بازدید 15 تن از  روزنامه‌نگاران برجسته هندی   از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

دیدار  بزرگان طوایف کشور عراق   با حجت الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی

تقدیر از موکب داران حسینی از  11 کشور جهان   در دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی

پیوستن شرکت هواپیمایی  تاجیک ایر   به مسیر جدید پروازی مشهد - دوشنبه


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی

رونمایی از نشان بین المللــی
کرامت امام رضا علیه السلام

در حضور فعالان مذهبی از یازده کشور جهان در
حاشیه برپایی دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی ، مشهد

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دانشگاهی/ حذف مناطق جغرافیایی ممنوعه برای تحصیل دانشجویان عراقی در ایران

   |  سه شنبه 15 مرداد 1398
align=bottom
مدیرکل امور دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم از بهبود شرایط تحصیل دانشجویان عراقی در ایران در نتیجه حذف بسیاری از مناطق جغرافیایی ممنوعه و رشته‌های تحصیلی برای دانشجویان عراقی خبر داد. منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این دیدار، با اشاره به ارتباطات نزدیک بین ایران و عراق، گفت: امروزه ما در تمام زمینه‌ها این نزدیکی را احساس کرده و مسائل عراق را مسئله خودمان می‌دانیم و...
... نسبت به برقراری ارتباط در تمام حوزه‌ها از جمله حوزه علوم و فناوری آمادگی داریم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دانشگاه‌های ایرانی از نظر علمی جایگاه مطلوبی در دنیا دارند و به لحاظ تولید علم نیز پیشرفت‌های خوبی حاصل‌شده است، افزود: رشد علم در ایران، نشان‌دهنده به‌روز بودن اطلاعات اساتید و اعتبار بالای فعالیت‌های آنان در مجامع علمی است و ازنظر تربیت نیروی انسانی تحصیل‌کرده نیز، فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در دنیا، به لحاظ سواد علمی از جایگاه قابل‌توجهی برخوردار هستند.

وزیر علوم، همچنین به ضرورت‌های موجود در جامعه ایران و ایجاد محدودیت از سوی کشورهای استکباری اشاره کرد و گفت: در شرایط فعلی، دانشگاه‌های ما بیشتر به سمت تبدیل دانش به فناوری و استفاده از یافته‌های علمی برای حل مشکلات و پیشرفت کشور حرکت کرده‌اند و تجربه‌های خوبی درزمینهٔ ایجاد مراکز رشد و فناوری، واحدهای علمی و شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های مؤثر در زمینه‌های انتقال تکنولوژی کسب شده است.

غلامی همچنین از آمادگی وزارت علوم جهت افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی و گسترش همکاری‌های علمی بین‌المللی خبر داد و اظهار داشت: باعث خرسندی است که در حال حاضر میزبان تعداد قابل‌توجهی از دانشجویان عراقی در کشور ایران هستیم. امیدواریم بتوانیم آموزش‌های لازم را به آن‌ها ارائه دهیم.

وی مبادله استاد بین دانشگاه‌های بین دو کشور را گامی مؤثر در تبادل و گسترش علم و تکنولوژی دانست و خاطرنشان کرد: رفت‌وآمدهای علمی شناخت بین دانشگاه‌ها و مراکز علمی را بیشتر می‌کند و موتور حرکت فعالیت‌های تحقیقاتی مشترک خواهد شد.

وزیر علوم با اشاره به همکاری علمی بین‌المللی در سطوح مختلف، تصریح کرد: همکاری‌های علمی بین‌المللی در بخش‌های دیگر نیز می‌تواند با برنامه‌ریزی صورت گیرد. به طوری‌که می‌توان پارک‌های علم و فناوری را هم در کنار دانشگاه‌ها و سایر مراکز علمی، معرفی کرد و از ظرفیت‌های علمی دو کشور برای رفع نیاز آن و کشورهای منطقه بهره گیریم.

غلامی تأکید کرد: دانشگاه‌های ایران برای تصمیم‌گیری درخصوص همکاری با بخش‌های مختلف خودشان مستقلاً تصمیم می‌گیرند اما برای ارائه همکاری‌های مشترک و قوی، هماهنگی‌های لازم باید در وزارت علوم ایران و عراق صورت گیرد تا برنامه‌ها از طرف دولت‌ها حمایت شوند.

وی همچنین به توزیع بورسیه‌ها اشاره کرد و گفت: امیدواریم تا در این زمینه به دانشجویان عراقی توجه بیشتری کنیم و دانشجویان تحصیلات تکمیلی را نیز در بورسیه‌ها بگنجانیم.

وزیر علوم در پایان بر لزوم برنامه‌ریزی همکاری‌ها در جهت ارتباط بیشتر و شناخت دانشگاه‌های دو کشور و رفت‌وآمد اساتید و دانشجویان تأکید کرد و اظهار داشت: امیدواریم با علایق موجود در آینده نزدیک شاهد همکاری‌های تحقیقاتی بین محققان دو کشور و حل مسائل منطقه و ارتقای علمی کشورهای اسلامی باشیم.

در ادامه، سعد جواد قندیل سفیر عراق در تهران این دیدار را فرصتی برای پیشرفت علمی دو کشور دانست و گفت: روابط بین ایران و عراق، از گذشته بسیار عمیق و ریشه‌ای بوده است و اکنون نیز این رابطه از حد هم‌جواری فراتر رفته و شکلی برادرانه دارد.

وی با تأکید بر اهمیت کشور ایران برای عراق، افزود: در حال حاضر بیشترین میزان دانشجویان عراقی در ایران تحصیل می‌کنند که این امر مصداق روابط مؤثر بین دو کشور است.

قندیل، لازمه اجرای اهداف مشترک را هماهنگی عنوان کرد و اظهار داشت: توازن و مشارکت بین دو کشور سبب افزایش تعاملات علمی و گسترش فناوری خواهد شد. البته این امر تنها به همکاری دو وزارتخانه محدود نمی‌شود بلکه باید بین سفارت عراق با وزارت علوم و دانشگاه‌های ایران نیز صورت گیرد.

سفیر جمهوری عراق در تهران همچنین به بیان چهار نکته از مسائل دانشجویان عراقی در ایران پرداخت و مطرح کرد: امروزه یکی از مسائل دانشجویان، عدم تصمیم‌گیری و توقف روند بسیاری از بورس‌های تحصیلی ارائه شده از سوی دانشگاه‌های ایران است.

دکتر قندیل افزود: مسئله دیگر مربوط به نحوه ارتباط سفارت عراق با وزارت علوم ایران است که از طریق وزارت خارجه صورت می‌گیرد و این حلقه اضافه‌ای است که سبب تأخیر در امور می‌شود و درخواست داریم ارتباطات به‌صورت مستقیم و بدون واسطه صورت گیرد.

وی بروکراسی اداری، دریافت هزینه‌های تحصیل دانشجویان عراقی توسط دانشگاه‌ها با دلار آمریکایی را ازجمله مسائل دیگر دانشجویان نام برد و رفع آن‌ها را خواستار شد.

همچنین حسین سالار آملی، قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی از سفر به بغداد طی دو ماه آینده با در نظرگیری چند سیاست و کارگروه ازجمله فرصت مطالعاتی دانشجویان، کمیته مشترک فعالیت‌های علمی، پژوهش و توسعه فناوری ازجمله مرکز رشد، زبان و ادبیات ایران‌شناسی در دانشگاه‌های عراق و تدریس مباحث عراقی در دانشگاه‌های ایران خبر داد.

عبدالحمید علیزاده، مدیرکل امور دانشجویان غیر ایرانی نیز در این دیدار به ارائه گزارشی از تعداد دانشجویان عراقی در کشور پرداخت و گفت: امروزه شمار زیادی از دانشجویان خارجی دانشگاه‌های کشور را دانشجویان عراقی تشکیل می‌دهند و می‌توان گفت که این تقاضا برای تحصیل، متناسب با قابلیت‌های دانشگاه‌های کشور است.

*حذف بسیاری از مناطق جغرافیایی ممنوعه

وی از بهبود زمینه‌های تحصیل دانشجویان عراقی طی دوسال گذشته خبر داد و افزود: به دلیل حذف بسیاری از مناطق جغرافیایی ممنوعه و تحصیل این دانشجویان در سراسر کشور، حذف ممنوعیت بسیاری از رشته‌های تحصیلی برای دانشجویان عراقی، استقرار بخشی از خدمات حوزه وزارت علوم در دانشگاه‌هایی که بیشترین دانشجویان عراقی را دارند از جمله فردوسی مشهد، ارائه کلیه خدمات کنسولی به این دانشجویان به‌صورت کاملاً مستقل و ایجاد سامانه سافره برای آن‌ها، شرایط برای دانشجویان خارجی ازجمله عراقی‌ها بسیار مساعدتر از گذشته شده است.

تسنیم به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم


حذف مناطق جغرافیایی ممنوعه برای تحصیل دانشجویان عراقی در ایران
آخرین ویرایش: چهارشنبه 23 مرداد 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»