اهم رویدادهای دیپلماسی های عمومی، سیاسی، شهری و دینی

برپایی همایش بین المللی دین، معنویت و کیفیت زندگی در مشهد

دیدار فائق زیدان، رئیس شورای عالی قضایی عراق با تولیت آستان قدس رضوی

برپایی نشست  شهرداران و سفرای شهرها   و کشورهای اسلامی


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  بیش از  یک دهه مستند نگاری  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی   به روز شده

جهان به احترام امام رضا (ع) برخاست
سکه به نام علی ابن موسی الرضاست
برپایی جشن های زیرسایه خورشید ویژه برنامه هایی
در هفت کشور عراق، هندوستان، گرجستان، ترکیه آذربایجان، افغانستان و ترکمنستان

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی رسانه/ پنج هزارمین پست تارنمای اندیشکده بین المللی فرهیخت منتشر شد!

پنج هزارمین رویداد بین المللی شهر و رخداد رویکرد روابط خارجی مشهد در ۳,۶۴۱ روز تأسیس اندیشکده بین المللی فرهیخت ( 1388/03/03) و در دومین روز دهه باعظمت کرامت و همزمان با ایام فرخنده میلاد کریمه ی اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و در آستانه ی زادروز سراسر نور ولی نعمت مان، مولای تسلیم و رضا، سلطان سریر ارتضاء، حضرت امام علی ابن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء منتشر شد. خداوند متعال را بر این توفیق سپاس و شکر می گذاریم که بیش از یک دهه، توفیق رصد و پایش تحولات و مناسبات و تعاملات بین المللی شهر منسوب به امام مهربانی ها، نصیب تیم مردمی «خادمان بین المللی» حضرتش نصیب گشت. در فرصتی دیگر، بیشتر در این باره خواهیم نوشت. عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دینی/ رونمایی از نهج‌البلاغه و قرآن به زبان‌های مختلف در چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن مشهد

   |  دوشنبه 30 اردیبهشت 1398
align=bottom
مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل جامعة المصطفی العالمیه خراسان رضوی، گفت: چند اثر خارجی به زبان‌‌های مختلف که شامل قرآن کریم، نهج‌البلاغه می‌شود، در نمایشگاه قرآن مشهد رونمایی می شود. هادی هاشمی، در چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد، در خصوص برنامه‌های جامعة المصطفی العالمیه، در نمایشگاه قرآن، عنوان کرد: در نمایشگاه قرآن و عترت امسال، تلاش کرده‌ایم تا ...
... تمام محتوایی که به عنوان فعالیت‌های محوری و فرهنگی جامعة المصطفی در مشهد انجام شده است را در قالب‌های متعدد به نمایش بگذاریم.

وی ادامه داد: بر همین اساس غرفه‌ها را به چند بخش تقسیم کردیم که هنر و رسانه یکی از آن بخش‌ها محسوب می‌شود و شامل آموزش‌های کاربردی و تبلیغی، زبان فارسی، آموزه‌های مجازی، ترجمه و نشر است.

هاشمی با اشاره به بخش پژوهش به عنوان یکی دیگر از بخش‌ها، تصریح کرد: این بخش شامل عفاف و حجاب، آداب و رسوم‌ ملل در ماه رمضان، مشاوه و خدمات روانشناختی، مهد قرآنی ملل و دبستان ملیتی نورالمصطفی(ص) می‌شود.

 وی ادامه داد: فعالیت‌هایی که در حوزه امور خانواده در جامعة المصطفی العالمیه مشهد انجام می‌شود همانند مرکز قرآنی و‌حدیثی نور، اینها بخش‌های مختلفی هستند که به لحاظ محتوایی تفکیک شده و در نمایشگاه حضور دارند.

مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل جامعة المصطفی العالمیه خراسان رضوی، با اشاره به بخش ستادی و مرکزی بخش بین‌الملل، افزود: در این بخش ۱۷ ملیت و طلاب ملیتی از کشورهای مختلف حضور دارند و علاوه بر ارائه محصولات قرآنی و فرهنگی کشور خود به مخاطبان نیز در امور فرهنگی و قرآنی کشور خود، پاسخگوی مراجعه کنندگان هستند.

مسئول کمیته بخش بین‌الملل در چهارمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد، عنوان‌ کرد: کشورهای سنگال، تانزانیا، افغانستان، پاکستان، هندوستان، ساحل عاج، کنیا، آذربایجان، عراق، ترکیه، چین از جمله کشورهایی هستند که محصولات خود را در نمایشگاه عرضه می‌کنند.

وی با بیان اینکه جامعة المصطفی العالمیه پرچم‌دار زبان فارسی در دنیا است، بیان‌ کرد: هیچ نهاد علمی به اندازه جامعة المصطفی خروجی زبان فارسی در دنیا نداشته است، دانشجویان کشورهای مختلف با ورود به جامعة المصطفی، در یک دوره هشت الی چهارده ماهه و بستگی به ملت و کشوری که در ایران حضور پیدا می‌کنند، دوره زبان فارسی را می‌گذرانند و با زبان فارسی آشنا می‌شوند، به همین خاطر این دانشجویان می‌توانند در نمایشگاه به راحتی با مخاطب خود ارتباط برقرار ‌کنند.

هاشمی در خصوص دیگر برنامه‌های جامعة المصطفی العالمیه در نمایشگاه قرآن، تصریح کرد: برگزاری محافل قرآنی، جزخوانی و قرائت قرآن، جنگ‌های قرآنی و پاسخگویی به شبهات اعتقادی و کلامی از دیگر برنامه‌ها به شمار می‌رود.

 مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل جامعة المصطفی العالمیه خراسان رضوی، ادامه داد: در بخش امور خانواده مسابقات متنوعی برای گروه سنی کودک، نوجوان و بزرگسال تدارک دیده شده است، همچنین جوایزی به تمام بازدیدکنندگان از غرفه جامعة المصطفی اهدا خواهد شد.

وی اظهار کرد: برگزاری نشست‌های علمی و تخصصی از جمله نشست «رفاه اقتصادی از منظر قرآن و حدیث»، برگزاری جشنواره غذای ملل با موضوع سفره‌های افطاری ملل با حضور بیست ملیت و با بیش از پنجاه نو غذا از دیگر برنامه‌ها به شمار می‌رود.

مسئول کمیته بخش بین‌الملل در چهارمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد، ادامه داد: این جشنواره با هدف آشنایی مردم با سفره‌های رمضان ملل‌های مختلف برگزار می‌شود.

وی از رونمایی چند کتاب به زبان‌های مختلف در چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد خبر داد و افزود: چند اثر خارجی به زبان‌‌های مختلف که شامل قرآن کریم، نهج‌البلاغه می‌شود و در مجموع سه عنوان کتاب در مراسم اختتامیه نمایشگاه قرآن رونمایی خواهد شد.

هاشمی در خصوص رویکرد جامعة المصطفی العالمیه، در چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد، عنوان‌ کرد: تلاش کردیم در این نمایشگاه با تمام توان بین‌المللی خود حضور پیدا کنیم، تا محصولات فرهنگی و قرآنی ملیت‌ها را به صورت مستقیم با حضور ملیت‌ها و هم به صورت سخت افزاری در معرض دید عموم قرار دهیم.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی

آخرین ویرایش: دوشنبه 30 اردیبهشت 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»