اهم رویدادهای دیپلماسی های عمومی، سیاسی، شهری و دینی

برپایی همایش بین المللی دین، معنویت و کیفیت زندگی در مشهد

دیدار فائق زیدان، رئیس شورای عالی قضایی عراق با تولیت آستان قدس رضوی

برپایی نشست  شهرداران و سفرای شهرها   و کشورهای اسلامی


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  بیش از  یک دهه مستند نگاری  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی   به روز شده

جهان به احترام امام رضا (ع) برخاست
سکه به نام علی ابن موسی الرضاست
برپایی جشن های زیرسایه خورشید ویژه برنامه هایی
در هفت کشور عراق، هندوستان، گرجستان، ترکیه آذربایجان، افغانستان و ترکمنستان

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی رسانه/ پنج هزارمین پست تارنمای اندیشکده بین المللی فرهیخت منتشر شد!

پنج هزارمین رویداد بین المللی شهر و رخداد رویکرد روابط خارجی مشهد در ۳,۶۴۱ روز تأسیس اندیشکده بین المللی فرهیخت ( 1388/03/03) و در دومین روز دهه باعظمت کرامت و همزمان با ایام فرخنده میلاد کریمه ی اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و در آستانه ی زادروز سراسر نور ولی نعمت مان، مولای تسلیم و رضا، سلطان سریر ارتضاء، حضرت امام علی ابن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء منتشر شد. خداوند متعال را بر این توفیق سپاس و شکر می گذاریم که بیش از یک دهه، توفیق رصد و پایش تحولات و مناسبات و تعاملات بین المللی شهر منسوب به امام مهربانی ها، نصیب تیم مردمی «خادمان بین المللی» حضرتش نصیب گشت. در فرصتی دیگر، بیشتر در این باره خواهیم نوشت. عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دینی/ تشرف جمعی از استادان و دانشجویان کشور آلمان، میهمانان کنگره بین‌المللی التهام سیستم عصبی به حرم مطهر رضوی

   |  شنبه 25 خرداد 1398
align=bottom
گروهی ۱۷ نفره از استادان و دانشجویان آلمانی که برای شرکت در سومین کنگره بین‌المللی التهاب سیستم عصبی به مشهد سفر کرده‌اند، به زیارت حرم امام رضا(ع) مشرف شدند. یک متخصص مغز و اعصاب از کشور آلمان که عضو گروه زائرین آلمانی بود، گفت: من تا کنون چنین صحنه‌هایی را نه در آلمان و نه در هیچ کشور دیگری ندیده بودم. لیونی گلفس افزود: دیدن این همه جمعیت که برای پیوند با مقدسات خود ...
... از کیلومتر‌ها دورتر به آرامگاه یکی از پیشوایان دینی آمده بودند همه‌ ما را شگفت زده و متحیر کرد.

وی اضافه کرد: احساساتی که این جمعیت از خود بروز می‌دادند و اینکه با آرامش و تضرع در کنار حرم امام شان می‌ایستادند و اشک می‌ریختند یکی از زیباترین جلوه‌های معنوی است که من و همکارانم تا کنون دیده ایم.

وی اظهار کرد: از سوی دیگر عظمت ساختار‌های فیزیکی این مکان مقدس و تأسیسات جانبی که برای رفاه و آسایش زائرین در نظر گرفته شده بود بسیار تعجب برانگیز بود.

گلفس همچنین در خصوص تأثیر زیارت و آرامش روانی ناشی از این مراسم در درمان تسکینی التهابات مغز و در کاهش اضطراب گفت: ما در آلمان چنین مراسمی را نداریم و در مذاهب مسیحی نیز حداکثر چند نفر از افراد که غالبا سالمند هستند روز‌های یکشنبه در کلیسا شرکت می‌کنند و دعا می‌خوانند.

وی افزود:، اما اینکه این همه جمعیت در سنین و گروه‌های مختلف اجتماعی و بخصوص جوانان که معمولا کمتر در مراسم مذهبی دیده می‌شوند، در یک مکان گرد آیند و ضمن دعا و مراسم مذهبی، تضرع کنند و اشک بریزند و از خدا درخواست بخشش گناهان شان را داشته باشند یک ظرفیت بسیار مهم کاهش اضطراب اجتماعی به حساب می‌آید.

وی تأکید کرد: تنها موردی که شاید در مقیاس خیلی خیلی کوچک بتوان در این زمینه آن را در آلمان با ایران مقایسه کرد گروه درمانی است که ما در مراکز درمانی خودمان در حد چند نفر گرد هم می‌آییم و بیماران وضعیت خودشان را باز گو می‌کنند و هیچ گونه تقدسی هم در کار نیست.

استاد دانشگاه مونستر آلمان همچنین گفت: بی تردید این ظرفیت بازآفرینی احساسات، تخلیه‌ی روانی و آرامش مندی ناشی از این مراسم مذهبی، باید به طور جدی‌تر در درمان اضطراب و استرس مورد توجه قرار گیرد.

وی که به همراه گروه زائران آلمانی از قسمت‌های مختلف حرم، موزه، صحن‌ها و ساختار‌های جانبی حرم رضوی بازدید داشتند این سفر را به یاد ماندنی توصیف کرد و گفت: امیدوارم همکاران ایرانی من از این مسائل در اضطراب زدایی بیماران شان بهره مندی کافی ببرند.

پروفسور نیکو ملتسار، استاد دیگر دانشگاه مونستر نیز در این مورد گفت: ما چنین مراسم و مکانی در کشور آلمان نداریم و اصلا چنین مراسمی را نمی‌شناسیم بنا بر این دیدن این همه جمعیت که در کمال آرامش و در حالاتی احترام آمیز و محبت آمیز در حال مناجات و دعا هستند واقعا غیر قابل باور بود.

وی اظهار داشت: واقعا باعث شگفتی ما شد و امر بسیار غریبی بود که این همه انسان در سنین و گروه‌های مختلف، تا این حد متواضعانه، محترمانه و در کمال صلح و آرامش در کنار یکدیگر به مناجات و دعا مشغول هستند و هیچ اندیشه‌ی دیگری به جز معنویات ندارند.

فوق تخصص مغز و اعصاب آلمانی در خصوص تأثیر اینگونه مراسم در کاهش اضطرابات و التهابات سیستم عصبی گفت: هر عامل معنوی که بتواند به آرامش شخص بینجامد و یا به تخلیه‌ی روانی فرد کمک کند در کاهش میزان اضطراب، مؤثر است و از نظر پزشکی اعصاب، اهمیت بالایی دارد.

این استاد علوم اعصاب با شنیدن اینکه افراد زیادی به صورت داوطلبانه به زائران حرم کمک می‌کنند و هیچ مبلغ مادی دریافت نمی‌کنند اضافه کرد: من به عنوان یک استاد دانشگاه آلمان آرزو می‌کنم که ما چنین محیطی و چنین مراسمی در کشور خودمان می‌داشتیم که بتواند این معنویت فراگیر را در مردم ایجاد کند.

پرفسور ملتسار در خصوص وضعیت معماری و ساختاری بنای حرم نیز گفت: روابط فعلی بین المللی که بر مسائل دیگری تکیه دارد، باعث شده کشور‌ها و ملت‌ها نتوانند از عمق تاریخ و فرهنگ ایرانی مطلع شوند و به ظرایف این فرهنگ باستانی پی ببرند.

خبرگزاری دانشجو به نقل از دانشگاه علوم پزشکی مشهد


آخرین ویرایش: شنبه 25 خرداد 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»