دیپلماسی❜ دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۱ تا ۲۴ آذر ۱۴۰۱، برپایی هفته فرهنگی دانشگاه بصره عراق در دانشگاه فردوسی مشهد

  • بازدید: ۷۷۵
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۱ تا ۲۴ آذر ۱۴۰۱، برپایی هفته فرهنگی دانشگاه بصره عراق در دانشگاه فردوسی مشهد
دانشگاه فردوسی مشهد
افتتاحیه برنامه اجرایی هفته فرهنگی دانشگاه بصره عراق و دانشگاه فردوسی مشهد و بازدید از نمایشگاه کتاب و نقاشی استادان دو دانشگاه در روز سه‌شنبه 22 آذرماه 1401 با حضور دکتر احد ضابط سرپرست دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر سعد شاهین رئیس دانشگاه بصره، دکتر شعبانی معاون آموزشی دانشگاه، دکتر وریدی معاون اداری و مالی، دکتر غفاری معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی، دکتر قبول مدیر همکاری های علمی بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی و جمعی از اساتید و دنشجویان دو دانشگاه در تالار رودکی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
در ابتدای مراسم دکتر ضابط ضمن خیرمقدم و خوشامدگویی و تشکر از مهمان نوازی دانشگاه عراق در مدت کوتاه سفر هیأت رئیسه دانشگاه به عراق گفت: علی‌رغم کوتاه بودن سفر، این اراده در بین مسئولین دو دانشگاه مبنی بر همکاری‌های جدی و مشارکت‌ شکل گرفت که البته تحقق این برنامه به اقدامات هر دو طرف بستگی دارد. وی در ادامه اشاره کرد: با توجه به اشتراکات فرهنگی، روابط دوستانه و همسایگی به این همکاری‌ها بسیار خوشبین هستم.
سرپرست دانشگاه فردوسی مشهد با آرزوی سفر خوش و قبولی زیارت، سخنان خود را پایان داد.
دکتر سعد شاهین رئیس دانشگاه بصره ضمن خرسندی از اجرای هفته فرهنگی در دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: به برکت حضور امامان معصوم، افتخار میزبانی هیأت دانشگاه‌های مختلف را داریم اما امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه فردوسی و محقق شدن برنامه‌ها با اجرای هفته فرهنگی بسیار امیدوار کننده است. 
وی افزود هر چند در دوران کرونا و با وجود محدودیت‌ها نیز همچنان سمینارهای الکترونیکی با استادان دانشگاه فردوسی برگزار می‌شد و ارتباط باقی بود.
رئیس دانشگاه بصره در ادامه از افتتاح مرکز آموزش زبان فارسی در دانشگاه بصره خبر داد. همچنین اعلام کرد در طی این سفر مرکز آموزش زبان عربی در دانشگاه فردوسی مشهد نیز افتتاح خواهد شد.
دکتر سعد شاهین، با توجه به برگزاری تعداد زیادی مراسم در خارج از کشور عراق اظهار داشت: تحریم‌های ظالمانه علیه ایران و عراق و ایجاد حس مشترک میان آن‌ها لزوم همکاری را بیش از پیش پررنگ می‌کند. همچنین در طول این سفر به دنبال استفاده از تجربیات دانشگاه فردوسی مشهد هستیم تا بتوانیم دانشگاه بصره را نیز ارتقا دهیم.
وی در پایان برای ادامه داشتن برنامه‌های تفاهم‌نامه علی‌رغم تغییرات افراد ابراز امیدواری کرد و برای مردم هر دو کشور آرزوی صلح، امنیت و رفاه داشت.
در ادامه مراسم، عبدالکریم البصری سرکنسولگری عراق در ایران، از حضور هیأت بصره در ایران ابراز خوشحالی کرد و از مسئولان دانشگاه فردوسی خواست تا درهای دانشگاه را به روی اهل بصره باز بگذارند.
وی همچنین از وجود ولایت امام رضا (ع) در تمام این منطقه خبر داد و اشاره کرد: طبق تجربه افراد مختلف، مشهد احساس آرامش خاصی در افراد ایجاد می‌کند. وی افزود هیأتی که به ایران آمده است از همه نظر بسیار توانمند است و امیدوارم که بتوان بهترین بهره برداری را از این هیأت داشت.
عبدالکریم البصری در پایان سخنان خود، ضمن اشاره به دیپلماسی عمومی که دیپلماسی قرن 20 است گفت: حتی اگر روابط دولتی و سیاسی میان ایران و عراق وجود نداشته باشد نباید به عمق و میزان روابط مردم ایران و عراق لطمه‌ای وارد شود و بر ماست که زمینه‌ها را برای ارتباطات علمی و آکادمیک فراهم کنیم.
دکتر غفاری معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد برگزاری اولین هفته فرهنگی را مایه افتخار دانست و اشاره کرد: برگزاری هفته فرهنگی با برگزاری جلسه‌های متفاوت میان مسئولین دو کشور صورت گرفت. هدف متعالی که در ذهن هر دو دانشگاه است، اعتلای فرهنگ اسلامی در شرق است که امیدوارم بتوانیم با همکاری به آن دست پیدا کنیم. وی اظهار داشت: وجود فاصله مکانی و تفاوت‌های زبانی و جغرافیایی باعث از بین رفتن ارتباط قلبی میان دو کشور نمی‌شود.
در ادامه مراسم، از عوامل برگزارکننده دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه بصره عراق تقدیر و تشکر به عمل آمد و مسئولان هر دو دانشگاه از نمایشگاه کتاب و نقاشی استادان بازدید کردند.
لازم به ذکر است در پی امضای تفاهم‌نامه همکاری میان دو دانشگاه و برنامه‌ریزی جهت همکاری‌های علمی، فرهنگی و ورزشی، افتتاحیه اولین هفته فرهنگی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد. 
هفته فرهنگی از 21 آذرماه آغاز شده و تا 24 آذرماه ادامه دارد و نمایشگاه کتاب و نقاشی استادان دو دانشگاه نیز در مجتمع کانون‌های دانشگاه فردوسی مشهد برقرار می باشد.
عکاس: محمدعلی عبدی زاده
خبرنگار: فائزه قنبری

basre2

basre1

basre3

basre4

basre5

basre6

basre9

basre10

basre11

basre12

basre13

basre7

basre8

:: لینک کوتاه مطلب :: farhikhtt.ir/post/6475


Share
نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.


تارنمای فرهیخت

آمارها و بازدیدها