گشایش نمایشگاه بین المللی گل و گیاه

از 23 تا 27 خرداد ماه جاری - نمایشگاه بین المللی مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

سیاسی/ جابر انصار به عنوان سرکنسول جدید جمهوری افغانستان در مشهد معرفی شد + چند خبر مرتبط + تصاویر

   |  چهارشنبه 1 خرداد 1398
align=bottom
سرپرست سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در دیدار نجم پور سرکنسول جدید این کشور در مشهد را معرفی کرد. محمد هارون نجم پور در دیدار حسن جعفری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اظهار کرد: ایران و افغانستان به دلیل داشتن اشتراکات فراوان در حوزه های مختلف فرهنگی و اجتماعی، دارای روابط بسیار صمیمی و منحصر به فرد هستند وی با بیان اینکه ایران شریک اقتصادی اول کشور افغانستان است، افزود:....
... اقتصاد ایران و افغانستان به یک دیگر آمیخته است و هیچ قدرتی نمی تواند این دو کشور را از یکدیگر جدا کند. 

وی با قدردانی از ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی بابت پذیرایی شایسته از اتباع افغانستانی تاکید کرد: سیاست ما توسعه مناسبات با ایران است و تلاش خواهیم کرد که روابط دو کشور بیش از پیش تعمیق بخشیده شود.

سرپرست سفارت جمهوری اسلامی افغانستان تصریح کرد: برخی تلاش می کنند که بین دو ملت ایران و افغانستان فاصله ایجاد کنند اما اطمینان داریم که هرگز به این هدف خود نخواهند رسید.

در این دیدار، جابر انصار به عنوان سرکنسول جدید جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد معرفی شد.

اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضویخبر دیگر در همین زمینه به نقل از وبگاه اطلاع رسانی سرکنسولگری افغانستان در مشهد حاکی است:

معرفی جنرال قونسل جدید کشورمان به استانداری خراسان رضوی

آقای محمد هارون نجم پور سرپرست سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در ایران در دیداربا حسن جعفری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری (ولایت) خراسان رضوی محترم جابر انصار را به عنوان جنرال قونسل جدید کشورمان در مشهد روز یکشنبه 1389/02/29 معرفی نمود.

آقای نجم پور در این نشست گفت: ایران و افغانستان به دلیل داشتن اشتراکات فراوان در حوزه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی، دارای روابط بسیار صمیمی و منحصربه‌فرد هستند. نجم پور بابیان اینکه ایران شریک اقتصادی اول کشور افغانستان است، افزود: اقتصاد ایران و افغانستان به یکدیگر گره خورده است و هیچ قدرتی نمی‌تواند این دو کشور را از یکدیگر جدا کند.

وی با قدردانی از ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی بابت پذیرایی شایسته از مهاجرین افغان تأکید کرد: سیاست ما توسعه مناسبات با جمهوری اسلامی ایران است و تلاش خواهیم کرد که روابط دو کشور بیش‌ازپیش تعمیق بخشیده شود.

در ادامه آقای جعفری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور وجود دارد و برای بهره‌گیری از آن‌ها، موانع پیش روی توسعه تعاملات اقتصادی بین ایران و افغانستان برطرف خواهد شد. حسن جعفری اظهار کرد: امیدواریم حضور جنرال قونسل جدید افغانستان در مشهد مقدس منشأ برکات فراوان برای دو کشور باشد.

وی افزود: دو کشور جمهوری اسلامی ایران و افغانستان بر پایه باورهای عمیق دینی، اشتراکات فراوانی در حوزه‌های مختلف دارند و هیچ‌کس نمی‌تواند به نقاط مشترک خدشه وارد کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی بابیان اینکه به دنبال فعال‌سازی بازارچه‌های مرزی با کشور افغانستان هستیم، اظهار کرد: هرگونه مانع در مسیر توسعه مبادلات اقتصادی را برطرف خواهیم کرد و در مقابل انتظار می‌رود که دولت افغانستان هم تجارت بین دو کشور را تسهیل کند.

جعفری گفت: با توجه به وجود ظرفیت‌های اقتصادی گسترده برای توسعه روابط اقتصادی، وضعیت موجود مورد رضایت ما نیست و خواهان افزایش تعاملات اقتصادی دو کشور ایران و افغانستان هستیم.

در ادامه محترم جابر انصار جنرال قونسل کشورمان خدمت به مردم افغانستان را از افتخارات خود دانسته گفت:در پست های مختلف مدیریتی فعالیت نمودم اما بیشترین تجربیات کاری من در حوزه اقتصاد است و تمام توان خودرا به کارخواهم گرفت تا روابط اقتصادی دو کشور در حوزه کاری این نمایندگی رونق بیشتری پیدا کند و با کمک مسئولین استان موانع و مشکلاتی که در بخش های مختلف وجود دارد را به امید خدا برطرف خواهیم نمود تا شاهد رونق اقتصادی دو کشور و داد و ستد کالا بیش از پیش باشیم.

قابل ذکر است طی همین روز و روزهای آتی جمع زیادی از تجار، پیشه وران، سرمایه گزاران اقتصادی افغان درایران، متنفذین مهاجر، شخصیت های برجسته فرهنگی با حضور در این نمایندگی و و اهدای تحفه انتصاب محترم جابر انصار را به عنوان جنرال قونسل جدید کشورمان در مشهد را تبریک گفته برای ایشان در خدمت رسانی به مردم آرزوی توفیقات مزید نمودند.

خبری دیگر...

ملاقات تعارفی محترم جابر انصار با رئیس نمایندگی وزارت امورخارجه ح.ا.ا در شمال وشرق

 محترم جابر انصارجنرال قونسل جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد روز پنجشنبه 2 جوزا(خرداد) 98 با آقای غلام عباس ارباب خالص مشاور وزیر و رئیس نمایندگی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در شمال وشرق در محل دفتر ایشان ملاقات تعارفی نمود.

در این ملاقات محترم علی احمد لطیفی سکرتر اول این نمایندگی جنرال قونسل کشورمان را همراهی می نمود واز جانب هیات ایرانی حاضر در جلسه آقای علی علیپور معاون کنسولی واداری و محترم تاجیک مسئول حوزه افغانستان نمایندگی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در شمال وشرق نیز حضور داشتند. 

در ابتدای این ملاقات آقای ارباب خالص ضمن خوش آمد گویی، تقرر محترم جابر انصار را در ماه مبارک و پرفیض وبرکت رمضان به عنوان جنرال قونسل به ایشان تبریک عرض نموده و آن را به فال نیک گرفت.

جنرال قونسل کشور مان با امتنان از خدمات ارایه شده توسط دولت جمهوری اسلامی ایران به مهاجرین افغان بیان داشت: بنده به عنوان رایزن تجاری دولت افغانستان در تهران مشغول فعالیت بودم ودر راستای مسایل اقتصادی تجربیات ارزشمند وخوبی دارم و از این تجربیات برای بهبود روابط اقتصادی دو کشور همسایه در حوزه کاری این نمایندگی استفاده خواهم نمود.

آقای انصار با اشاره به اشتراکات فرهنگی ، زبانی و دینی دوملت ایران وافغانستان افزود: اولویت کاری ما همکاری های تجاری واقتصادی است و تلاش خواهیم نمود روابط اقتصادی استان های استراتیژیک و همجوار ایران با افغانستان گسترش بیشتری یابد و با همفکری و همراهی با مسئولین ایرانی تلاش خواهم نمود موانع همکاری های مختلف اقتصادی بین این ولایات برداشته شود.

در ادامه آقای ارباب خالص حسن انتخاب دولت افغانستان در انتصاب آقای انصار به عنوان جنرال قونسل افغانستان در مشهد را تبریک عرض نموده ادامه داد: تخصص شما در زمینه اقتصاد برای ما هم بسیار اهمیت دارد و در مقاطع مختلف تلاش می نماییم کمک زیادی به راهبردهای اقتصادی شما بشود.

وی از توافق نامه های استانی که سالهای قبل بین والیان ولایات همجوار ایران و افغانستان صورت گرفت به عنوان گام های اساسی در حل مشکلات تجاری بین این ولایات نام برد. ارباب خالص وعده سپرد برای تحقق مفاد این توافقنامه ها در ایجاد سهولت های بیشتر اقتصادی بیش از پیش تلاش کند.

ارباب خالص حضور تعداد کثیری از دانشجویان افغانی که درخراسان رضوی مشغول به تحصیل هستند از افتخارات فرهنگی این استان بر شمرد و بر ارج گزاری میراث فرهنگی دو کشور همانند نوروز از ویژگی های حوزه گردشگری میان دو کشور برشمرد.

در ادامه آقای انصار از حوصله مندی دولت جمهوری اسلامی ایران در قبال مهاجرین افغان طی زمان های طولانی تشکر و قدردانی نموده افزود: روابط نیک، غم شریکی همراهی وهمکاری مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران در ذهن هموطنان مهاجر نقش بسته و هرگز ازیاد آنها نخواهد رفت.

در پایان این ملاقات محترم ارباب خالص رئیس نمایندگی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در شمال وشرق و جابر انصار جنرال قونسل کشورمان طی مصاحبه با صداو سیمای جمهوری اسلامی ایران بر توسعه همکاری های اقتصادی، فرهنگی وسیاسی دو کشور در حوزه این نمایندگی تاکید نمودندآخرین ویرایش: جمعه 10 خرداد 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht