اهم رویدادهای دیپلماسی های عمومی، سیاسی، شهری و دینی

برپایی همایش بین المللی دین، معنویت و کیفیت زندگی در مشهد

دیدار فائق زیدان، رئیس شورای عالی قضایی عراق با تولیت آستان قدس رضوی

برپایی نشست  شهرداران و سفرای شهرها   و کشورهای اسلامی


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  بیش از  یک دهه مستند نگاری  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی   به روز شده

جهان به احترام امام رضا (ع) برخاست
سکه به نام علی ابن موسی الرضاست
برپایی جشن های زیرسایه خورشید ویژه برنامه هایی
در هفت کشور عراق، هندوستان، گرجستان، ترکیه آذربایجان، افغانستان و ترکمنستان

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی رسانه/ پنج هزارمین پست تارنمای اندیشکده بین المللی فرهیخت منتشر شد!

پنج هزارمین رویداد بین المللی شهر و رخداد رویکرد روابط خارجی مشهد در ۳,۶۴۱ روز تأسیس اندیشکده بین المللی فرهیخت ( 1388/03/03) و در دومین روز دهه باعظمت کرامت و همزمان با ایام فرخنده میلاد کریمه ی اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و در آستانه ی زادروز سراسر نور ولی نعمت مان، مولای تسلیم و رضا، سلطان سریر ارتضاء، حضرت امام علی ابن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء منتشر شد. خداوند متعال را بر این توفیق سپاس و شکر می گذاریم که بیش از یک دهه، توفیق رصد و پایش تحولات و مناسبات و تعاملات بین المللی شهر منسوب به امام مهربانی ها، نصیب تیم مردمی «خادمان بین المللی» حضرتش نصیب گشت. در فرصتی دیگر، بیشتر در این باره خواهیم نوشت. عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دانشگاهی/ رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع): رغبت دانشجویان خارجی برای ورود به دانشگاه‌های مشهد کاهش یافته است + تصاویر

   |  یکشنبه 2 تیر 1398
align=bottom
رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) گفت: میل و رغبت دانشجویان در ورود به رشته‌ها و دانشگاه‌های شهر مشهد رو به افول است که باید در این زمینه ورود جدی پیدا کرد. مرتضی رجوعی، رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) در نشست تخصصی بررسی نقش و جایگاه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی غیر دولتی در پیشبرد سند چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404 که در موسسه آموزش عالی بینالود ...
... برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه امام رضا(ع) تقریبا سه سال است که قصد پذیرش دانشجوی غیر ایرانی را دارد، اما در این زمینه دچار مشکل است، زیرا سیاست‌های صحیحی در سطح راهبردی صورت نگرفته است.

وی تصریح کرد: متاسفانه فعالیت‌ها در سطح کشور دستخوش رقابت‌های ناسالم بین دانشگاه‌ها قرار گرفته و در این زمینه سیاست‌گذاری مشخص و مدونی توسط وزارت علوم وجود ندارد. 

رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) اضافه کرد: متاسفانه به دلیل نبود نگاه راهبردی، افراد از کشورهایی مانند افغانستان به ترکیه و هندوستان برای تحصیل سفر می‌کنند و تقریبا می‌توان گفت میل و رغبت آن‌ها در ورود به رشته‌ها و دانشگاه‌های شهر مشهد رو به افول است که باید در این زمینه ورود جدی پیدا کرد. اثرگذاری آموزش‌های بین المللی برای نفوذ در کشورهایی که هم راستا با سیاست‌های جمهوری اسلامی هستند بسیار حائز اهمیت است.

ظرفیت های معنوی در مشهد باعث جذب دانشجویان خارجی شده است
علی سروری مجد، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مشهد نیز در این نشست تصریح کرد: با توجه به وجود بارگاه حضرت رضا(ع) در شهر مشهد و همچنین ظرفیت‌هایی که در این حوزه وجود دارد، بسیاری از دانشجویان غیر ایرانی علاقه دارند در مشهد تحصیل کنند که از وزارت علوم می‌خواهیم توجه بیشتری به این موضوع داشته باشد.

وی با بیان اینکه سرفصل‌های آموزشی وزارت علوم را به طور دقیق اجرا می‌کنیم، افزود: در ترم تابستان برای دانشجویان غیر ایرانی دوره زبان تخصصی فارسی به طور مجزا برگزار می‌کنیم و از وزارت علوم تقاضا داریم که حمایت‌های جدی‌تری در این خصوص انجام دهد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مشهد اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در سال جاری بیشترین تعداد دانشجوی غیر ایرانی را جذب کرد.

خبرگزاری دانشجوخبر دیگر در همین زمینه حاکی است: 

نشست تخصصی بررسی نقش و جایگاه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی غیردولتی در پیشبرد سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ درموسسه آموزش عالی بینالود مشهد برگزار شد

نشست تخصصی بررسی نقش و جایگاه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی غیردولتی در پیشبرد سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ با حضور دکتر علی اکبر ولایتی مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل به میزبانی موسسه آموزش عالی بینالود مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست که با حضور روسای دانشگاه های غیردولتی منطقه ۹ کشور برگزار شد دکتر علی اکبر ولایتی گفت: در بسیاری از کشورهای دنیا دانشگاه‌های غیردولتی نقش اول را دارند و هزینه‌ها از طریق دولت تامین نمی‌شود.

وی با بیان اینکه موضوع آموزش عالی موضوعی است که روی سرنوشت کشور موثر است و این دانشگاه ها باید ضوابط را مانند دانشگاه‌های دولتی رعایت کنند افزود: دانشگاه‌ها باید با توجه به رشته‌های مورد نیاز و پرتقاضا توسعه یابند.

مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل تصریح کرد: استاندارد های ایران در حوزه پزشکی، قابل توجه است و در دنیا کم نظیر هستیم ودانشگاه های غیردولتی در این بخش می‌توانند برای جذب دانشجو همکاری کنند.

وی خاطر نشان کرد: به برکت وجود حرم حضرت رضا (ع)، ایران در جهان اسلام شناخته شده است و با یک برنامه‌ریزی دقیق توان این را دارد که به عنوان پایگاه پزشکی منطقه مطرح شود.

دکتر سید حسین نوعی رئیس موسسه آموزش عالی اقبال نیز با اشاره به خدمات دانشگاه‌های غیرانتفاعی گفت: تعداد زیادی از دانشجویان کشور در دانشگاه‌های غیرانتفاعی در حال تحصیل هستند.

نماینده روسای شورای هماهنگی دانشگاه ها و موسسات غیردولتی استان خراسان رضوی ادامه داد: باید بحث تعهد و تخصص در دانشگاه‌ها جدی گرفته شود و بتوانیم به نقطه‌ای برسیم که تعداد دانشجویان، پاسخگوی نیازهای جامعه باشد.

دکتر حسین طیرانی معاون اتحادیه موسسات و دانشگاه های غیر دولتی کشور و رئیس دانشگاه خیام مشهد نیز گفت: در چند سال اخیر بین دانشگاه‌های غیرانتفاعی انسجام شکل گرفته و باعث ایجاد اتحادیه شده است.

وی همچنین پیشنهاد تشکیل معاونت دانشگاه‌های غیرانتفاعی در ساختار وزارت علوم را ارائه کرد.

دکتر بهزاد علیزاده قائم مقام موسسه آموزش عالی بینالود مشهد در این نشست عنوان کرد: یکی از مباحثی که در دانشگاه‌های غیردولتی مطرح شده است جذب دانشجویان خارجی است. این در حالی است که ورود و ماندن این افراد با موانع و مشکلاتی روبروست.

دکتر رضا سعیدی با بیان اینکه دانشگاه ها باید به سمت رشته‌هایی با پتانسیل جذب بیشتر دانشجو حرکت کنند گفت: دانشگاه‌های غیرانتفاعی داخل کشور پتانسیل و زیرساخت جذب دانشجوی خارجی را دارند و باید بر روی مسائل بین‌الملل تمرکز کنند چرا که کشورهای همسایه زیرساخت‌های مناسب برای جذب دانشجو را ندارند.

رئیس دانشگاه امام رضا (ع) ادامه داد: در بسیاری از مواقع با تفاهم‌نامه‌ها و همکاری‌ها می‌توانیم از زیرساخت‌ها استفاده کنیم.نشست تخصصی بررسی نقش و جایگاه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی غیردولتی  با حضور دکتر علی اکبر ولایتی


آخرین ویرایش: یکشنبه 2 تیر 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»