اهم رویدادهای دیپلماسی های عمومی، سیاسی، شهری و دینی

برپایی همایش بین المللی دین، معنویت و کیفیت زندگی در مشهد

دیدار فائق زیدان، رئیس شورای عالی قضایی عراق با تولیت آستان قدس رضوی

برپایی نشست  شهرداران و سفرای شهرها   و کشورهای اسلامی


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  بیش از  یک دهه مستند نگاری  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی   به روز شده

جهان به احترام امام رضا (ع) برخاست
سکه به نام علی ابن موسی الرضاست
برپایی جشن های زیرسایه خورشید ویژه برنامه هایی
در هفت کشور عراق، هندوستان، گرجستان، ترکیه آذربایجان، افغانستان و ترکمنستان

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی رسانه/ پنج هزارمین پست تارنمای اندیشکده بین المللی فرهیخت منتشر شد!

پنج هزارمین رویداد بین المللی شهر و رخداد رویکرد روابط خارجی مشهد در ۳,۶۴۱ روز تأسیس اندیشکده بین المللی فرهیخت ( 1388/03/03) و در دومین روز دهه باعظمت کرامت و همزمان با ایام فرخنده میلاد کریمه ی اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و در آستانه ی زادروز سراسر نور ولی نعمت مان، مولای تسلیم و رضا، سلطان سریر ارتضاء، حضرت امام علی ابن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء منتشر شد. خداوند متعال را بر این توفیق سپاس و شکر می گذاریم که بیش از یک دهه، توفیق رصد و پایش تحولات و مناسبات و تعاملات بین المللی شهر منسوب به امام مهربانی ها، نصیب تیم مردمی «خادمان بین المللی» حضرتش نصیب گشت. در فرصتی دیگر، بیشتر در این باره خواهیم نوشت. عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

گردشگری/ مرز خسروی مسیر امن تردد گردشگران عراقی به ایران بویژه برای زیارت حرم رضوی در مشهد

   |  پنجشنبه 30 خرداد 1398
align=bottom
مرز رسمی خسروی با داشتن بزرگترین پایانه زمینی و بین المللی خاورمیانه، به عنوان امن ترین، راحت ترین و اصلی ترین مسیر سفر مسافران و گردشگران عراقی است که این روزها برای زیارت مشهد مقدس وارد کشورمان می شوند. مرز خسروی در شهرستان قصرشیرین با قدمت بسیار طولانی در گذشته جزیی از راه ابریشم بوده به طوری که مرز خسروی - منذریه مسیر اصلی جاده به سوی بغداد ...
... پایتخت کشور عراق است که این جاده در ادامه به کشور سوریه متصل شده و در نهایت به بندر حلب در ساحل دریای مدیترانه متصل می‌شود.

مرز خسروی این روزها اگرچه در انتظار بازگشایی مجدد و رخدادی مهم برای حضور دوباره زائران ایرانی است که از کشورمان عازم عتبات عالیات شوند اما روزانه پذیرای شمار زیادی از زائران عراقی است که وارد ایران می شوند، از این رو معبر و مسیری مناسب و مطلوب برای گردشگران همسایه غربی است.

مرز رسمی خسروی در قصرشیرین تا بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد و به دلیل مسافت کوتاهی که نسبت به سایر مرزهای کشورمان با شهرهای زیارتی و مهم عراق دارد، کانونی مهم برای تردد مسافران و زائران ایرانی و عراقی است.

پس از فروپاشی رژیم بعث و همچنین نابودی داعش در کشور عراق، شمار مسافرانی که از مرز خسروی روانه کشورمان می شوند بسیار زیاد است به گونه ای که این مرز بین المللی هم اکنون کانون گردشگران عراقی برای ورود به ایران است.

هتل‌ها و اماکن اقامتی مناسب و مطلوب، بزرگترین پایانه بین المللی خاورمیانه با سرسراهای ورود و خروج مجزا، راه دسترسی مناسب و مسیر آسفالته همگی از امکاناتی است که باعث شده تا مرز خسروی این روزها به گذرگاه اصلی مورد انتخاب مسافران بخصوص عراقی‌ها برای ورود به ایران تبدیل شود.

امکاناتی که در مرز خسروی هست به اذعان تمامی مسئولان کشورمان قابل قیاس با هیچ مرز دیگری نیست و به طور یقین می توان گفت خسروی همواره در بحث تجهیزات و امکانات پیشرو در بین استان های هم مرز با عراق بوده است.

وجود ۱۴ هتل و مهمانپذیر در قصرشیرین

فرماندار قصرشیرین گفت: وجود مکان‌های اقامتی شامل ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت در قصرشیرین، دلیل انتخاب مرز خسروی از سوی مسافران برای سفر به عراق است.

مرادعلی تاتار به ایرنا افزود: وجود بزرگترین پایانه بین المللی زمینی خاورمیانه در خسروی که سال ۸۱ با ۷.۵ میلیارد تومان به بهره برداری رسید و همچنین ایجاد زیرساخت های مناسب در مرز و دیگر قابلیت ها همچون راه دسترسی مناسب باعث شده که روزانه پذیرای شمار زیادی از مسافران عراقی و زوار انفرادی ایرانی و به بیانی دیگر کانونی برای گردشگری مذهبی باشیم.

با پیگیری مسئولان استان کرمانشاه و با ابلاغ نامه‌ای از سوی وزارت کشور مبنی بر بازگشایی مرز خسروی در ۲۸ اسفند ۹۳ به استانداری کرمانشاه، اکنون این مرز رسمی و بین المللی بازگشایی و آماده تردد کاروانی زائران عتبات عالیات است.

با همت مسئولان و تلاش اعضای کمیته ستاد اربعین، زیرساخت‌ها، امکانات و ظرفیت‌های بسیار خوبی برای پذیرایی از زائران حسینی در مرز رسمی خسروی فراهم شده است.

ورود هشت هزار و ۶ا۶ مسافر ایرانی و عراقی از مرز خسروی در سال جاری

فرماندار قصرشیرین گفت: از ابتدای امسال تاکنون در مجموع هشت هزار و ۶۱۶ تن از مسافران ایرانی و عراقی از مرز رسمی خسروی به داخل کشورمان و عراق تردد کرده‌اند.

تاتار افزود: از مجموع ترددهای صورت گرفته، ۵۴۸ تن ایرانی و هشت هزار و ۶۸ تن عراقی بوده اند.

وی اظهار داشت: همچنین پارسال ۳۴ هزار و ۷۵ مسافر و زائر عراقی به صورت انفرادی از مرز رسمی خسروی تردد کرده اند که از این تعداد ۱۶ هزار و ۷۰۹ تن وارد کشور شدند و ۱۷ هزار و ۳۶۶ مسافر نیز از طریق این مرز رسمی به عراق عزیمت کرده اند.

امکانات مطلوب و آمادگی پذیرش زائران ایرانی در مرز خسروی

به گفته نماینده عالی دولت در قصرشیرین، اقدام های بسیار خوبی برای تقویت زیرساخت ها در مرز رسمی خسروی صورت گرفته که اکنون این مرز علاوه بر حضور زائران عراقی آمادگی کامل برای تردد کاروان های زائر ایرانی را نیز داشته باشد.

تاتار افزود: هم اکنون مرز خسروی دارای ۲۹ گیت گذرنامه با ۵۸ کاربر است که زمینه تردد ۵۸ مسافر و زائر را ظرف مدت یک دقیقه دارد.

وی از دیگر اقدام های انجام شده در مرز خسروی را احداث گیت های گذرنامه های جدید، احداث فیبرنوری، تجهیز سرسراهای ورود و خروج زائر، ایجاد سرویس های بهداشتی، ایجاد دستگاه برج نوری، نوسازی دوربین های داخل سالن های ورود و خروج و محوطه پایانه نام برد.

تاتار گفت: اکنون روزانه به طور میانگین ۱۵۰ تا ۲۰۰ تن از مسافران و زائران عراقی از مرز خسروی وارد کشورمان می شوند که البته خواست قلبی مردم مرزنشین قصرشیرین نیز بازگشایی مرز خسروی به روی کاروان زائران ایرانی عتبات عالیات است و تلاش‌ها و رایزنی‌های بسیاری نیز از سوی مقامات کشورمان در این راستا انجام شده است.

وی بیان کرد: مسافت کوتاه مرز خسروی با شهرهای زیارتی عراق و پایتخت این کشور، مسیر مناسب، وجود امکانات و زیرساخت‌های مناسب در قصرشیرین باعث شده که مسافران مرز خسروی را برای ورود به کشورمان انتخاب کنند.

بازگشایی مرز خسروی برای تردد کاروان های ایرانی در انتظار نامه نخست وزیر عراق

رئیس سازمان حج و زیارت استان کرمانشاه گفت: بازگشایی مرز خسروی در انتظار نامه کتبی نخست‌وزیری عراق به سفارت جمهوری اسلامی ایران است.

حامد دارابی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون تمام زیرساخت‌ها در مرز خسروی آماده تردد زائران است و در رابطه با بازگشایی همه رایزنی ها و موافقت ها صورت گرفته و برای تامین امنیت زائران ایرانی نیز فرمانده عملیات بغداد و فرمانده استان دیاله نیز اعلام آمادگی کرده اند و تنها منتظر اعلام کتبی نخست وزیر عراق به سفارت کشورمان هستیم.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.

گزارش از نازنین باباخانی /  ایرنا

مرز خسروی مسیر امن تردد گردشگران عراقی به ایران
آخرین ویرایش: پنجشنبه 30 خرداد 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»