اهم رویدادهای دیپلماسی های عمومی، سیاسی، شهری و دینی

برپایی همایش بین المللی دین، معنویت و کیفیت زندگی در مشهد

دیدار فائق زیدان، رئیس شورای عالی قضایی عراق با تولیت آستان قدس رضوی

برپایی نشست  شهرداران و سفرای شهرها   و کشورهای اسلامی


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  بیش از  یک دهه مستند نگاری  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی   به روز شده

جهان به احترام امام رضا (ع) برخاست
سکه به نام علی ابن موسی الرضاست
برپایی جشن های زیرسایه خورشید ویژه برنامه هایی
در هفت کشور عراق، هندوستان، گرجستان، ترکیه آذربایجان، افغانستان و ترکمنستان

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی رسانه/ پنج هزارمین پست تارنمای اندیشکده بین المللی فرهیخت منتشر شد!

پنج هزارمین رویداد بین المللی شهر و رخداد رویکرد روابط خارجی مشهد در ۳,۶۴۱ روز تأسیس اندیشکده بین المللی فرهیخت ( 1388/03/03) و در دومین روز دهه باعظمت کرامت و همزمان با ایام فرخنده میلاد کریمه ی اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و در آستانه ی زادروز سراسر نور ولی نعمت مان، مولای تسلیم و رضا، سلطان سریر ارتضاء، حضرت امام علی ابن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء منتشر شد. خداوند متعال را بر این توفیق سپاس و شکر می گذاریم که بیش از یک دهه، توفیق رصد و پایش تحولات و مناسبات و تعاملات بین المللی شهر منسوب به امام مهربانی ها، نصیب تیم مردمی «خادمان بین المللی» حضرتش نصیب گشت. در فرصتی دیگر، بیشتر در این باره خواهیم نوشت. عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دینی/ رونمایی از جلد 27 فاخرترین اثر جهان اسلام با 25 سال قدمت با عنوان «المعجم فی فقه لغة القرآن و سربلاغته» در هند به همت آستان قدس رضوی

   |  یکشنبه 9 تیر 1398
align=bottom
مدیر گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: کتاب «المعجم فی فقه لغة القرآن و سربلاغته» به عنوان یک اثر فاخر در جهان اسلام مطرح است. حجت الاسلام محمد حسن مؤمن زاده با اشاره به اینکه این کتاب یکی از آثار بنیادین و اساسی گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی است؛ به تبیین نقشه راه و تاریخچه شکل‌گیری، تدوین و...
... تنظیم این کتاب فاخر پرداخت و اظهار کرد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی پس‌از پیروزی انقلاب اسلامی به دستور آیت‌الله واعظ طبسی در قالب گروه‌های مختلف علمی-پژوهشی از جمله گروه قرآن تأسیس شد.

وی ادامه داد: فیش‌برداری‌های لغوی بسیاری از تفسیر تبیان و آثار شیخ طوسی، تفسیر المجمع البیان اثر شیخ طبرسی، دو تفسیر از اهل سنت؛ کشاف زمخشری و فخر راضی و بهترین تفاسیر شیعه و اهل سنت به صورت مرتب توسط پژوهشگران گروه علوم قرآنی و حدیث بنیاد پژوهش‌های اسلامی برداشته شد که به مدت 10 سال به طول انجامید.

عضو هیئت تحریر «المعجم فی فقه لغة القرآن و سربلاغته» با تأکید بر اینکه بعد از 10 سال تلاش و کوشش محققان و پژوهشگران گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، بیش‌از 500 هزار فیش برداری لغوی از تفاسیر مذکور استخراج و منظم شد، افزود: از همین رو برای بهره‌گیری صحیح و تأثیرگذار از این منابع علمی به رایزنی و تبادل آرا پرداختیم تا این که نتیجه رایزنی‌ها «المعجم فی فقه لغة القرآن و سربلاغته» شد.

حجت الاسلام مؤمن زاده اضافه کرد: کتاب «المعجم فی فقه لغة القرآن و سربلاغته» به دلیل اینکه کتاب فاخری است بر آن شدیم تا محتویات و مطالب این کتاب را مرتب و منظم کنیم که بخش اول آن شامل فهرستی از کلمات در قرآن کریم است و بخش دوم آن لغات جمع‌آوری شده از کتاب‌های لغت قرن دوم و سوم تا قرن کنونی یعنی چهاردهم بر اساس زمان وفات مولفأن است.

وی با بیان اینکه بخش سوم این کتاب با مبحث تفسیر شروع می‌شود، افزود: مطالب تفسیری هر آیه قرآن کریم و احادیث در این بخش جدا شده و به ترتیب زمان وفات مفسران که در رأس آن حضرت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم)، صحابه اهل‌بیت(علیهم السلام) و ائمه اطهار(علیهم السلام) هستند؛ نگاشته شده است.

مدیر گروه قرآن بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی خاطر نشان کرد: بخش سوم و چهارم این اثر نفیس، مبحث اصول لغوی و تحلیل‌های لغت شناسی است که شامل استعمال قرآن و اظهار نظر اعضای گروه است.

 حجت الاسلام مؤمن زاده با اشاره به اینکه کتاب «المعجم فی فقه لغة القرآن و سربلاغته» دارای جامعیت و دیدگاه وسیع است، بیان کرد: این کتاب از جامعیت در لغات قرآن کریم برخوردار است و نخستین جلد این کتاب در سال 1375 منتشر شد که از سوی آیت‌الله جعفر سبحانی مورد تعریف و تمجدید قرار گرفت و علاوه‌ بر این، مقام معظم رهبری در تعریف و تمجید این کتاب، بر روی آن دست خطی نوشتند.

وی تأکید کرد: کتاب «المعجم فی فقه لغة القرآن و سربلاغته» جایگاه و موقعیت خود را در دنیای اسلام نظیر کشور‌های مصر، تونس، سودان، سوریه، عربستان، عراق، افغانستان، ازبکستان، پاکستان و اکنون هم هندوستان پیدا کرده است و به تازگی جلد 37 این کتاب در کنفرانس مفسران ایران و هند رونمایی شد.

مؤلف کتاب «المعجم فی فقه لغة القرآن و سربلاغته» خاطرنشان کرد: تولید این اثر فاخر 25 سال به طول انجامیده است و إن شاء الله تا 10 سال آینده مجموعه کامل آن به پایان خواهد رسید.

روابط عمومی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی 
خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

معاون علمی آستان قدس رضوی: کتاب«المعجم» موجب ایجاد وحدت علمی و عملی میان مسلمانان می‌شود. 

معاون علمی آستان قدس رضوی گفت: کتاب «المعجم فی فقه لغة القرآن و سربلاغته» موجب وحدت علمی، نظری و عملی میان مسلمانان جهان اسلام می‌شود.

محمد مهدی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با اشاره به تولید کتاب «المعجم فی فقه لغة القرآن و سربلاغته» به همت گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، اظهار کرد: تولیت آستان قدس رضوی بر تولید آثار فاخر در سطح ملی و بین المللی در حوزه علوم قرآنی و دستیابی بر مرجعیت علمی تأکید دارند و آثار علمی آستان قدس رضوی باید از لحاظ عمق و اعتبار در سطح بالایی باشد.

وی با بیان اینکه کتاب «المعجم فی فقه لغة القرآن و سربلاغته» یکی از آثار فاخر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به شمار می‌رود و مورد توجه مراجع تقلید مذهب تشیع و همچنین محققان علوم قرآنی و اسلامی در سطح ملی و بین المللی قرار گرفته است، گفت: این کتاب به عنوان یک مرجع برای هرگونه اطلاعات قرآنی، عمق‌یابی مباحث تفسیری و لغوی محسوب می‌شود.

معاون علمی آستان قدس رضوی ادامه داد: کتاب «المعجم فی فقه لغة القرآن و سربلاغته» به زبان عربی نگاشته شده که برای محققان خارج از کشور در زمینه تحقیق در عرصه علوم اسلامی بسیار کارآمد است.

دکتر مهدی‌نژاد به نقش کتاب «المعجم فی فقه لغة القرآن و سربلاغته» در راستای ایجاد اتحاد و انسجام میان مسلمانان اشاره کرد و گفت: مبنای اصلی وحدت، انتشار درست و صحیح معارف قرآنی است؛ بنابراین برای وحدت در درک و نظر عمومی ابتدا باید در عرصه‌های علمی-قرآنی به برداشت یکسان دست پیدا کنیم از همین رو این اثر فاخر به صورت همه جانبه کلمات را مورد بررسی قرار داده است تا نسبت به کلمات برداشت یکسان صورت گیرد.

وی با تأکید بر اینکه کتاب «المعجم فی فقه لغة القرآن و سربلاغته» وحدت علمی، نظری و عملی بین مسلمانان ایجاد می‌کند، افزود: این اثر فاخر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تاکنون در کشور‌های اسلامی مورد رونمایی قرار گرفته است.

معاون علمی آستان قدس رضوی با بیان اینکه آثار بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی مورد توجه دانشمندان اسلامی قرار گرفته است، عنوان کرد: آثار زبان عربی این بنیاد در نمایشگاه کتاب عراق و تهران از سوی دانشمندان خارجی مورد استقبال و خریداری قرار گرفت؛ ولی امکانات و جایگاه آستان قدس رضوی به واسطه بنیاد پژوهش‌ها باید ارتقاء یابد و این بنیاد محل تردد دانشمندان تراز ملی و جهانی در حوزه علوم اسلامی شود.


آخرین ویرایش: یکشنبه 9 تیر 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»