اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
فقط   سه روز تا سالروز ده سالگی اندیشکده !

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

دینی/ در رایزنی فرهنگی ایران تبیین شد؛ ناگفته‌های زائر فیلیپینی از زیارت امام رضا(ع)

   |  سه شنبه 17 اردیبهشت 1398
align=bottom
«سادات ایندول آلونتو» از ارادتمندان فیلیپینی اهل بیت(ع) روز پنجشنبه دوازدهم اردیبهشت ۹۸ ضمن بازدید از رایزنی فرهنگی ایران در مانیل و دیدار با محمد جعفری ملک، رایزن فرهنگی کشورمان در این کشور، داستان شیعه شدن خود را طی سفر به مشهد و زیارت بارگاه رضوی، همچنین سفر به قم، جمکران و نجف اشرف که همزمان با نیمه شعبان انجام شد، این گونه شرح داد. آلونتو ضمن تشکر از ...
... همکاری سفارت ایران در مانیل در اعطای ویزا تجربه خود را بسیار شگفت و آسمانی بیان کرد. وی متولد پانزده خرداد ۱۳۵۱ در شهر مسلمان نشین «مراوی» واقع در مجمع الجزایر میندانائو در جنوب فیلیپین است، آلونتو تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در آن شهر گذراند و سپس موفق به دریافت لیسانس ریاضیات از دانشگاه دولتی میندانائو شد.

وی درباره چگونگی پذیرفتن مذهب شیعه گفت: من از آغاز تا زمان تحصیلات دانشجویی اهل سنت بودم اما در یکی از این روزها در دانشگاه، پیام بسیار روشنگرانه حضرت امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی را شنیدم. این پیام، انقلابی در روح و روان من به وجود آورد و مرا منقلب کرد و به فاصله کوتاهی به مکتب نجات بخش اهل بیت پیوستم.

ایشان که قریب به چهار سال پیش از میندانائو به شهر « کَویته cavite» واقع در جنوب غربی مانیل مهاجرت کرده است، ادامه داد: سفر من به جمهوری اسلامی ایران ۱۵ ماه آوریل سال جاری میلادی(۲۶ فروردین ۹۸) آغاز و بیست و هفتم آوریل(هفتم اردیبهشت ماه) خاتمه یافت.

این پیرو اهل بیت افزود: من از مانیل به دبی و از آن جا مستقیما به مشهد مقدس پرواز کردم و در لحظه‌ای که هواپیمای من که بیشتر آن‌ها را برادران شیعه عرب زبان تشکیل داده بودند در فرودگاه مشهد به زمین نشست اشک در چشمانم حلقه زد چون باور نمی‌کردم که در سرزمین جمهوری اسلامی باشم و اشک‌های من زمانی بیشتر شد که همزمان با فرودآمدن هواپیما یکی از مسافران با صدایی رسا از همگان خواست صلوات ختم کنند و این اقدام بر احساسات من افزود.

آلونتو تصریح کرد: با هماهنگی‌های انجام شده و همراهی دو نفر از دانشجویان برگزیده کالج بین‌المللی المصطفی شعبه مانیل که در حال حاضر در قم به تحصیلات عالی مشغولند و در مشهد از من استقبال کردند، سفر خاطره انگیز خود را در ایران اسلامی آغاز کردم. روز بعد از ورود به مشهد به یکی از بزرگ‌ترین آرزوهایم که زیارت بارگاه با عظمت امام رضا(ع) بود نائل شدم و در این میان دو نکته برایم بسیار جالب توجه بود، یکی شوقی که در چشمان زوار با دیدن حرم از دور مشاهده کردم و دیگر این که هنگامی که قدم به صحن حرم گذاردم احساس سبکی خاصی به من دست داد که قابل توصیف نیست. من برای سفر به حج واجب سال جاری مدارک خود را به مسئولان امور حج فیلیپین فرستادم که این مدارک پذیرفته شد و عهد من این بود که پس از پذیرش مدارک حج و قبل از سفر به مکه مکرمه به زیارت مشهد و کربلا و نجف بروم.

ناگفته‌های زائر فیلیپینی از زیارت امام رضا(ع)

سفر به مشهد میسر شد اما در مورد سفر به کربلا و نجف علیرغم تلاش مکرر در سفارت عراق در تهران و حتی سفر به فرودگاه  نجف اشرف برای ورود به آن جا و زیارت آقا امیرالمومنین(ع) و سپس کربلا، مقامات عراقی در تهران و نجف به من گفتند به علت عدم صدور ویزا برای اتباع عراقی که تمایل سفر به کشور شما فیلیپین را دارند ما نیز اقدام متقابل را برای اتباع فیلیپین مورد اجرا قرار داده‌ایم.

آلونتو درحالی که تأکید می‌کرد راضی به رضای خدا و مشیت او در این موارد هستم، افزود: زوار حرم آقا امام رضا(ع) را بسیار مهربان  با برخوردی گرم یافتم و من سه روز و دو شب در مشهد بودم که توفیق زیارت دو مقبره و آرامگاه دیگر یعنی خواجه اباصلت و خواجه مراد( هرثمه بن اعین) را نیز یافتم و سپس با راهنمایی طلاب فیلیپینی به قم وارد شده و در مراسم دعای کمیل هموطنانم شرکت کردم و روز جمعه به زیارت حضرت معصومه(س) رفتم.

این شهروند فیلیپینی در حالی که از شدت گریه برای لحظاتی سخنان خود را قطع کرد ادامه داد: با ورود به بارگاه حضرت معصومه(س) احساس عجیبی به من دست داد و حس کردم در برابر بانویی از امت اسلامی هستم که برکتی برای اسلام است، احساس کردم در برابر خاک مادر خویش قرار دارم، حسم قابل توصیف نیست. سپس همراه با طلاب فیلیپینی در نماز جمعه در مصلای قم شرکت کرده و همراه با انبوه جمعیت سر خویش را در برابر معبود به سجده گذاشتم.

آلونتو ادامه داد: سفر به مسجد جمکران و به جای آوردن نماز و عبادت و دادن عریضه به ساحت مقدس آقا امام زمان (عج) از مواردی بود که هرگز فراموش نمی‌کنم. وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص امام خمینی گفت: من شیعه را در کلام امام خمینی (ره) شناختم و از طریق آشنایی با سخنان ایشان بود که شیعه شدم.

وی افزود: بنا بر برنامه پیش بینی شده خاک ایران اسلامی را با هواپیما به سوی عراق ترک کردم تا به زیارت نجف و کربلا بروم اما همانگونه که گفتم دولت عراق در راستای عمل متقابل از صدور ویزا برای گذرنامه فیلیپینی خودداری کرد، لذا سفر من در فرودگاه نجف به پایان رسید، از آن جا به دبی و سپس به مانیل بازگشتم. لحظه‌ای که هواپیما از باند فرودگاه در ایران برخاست، غمگین بودم، زیرا سرزمینی را ترک کردم که منادی اهل البیت رسول خدا(ص) است و از لحظه ورود به خاک کشورم تاکنون، به هر یک از برادران پیرو اهل بیت و حتی به مسلمانان دیگر خاطرات سفر خویش را به ایران اسلامی بیان کرده و می‌کنم.

این شهروند فیلیپینی تصریح کرد: از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ میلادی به مدت سه سال در ریاض در فروشگاهی کار می‌کردم اما تجربه کوتاه من در ایران، با آنچه قریب به سه سال در عربستان دیده بودم، بسیار متفاوت بود؛ از سویی قبل از ترک تهران به زیارت شاه عبدالعظیم و سپس به آرامگاه امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی که سخنان ایشان مسیر زندگی‌ام را تغییر داد، رفته و ضمن زیارت، ادای احترام کردم.

ایکنا آخرین ویرایش: سه شنبه 17 اردیبهشت 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht