌ها در سطح استان به صورت کتبی انجام شد و قرار بر این شد که CD آثار به دبیرخانه ارسال شود که این اتفاق انجام شد و پس از پایان مهلت مقرر، در هیات بازبینی آثار مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت ۱۰ اثر به جشنواره راه پیدا کرد و با حضور سه داور، این ۱۰ اثر در طی دو روز مورد بازبینی قرار گرفت و دیروز در مورد این آثار به جمع‌بندی رسیدیم.


دبیر سی‌امین جشنواره تئاتر خراسان رضوی خاطرنشان کرد: دو اثر برگزیده برای شرکت در جشنواره تئاتر فجر سال ۱۳۹۹ به دبیرخانه جشنواره در تهران معرفی خواهند شد.


محمدی عنوان کرد: در آخرین جلسه شورای سیاست‌گذاری جشنواره تئاتر خراسان رضوی، بنا بر پیشنهاد آقای جشنی، رئیس انجمن هنرهای نمایشی، تصمیمی اتخاذ شد و مورد تایید مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، آقای مروارید هم قرار گرفت، به دو گروه منتخب جشنواره، لوح تقدیر، تندیس جشنواره و ۳۰ میلیون ریال هدیه نقدی پرداخت خواهد شد. به هر کدام از هشت گروه دیگر نیز ۱۰ میلیون ریال پرداخت خواهد شد.


در ادامه این نشست، کریم جشنی، رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی بیان کرد: خوشحال هستیم که این جشنواره با تمام کاستی‌هایی که وجود داشت برگزار شد. افراد علاقه‌مند و دغدغه‌مند حوزه تئاتر مشارکت کردند و توانستند در این رقابت حضور پیدا کنند. فکر می‌کنم حدود ۶۰ اثر به جشنواره ارسال شد و پس از مرحله اول، شورای بازبینی ۳۴ اثر را مورد ارزیابی قرار دادند که در شرایطی بسیار سخت و طی دو روز کنار یکدیگر جمع شدند و ۱۳ اثر را مورد تایید قرار دادند اما به دلیل عدم اجرای عموم سه اثر در بازه شیوه‌نامه فراخوانی که وجود داشت، آن سه اثر از ۱۳ اثر حذف شد.


وی تصریح کرد: امیدوارم که کارگردان‌های این ۳ اثر ما را ببخشند و در جشنواره‌ها و اتفاقات هنری دیگر بدرخشند. این افراد جزو افراد دغدغه‌مند در حوزه تئاتر هستند اما به واسطه ضایع نشدن حق دیگر گروه‌هایی که در جشنواره حضور داشتند، در شورای سیاست‌گذاری تصمیم گرفته شد که این ۳ اثر حذف بشود.


رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی گفت: با حداقل امکانات و شرایط موجود ۱۰ اثر مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به اینکه استان خراسان رضوی و شهر مشهد در شرایط قرمز قرار داشت و تمام فعالیت‌ها را تحت تاثیر خود قرار داد و حتی جلسات شورای سیاست‌گذاری گاها در فضای مجازی برگزار می‌شد.


جشنی ادامه داد: خوشحال هستم که این رویداد به عنوان مهم‌ترین رویداد تئاتر استان خراسان رضوی اتفاق افتاد. بخشی از داوری سلیقه است و امیدوارم افرادی که منتخب نمی‌شود تصور نکنند که آثارشان مناسب نبوده است. به هر حال یک‌سری فاکتورهایی توسط داوران در انتخاب آثار منتخب لحاظ شده است.


وی اظهار کرد: امیدوارم گروه‌های منتخب، نماینده‌های خیلی خوبی برای استان خراسان رضوی در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر باشند و شاهد موفقیت آن‌ها باشیم.


همچنین عبدالله برجسته، از اعضای هیات داوران سی‌امین جشنواره تئاتر خراسان رضوی، در ادامه این نشست گفت: به عنوان یک هنرمند تئاتر و فردی که نمایش‌ها را تماشا کرده و نه به عنوان داور جشنواره، احساس و استنباطم این بود که شاید می‌شد با هماهنگی و رایزنی‌های بیشتر، به نوعی محدود و با رعایت همه پروتکل‌ها جشنواره را برگزار کرد. وقتی آثار را دیدم، حسرت خوردم که چرا جشنواره امسال برگزار نشد، چون برخی آثار قابل توجه بودند و آثاری بودند که باید دیده می‌شدند. شاید هیچکدام ما در سال گذشته تصور نمی‌کردیم که در این شرایط جشنواره و اختتامیه برگزار کنیم. انگار که غریب تر شده‌ایم.


وی افزود: حتی اگر قرار بود که جشنواره به صورت مجازی هم برگزار شود، شاید می‌شد با برنامه‌ریزی بهتر آثار را بارگذاری کرد تا همه‌ افراد آثار یکدیگر را تماشا کنند. شاید در آن صورت راحت تر می‌توانستند قضاوت کنند و در این شرایط که همه گروه ها، کارهای یکدیگر را ندیده‌اند شاید قضاوت را برایشان سخت کند.


برجسته تصریح کرد: امیدوارم همه‌ی نمایش ها، چه آن هایی که اجرا شده‌اند و چه آن هایی که اجرا نشده‌اند، به محض اینکه تالارها باز شد به روی صحنه بروند. از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هم خواهش می‌کنم که از نمایش‌ها برای اجرای عموم حمایت ویژه‌ای کنند، چرا که بعضا نمایش های بسیار خوبی بودند و برای من خوشحال کننده بود که هنرمندان در این شرایط فعالیت تئاتر کردند.


وی عنوان کرد: در روز ابتدایی که قرار بود جشنواره برگزار شود این تصور را نمی‌کردم که با آثار این چنینی مواجه شویم اما هنرمندان ثابت کردند که چقدر فداکارانه، دلسوزانه، دغدغه‌مند و خلاق کنار مردم هستند و در این شرایط سخت و خطر آفرین، تئاترهای ارزشمند تولید می‌کنند.


عضو هیات داوران سی‌امین جشنواره تئاتر خراسان رضوی بیان کرد: امیدوار هستم که سال آینده این بیماری رفع شود و بتوانیم نمایش‌ها را اکران کنیم. پتانسیل نهفته‌ای در بین هنرمندان وجود دارد و همه منتظر هستند تا سالن‌ها باز شود و دوباره به دوران پیش از کرونا بازگردند.


وی با بیان اعلام آرای برگزیدگان سی‌امین جشنواره تئاتر استان اظهار کرد: هیات داوران پس از دیدن ۱۰ فیلم نمایش‌های حاضر در جشنواره سی‌ام، از شهرهای نیشابور، سبزوار، قوچان و مشهد، آراء خود را بدین صورت اعلام می‌کند.


دو نمایش منتخب جهت معرفی به دبیرخانه سی‌ و نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر سال ۱۳۹۹:

نمایش ریبوت به نویسندگی و کارگردانی امیرحسین آژیر از مشهد

نمایش ملودی‌های شهرزاد مدرنیته به نویسندگی و کارگردانی مصطفی لعلیان از سبزوار


ایسنا/خراسان رضوی 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


رحیم حیات قریشی سفیر جمهوری اسلامی پاکستان در ایران
رحیم حیات قریشی سفیر جمهوری اسلامی پاکستان در ایران
تاریخ سفر:جمعه, ۲۷ فروردين ۱۴۰۰

دوندگان عراقی مسابقات بین المللی دو و میدانی جام امام رضا(ع)
دوندگان عراقی مسابقات بین المللی دو و میدانی جام امام رضا(ع)
تاریخ سفر: شنبه, ۲۱ فروردين ۱۴۰۰

انتظارات فرهیخت

توقع و انتظار از چی و چرا؟

انتظارات فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می تواند وجود داشته باشد) و برگزار کنندگان می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر آن رویداد با «رویکرد بین المللی» برپا شده، توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری و کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس


همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

یادآوری:ضرورت آشنایی با تعاملات همه جانبه با دو کشور همسایه ی شرقی «افغانستان» و «پاکستان» بر کسی پوشیده نیست! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با این دو کشور همسایه ی شرقی بویژه در عرصه ی دیپلماسی اقتصادی پی خواهیم برد.


مشاهیر فرهیخت

مفاخر و چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


دکتر امیر حق وردی، استادیار دانشگاه کالیفرنیا و دانش آموخته دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر امیر حق وردی، استادیار دانشگاه کالیفرنیا و دانش آموخته دانشگاه فردوسی مشهد
جمعه, ۱۳ فروردين ۱۴۰۰

دکتر گلریز قهرمان، بانوی وکیل، سیاستمدار، عضو مجلس نیوزیلند و متولد مشهد
دکتر گلریز قهرمان، بانوی وکیل، سیاستمدار، عضو مجلس نیوزیلند و متولد مشهد
چهارشنبه, ۱ بهمن ۱۳۹۹

رویدادهای غیر بین المللی

همه توضیح بیشتر

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


جستجو / خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • بیشترین بازدید اخیر: ۱۴ آذر ۹۹ با ۷.۸۴۱ بازدید
  • شمار ویدئوها: ۲۵۴ کلیپ با ۶۶,۵۳۰ بازدید
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۵۹۲۱اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از برادران و خواهران دلداده و سرسپرده به مهر امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی، دیده بانی و رصد کلیه ی رویدادها و مناسبات رویکرد بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت همچنین معرفی خادمان بین المللی رضوی، فعالان و مشاهیر و مفاخر توسعه ی روابط خارجی شهر و استان به ما کمک کرده و خود مستقیماً نسبت به درج و انتشار محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام نگارنده به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور و منصور باشید