بازدید 15 تن از  روزنامه‌نگاران برجسته هندی   از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

دیدار  بزرگان طوایف کشور عراق   با حجت الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی

تقدیر از موکب داران حسینی از  11 کشور جهان   در دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی

پیوستن شرکت هواپیمایی  تاجیک ایر   به مسیر جدید پروازی مشهد - دوشنبه


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی

رونمایی از نشان بین المللــی
کرامت امام رضا علیه السلام

در حضور فعالان مذهبی از یازده کشور جهان در
حاشیه برپایی دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی ، مشهد

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دینی/ میزبانی ماری و مرو تاریخی ترکمنستان از فعالان فرهنگی خراسان رضوی + تصاویر

   |  یکشنبه 23 تیر 1398
align=bottom
روز یکشنبه در جریان حضور فعالان فرهنگی خراسان رضوی در کشور ترکمنستان و شرکت در مراسم ولادت حضرت رضا (ع) این گروه بازدیدی از مراکز تاریخی و فرهنگی شهرهای مرو جدید و قدیم انجام دادند.‌ شهر مرو جدید که ترکمنها به آن ماری می‌گویند در ۲۴۰ کیلومتری شهر مرزی سرخس خراسان رضوی قرار دارد. این شهر مرکز استان یک میلیون نفری مرو است که استان صنعتی ترکمنستان است و...
 ... مهمترین پایگاه‌های تاریخی در مناطق مرو قدیم و مارگوش را در خود جای داده است.

بازدید فعالان فرهنگی خراسانی که با حضور رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی همراه بود ابتدا از مقبره محمد بن زید نوه امام سجاد (ع) در منطقه مرو قدیم آغاز شد.

بر اساس اعلام راهنمای این تور تاریخی، این سایت تاریخی به عنوان قدیمی ترین بناهای تاریخی منطقه مورد توجه مردم قرار دارد و برای نخستین بار ابتدای قرن ۲۰ میلادی توسط کارشناسان روسی کشف و اصالت آن نیز تأیید شد.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شهر مرو ترکمنستان نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: آرامگاه سلطان سنجر سلجوقی به عنوان مهمترین بنای سایت تاریخی مرو قدیم شناخته می‌شود که مرمت این بنا با همکاری ترکیه انجام شده است.

اصغری افزود: سلطان سنجر بعد از مرگ ملک شاه سلجوقی در مرو در حدود سال ۵۵۰ هجری به سلطنت رسید و پس از شکست از ترکان غیر مسلمان قراختایی پس از ۶۰ سال حکومت از دنیا رفت.

وی اضافه کرد: این بنای معظم به ارتفاع و طول و عرض ۲۰ متر از نظر معماری و ترکیب شبیه بقعه هارونیه شهر توس خراسان رضوی است. اصغری ادامه داد: سازنده این بنا "محمد بن استز سرخسی" است و البته در برخی منابع عنوان شده است که پس از حمله مغول جسد سلطان سنجر از قبر خارج و در مکانی نامعلوم دفن شده است.

پس از گسترش فتوحات اسلامی و در قرون نخستین هجری " الحکم بن عمرو الغفاری و بریده بن الحسین اسلمی" برای ترویج اسلام به منطقه مرو آمده و در مکانی که هم اکنون به عنوان زیارتگاه صحابه پیامبر در مرو قدیم معروف است دفن شده‌اند. هیأت فرهنگی خراسانی از مزار این دو صحابه که در سالهای ۶۷۰ و ۶۸۱ هجری وفات یافته‌اند هم دیدار کردند. 

از جمله دیگر آثاری که مورد توسط هیأت ایرانی بازدید شد زیارتگاه بنیان گذار طریقت نقشبندیه و تصوف آسیای صغیر، ابو یعقوب خواجه یوسف همدانی بود.
وی در سال ۴۴۱ هجری در همدان متولد شد و در سال ۵۳۵ هجری مصادف با ۱۱۴۱ میلادی در بامیان افغانستان وفات یافت و دفن شد اما پس از چندی جسدش توسط یکی از پیروانش به نام ابن النجار به محل کنونی منتقل و به خاک سپرده شد.

دیروز مراسم جشن ولادت حضرت رضا (ع) با حضور هزار و ۵۰۰ نفر از اهالی منطقه در قدمگاه آن حضرت و محل اقامت ایشان در شهر مرو برگزار شد. هم اکنون به جز یک دیوار اثری از این بنا باقی نمانده است و مردم جهت ادای احترام گلهای خود را پای این دیوار نثار امام رضا (ع) کردند.

مستشرقی به نام بارتلند در کتاب جغرافیای تاریخی سرزمین‌های خلافت شرقی می‌نویسد: این مکان محل ساختمان بلند کاخ مامون عباسی بوده که در واقع منزل امام در شرق کاخ یاد شده قرار داشته است.

در ادامه این دیدارها کاروان خادمان فعالان فرهنگی خراسانی از موزه، کتابخانه و مسجد جامع شهر مرو جدید هم بازدید کرد. ماری ۲۶۰ هزار نفر جمعیت دارد و دومین شهر پرجمعیت ترکمنستان است و مجموعه ساختمانهای یاد شده در دیدارهای امروز در فاصله نزدیکی به هم قرار دارند.

در دیدار، هیأت فرهنگی خراسانی از مسجد جامع مرو حداد عادل با امام جماعت و ریش سفید دینی شهر مرو و امام جمعه این شهر دیدار و گفت و گو کرد و از آنان برای سفر به مشهد دعوت به عمل آورد.

این مسجد به نام رئیس جمهوری" قربان قلی بردی محمد اُف " معروف است و با ظرفیت سه هزار نفر دارای چهار مناره بلند ۶۳ متری است که در سال ۲۰۰۹ میلادی توسط رئیس جمهوری ترکمنستان افتتاح شد.

موزه ملی شهر نیز در ساختمانی تازه ساز و به دست یک پیمانکار ترکیه‌ای در دو طبقه ساخته شده است که اغلب آثار کشف شده در مارگوش و مرو قدیم در آن نگهداری شده و در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است.

بخش اعظم طبقه نخست این موزه مربوط به آثار و تصاویر رئیس جمهوری ترکمنستان در رابطه با استان مرو است و بقیه موزه نیز به مردم شناسی و تاریخ طبیعی استان اختصاص دارد.

کتابخانه تازه ساخته شهر نیز توسط کاروان خراسانی بازدید شد. بر اساس اعلام مسئول و راهنمای کتابخانه این مرکز فرهنگی سه میلیون کتاب را در خود جای داده است. مسئولان این کتابخانه تنها سالن‌های مطالعه و یک رصدخانه دیجیتال را به بازدید کنندگان ایرانی نشان دادند و اعلام کردند مخزن کتابهای این مرکز در زیر زمین قرار دارد.

پس از این دیدارها ضیافت شامی به میزبانی مقامات مذهبی شهر در هتل مرو (ماری) ترتیب داده شد و در این نشست مقامات کنسولی و ریاست فرهنگستان زبان و ادب فارسی کشورمان ضمن اظهار امیدواری برای توسعه مناسبات اقتصادی و فرهنگی دو کشور خواستار سفر مقامات مذهبی شهر مرو به ایران به ویژه مشهد شدند.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در حاشیه این بازدید به خبرنگار ایرنا گفت: پس از فروپاشی شوروی سابق، ایران فعالیت‌های زیادی در منطقه انجام داده است.

غلامعلی حداد عادل افزود: ۴۰ سال است ما هر کجا پا گذاشته‌ایم آمریکا و اسرائیل وارد شده و برای فعالیت‌های ایران مانع ایجاد کرده‌اند و علت آن این است که از نفوذ فرهنگی و معنوی ما می‌ترسند.

وی اضافه کرد: با وجود این موانع جمهوری اسلامی ایران بی توفیق نیز نبوده است و محبوبیت حال و حاضر جمهوری اسلامی ایران در میان مردم کشورهای اسلامی نه با پول و دلار بلکه با اتکاء به اعتقادات مردم به دست آمده و مردم به جمهوری اسلامی اعتقاد داشته و به آن احترام می‌گذارند.

ایرنا

میزبانی ماری و مرو تاریخی ترکمنستان از فعالان فرهنگی خراسان رضوی


آخرین ویرایش: چهارشنبه 26 تیر 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»