دیپلماسی دینی، فعال ترین دیپلماسی هفته

برپایی همایش بین المللی   تکریم خادمان و موکب داران   اربعین حسینی در مشهد

تشرف   خادمین حرمین کربلای معلی   به حرم مطهر رضوی

استقبال از   میهمانان عراقی  همایش در فرودگاه بین المللی مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


امکان تهیه بلیت هوایی مشهد
از شصـت و چهـار کشور جهـان

آیا می دانستید که امکان تهیه بلیت هوایی مشهد از شصت و چهار کشور جهانبه مشهد وجود دارد
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

نمایشگاهی/ گشایش نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان در مشهد با حضور ۸۰ فعال اقتصادی استان آخال ترکمنستان + گزارش تصویری

   |  دوشنبه 4 شهریور 1398
align=bottom
نمایشگاه کالای اختصاصی ترکمنستان با محوریت استان آخال آن کشور یکشنبه شب طی مراسمی با حضور مسئولان دو استان خراسان رضوی و آخال ترکمنستان در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد گشایش یافت. سعید صیفی در مراسم گشایش این نمایشگاه گفت: برگزاری این نمایشگاه با هدف حفظ روابط تجاری بین دو کشور انجام گرفته است تا زمینه گسترش بیشتر تبادلات اقتصادی را فراهم آورد....

افزود: هدف کلی برگزاری رویدادهای نمایشگاهی در این شهر، مبنا قرار گرفتن نمایشگاه بین المللی مشهد در تعاملات اقتصادی بین خراسان رضوی و کشورهای همسایه ایران و منطقه است.

وی اضافه کرد: زمینه فعالیت تولیدکنندگانی که از استان آخال ترکمنستان در این نمایشگاه حضور یافته اند، صنایع گازی، پتروشیمی، مصالح ساختمانی، مواد غذایی و لبنی است.

وی با اشاره به برنامه های جنبی نمایشگاه ترکمنستان در مشهد گفت: برگزاری نشست فعالان اقتصادی با همکاری اتاق مشترک ایران و ترکمنستان در حاشیه این نمایشگاه می تواند زمینه بهره برداری بیشتر تجار و فعالان اقتصادی را از این رویداد اقتصادی به وجود آورد.

صیفی افزود: در راستای هم افزایی بیشتر فعالان اقتصادی دو کشور، نشستی تخصصی با مشارکت نمایندگان استانداری خراسان رضوی، شهرداری مشهد، نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور، سازمان صنعت معدن و تجارت خراسان رضوی، اتاق بازرگانی مشهد، اداره کل میراث فرهنگی استان و اتاق مشترک ایران و ترکمنستان در حاشیه نمایشگاه برگزار می شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این مراسم با اشاره به قابلیت های اقتصادی این استان گفت: وجود نزدیک شش هزار واحد صنعتی فعال در رسته های مختلف تولیدی به ویژه صنایع غذایی، قطعه سازی، صنایع تبدیلی و فلزی را می توان از قابلیت های این منطقه برای توسعه روابط اقتصادی با سایر کشورها دانست.

محمد رضا مس فروش افزود: خراسان رضوی در تولید محصولات کشاورزی و دامی مانند پسته، زعفران، انار، گیاهان دارویی و گوشت قرمز قابلیت های منحصر به فردی دارد.

وی اضافه کرد: در حوزه معدنی خراسان رضوی را می توان یکی از استان های ویژه ایران دانست به طوری که 46 ماده معدنی در این استان شناسایی شده و هم اینک 838 معدن با ذخیره قطعی 2.8 میلیارد تن مشغول فعالیت هستند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: تشکلهای اقتصادی در این استان فعالیت چشمگیری در بخش های مختلف دارند و می توانند مراودات اقتصادی استان را به نحو مطلوبی راهبری و هدایت کنند.

مس فروش گفت: راه اندازی کارخانه کاشی سنتی در شرق عشق آباد، آموزش کارشناسان و ماموران گمرک ترکمنستان، برگزاری نمایشگاه های تخصصی کالایی ایران در عشق آباد، اعزام هیات های تجاری از برنامه های مشترک بین خراسان رضوی و ترکمنستان است.

وی زمینه فعالیت هیات های تجاری که از این استان به ترکمنستان اعزام می شوند را صنایع تبدیلی، سازه های گلخانه ای، فرش ماشینی، مصالح ساختمانی و صنایع دستی ذکر کرد.

او گفت: فضای باز برای توسعه مراودات و ارتباطات تجاری بین خراسان رضوی و کشور ترکمنستان وجود دارد و گردش صادراتی و وارداتی بین دو منطقه مزبور در جریان است.

خراسان رضوی از شمال با کشور ترکمنستان همسایه است و کشور ترکمنستان جز 10 کشور نخست هدف صادراتی این استان است.

نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان در مشهد تا پنجم شهریور ماه از ساعت 17 تا 21 میزبان علاقه مندان خواهد بود.

ایرنا

خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

۸۰ فعال اقتصادی استان آخال ترکمنستان در مشهد نمایشگاه برپا می‌کنند

مشهد- ایرنا- بیش از ۸۰ نفر از تولید کنندگان، تجار و فعالان اقتصادی استان آخال کشور ترکمنستان در مشهد نمایشگاه اختصاصی برپا می کنند.

رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق کشور روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: نمایشگاه اختصاصی تولیدات استان آخال کشور ترکمنستان از سوم تا پنجم شهریور ماه در محل نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار خواهد شد.
غلامعباس ارباب خالص افزود: برپایی این نمایشگاه نقطه عطفی در توسعه همکاری های ایران و ترکمنستان و زمینه ای برای بهره گیری از ظرفیت های اقتصادی دو کشور به شمار می رود.

وی اظهار داشت: در این نمایشگاه تولیدات مختلف کشور ترکمنستان نظیر صنایع نفت، گاز، بنزین، محصولات ساختمانی، صنایع تبدیلی کشاورزی، دامپروری، محصولات لبنی، صنایع پلاستیک و پروپیلن، مبل و دکوراسیون، سازه های گلخانه ای، صنایع دستی و فرهنگی و خدمات فنی و مهندسی ارائه می شود.
رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق کشور از برپایی همایشی با حضور تجار و فعالان اقتصادی ایران و ترکمنستان در حاشیه این نمایشگاه خبر داد و گفت: در این همایش که در محل نمایشگاه بین المللی برگزار خواهد شد تجار و فعالان اقتصادی دو کشور در زمینه مشکلات و چالش های موجود به بحث و گفت و گو می پردازند.

وی افزود: دیدار با مسئولان اجرایی استان خراسان رضوی، بازدید از شرکت شهرهای صنعتی، مشهد گردی و بازدید از آثار تاریخی و گردشگری این شهر از جمله برنامه های تجار و فعالان اقتصادی ترکمنستان در مشهد است.
کشور ترکمنستان با حدود هفت میلیون نفر جمعیت در آسیای مرکزی قرار دارد و با کشورهای ایران، ازبکستان، افغانستان و قزاقستان مرز زمینی دارد و از راه دریا نیز با روسیه، آذربایجان ایران و نیز قزاقستان مرز دریایی دارد.


آخرین ویرایش: دوشنبه 4 شهریور 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»