در دیدار استاندار با سفیر ایران در هند مطرح شد

دیپلماسی مذهبی: تلاش برای جذب   شیعیان هند   به منظور زیارت بارگاه منور امام رضا(ع)

دیپلماسی حمل و نقل: پیگیری برای راه اندازی پرواز   مشهد - حیدرآباد  پایتخت ایالت تلنگانای هندوستان

دیپلماسی شهری: آمادگی برای انعقاد   قرارداد خواهرخواندگی میان مشهد و حیدرآباد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


امکان تهیه بلیت هوایی مشهد
از شصـت و چهـار کشور جهـان

آیا می دانستید که امکان تهیه بلیت هوایی مشهد از شصت و چهار کشور جهانبه مشهد وجود دارد
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دانشگاهی/ قرار گرفتن استاد دانشگاه فردوسی مشهد در میان داوران برتر مقالات علمی جهان در سال های ۲۰۱۹ و 2018

   |  چهارشنبه 8 آبان 1398
align=bottom
به گزارش روابط عمومی دانشکده مهندسی، با توجه به اعلام رسمی وبگاه (Publons)، دکتر محمد رضایی ­پژند عضو هیأت علمی گروه عمران دانشکده مهندسی، موفّق به کسب عنوان یک درصد برترین داوران مقالات علمی جهان در سال‌های ۲۰۱۹ و 2018 میلادی شد. وی دارای شش کتاب تألیفی بوده و بیش از دویست و پنجاه مقاله در نشریه ­های پژوهشی به چاپ رسانیده است. علاوه براین، دکتر محمد رضایی ­پژند با کسب...
... امتیاز 45/37 در وبگاه ResearchGate جزو 5 درصد پژوهشگران جهان قرار گرفته و دارای امتیاز h-index برابر با 20 می ­باشد.

بیوگرافی دکتز محمد رضایی پژند

استاد محمد رضائی پژند در سال 1328 زاده شد . پدرش کشاورز و مادرش خانه دار بودند . وی دوره دبستان و دبیرستان را در زادگاهش گذراند و در سال 1347 وارد دانشگاه تهران شد . وی پس از فارغ التحصیلی در رشته راه و ساختمان مدتی در کارهای اجرایی فعالیت کرد و سرانجام در سال 1356 برای ادامه تحصیل به آمریکا سفر کرد . پس از گذشت 5 سال در سال 1361 دکترای خود را کسب کرد و به ایران بازگشت و بلافاصله در دانشگاه فردوسی مشغول به کار شد. استاد پژند در سال 1362 ازدواج کرد و نتیجه این ازدواج دو دختر می باشد .
 
تحصیلات رسمی و حرفه ای :دوران دبستان را در مشهد گذراند و یکی از دبستان هایی که بیشترین سال های دوران ابتدایی خود را سپری کردند، مدرسه منوچهری بود . 6 سال دبیرستان را در نصرت الملک ملکی در خیابان نادریه مشهد به تحصیل پرداختند. ایشان در ابتدا در رشته طبیعی تحصیل کرده و در سال آخر به ریاضی تغییر رشته دادند و سرانجام با دیپلم ریاضی در سال 1347 فارغ التحصیل شدند . در همان سال از طریق کنکور وارد دانشگاه تهران ، دانشکده فنی ، رشته راه و ساختمان شدند. پس از فارغ التحصیلی از مقطع فوق لیسانس که 5 سال به طول انجامید در کارهای اجرایی شروع به کار کرده و پس از مدتی کار اجرایی در سال 1356 برای ادامه تحصیل به دانشگاه پترزبورگ در ایالت پنسیلوانیا امریکا سفر کرد و در رشته سازه شروع به تحصیل نمود.
طی دو سال دروس تخصصی رشته سازه را گذراند و پایان نامه ایشان در رابطه با تحلیل غیرخطی سازه ها بود . ایشان دکترای سازه را از سال 1358 تا 1361 دریافت کرده و به ایران بازگشتند . کارهای پژوهشی ایشان را می توان در 4 زمینه تقسیم کرد :

1- تحلیلهای روش اجزای محدود
2- بهینه سازی سازه ها
3- تحلیل غیر خطی سازه ها
4- روشهای عددی مورد استفاده تحلیلها
 
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : پس از فارغ التحصیلی از مقطع فوق لیسانس کار اجرایی شهر سازی را خارج تهران شروع کرد . پس از آن به عنوان معاون در یک مرکز تجاری که کارهای سنتی مثل قوسیها ، تاجها و ... را انجام میداد شروع به فعالیت کرده و پس از اتمام این کار مدتی به عنوان مهندس ناظر در یک کارخانه صنعتی انجام فعالیت کرد . دکتر پژند پس از دریافت مدرک دکترای سازه از آمریکا به محض بازگشت به ایران در سال 1361 در دانشگاه فردوسی مشغول به کار شد .
از جمله طرح های دکتر رضایی پژند می توان تحلیل غیر خطی سازه ها ، شمعها و حساسیت صفحه های خمشی ، آسیب یابی سازه ها و ... را نام برد . وی 3 سال معاونت پژوهشی دانشگاه فردوسی مشهد را به عهده داشت . یکی از وظایفی که معاونت پژوهشی بر عهده داشت ریاست انتشارات و شورای انتشارات بود که کار بررسی کتاب ها را انجام می دهند . همچنین ایشان دو سال مدیر گروه رشته عمران نیز بودند .
 
استادان و مربیان :دکتر پژند اینگونه از خاطرات اساتید دوره دکترای خود می گویند : « استادی به نام فلمین داشتم که از نظر علمی چندان قوی نبود اما چنان منظم رفتار می کرد که شهره خاص و عام بود بطوری که همه دانشجویان می دانستند که وی در ساعت یک مشغول خوردن غذاست . او می گفت کتاب های من را همسرم می نویسد و حقیقت هم داشت . او فقط بسیار عالی و خوب تقسیم بندی می کرد و هرموضوعی را مطرح می کردیم خیلی سریع چارچوب بندی می کردکه گام اول چه باشد ، گام دوم چه باشد و الی آخر .
در حالی که دیوار به دیوار همان استاد ، استاد دیگری داشتیم که آنقدر مغشوش و پراکنده و بی نظم جواب میداد که دانشجویان به هم سپرده بودند از او سوالی نپرسند چه بسا تمام فکر دانشجو مغشوش می شد . »
ایشان اینگونه از مهندس حامی، از اساتید دانشگاه تهران، یاد می کنند : « با وجود اینکه ایشان فقط لیسانس داشت و درس های ساده ای را نیز تدریس می کرد ولی بسیار جاذب صحبت می کرد و همه چیز را نیز می دانست . ایشان به قدری خوب درس می داد که برای یک درس دو واحدی به جای 2 ساعت درس در هفته ، 4 ساعت برگزار می کرد و به جای 4 ماه تدریس طول آموزشش گاه 6 ماه به طول می انجامید  و به جای این همه تدریس و کار در خواستهایی از دانشجوها داشت و دانشجویان نگران بودند که آیا می توانند خواسته هایش را برآورده کنند یا خیر . ایشان استاد بزرگی از دانشگاه و وزنه ای از مهندسی بودند و بعدها به خاطر همین خصوصیاتش پدر مهندسی ایران لقب گرفت . »
معلم شیمی دوران دبیرستان دکتر رضایی آقای جودیر بودند که ایشان اینگونه نقل خاطرات می کنند : « روشهایی که آقای جودیر برای آموزش شیمی به کار می بردند بسیار جالب بود و از طریق تکلیف و تمجید و گاه ترس و آزمون، شاگردها را به درس خواندن وادار می کرد و کم کم حتی من را به درس خواندن واداشت .»
 
توصیه های دکترمحمد رضائی پژند : «در گذشته دانشگاه های ایران وضعیت امکانات آزمایشگاهی و کتابی مناسبی نداشتند و از همه مهمتر تحصیلات عالی وجود نداشت . بنابراین بهترین دانشجوها مجبور بودند به خارج از کشور بروند و یا از استعدادشان صرف نظر کنند و درس نخوانند ولی پس از انقلاب امکانات و کتابخانه ها تجهیز شده اند ، اساتید خوب و مناسبی جمع شده اند و دانشگاه ها بسیار توسعه پیدا کرده اند. مقاطع تحصیلات تکمیلی در رشته های متنوعی وجود دارد . حال که این زمینه آماده برای کار بوجود آمده است اساتید جوان و دانشجویان باید از آزمایشگاه ها و امکانات استفاده کنند و پژوهش انجام دهند و با برنامه ریزی و پیگیری که انجام می دهند روز به روز به معلومات و علمشان بیافزایند» .
نتیجه تصویری برای دکتر محمد رضایی ­پژند
آخرین ویرایش: چهارشنبه 8 آبان 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»