دیپلماسی های دینی و سلامت، فعال ترین های هفته در مشهد

بسیج آستان قدس رضوی برای خدمت رسانی به   زوار اربعین حسینی   از میرجاوه تا کربلا

آغاز به کار   ششمین کنگره‌ی بین‌المللی هیپنوتیزم   با حضور ۲۴ کشور در مشهد

آغاز سفر قطار بین المللی گردشگران خارجی از قاره های   آمریکا، اروپا و آسیا   از مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


امکان تهیه بلیت هوایی مشهد
از شصـت و چهـار کشور جهـان

آیا می دانستید که امکان تهیه بلیت هوایی مشهد از شصت و چهار کشور جهانبه مشهد وجود دارد
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

شهری / گران‌ترین سفر خارجی مدیران شهرداری مشهد «فاش» شد/ ستون خالی دستاوردها در جدول سفرهای خارجی

   |  چهارشنبه 27 شهریور 1398
alt=
گران‌ترین سفر خارجی ثبت شده در سامانه «فاش»، یک ماموریت هفت روزه به کره جنوبی است که ۱۳ نفر از مدیران و کارشناسان شهرداری مشهد، در آن شرکت کرده‌اند و ۱۸ هزار و ۲۰۰ یورو هزینه برای شهرداری مشهد در برداشته است. اگر نگوییم همیشه، اما در بیشتر مواقع شهرداری‌ها در مظان اتهام فساد مالی هستند و از طرفی مطالبه شفافیت از سوی مردم، به عنوان یک خواسته منطقی و قانونی همیشه وجود داشته است....

شهرداری مشهد هم در راستای شعار شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی، سامانه «فاش» را در اوایل سال ۹۷ راه‌اندازی کرد.

انتقاد رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی به کاستی‌های سامانه فاش

در حالی که مسؤولان شهرداری هدف از این اقدام را شفاف‌سازی اطلاعات مالی شهرداری برای شهروندان عنوان کرده‌اند، اما نقدهای زیادی هم به سامانه «فاش» وارد بوده و هست.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر مشهد، یکی از منتقدان این سامانه بود که در شصت و پنجمین جلسه علنی شورای شهر مشهد در نطق پیش از دستور خود، خواستار شفافیت بیشتر شهرداری مشهد با شهروندان شد.

محمد حاجیان شهری در بخشی از نطقش گفت: در سامانه فاش باید مواردی مانند بارگذاری تمام‌ پروژه‌ها با امکان تحلیل هزینه، چگونگی تأمین بودجه شهرداری، نحوه جذب و به‌کارگیری نیروها، میزان حقوق کلیه افراد و به‌ویژه مدیران شهرداری برای شهروندان قابل مشاهده باشد.

درخواست شفاف‌سازی سفرهای خارجی مدیران شهری از سوی عضو شورای شهر مشهد

وی با بیان اینکه مواردی مانند فهرست هبه‌های شهرداری باید در سامانه فاش در معرض دید عموم قرار گیرد، خواستار شفاف‌سازی سفرهای خارجی مدیران شهرداری با ذکر دلیل و الزام آن و همچنین انواع مناقصه و مزایده و متن تمامی قراردادهای سرمایه‌ای مشارکتی با امتیازات واگذار شده نیز شد.

همین انتقادات و درخواست‌ها شاید باعث شد، مدیران شهری مشهد، به فاش کردن اطلاعات ماموریت‌های خارجی مدیران شهرداری هم در این سامانه بپردازند.

طبق گفته معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد، در مرحله اول این طرح، اطلاعات مربوط به ماموریت خارجی مدیران و کارکنان شهرداری شفاف‌سازی شده و در مرحله بعد، مأموریت خارجی اعضای شورای اسلامی شهر نیز بارگذاری می‌شود.

به این ترتیب مردم می‌توانند با مراجعه به سامانه فاش، اطلاعات مربوط به ماموریت‌های خارجی انجام شده مدیران شهری را مشاهده کنند.

در این بخش، نام شخص، مرجع هماهنگ‌کننده، مقصد مأموریت، اعضای هیأت اعزامی، سال انجام مأموریت، مدت زمان، هدف و ضرورت مأموریت و هزینه‌های انجام شده به تفکیک در معرض دید عموم قرار داده شده است. 

نگاهی گذرا به لیست ماموریت‌های خارجی مدیران شهری، در این سامانه، برایتان فاش می‌کند از سال ۸۲ تا الان، مدیران شهری کلانشهر مشهد، ۸۶ مأموریت خارجی رفته‌اند.

چه کسی به اولین مأموریت خارجی مدیران شهری مشهد رفت؟

اولین مأموریت اما مربوط به سفر ۱۱ روزه مدیر شهری، غلامرضا زعیمی مدیر سازمان پایانه‌های مسافربری مشهد در سال ۸۲ برای بازدید از پایانه‌های موفق مسافربری کشورهای چین و مالزی و با هدف آشنایی با جدیدترین فناوری کشورهای پیشرفته در زمینه احداث پایانه‌های مسافربری است، این سفر برای شهرداری مشهد، ۲ هزار و ۹۰۰ یورو هزینه داشته است.

مأموریت‌های خارج از کشور دوره پنجم مدیریت شهری مشهد که از شهریور ۹۶ مسؤول خدمت به این شهر شدند، با سفر چهار روزه یک نفر از کارشناسان اداره روابط خارجی شهرداری مشهد به شهر سئول در کره جنوبی آغاز شد.

موضوع این سفر شرکت در نشست دفاتر آموزشی متروپلیس و نیز نشست استراتژیک دفاتر آموزش و برنامه‌ریزی برای سه سال آینده بیان شده است.

گرانترین سفر مدیران شهری با ۱۸ هزار و ۲۰۰ یورو هزینه 

آخرین سفر ثبت شده در سال ۹۸، یک مأموریت هفت روزه به کره جنوبی است که ۱۳ نفر از مدیران و کارشناسان شهرداری مشهد، در آن شرکت کرده‌اند.

موضوع این مأموریت، شرکت در دوره آموزشی شهر هوشمند به‌منظور ارتقاء آگاهی مدیران و کارشناسان شهرداری مشهد، ارائه گزارش اقدامات شهرداری در حوزه هوشمندسازی و دریافت گواهینامه و در نهایت انجام بازدیدهای تخصصی و فنی از مراکز و سامانه‌های هوشمند پایتخت کره جنوبی بیان شده است.

اگر چه هزینه هتل محل اقامت، با کشور میزبان بوده اما هزینه بلیط این هیأت ۱۳ نفره،یک هزار و ۴۰۰ یورو یعنی ۲۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه برای شهرداری مشهد دربرداشته است.

در گزارش دستاوردهای این مأموریت گران قیمت، یک نکته پایانی وجود دارد که شاید بتوان گفت چکیده یک خطی این سفر است که با رنگ آبی و با فونت درشت نوشته است: «شهر هوشمند، حکمرانی هوشمند و مردم هوشمند می‌خواهد، بقیه ابزار است که درست می‌شود!»

این در حالی است که همین مأموریت هفت روزه که در سال جاری فقط هزینه بلیطش برعهده شهرداری مشهد بوده، سال قبل با حضور فقط یک نفر از سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات و با هزینه کل یک هزار و ۶۰۰ یورو انجام شده است.

دیگر مأموریت خارجی مدیران شهری در سال ۹۸، سفری چهار روزه به کشورهای آرژانتین و اروگوئه برای شرکت در نشست‌ها و کمیته‌های تخصصی و جلسه‌های ویژه UCLG و ارائه پروژه منتخب مشهد(طرح شلوغ بازار)، شرکت در نشست هیأت مدیره متروپلیس و ارائه گزارش فعالیت‌های مشهد در خصوص شبکه زنان و آموزش در هیأت مدیره و شرکت در میزگرد اختصاصی مشورتی شهرداران است که توسط چهار نفر و با هزینه کل ۱۱هزار و ۲۰۰ یورو یعنی حدود ۱۴۰ میلیون تومان به انجام رسید.

دستاوردهای این مأموریت نیز، اگرچه بارگذاری شده اما به علت مشکل فنی، قابل مشاهده نیست.

ماموریت خارجی با هزینه صفر!

شاید برای شما هم جالب باشد بدانید هزینه اولین مأموریت خارجی دوره پنجم مدیریت شهری، که در ردیف ۹، سفرهای خارجی در سامانه فاش وجود دارد، صفر است!

نکته جالب اینکه محل تامین اعتبار این مأموریت هم معاونت مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد ذکر شده است و صحبتی از قبول هزینه‌ها توسط کشور میزبان نیست، پس چرا هزینه صفر است؟!

۸ کشور مقصد مأموریت‌های خارجی مدیران شهرداری مشهد 

۱۵۰ نفر ـ روز سفر به کشورهای کره جنوبی، ژاپن، فرانسه، آفریقای جنوبی، آلمان، سوئیس، آرژانتین و اروگوئه حاصل یازده مأموریت مدیران شهرداری از سال ۹۶ تاکنون است.

موضوع مأموریت‌های خارجی مدیران شهری مشهد 

موضوع این ۹ مأموریت دامنه گسترده‌ای از شرکت در نشست استراتژیک دفاتر آموزش و برنامه‌ریزی برای سه سال آینده، شرکت در اجلاس جهانی متروپلیس، بازدید از نمایشگاه بین‌المللی حمل‌ونقل عمومی، دوره آموزشی دولت الکترونیک، اجلاس جهانی مدیریت ریسک تا دوره آموزشی شهر هوشمند را شامل می‌شود.

هزینه کل سفرها طی دو سال اخیر ۶۲۵ میلیون تومان است

همچنین هزینه کل این سفرها ۵۰ هزار و ۱۰۰ یورو است که اگر با نرخ امروز یورو در بازار مشهد، ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان بسنجیم، باید گفت هزینه کل بلیط و اقامت در این یازده ماموریت حدود ۶۲۵ میلیون است.

البته شایان ذکر است در بعضی از این مأموریت‌ها اعضای شورای شهر مشهد هم مدیران شهری را همراهی کرده‌اند که متأسفانه هنوز اطلاعات مربوط به سفرهای ایشان، در سامانه بارگذاری نشده است.

دستاوردهای این مأموریت‌های خارجی برای مردم مشهد چیست؟ 

حتما برای شما هم این سؤال پیش آمده که دستاوردهای این سفرهای پرهزینه برای شهروندان مشهدی چیست؟ 

سامانه فاش می‌گوید، ۸۵ مأموریت از مجموع ۸۶ مأموریت خارجی مدیران شهری مشهد بدون دستاورد بوده، چرا که جز در دو سفر اخیر، بیان نشده است، البته یکی از این ۲ هم به علت مشکل فنی، قابل مشاهده نیست، در سایر سفرها، ردیف دستاوردها خالی است.

البته صرف نظر از کاستی‌های سامانه فاش، باید گفت این سفرها حتما دستاوردهایی برای شهرمان داشته که اینجا ذکر نشده و شاید بهتر بود اول همه اطلاعات تکمیل و سپس در دسترس عموم قرار می‌گرفت.

امید آنکه این اقدام خوب شهرداری، پس از تکمیل و رفع نواقص، از طرفی الگویی برای سایر دستگاه‌های اجرایی شود و از سوی دیگر دستاویز سوء استفاده‌ها و عقده‌ گشایی‌های حزبی و سیاسی نشود.

خبرگزاری فارس، مشهد 

گران‌ترین سفر خارجی مدیران شهرداری مشهد «فاش» شد/ ستون خالی دستاوردها در جدول سفرهای خارجی
آخرین ویرایش: جمعه 19 مهر 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97




اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»